Joshua Keyes, despre situația de la Brăila: „Până vineri mi s-a spus să plec”


Mesajul dur primit de american de la președintele Cuza Sport, Mircea Totolici

joshua keyes braila

Eșecul celor de la Cuza Sport Brăila în compania celor de la CSM Mediaș în etapa a patra din Liga Națională de Baschet Masculin, urna valorică B, pare să fi fost „cântecul de lebădă” pentru clubul de pe malul Dunării.

Înaintea partidei, Mircea Totolici, președintele clubului brăilean făcuse un anunț disperat către autorități pentru a-l ajuta cu bani, dar fusese refuzat de către primarul municipiului Brăila. După meciul cu Mediaș, Totolici și-a anunțat jucătorii că va continua restul sezonului doar cu sportivii originari din Brăila și că se vede nevoit să renunțe la serviciile lor.

Unul dintre acești sportivi este americanul Joshua Keyes, cel mai bun marcator al formației în acest debut de sezon, care a protestat însă la ultimele meciuri și a refuzat să mai joace întrucât era neplătit.

Totolici i-a trimis lui Keyes un mesaj prin care l-a anunțat că până vineri va trebui să părăsească apartamentul în care stă în Brăila. Mai mult, americanul a fost anunțat de președintele Cuza Sport că nu mai are bani să îi plătească nici măcar biletul de avion!

Din acest motiv, Joshua Keyes a decis să adreseze prin intermediul totalbaschet.ro o scrisoare deschisă în care descrie situația în care se află atât el cât și colegii săi:  

„Joc cel mai bun baschet din cariera mea. Cu toate acestea, mie și colegilor mei ni s-a spus să părăsim Brăila până vineri, fără să fi fost plătiți în acest sezon, fără să ni se ofere bilete de avion. Ca să vă dau citatul exact ”Ești pe cont propriu de vineri”. Asta reprezintă o încălcare flagrantă a contractului meu. Mesajul meu către toată lumea este să fie conștientă de ”mizeria” care se produce în această industrie. Am câștigat un trofeu cu Brăila anul trecut. V-ați fi gândit că am primit mai mult respect ca individ după acest episode, dar nu a fost cazul. În prima săptămână din acest sezon, doi colegi de-ai mei au fost înjunghiați în club, chiar în fața ochilor mei. Amândoi au fost în stare critică și au trebuit să lupte pentru a fi din nou sănătoși. Unul dintre ei, colegul meu de camera, s-a dus acasă, celălalt a trebuit să rămână aici pentru că nu putea zbura din cauza faptului că a fost înjunghiat în plămân. La acel moment clubul Cuza Sport Brăila s-a RUGAT de mine să stau la echipă pentru că „totul va fi bine”. Familia mea și cei dragi m-au chemat imediat acasă. Am ales să stau pentru că noul meu coleg avea nevoie de mine, la fel ca și echipa. Am rămas și jucam cel mai bun baschet al meu din carieră, dar am decis să nu mai joc întrucât nu eram plătit. Am ales să rămân și să joc, dar nu pe gratis. Când și-au dat seama că nu mă mai pot folosi, m-au pus în această situație. Nu am nevoie de păreri de rău sau de milă, dar povestea aceasta trebuia auzită. Sportivii profesioniști trebuie să se trezească și să facă ce e mai bine pentru ei și familiile lor. Aceasta este povestea mea. Dumnezeu m-a ales pe mine”

 Mesajul original trimis de Keyes către redacția noastră:

„While Playing the best basketball in my career, Averaging 24 points a game, 8 rebounds and 4 assists and 2 steals. My teammate and I are being told to leave from Braila, Romania by Friday. Without any pay for this season, without plane tickets. As I quote, “Your on Your Own After Friday.” This is a breach of contract at an extreme level. My message to everyone is please be aware of the “filth” that occurs in this industry. I won a championship here in Braila last year. You would think that they would have more respect for me as an individual but they don’t. During the first week of my arrival, two of my teammates were brutally stabbed in a club, right in front of my eyes. They both were placed in critical condition, they fought and regained there health. One of them my roommate went home, the other had to stay because he was a flight risks and was stabbed in the lung. At this time the team Cuza Sport Braila, BEGGED me to stay, “please stay,we need you, everything is going to be okay”. My family and loved ones immediately wanted me to come home. I chose to stay because my teammate someone that i had just met needed me here, it appeared that the club needed me too. I stayed and was playing the best basketball of my career, I decided to stop playing until i was payed, i agreed to stay and play but not for free. Once they realized that they couldn’t use me anymore, this is the situation that i am left with. I don’t want your sorrow, or your pity, this story needs to be heard. Professional Athletes Wake Up, At All Times do what’s best for you and your family.

This is my story.

God Chose Me.”

