Ivan Zigeranovic, noul pivot al lui U-BT Cluj-Napoca


Centrul sosește de la CSU Ploiești

U-Banca Transilvania s-a întărit sub panou prin aducerea lui Ivan Zigeranovic. Transferul a fost anunțat oficial în această dimineață, grație site-ului oficial al ardelenilor, u-mobitelco.ro.

Născut pe 14 august 1984, Zigeranovic provine din orașul sârbesc Nagotin. El măsoară 2.12 m și cântărește în jur de 120 de kg. Ex-iugoslavul și-a început cariera în țara natală, la formația Ergonom. Ulterior, Ivan a mai trecut pe la FMP Železnik, Borac Čačak sau Turów Zgorzelec.

Îmbrăcând maieul ultimei grupări amintite, centrul a câștigat titlul în Polonia și a bifat prezențe la nivel de Euroligă, acolo unde s-a duelat cu nume grele, precum Panathinaikos Atena sau Bayern Munchen. De asemenea, la Zgorzelec, Zigeranovic a împărțit vestiarul cu internaționalul român Vlad Moldoveanu.

În țara noastră, pivotul a evoluat la Gaz Metan Mediaș și CSU Ploiești. Prin urmare, baschetbalistul sârb a contabilizat 78 de apariții la nivel de Ligă Națională, remarcându-se cu medii de 12.0 puncte, 5.2 recuperări, 0.7 pase decisive, respectiv 12.3 la eficiență. Totodată, Ivan a cucerit campionatul cu CSU Ploiești în sezonul recent încheiat.

Zigeranovic reprezintă, așadar, al treia achiziție a echipei U-Banca Transilvania. Până la ora actuală, ardelenii au mai bătut palma cu Andrei Kalnichenko și Filip Adamovic.

Foto: Radu Roșca/sportpictures.eu



Vizualizează pagina personală a jucătorului Ivan Žigeranović
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

Paul Olar / 18 June 2015 / 11:45


Galerie foto


2 
Bravo "U" , super mutare dpmdv 
18 June 2015 12:38
ARM UBT
0 
Stai ca vin imediat si haterii...... 
18 June 2015 12:53
0 
A doua mutare foarte buna !!! Sa speram ca nu se vor face greselile de anul trecut .
 
18 June 2015 12:52
sergiu_CMOS In sfarsit
2 
Buna achizitie! Dupa multa vreme avem si coordonator si pivot ca lumea 
18 June 2015 16:18
0 
Dykes vine??? 
19 June 2015 07:41
ARM UBT
0 
Ar fi frumos dar as fi surprins sa ne permitem sa il avem in lot....... 
19 June 2015 10:22
0 
Aici scrie ca sunt in negocieri! Anul asta vom lupta la titlu! Clar! 
19 June 2015 10:25
ARM UBT
0 
Aici scriu multe :D ar fi exceptional si asta mai ales cu Adamovic in echipa, la Mures au colaborat exceptional..... 
19 June 2015 10:33
1 
In sfarsit a transferat U-BT(Mobitelco) un pivot 
19 June 2015 11:06
0 
Sper ca in acest fel si Baciu sa evolueze putin, in special la nivelul miscarilor low post... 
19 June 2015 11:18
Tomy Shrek
0 
Salutare... cu siguranta Ziga e primul pivot bun la Cluj de multa vreme incoace si entuziasmul suporterilor este explicabil. Cu siguranta este peste media pivotilor la ora actuala in LNBM, insa nu mi se pare foarte fair play. Imi aduc aminte in meciul decisiv din finala mica la Oradea in 2013, la un time out, i-a dat o palma la Shiloh de-i aplaudau urechile. Sa nu uitam si de gestul de la Targu Jiu din semifinala in acest sezon care a generat o incaierare generala si mult alte mici siretlicuri care nu au cauta pe teren. Cred ca daca isi imbunatateste aceste comportamente va fi un jucator demn de Cluj, caci UBT cred ca merita un pivot dedicat si luptator (in sensul baschetbalistic al cuvantului).

Asa ca o gluma: eu am senzatia ca seamana un pic cu Shrek... dar Shrek parca e mai dragut :) 
19 June 2015 12:58
0 
....ca asesoft nu si-a putut pastra jucatorii si acum "infesteaza" cu comportamentul si trucurile deprinse la echipa din patria hotilor!!! mai bine evolua impreuna, in continuare, in liga2.....asa bine le statea impreuna la zigaranovici, burlacu, sijarto si altii ca ei!!! 
19 June 2015 22:27
Gabitzu01 mic copil
0 
pe langa Glyniadakis e mic copil ... 
20 June 2015 11:45
ARM UBT
1 
Extraordinar de absurd ce prostii vorbiti voi aici! L-am avut si pe Hargrove si nu a avut nici un gram de asesoftism in atitudine, l-am avut si pe Zoki care era un sportiv extraordinar dar din cand in cand avea iesiri destul de..... Eu cred ca Asesoft in CV este un plus nu un minus..... 
20 June 2015 15:37
2 
La Cluj este o altfel de mentalitate , in echipa si in tribuna , iar daca va avea un comportament neadecvat noi vom fi primii care o sa-l admonestam , nu ca la ploiesti ! Acum are si Baciu de la cine sa invete putina meserie de pivot . Daca nici anul asta nu o sa-si dea drumul "apai o crescut dejaba" ! 
19 June 2015 13:52
-1 
l-am urmarit in meciurile din euroliga cand era la Turow.era o rezerva slaba care nu facea fata la viteza jocului fiind foarte lent.la Ploiesti era folosit destept de antrenori si avea si suport de la jucatori experimentati.acu depinde cum va fi folosit la Cluj... 
20 June 2015 10:04
carlos_cj despre asehoti
2 
Nu tot ce a trecut pe la asehoti e neaparat rau. Ganditi-va la regretatul Dado. Nu a fost niciodata fluierat sau detestat la Cluj si cred ca nici prin alte parti. Sau Rash Griffith.
Acolo a fost cancerul baschetului romanesc, alimentat de molima federatiei, Tocala, insa, din fericire, n-au fost atinsi toti cei care au trecut pe-acolo. 
20 June 2015 15:45
ARM UBT
0 
Dar cel mai bun exemplu este Hargrove, si-a facut treaba si la ei si la noi...... Sau Adamovic care a trecut si pe la ei, a fost la Mures si acuma vine la noi...... si oricum de cand a disparut iacobescu din peisajul ploiestean si acolo s-a schimbat mentalitatea...... 
20 June 2015 16:36
ARM UBT
0 
erata:*si oricum de cand a disparut iacobescu s-a schimbat meentalitatea! 
20 June 2015 16:49

