Ivan Zigeranovic, noul pivot al lui U-BT Cluj-Napoca


Centrul sosește de la CSU Ploiești

U-Banca Transilvania s-a întărit sub panou prin aducerea lui Ivan Zigeranovic. Transferul a fost anunțat oficial în această dimineață, grație site-ului oficial al ardelenilor, u-mobitelco.ro.

Născut pe 14 august 1984, Zigeranovic provine din orașul sârbesc Nagotin. El măsoară 2.12 m și cântărește în jur de 120 de kg. Ex-iugoslavul și-a început cariera în țara natală, la formația Ergonom. Ulterior, Ivan a mai trecut pe la FMP Železnik, Borac Čačak sau Turów Zgorzelec.

Îmbrăcând maieul ultimei grupări amintite, centrul a câștigat titlul în Polonia și a bifat prezențe la nivel de Euroligă, acolo unde s-a duelat cu nume grele, precum Panathinaikos Atena sau Bayern Munchen. De asemenea, la Zgorzelec, Zigeranovic a împărțit vestiarul cu internaționalul român Vlad Moldoveanu.

În țara noastră, pivotul a evoluat la Gaz Metan Mediaș și CSU Ploiești. Prin urmare, baschetbalistul sârb a contabilizat 78 de apariții la nivel de Ligă Națională, remarcându-se cu medii de 12.0 puncte, 5.2 recuperări, 0.7 pase decisive, respectiv 12.3 la eficiență. Totodată, Ivan a cucerit campionatul cu CSU Ploiești în sezonul recent încheiat.

Zigeranovic reprezintă, așadar, al treia achiziție a echipei U-Banca Transilvania. Până la ora actuală, ardelenii au mai bătut palma cu Andrei Kalnichenko și Filip Adamovic.

Foto: Radu Roșca/sportpictures.eu



Vizualizează pagina personală a jucătorului Ivan Žigeranović
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

Paul Olar / 18 June 2015 / 11:45


Galerie foto


2 
Bravo "U" , super mutare dpmdv 
18 June 2015 12:38
ARM UBT
0 
Stai ca vin imediat si haterii...... 
18 June 2015 12:53
0 
A doua mutare foarte buna !!! Sa speram ca nu se vor face greselile de anul trecut .
 
18 June 2015 12:52
sergiu_CMOS In sfarsit
2 
Buna achizitie! Dupa multa vreme avem si coordonator si pivot ca lumea 
18 June 2015 16:18
0 
Dykes vine??? 
19 June 2015 07:41
ARM UBT
0 
Ar fi frumos dar as fi surprins sa ne permitem sa il avem in lot....... 
19 June 2015 10:22
0 
Aici scrie ca sunt in negocieri! Anul asta vom lupta la titlu! Clar! 
19 June 2015 10:25
ARM UBT
0 
Aici scriu multe :D ar fi exceptional si asta mai ales cu Adamovic in echipa, la Mures au colaborat exceptional..... 
19 June 2015 10:33
1 
In sfarsit a transferat U-BT(Mobitelco) un pivot 
19 June 2015 11:06
0 
Sper ca in acest fel si Baciu sa evolueze putin, in special la nivelul miscarilor low post... 
19 June 2015 11:18
Tomy Shrek
0 
Salutare... cu siguranta Ziga e primul pivot bun la Cluj de multa vreme incoace si entuziasmul suporterilor este explicabil. Cu siguranta este peste media pivotilor la ora actuala in LNBM, insa nu mi se pare foarte fair play. Imi aduc aminte in meciul decisiv din finala mica la Oradea in 2013, la un time out, i-a dat o palma la Shiloh de-i aplaudau urechile. Sa nu uitam si de gestul de la Targu Jiu din semifinala in acest sezon care a generat o incaierare generala si mult alte mici siretlicuri care nu au cauta pe teren. Cred ca daca isi imbunatateste aceste comportamente va fi un jucator demn de Cluj, caci UBT cred ca merita un pivot dedicat si luptator (in sensul baschetbalistic al cuvantului).

Asa ca o gluma: eu am senzatia ca seamana un pic cu Shrek... dar Shrek parca e mai dragut :) 
19 June 2015 12:58
0 
....ca asesoft nu si-a putut pastra jucatorii si acum "infesteaza" cu comportamentul si trucurile deprinse la echipa din patria hotilor!!! mai bine evolua impreuna, in continuare, in liga2.....asa bine le statea impreuna la zigaranovici, burlacu, sijarto si altii ca ei!!! 
19 June 2015 22:27
Gabitzu01 mic copil
0 
pe langa Glyniadakis e mic copil ... 
20 June 2015 11:45
ARM UBT
1 
Extraordinar de absurd ce prostii vorbiti voi aici! L-am avut si pe Hargrove si nu a avut nici un gram de asesoftism in atitudine, l-am avut si pe Zoki care era un sportiv extraordinar dar din cand in cand avea iesiri destul de..... Eu cred ca Asesoft in CV este un plus nu un minus..... 
20 June 2015 15:37
2 
La Cluj este o altfel de mentalitate , in echipa si in tribuna , iar daca va avea un comportament neadecvat noi vom fi primii care o sa-l admonestam , nu ca la ploiesti ! Acum are si Baciu de la cine sa invete putina meserie de pivot . Daca nici anul asta nu o sa-si dea drumul "apai o crescut dejaba" ! 
19 June 2015 13:52
-1 
l-am urmarit in meciurile din euroliga cand era la Turow.era o rezerva slaba care nu facea fata la viteza jocului fiind foarte lent.la Ploiesti era folosit destept de antrenori si avea si suport de la jucatori experimentati.acu depinde cum va fi folosit la Cluj... 
20 June 2015 10:04
carlos_cj despre asehoti
2 
Nu tot ce a trecut pe la asehoti e neaparat rau. Ganditi-va la regretatul Dado. Nu a fost niciodata fluierat sau detestat la Cluj si cred ca nici prin alte parti. Sau Rash Griffith.
Acolo a fost cancerul baschetului romanesc, alimentat de molima federatiei, Tocala, insa, din fericire, n-au fost atinsi toti cei care au trecut pe-acolo. 
20 June 2015 15:45
ARM UBT
0 
Dar cel mai bun exemplu este Hargrove, si-a facut treaba si la ei si la noi...... Sau Adamovic care a trecut si pe la ei, a fost la Mures si acuma vine la noi...... si oricum de cand a disparut iacobescu din peisajul ploiestean si acolo s-a schimbat mentalitatea...... 
20 June 2015 16:36
ARM UBT
0 
erata:*si oricum de cand a disparut iacobescu s-a schimbat meentalitatea! 
20 June 2015 16:49