Reamintim că site-ul nostru a anunțat că formația Cuza Sport Brăila are probleme financiare care datează cu mult înainte de scandalul în care au fost implicați Darrel Bowie și Joseph McClain la mijlocul lunii septembrie și în urma căruia cei doi au suferit răni extrem de grave.

De altfel, Joseph McClain, cel care a rămas în România întrucât nu poate zbura din cauza afecțiunilor la plămâni, s-ar putea afla în aceeași situație ca Joshua Keyes. Din păcate el nu a putut fi contactat de site-ul nostrum pentru a ne oferi o opinie.

*foto: facebook Joshua Keyes



Eduard Popa / 05 November 2018 / 7:44


Galerie foto


0 
Povestea trista a sportului de acolo. Ii imposibil sa iti tratezi sportivii asa. 
05 November 2018 08:36
dancri Sindicat
1 
Si astfel de lucruri se vor mai intampla pana cand cei din FRB nu vor infiinta si in Romania Liga profesionista si astfel ar putea exista si un sindicat al jucatorilor care sa le apere drepturile. Dar cei din FRB sunt interesati doar cum sa ia bani de la echipe prin tot felul de taxe. 
05 November 2018 13:25
trt Foarte trist !
2 
Ce ar mai fi de spus? Oricum cei din federatie nu vor spune nimic...Aaaa,de fapt ce sa spuna?Doar de o saptamana le-am atras atentia ca banica stelian la un meci la Cluj,in calitate de observator a butonat mai mult telefonul in loc sa fie atent la meci! El,bine mersi a incasat diurna,alea,alea... Asa ca din pacate pentru jucator,valiza pare a fi solutia.Si nu aia din Teleorman:))) 
05 November 2018 17:26