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Maksym Korniienko se desparte de BCMU FC Argeș Pitești
Ucraineanul se întoarce la Dnipro după șase ani 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Andrija Bojic va juca pentru CSO Voluntari
Sârbul revine în LNBM, după experiența de la Poli Iași 
CSU Sibiu a anunțat despărțirea de Justas Tamulis
Lituanianul a fost cel mai bun marcator al ardelenilor în sezonul recent încheiat 
SCM Timișoara i-a găsit înlocuitor de la U-BT Cluj-Napoca lui Dragoș Diculescu
Anders Abu Teir a semnat cu bănățenii 
BCM U Pitești a confirmat transferul lui Iuri Fraseniuc
Baschetbalistul în vârstă de 32 de ani revine în Trivale după 4 ani 
Daniel Ewing Jr., un alt jucător care nu va continua la BC CSU Sibiu
Clubul sibian a anunțat oficial despărțirea de jucătorul american 
BC Mureș a intrat oficial în faliment
Clubul avea datorii de 4,4 milioane de lei către baschetbaliști, parteneri și autorități. Document 
Sherwood Brown rămâne jucătorul lui SCM Timișoara
Americanul continuă în Banat 
Iuri Fraseniuc continuă în LNBM alături de BCM U Pitești - Surse
Jucătorul cu dublă cetățenie revine la alb-violeți după 4 sezoane 
Marius_M Poate asta e problema
0 
Ca e tânăr și a confirmat :) 
click pt. Articol 17 July 2019 16:15
0 
De departe cel mai periculos jucator al Sibiului in sezonul trecut. Era un castig pentru Sibiu daca ramanea si sezonul viitor, fara dubii. Ar fi inlocuitorul perfect pentru Pasalic. 
click pt. Articol 17 July 2019 15:12
trancer Tamulis
0 
În opinia mea asta este cea mai mare pierdere a Sibiului (fără sa minimizez meritele lui Hardy sau Pratt). Tamulis era un gen aparte de jucător fata de ce avea Sibiul, un băiat încă tânăr care teoretic mai are potențial de creștere. Într-o echipa care sa poată să-i pună în evidenta atuurile, ar putea arata și mai multe. Rămâne de văzut dacă acel misterios Stewart îl va face uitat sau nu. 
click pt. Articol 17 July 2019 14:58
0 
Ma refeream la TM. Pt ei downgrade momentan... 
click pt. Articol 16 July 2019 20:23
u1919cj ultimul an de U23
0 
E la ultimul an de U23. Ce sa faca, sa astepte incheierea carierei cu medii de 1 min pe meci? Merge si incearca la o echipa unde sau creste si poate continua dupa U23 baschetul sau se lasa linistit.
Sper ca U sa aiba tupeu sa aduca jucatori de la U18 (sau chiar U16) asa cum au facut-o cu Kuti. Ce sens are sa tii jucator de 22 de ani pe banca tot sezonul. 
click pt. Articol 16 July 2019 15:41
studentU la momentul acesta
0 
un down grade evident dar daca primeste minute in 1-2 ani va creste si el destul de mult in evolutii.

multa bafta!
 
click pt. Articol 16 July 2019 08:52
gyke :)))
0 
Pai pe principiul aplicat la Jeremic, primul care ar trebui sa plece e Nini... 
click pt. Articol 15 July 2019 19:47
0 
La Pitesti, Mures si Steaua a jucat chiar bine, la Craiova a avut un sezon mai modest, care nu cred ca se va repeta anul acesta.
Sub panouri pitestenii au fost destul de subtiri si slabuti anul trecut, eu zic ca acest transfer e clar unul reusit.

Eu i-as mai tine pe Carson, Bishop, Bailey care mi s-au parut constanti, ceilalti m-au dezamagit. Korniyenko foarte inconstant, Siriscevic de multe ori accidentat, Jeremic a clacat mereu in momente importante. 
click pt. Articol 15 July 2019 19:24
0 
si eu sunt de aceeasi parere cu pasalic..cu jeremic stiu ca au existat ceva negocieri 
click pt. Articol 15 July 2019 18:39
Buzestii Sincer
0 
Nu e genul de jucator pe care l-as dori,plus ca este scump.Conform naravurilor conducerii intuiesc ca il vom aduce pe Pasalic. 
click pt. Articol 15 July 2019 18:37