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Ionuț Georgescu, prima reacție după ce a fost suspendat trei meciuri de către Comisia de Disciplină
Managerul lui CSU Sibiu a vorbit după calificarea obținută de galben-albaștri în finala LNBM 
Dan Fleșeriu: „Am suferit mult în sferturi și semifinale, două echipe extrem de arțăgoase care ne-au pus multe probleme”. Video
CSU Sibiu a reușit prima calificare în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după 20 de ani 
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
Mladen Jeremic, de neoprit din afara semicercului în meciul decisiv contra CSA Steaua
Alb-violeții s-au impus la o diferență de 15 puncte 
Mihai Silvășan: „Nu ne-am ridicat la înălțimea unei semifinale de campionat național”
U BT Cluj-Napoca este condusă cu 2-1 la general în semifinalele LNBM de CSM CSU Oradea 
Cristian Achim: „Știm foarte bine că nu am realizat nimic încă”
Tehnicianul lui CSM CSU Oradea a fost moderat după victoria din meciul 3 cu U BT Cluj-Napoca 
CSM CSU Oradea trece din nou în față în seria cu U BT Cluj-Napoca
Trupa lui Cristian Achim este la o victorie de finală 
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București la o diferenţă de 15 puncte 
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș la o diferenţă de 25 puncte 
gyke :)))
0 
Mai degraba coma alcoolica... 
click pt. Articol 20 May 2019 12:24
sibman Astepti degeaba.
0 
Ciroza hepatica o sa scrie pe fruntea ta. :) 
click pt. Articol 20 May 2019 11:58
0 
Asa e, domnul Grigoras a fost unul din artizani si la acel blat evident. Old habits die hard. 
click pt. Articol 20 May 2019 08:47
mihaitha Normal
0 
Pai daca hotia se apara la guvernare, ce te astepti de la un rahat de federatie sportiva? 
click pt. Articol 20 May 2019 08:45
mihaitha Promit
0 
De azi incepand o sa pun deoparte cate un leu in fiecare zi, pana in ziua in care FRB ia masuri si impotriva celor trei destepti care au stricat meciul. Cand se anunta si decizia aia, ma duc si beau tot ce am adunat. Am o presimtire ca ma voi face pulbere. 
click pt. Articol 20 May 2019 08:38
gyke Mulțam
0 
Baftă și vouă mâine!  
click pt. Articol 19 May 2019 20:45
Buzestii Game over!
0 
Felicitari invingatorilor,au indeplinit o formalitate in fata unei echipe care era evident ca ramasese fara benzina!
Fara sens lamentarile lui Dan cu cei trei presupusi indisponibili,schemele astea nu se mai fac nici la gradinita,s-a vazut limpede un lot perfect valid si cu potenta fizica intacta.
De mult timp nu am mai vazut jucatori atat atat de prosti precum ursul Belciug Koreniuk,bufonul regelui Holland si Rosinanta Fraseniuc,la care daca il adaugi pe cap de creta ala doctor in scheme ai reteta spectacolului garantata!
Stau si ma gandesc oare cum am fi aratat in locul astora cu Ouzy Barro si un PG onorabil,lucruri deloc imposibile atata vreme cat pe Ouzy de exemplu si l-au permis cei de la Dinamo.Dar cata vreme la mansa e apasul Mana Iute Buzunare Adanci,nici ca o sa se intample asa ceva...
Asteptam cu interes o finala Sibiu-Oradea!
P.S.Respect grandpa Porter!
 
click pt. Articol 19 May 2019 20:18
gyke Yes
0 
Well deserved & well done. Am arătat ce trebuia să arătăm încă din meciul 3, dar poate că așa e mai bine și pauzele lungi nu ne priesc. Determinarea și agresivitatea pozitivă ne-au adus victoria netă de azi, chiar și fără procentaje prea bune la aruncări. Puțină odihnă / refacere și apoi să vină finala.  
click pt. Articol 19 May 2019 20:06
studentU felicitari
0 
Enjoy! 😀 
click pt. Articol 19 May 2019 19:56
Mihai1988 Fericiree
0 
Bravo CSU Sibiu ! Suntem mandrii de voi, meritati din plin. 
click pt. Articol 19 May 2019 19:54