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Maksym Korniyenko: „Va trebui să dăm totul pentru a învinge”
BCM U Pitești debutează în Top 6 cu un duel împotriva lui BCM U Pitești 
Goran Martinic, cel mai bun marcator pentru CSM Târgu Mureș în victoria cu Miercurea Ciuc
CSM Târgu Mureș este prima în Grupa Albastră, având 18 victorii și 1 singură înfrângere 
Jahii Carson: “Toți jucătorii încep să își înțeleagă rolurile și să le accepte”
BCM U Pitești urmează să debuteze în “Top 6”, în compania celor de la U-BT Cluj Napoca 
Mikey Hope, cel mai bun om al Rapidului în victoria cu CSM Sighetu Marmației
Avramescu si Arion au impresionat la rândul lor 
Stanimir Marinov: „La Pitești tribunele sunt mereu pline”
Internaționalul bulgar a fost impresionat de atmosfera de la „derby-ul Ardealului” 
CSA Steaua a învins fără probleme pe terenul lui Phoenix Galați
Andrei Mandache a fost cel mai bun marcator la debutul Stelei în Grupa Galbenă 
Florin Nini: ”Cred că echipa noastră poate învinge pe oricine”
Tehnicianul argeșenilor a prefațat partida contra U-BT Cluj Napoca 
Dinamo Știința reușește prima victorie din actualul sezon, pe terenul lui Athletic Constanța
Justin Baker a fost cel mai bun om al trupei din Capitală 
Mihai Silvășan laudă echipa Piteștiului: „Accidentările nu i-au lăsat să își arate adevărata valoare” (Video)
Antrenorului Clujului se așteaptă la un meci dificil în Trivale 
Interviu Dani Popescu: ”Nu ne așteptam la o replică așa puternică”
Veteranul ilfovenilor a fost cel mai bun jucător român al partidei dintre CSO Voluntari și CSM Mediaș 
0 
Ce spui tu aici este perfect adevarat, si este o problema ce trebuie rezolvata, luminile rosii nu par sa fi functionat la panoul unde Watson a marcat cosul decisiv dar in acest ca nu erau neaparat necesare, mingea pleaca din mana lui Watson cand mai era o secunda din atac si atinge panoul cand cele 24 de secunde au expirat, cos perfect valabil, ce s-a intamplat inainte de cos este discutabil.
Daca mingea era in mana lui Watson cand timerul era la 0, luminile rosii nu se aprindeau iar cosul era declarat valabil atunci chair era o problema serioasa. 
click pt. Articol 20 January 2019 15:25
76ers hehe
0 
Eh, nu stiu vreo "crescatorie" dar ma gandesc ca lucrurile de baza le stiu si ei, pana si eu le stiu si nu sunt arbitru, problema este ca noul val e mai usor de influentat si nu rezista asa bine la presiune.
Culmea este ca intamplator am urmarit multe meciuri internationale si printre arbitrii era Ciulin sau Stoica si am fost surpins ca au avut prestatii bune spre foarte bune ceea ce ma duce la concluzia ca SE POATE daca se vrea sau daca nu exista influente dintr-o parte sau alta...Probabil in bridaga de la acest meci trebuia sa fie Stoica dar fiind suspendat ma gandesc ca se putea face un efort ca brigada de astazi,de la Pitesti, sa fie si la Craiova, vedem cum decurg lucrurile si acolo ca poate iese mai rau ... 
click pt. Articol 20 January 2019 15:17
ydesh_apu Multumesc
0 
Nu e picior. Daca si-ar fi potrivit intentionat si discret mingea cu piciorul ar fi fost abatere. Dar nu am fost sigur, la cat de neautoritar, incoerent si prost a fost arbitrajul. 
click pt. Articol 20 January 2019 14:41
0 
Ca sa ma lamuresc pe deplin asupra justetii deciziei de a nu de acorda vreo abatere la cosul marcat de Watson, la penultima actiune a jocului, am cautat sa inteleg ce prevad regulilie in acest sens ... si am descoperit cu motorul de cautare Google urmatorul articol regulamentar (vezi Documente pe site-ul FR Baschet) ... "Art.13 : Un jucător nu trebuie să alerge cu mingea în mână (mâini), să şuteze sau să blocheze mingea deliberat cu orice parte a piciorului sau s-o lovească cu pumnul. Totuşi, contactul întâmplător sau atingerea accidentală a mingii cu orice parte a piciorului nu este o abatere". Prin urmare, este greu de inchipuit ca Watson care dribla mingea ar fi dorit sa joace deliberat mingea cu piciorul ... Dar in fapt (din ce se vede pe clipul postat pe Youtube) aparatorul lui (Mijajlovic) este cel care a atins primul mingea cu piciorul (si este foarte greu de apreciat daca acesta a incercat sa blocheze deliberat mingea, conform regulii mai sus mentionate) astfel incat daca ulterior Watson a atins mingea cu piciorul este dintr-un motiv mai degraba accidental si nici decum deliberat ! Dupa parerea mea in aceasta situatie arbitrii au luat o decizie corecta ... Cred ca la fel de corecta era sanctionarea aparatotului pentru abatere de picior ... sigur acest lucru putea schimba datele "problemei" ... Interesant !  
click pt. Articol 20 January 2019 14:01
lauri csu sibiu
0 
Aici e clar problema antrenorului. Trebuie sa si asume lipsa atitudinii jucatorilor. Ca, antrenor daca nu sti sa reactionezi cand trebuie si cum trebuie atunci e problema ta. Nu e prima data cand se intampla. Si acasa, daca jucam intr o sala in care se aude scartatitul baschetilot nu cred ca am castiga asa usor. 
click pt. Articol 20 January 2019 13:05
0 
Iti apreciez opiniile,nici eu n-as baga mana in foc ca ar fi fost ceva premeditat,dar ce au facut a fost revoltator si a inclinat decisiv balanta.In privinta piciorului la Watson,chiar nu e cazul sa o dam pe fineturi,viteza jocului,cadre optime de reluare,bla bla,infractiunea a fost evidenta si trebuia sanctionata,dand sansa meciului sa se rezolve poate intr-un mod onest in overtime! 
click pt. Articol 20 January 2019 11:41
Buzestii Corect!
0 
Ce mai apostrofari mi-am primit si eu ori de cate ori am afirmat ca pe langa astia,d-alde Grigoras si Ciulin sunt docenti... 
click pt. Articol 20 January 2019 11:31
Buzestii Amice,
0 
Esti de doua ori pe langa subiect!Intai,sa faci apel la moralitatea individului e ca si cand ai spune ca lupii se cresc cu Chapi si legume fierte;in al doilea rand,aici nu e deloc vorba despre cat de imoral e Toma,ci de faptul ca are de data asta dreptate absoluta,maniera de arbitraj a fost indiscutabil revoltatoare si,mai grav,a decis invingatoarea!
Desigur,cat priveste cei 2000 de spectatori care au fost cel mult 1200(asa a invatat sa invarta cifrele de la stapanii lui) sau organizatia cea mica(ramasa tooot mica in cei 10 ani de la promovare,ca sa vezi,singurul "fir rosu" al acestei perioade fiind taman vesnicul si evident dezinteresatul lui management),aici e un alt subiect unde nu te-as putea contrazice! 
click pt. Articol 20 January 2019 11:26
TitiAcs Păi de unde ?
0 
Ști tu vreo " crescătorie" de arbitrii ? De ani de zile semnalez faptul că suntem la cea mai slabă generație de arbitri. Dacă Faur , celebru ca fiind metrul etalon al prostiei în arbitraj a ajuns cică internațional. Tare cred că alde Grigoraș și Ciulin o să fie regretați cînd se vor retrage. 
click pt. Articol 20 January 2019 09:14
dane alo frb
0 
cum se poate ca instalatia de 24 secunde( prin luminile rosii) s-a nu functioneze