Joshua Keyes, despre situația de la Brăila: „Până vineri mi s-a spus să plec”


Mesajul dur primit de american de la președintele Cuza Sport, Mircea Totolici

joshua keyes braila

Eșecul celor de la Cuza Sport Brăila în compania celor de la CSM Mediaș în etapa a patra din Liga Națională de Baschet Masculin, urna valorică B, pare să fi fost „cântecul de lebădă” pentru clubul de pe malul Dunării.

Înaintea partidei, Mircea Totolici, președintele clubului brăilean făcuse un anunț disperat către autorități pentru a-l ajuta cu bani, dar fusese refuzat de către primarul municipiului Brăila. După meciul cu Mediaș, Totolici și-a anunțat jucătorii că va continua restul sezonului doar cu sportivii originari din Brăila și că se vede nevoit să renunțe la serviciile lor.

Unul dintre acești sportivi este americanul Joshua Keyes, cel mai bun marcator al formației în acest debut de sezon, care a protestat însă la ultimele meciuri și a refuzat să mai joace întrucât era neplătit.

Totolici i-a trimis lui Keyes un mesaj prin care l-a anunțat că până vineri va trebui să părăsească apartamentul în care stă în Brăila. Mai mult, americanul a fost anunțat de președintele Cuza Sport că nu mai are bani să îi plătească nici măcar biletul de avion!

Din acest motiv, Joshua Keyes a decis să adreseze prin intermediul totalbaschet.ro o scrisoare deschisă în care descrie situația în care se află atât el cât și colegii săi:  

„Joc cel mai bun baschet din cariera mea. Cu toate acestea, mie și colegilor mei ni s-a spus să părăsim Brăila până vineri, fără să fi fost plătiți în acest sezon, fără să ni se ofere bilete de avion. Ca să vă dau citatul exact ”Ești pe cont propriu de vineri”. Asta reprezintă o încălcare flagrantă a contractului meu. Mesajul meu către toată lumea este să fie conștientă de ”mizeria” care se produce în această industrie. Am câștigat un trofeu cu Brăila anul trecut. V-ați fi gândit că am primit mai mult respect ca individ după acest episode, dar nu a fost cazul. În prima săptămână din acest sezon, doi colegi de-ai mei au fost înjunghiați în club, chiar în fața ochilor mei. Amândoi au fost în stare critică și au trebuit să lupte pentru a fi din nou sănătoși. Unul dintre ei, colegul meu de camera, s-a dus acasă, celălalt a trebuit să rămână aici pentru că nu putea zbura din cauza faptului că a fost înjunghiat în plămân. La acel moment clubul Cuza Sport Brăila s-a RUGAT de mine să stau la echipă pentru că „totul va fi bine”. Familia mea și cei dragi m-au chemat imediat acasă. Am ales să stau pentru că noul meu coleg avea nevoie de mine, la fel ca și echipa. Am rămas și jucam cel mai bun baschet al meu din carieră, dar am decis să nu mai joc întrucât nu eram plătit. Am ales să rămân și să joc, dar nu pe gratis. Când și-au dat seama că nu mă mai pot folosi, m-au pus în această situație. Nu am nevoie de păreri de rău sau de milă, dar povestea aceasta trebuia auzită. Sportivii profesioniști trebuie să se trezească și să facă ce e mai bine pentru ei și familiile lor. Aceasta este povestea mea. Dumnezeu m-a ales pe mine”

 Mesajul original trimis de Keyes către redacția noastră:

„While Playing the best basketball in my career, Averaging 24 points a game, 8 rebounds and 4 assists and 2 steals. My teammate and I are being told to leave from Braila, Romania by Friday. Without any pay for this season, without plane tickets. As I quote, “Your on Your Own After Friday.” This is a breach of contract at an extreme level. My message to everyone is please be aware of the “filth” that occurs in this industry. I won a championship here in Braila last year. You would think that they would have more respect for me as an individual but they don’t. During the first week of my arrival, two of my teammates were brutally stabbed in a club, right in front of my eyes. They both were placed in critical condition, they fought and regained there health. One of them my roommate went home, the other had to stay because he was a flight risks and was stabbed in the lung. At this time the team Cuza Sport Braila, BEGGED me to stay, “please stay,we need you, everything is going to be okay”. My family and loved ones immediately wanted me to come home. I chose to stay because my teammate someone that i had just met needed me here, it appeared that the club needed me too. I stayed and was playing the best basketball of my career, I decided to stop playing until i was payed, i agreed to stay and play but not for free. Once they realized that they couldn’t use me anymore, this is the situation that i am left with. I don’t want your sorrow, or your pity, this story needs to be heard. Professional Athletes Wake Up, At All Times do what’s best for you and your family.

This is my story.

God Chose Me.”

Reamintim că site-ul nostru a anunțat că formația Cuza Sport Brăila are probleme financiare care datează cu mult înainte de scandalul în care au fost implicați Darrel Bowie și Joseph McClain la mijlocul lunii septembrie și în urma căruia cei doi au suferit răni extrem de grave.

De altfel, Joseph McClain, cel care a rămas în România întrucât nu poate zbura din cauza afecțiunilor la plămâni, s-ar putea afla în aceeași situație ca Joshua Keyes. Din păcate el nu a putut fi contactat de site-ul nostrum pentru a ne oferi o opinie.

*foto: facebook Joshua Keyes



Eduard Popa / 05 November 2018 / 7:44


Galerie foto


0 
Povestea trista a sportului de acolo. Ii imposibil sa iti tratezi sportivii asa. 
05 November 2018 08:36
dancri Sindicat
1 
Si astfel de lucruri se vor mai intampla pana cand cei din FRB nu vor infiinta si in Romania Liga profesionista si astfel ar putea exista si un sindicat al jucatorilor care sa le apere drepturile. Dar cei din FRB sunt interesati doar cum sa ia bani de la echipe prin tot felul de taxe. 
05 November 2018 13:25
trt Foarte trist !
2 
Ce ar mai fi de spus? Oricum cei din federatie nu vor spune nimic...Aaaa,de fapt ce sa spuna?Doar de o saptamana le-am atras atentia ca banica stelian la un meci la Cluj,in calitate de observator a butonat mai mult telefonul in loc sa fie atent la meci! El,bine mersi a incasat diurna,alea,alea... Asa ca din pacate pentru jucator,valiza pare a fi solutia.Si nu aia din Teleorman:))) 
05 November 2018 17:26

