Joshua Keyes a făcut „grevă” la ultimul meci al celor de la Cuza Sport Brăila, din cauza problemelor financiare


Brăilenii au datorii către mai mulți jucători și foști componenți ai echipei care a câștigat turneul de promovare în sezonul precedent

joshua keyes baschet

Cuza Sport Brăila a pierdut fără drept de apel meciul cu Athletic Constanța, din runda a treia a urnei valorice B. Brăilenii au încasat o înfrângere dură, scor 87-38, pricinuită atât din valoarea superioară a adversarului, ci și prin faptul că cel mai bun baschetbalist al formației lui Cătălin Ștefănescu, Joshua Keyes, a lipsit de pe parchet.

Sportivul american nu era accidentat, a făcut deplasarea cu echipa la Constanța, dar a preferat să nu joace, ca o formă de protest pentru faptul că nu a mai fost plătit încă din sezonul precedent. În actuala stagiune, Keyes a strâns medii de 24 de puncte, 8 recuperări și 3,3 pase decisive în Cupa României, dar și 12 puncte și 11 recuperări în singura partidă jucată de Brăila în Liga Națională, înfrângerea cu CSO Voluntari, scor 57-84.

Keyes se plânge că nu a mai văzut niciun ban din vară, chiar dacă a îndeplinit obiectivul echipei brăilene, acela de a câștiga turneul de promovare în Liga Națională.

Site-ul nostru a aflat însă că situația lui Keyes nu este singura de acest gen la Cuza Sport Brăila. Echipa aflată în prezent în urna valorică B are grave probleme financiare și datorii importante la mai mulți jucători și ex-jucători alături de care s-a obținut promovarea în LNBM, care până la urmă s-a dovedit inutilă după reconfigurarea competiției.

Astfel, în afară de Keyes, clubul brăilean mai are datorii și către alți sportivi, printre care se numără Alin Borșa, Dragoș Onea, David Engi, Radu Avramescu, Deallen Jackson sau Alin Andrieș.

Urmează să vedem cum va reuși conducerea brăilenilor să rezolve această nouă lovitură.

Reamintim că în noaptea de 15 spre 16 septembrie, Cuza Sport a fost aproape de o tragedie, în momentul în care baschetbaliștii americani Darrel Bowie și Joseph McClain au fost înjunghiați de către un clan de interlopi.

*foto: arhiva personală



Citește ultimele știri despre CS Cuza Sport Brăila
Vizualizează pagina personală a jucătorului Joshua Keyes

Eduard Popa / 29 October 2018 / 17:29


Galerie foto


studentU nu stiu
0 
cum ii accepta pe astia la inceputul competitiei, fara nici o garantie de capacitate de plata. In fiecare an aceeasi batjocura la adresa sportivilor. Faptul ca inca mai sunt straini care vin sa joace in RO denota valoarea scazuta a acestor straini si posibilitatile lor reduse de a prinde o echipa in alt campionat. Trist. 
30 October 2018 08:36
minotauro StudentU
0 
Pentru ca daca s-ar aplica reguli stricte, am avea (poate) 3-4 echipe care sa fie capable sa asigure garantii financiare, si prin urmare nu si-ar mai avea rost federatia.
Nu cred ca exista cineva in tarisoara asta care si-ar sacrifica postul caldut pentru binele public. 
30 October 2018 20:17
romeovura Rușine
0 
Cei de la federație ar trebui să înceapă să pună un plan plin cu proiecte, din care să reiasă performanță. Nu doar să se agațe de scaunele pe care stau in funcțiile lor. Și poate ar fi un beneficiu dacă ar mai și da din banii , nu doar să umfle acele clauze. Iar echipele care știu că nu își permit un nivel de salarizare sa renunțe la ceva ce îi depășește. 
31 October 2018 17:10

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
SURSE. Patrick Richard este noul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca
Baschetbalistul american a evoluat în cele mai puternice campionate ale Europei 
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
mikki pe Gajovic..
0 
stii tu, gresit, negresit si Achim l-a fortat de obicei tot la 4 iar procentajele lui au fost chiar mai bune la voi parca. 
click pt. Articol 22 July 2019 10:10
Buzestii Serios?
0 
Dictonul "Cine nu e cu noi e impotriva noastra."ii apartine lui Stalin...Coric este un jucator excelent pentru campionatul nostru,un swingman pur sange,nu poate acoperi insa si pozitia 4,asa cum s-a fortat gresit cu Gajovic. 
click pt. Articol 22 July 2019 09:26
trancer Craiova
0 
Ma bag eu, Pratt 
click pt. Articol 22 July 2019 06:48
0 
Încă un Richard care face de toate, l-am mai văzut jucând prin Spania dar nu i-am dat prea mare importantă. Mereu l-am laudat pe Kris și am spus ca este cel mai bun străin din liga dar acum la prima vedere acest Richard pare mai bun ... Rămâne de văzut dacă se confirma sau nu aceasta mutare 
click pt. Articol 22 July 2019 03:14
76ers Hehe
0 
Cu Vuko am glumit... in schimb ar fi surprinzător dacă acest jucător ar veni de la Sibiu ... 
click pt. Articol 22 July 2019 02:36
Tommy 76ers
0 
Iti spun doar ca ai ghicit,acum sa vedem care este dintre cei menționați de tine! 
click pt. Articol 22 July 2019 01:51
0 
Iar in legatura cu croatul, asteptam sa anunte mr toma zilele astea ;) 
click pt. Articol 22 July 2019 01:50
0 
Nu e vuko :)  
click pt. Articol 22 July 2019 01:49
76ers haha
0 
Sa nu zici ca il aduceti pe Vuko =))))))))
Cat despre croat, presupun ca este unul de la echipa cu care Cedevita joaca in campionat si nu in Eurocup/ABA si singurul care e aproape de "senzatie" pare a fi Andrija Coric... 
click pt. Articol 22 July 2019 01:40
Tommy Craiova
0 
Croatul este sub u25 si totodata o sa aducem unul din cei mai buni jucatori care au jucat in campionatul nostru in sezonul recent incheiat!!! 
click pt. Articol 21 July 2019 23:39