Joshua Keyes, despre situația de la Brăila: „Până vineri mi s-a spus să plec”


Mesajul dur primit de american de la președintele Cuza Sport, Mircea Totolici

joshua keyes braila

Eșecul celor de la Cuza Sport Brăila în compania celor de la CSM Mediaș în etapa a patra din Liga Națională de Baschet Masculin, urna valorică B, pare să fi fost „cântecul de lebădă” pentru clubul de pe malul Dunării.

Înaintea partidei, Mircea Totolici, președintele clubului brăilean făcuse un anunț disperat către autorități pentru a-l ajuta cu bani, dar fusese refuzat de către primarul municipiului Brăila. După meciul cu Mediaș, Totolici și-a anunțat jucătorii că va continua restul sezonului doar cu sportivii originari din Brăila și că se vede nevoit să renunțe la serviciile lor.

Unul dintre acești sportivi este americanul Joshua Keyes, cel mai bun marcator al formației în acest debut de sezon, care a protestat însă la ultimele meciuri și a refuzat să mai joace întrucât era neplătit.

Totolici i-a trimis lui Keyes un mesaj prin care l-a anunțat că până vineri va trebui să părăsească apartamentul în care stă în Brăila. Mai mult, americanul a fost anunțat de președintele Cuza Sport că nu mai are bani să îi plătească nici măcar biletul de avion!

Din acest motiv, Joshua Keyes a decis să adreseze prin intermediul totalbaschet.ro o scrisoare deschisă în care descrie situația în care se află atât el cât și colegii săi:  

„Joc cel mai bun baschet din cariera mea. Cu toate acestea, mie și colegilor mei ni s-a spus să părăsim Brăila până vineri, fără să fi fost plătiți în acest sezon, fără să ni se ofere bilete de avion. Ca să vă dau citatul exact ”Ești pe cont propriu de vineri”. Asta reprezintă o încălcare flagrantă a contractului meu. Mesajul meu către toată lumea este să fie conștientă de ”mizeria” care se produce în această industrie. Am câștigat un trofeu cu Brăila anul trecut. V-ați fi gândit că am primit mai mult respect ca individ după acest episode, dar nu a fost cazul. În prima săptămână din acest sezon, doi colegi de-ai mei au fost înjunghiați în club, chiar în fața ochilor mei. Amândoi au fost în stare critică și au trebuit să lupte pentru a fi din nou sănătoși. Unul dintre ei, colegul meu de camera, s-a dus acasă, celălalt a trebuit să rămână aici pentru că nu putea zbura din cauza faptului că a fost înjunghiat în plămân. La acel moment clubul Cuza Sport Brăila s-a RUGAT de mine să stau la echipă pentru că „totul va fi bine”. Familia mea și cei dragi m-au chemat imediat acasă. Am ales să stau pentru că noul meu coleg avea nevoie de mine, la fel ca și echipa. Am rămas și jucam cel mai bun baschet al meu din carieră, dar am decis să nu mai joc întrucât nu eram plătit. Am ales să rămân și să joc, dar nu pe gratis. Când și-au dat seama că nu mă mai pot folosi, m-au pus în această situație. Nu am nevoie de păreri de rău sau de milă, dar povestea aceasta trebuia auzită. Sportivii profesioniști trebuie să se trezească și să facă ce e mai bine pentru ei și familiile lor. Aceasta este povestea mea. Dumnezeu m-a ales pe mine”

 Mesajul original trimis de Keyes către redacția noastră:

„While Playing the best basketball in my career, Averaging 24 points a game, 8 rebounds and 4 assists and 2 steals. My teammate and I are being told to leave from Braila, Romania by Friday. Without any pay for this season, without plane tickets. As I quote, “Your on Your Own After Friday.” This is a breach of contract at an extreme level. My message to everyone is please be aware of the “filth” that occurs in this industry. I won a championship here in Braila last year. You would think that they would have more respect for me as an individual but they don’t. During the first week of my arrival, two of my teammates were brutally stabbed in a club, right in front of my eyes. They both were placed in critical condition, they fought and regained there health. One of them my roommate went home, the other had to stay because he was a flight risks and was stabbed in the lung. At this time the team Cuza Sport Braila, BEGGED me to stay, “please stay,we need you, everything is going to be okay”. My family and loved ones immediately wanted me to come home. I chose to stay because my teammate someone that i had just met needed me here, it appeared that the club needed me too. I stayed and was playing the best basketball of my career, I decided to stop playing until i was payed, i agreed to stay and play but not for free. Once they realized that they couldn’t use me anymore, this is the situation that i am left with. I don’t want your sorrow, or your pity, this story needs to be heard. Professional Athletes Wake Up, At All Times do what’s best for you and your family.