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Cristian Achim: „A fost o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere. Nu veți mai vedea așa ceva, ‘mark my words’”
Antrenorul bihorenilor a avut cuvinte de laudă la adresa lui Silvășan, dar și pentru fanii orădeni 
Mihai Silvășan și-a anunțat demisia de funcția de antrenor principal al lui U-BT Cluj
„Silva” a renunțat după ce a ratat calificarea în finala LNBM: „Nu am nicio problemă să îmi asum eșecul” 
Nikola Markovic: „A fost un meci foarte strâns, dar am avut noroc și am reușit să îl câștigăm”
Sârbul a fost cel mai bun marcator pentru CSM CSU Oradea, în meciul 4 contra lui U-BT Cluj 
Mihai Silvășan: „Nu am cum să detaliez dezamăgirea pe care o simt”
U-BT Cluj a ratat calificarea în finala Ligii Naționale în dauna celor de la CSM CSU Oradea 
CSM CSU Oradea s-a calificat în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Campioana en-titre a trecut de U-BT Cluj în patru partide 
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca la o diferență de 5 puncte 
Ionuț Georgescu, prima reacție după ce a fost suspendat trei meciuri de către Comisia de Disciplină
Managerul lui CSU Sibiu a vorbit după calificarea obținută de galben-albaștri în finala LNBM 
Dan Fleșeriu: „Am suferit mult în sferturi și semifinale, două echipe extrem de arțăgoase care ne-au pus multe probleme”. Video
CSU Sibiu a reușit prima calificare în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după 20 de ani 
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
TitiAcs Nu ma gindesc
0 
neaparat la Big 8, dar daca tot ai stabilit niste relatii bune cu Partizan sau PAOK, ar putea profita. Dar asa cum spui trebuie lasata mindria.  
click pt. Articol 21 May 2019 11:53
vass bela Motiv de bucurie ?
0 
Daca am avea o conducere competenta, atunci demisia lui Silva ar fi super ok . Dar daca suntem sinceri, atunci escul ultimelor doua sezoane se datoreaza in proportii egale antrenorului si conducerii . Ce si cum a facut Silva, stim cu totii, fara discutie merita sa plece, si asa a stat prea mult pt cineva fara nici o experienta in antrenorat . Dar conducerea ? Sa luam ca exemplu doar acest sezon . Nici un inlocuitor pe masura pt Kuti . Apoi Oradea in timpul sezonului ii aduce pe Zekovic, Carter, Markovic si Barnette, iar noi ?! La atata incompetenta, nu m-ar surprinde promovarea lui Cuic ca antrenor principal, sau alta mutare tot asa de " inteleapta ". In concluzie, pana nu vom avea o conducere competenta, BT poate sa bage cati bani vrea in echipa, ca tot nu vom reusi mare lucru ! 
click pt. Articol 21 May 2019 11:07
Ossiryss @TitiAcs
0 
Asta, cu "calfa" la un nume mare din Europa, e o idee de luat în calcul însă, nu știu cum se va aplica, având în vedere ca e coada mare... Pacat ca n-au aplicat-o chiar la Cluj, ca alternativa la alegerea lui Silva ca principal. Ar fi fost de departe, cea mai rațională și constructiva decizie și pentru club, și pentru cariera lui Silva. Dar, na, asa e cu mândria nemăsurata... 
click pt. Articol 21 May 2019 11:06
alexander De unde certitudinea?
0 
Fleseriu a semnat pt urmatoarele 3 sezoane cu Sibiu. Asta e certitudinea :)  
click pt. Articol 21 May 2019 10:53
0 
E un scenariu posibil în viitor și cel evocat de tine însă, Azi am o certitudine : niciunul dintre cei doi nu au contracte ferme semnate și pentru sezonul viitor :). 
click pt. Articol 21 May 2019 10:36
pipzn @Ossiryss
0 
D-nul Fleseriu a semnat recent cu Sibiul prelungirea contractului. In plus a spus de mai multe ori ca isi doreste sa antreneze si sa ramana la Sibiu. Probabil ca e si constient ca si el mai are nevoie de castigat experienta inainte de a se baga intr-un proiect cu ambitii si mai mari.

D-nului Achim cred ca ii este bine acolo unde e acum (dupa ce a trecut cu bine de contestatiile unora) iar un nou titlu (ceea ce cred ca e foarte posibil sa se intample) ii va cimenta pozitia. Eu nu il vad plecand decat daca in sezonul urmator nu va obtine bugetul dorit sau il va obtine dar va ramane fara trofee. 
click pt. Articol 21 May 2019 10:03
TitiAcs Multumiri
0 
si multa bafta la scoala. banuiesc ca te vei apuca serios de o scoala de antrenori sau poate te bagi "calfa " pe linga un nume mare din Europa . Personal te astept peste doi ani, dar cu scoala facuta. Stofa ai, mai ramine sa gasesti un "croitor" care sa te bage in costumul de antrenor.  
click pt. Articol 21 May 2019 09:57
0 
Eu ma astept la un antrenor de genul Zare Markovski.

Mi-ar placea sa il vad secund pe Rasic. Nu stiu daca si-ar dori asta, dar sincer mi-ar placea sa ramana implicat in cadrul clubului nostru. 
click pt. Articol 21 May 2019 09:53
0 
... Nini..