This is my story.

God Chose Me.”

Reamintim că site-ul nostru a anunțat că formația Cuza Sport Brăila are probleme financiare care datează cu mult înainte de scandalul în care au fost implicați Darrel Bowie și Joseph McClain la mijlocul lunii septembrie și în urma căruia cei doi au suferit răni extrem de grave.

De altfel, Joseph McClain, cel care a rămas în România întrucât nu poate zbura din cauza afecțiunilor la plămâni, s-ar putea afla în aceeași situație ca Joshua Keyes. Din păcate el nu a putut fi contactat de site-ul nostrum pentru a ne oferi o opinie.

*foto: facebook Joshua Keyes



Eduard Popa / 05 November 2018 / 7:44


Galerie foto


0 
Povestea trista a sportului de acolo. Ii imposibil sa iti tratezi sportivii asa. 
05 November 2018 08:36
dancri Sindicat
1 
Si astfel de lucruri se vor mai intampla pana cand cei din FRB nu vor infiinta si in Romania Liga profesionista si astfel ar putea exista si un sindicat al jucatorilor care sa le apere drepturile. Dar cei din FRB sunt interesati doar cum sa ia bani de la echipe prin tot felul de taxe. 
05 November 2018 13:25
trt Foarte trist !
2 
Ce ar mai fi de spus? Oricum cei din federatie nu vor spune nimic...Aaaa,de fapt ce sa spuna?Doar de o saptamana le-am atras atentia ca banica stelian la un meci la Cluj,in calitate de observator a butonat mai mult telefonul in loc sa fie atent la meci! El,bine mersi a incasat diurna,alea,alea... Asa ca din pacate pentru jucator,valiza pare a fi solutia.Si nu aia din Teleorman:))) 
05 November 2018 17:26

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CSM Târgu Mureș învinge pe CN „Aurel Vlaicu” București
CSM Târgu Mureș învinge pe CN „Aurel Vlaicu” București la o diferenţă de 77 puncte 
CSM Mediaș a câștigat la Voluntari după prelungiri
Titus Nicoară a bifat cea mai bună prestație personală a sezonului 
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu la o diferenţă de 3 puncte 
CSM CSU Oradea câștigă clar în Trivale
Elevii lui Cristian Achim au avut un sfert trei de excepție, în care au marcat 43 de puncte 
CSM CSU Oradea învinge pe BCM U FC Argeș Pitești
CSM CSU Oradea învinge pe BCM U FC Argeș Pitești la o diferenţă de 20 puncte 
CSM VKSC Miercurea Ciuc învinge pe CS Agronomia București
CSM VKSC Miercurea Ciuc învinge pe CS Agronomia București la o diferenţă de 8 puncte 
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Universitatea Cluj
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Universitatea Cluj la o diferenţă de 49 puncte 
Monyea Pratt a fost cel mai bun marcator al lui BC CSU Sibiu în derby-ul cu U-BT Cluj-Napoca
Patru sibieni au înscris împreună 68 de puncte 
CS Municipal Sighetu Marmației învinge pe Rapid București
CS Municipal Sighetu Marmației învinge pe Rapid București la o diferenţă de 13 puncte 
Daniel Ioniță: „Putem face o surpriză plăcută”
Tânărul baschetbalist al lui Dinamo a comentat duelul cu Steaua, echipă la care și-a petrecut junioratul 
Tommy Pitesti
0 
Va meritati soarta din toate punctele de vedere !In primul rand atitudinea voastra,a suporterilor,o atitudine mizerabila ,ati injurat tot meciul,a auzit o tara intreaga cat de civilizati sunteti voi.In al doilea rand,din cate se pare,acea femeie care a intrat pe parchet era sub influenta bauturilor alcoolice,iar asta spune multe!Sa primesti peste 100 de puncte la tine acasa,se poate numi VIOL cu publicul! Antrenorul vostru,mini NINI,e slab rau de tot ,pacat de faptul ca aveti 2-3 jucatori buni,care din pacate nu pot face mai mult pt voi!! Schimbati-va din temelii dragi pitesteni,fiindca pana in acest moment sunt o dezamagire pt suporterul care iubeste acest fenomen! 
click pt. Articol 17 November 2018 21:16
0 
Eu cred că Nini e veriga slabă, a luat conducerea echipei de gugulani, adevărul e că dacă-i privești cu atenție pe băieții din conducere când stau pe bancă la meciuri nu e greu să-ți dai seama că au capul gol și burta plină, a semnat un contract beton iar acum e la plici.  
click pt. Articol 17 November 2018 19:49
Renan Foarte slabi.
0 
Oradea superioara, dar sa primesti 101 pct acasa, e rusinos. Sa iei 43 de pct in sfertul 3, cred ca e si o problemă de pregătire fizică. Nu ne aparam deloc, nu există determinare. La începutul sezonului credeam ca vom avea banca lungă dar Paliciuc si Orbeanu i am adus sa i tinem pe bancă, mai bine adoptam strategia Craiovei, cu 6 jucatori u23. Jeremic ori e intr o scadere de forma, ori nu stim sa l jucăm, nu i motorul echipei, cum era la Timisoara. Mă asteptam la un lot mult mai bine alcatuit. Cred că daca nu schimbam ceva cat mai repede, același loc 6 il vom ocupa. 
click pt. Articol 17 November 2018 19:03
0 
Un hot și un mincinos. Un nevertebrat, fara caracter , fara personalitate, fara nici un alt scop decât cel de a spala banii celor care l-au pus în funcție. 
click pt. Articol 17 November 2018 09:11
romeovura Sarcasm
0 
Până la capăt emană acest personaj. Nu înțeleg de ce nu vrea termine cu trecutul, ci se așează pe prezent. Ar fi frumos să închidă capitolul trecut și să găsească soluții pentru cele prezente, dar eu cred că dorește să nu plătească datoriile din trecut, iar cele de acum probleme de care vorbește ,dacă se poate sa nu onoreze. Rușine , eu cred că vrea să îngroape baschetul in Timișoara cu aceste"mici-mari" și repetate ocolișuri. 
click pt. Articol 17 November 2018 01:19
0 
Ma bucur ca jucatorii au fost foarte concentrati azi si am avut procentaj de 88% la libere. A cantarit mult la scorul final... nu tin minte alt meci in care sa fi avut procentaj asa de bun. 
click pt. Articol 17 November 2018 00:30
0 
sa speram ca Marinov isi revine. Fara el suntem slabi in ceea ce priveste (macar!) ducerea mingii in terenul advers. 
click pt. Articol 17 November 2018 00:15
gyke ...
0 
Chiar nu vreau să dau celebra placă cu "aceeași mizerie", dar calitatea oamenilor politici sibieni, indiferent de ce parte a spectrului s-ar afla, lasă foarte mult de dorit. Viziunea lor nu o depășește pe cea a unui administrator de bloc. De aici și așteptările noastre nu pot fi foarte sus. Și să știi că și teza asta cu ardelenii s-ar putea dovedi un mit, deși mai avem un Boc sau Bolojan care îl întrețin...  
click pt. Articol 17 November 2018 00:11
gyke De acord
0 
Atunci când vom reuși să avem prestații ca cea de azi și în deplasare, atunci vom fi cu adevărat o echipă cu pretenții la medalii.  
click pt. Articol 16 November 2018 23:29
trancer Sb Cj
0 
Victorie fără dubiu a Sibiului, care a fost net peste Cluj ca și intensitate a jocului și dorința de victorie. Norocul nostru si al celorlalte echipe din campionat este ca în deplasare sibienii sunt mielușei. Clujul fără Moldoveanu și apoi Marinov (și în continuare cu un inutil Silvasan) nu putea emite pretentii. Superba atmosfera, pătată ca de obicei de cei câțiva cretini fotbaliști care se exprima grosolan chiar dacă Silvasan sau Torok au greșit. 
click pt. Articol 16 November 2018 23:12