Jucătorii lui Olympiakos refuză să continue partida cu rivala Panathinaikos


Oaspeții nu au mai intrat pe teren, plângându-se de maniera de arbitraj

În această săptămână, în majoritatea ligilor europene se joacă turneele finale ale Cupei, acesta fiind cazul și în campionatul grecesc. În acest sezon, marele derby al acestei ligi, Panathinaikos – Olympiakos are loc în semifinale, prin urmare, una dintre cele două reprezentante ale Greciei în Euroligă va părăsi prematur competiția.

De-a lungul timpului, rivalitatea dintre Panathinaikos și Olympiakos a crescut din ce în ce mai tare, având loc numeroase conflicte între cele două organizații. După fiecare joc dintre cele două adversare, oficialii acestora aveau o dispută în presă, fie că acuzau arbitrii sau menționau alte aspecte din meciul ce era jucat. Înaintea semifinalei de Cupă din acest an, cei aflați în conducerea lui Olympiakos au făcut cerere ca secretarul general al FIBA, Andreas Zagklis, să urmărească duelul din această seară.

În ciuda acestor tensiuni, începutul partidei a decurs normal, Panathinaikos preluând controlul asupra jocului foarte rapid. Avantajul elevilor lui Rick Pitino a devenit din ce în ce mai mare, iar la pauză scorul era 40-25 pentru gazde. Chiar dacă această diferență nu este una uriașă în baschet, cei de la Olympiakos au fost nemulțumiți de arbitraj și au decis să nu se mai întoarcă pe parchet. Astfel, cel mai probabil, Panathinaikos va fi desemnată câștigătoare cu scorul de 20-0 și se va califica în finala Cupei Greciei, unde o va întâlni pe Paok Salonic.

Conform eurohoops.com, managerul general al lui Olympiakos, Christos Stavropoulos, a spus imediat după meci:

„Suntem dezgustați. Nu putem participa la această bătaie de joc. Nu mai putem să rezistăm, autoritățile sportive ar trebui să facă ceva.”

Aceeași publicație a oferit și declarația lui Rick Pitino, antrenorul lui Panathinaikos:

„Sunt foarte dezamăgit, nu vreau să văd că așa ceva se întâmplă. Noi am jucat în arena lui Olympiakos și am fost bătuți destul de tare. Suntem foarte dezamăgiți că nu am terminat jocul. Înțeleg rivalitatea cu Olympiakos, dar jocul de baschet e mai important. Am mult respect pentru jucătorii lui Olympiakos și pentru antrenor. Dar ca un om ce am antrenat 43 de ani sunt foarte dezamăgit.”

Știre în curs de actualizare. Vă ținem la curent cu desfășurarea evenimentelor.

*foto: The National Herald



David Istrate / 13 February 2019 / 21:18


Galerie foto


1 
asa trebuia sa se intample si la noi, in cateva zeci de partide in care asehotzii sfidau o tara intreaga..... 
16 February 2019 00:16
rexdecebal idee veche
1 
am mai spus-o, la inceputul oricarei competitii interne, asehotzii trebuiau sa fie declarati castigatori, trofeele puse in joc sa a junga invariabil la ghitza, jegobescu si burlacu pampersi, iar restul echipelor sa lupte cinstit! 
16 February 2019 00:20

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
O nouă victorie impresionantă pentru echipa lui Emi Cățe în Liga ACB
UCAM Murcia a câștigat la WiZink Center, arena unde își desfășoară meciurile de pe teren propriu și Real Madrid 
Prestație excelentă pentru Alex Olah în ultima victorie a lui Kangoeroes Mechelen
Internaționalul român a fost cel mai bun marcator al echipei sale în victoria cu Liege Basket 
EuroCup: Valencia Basket și Alba Berlin vor juca finala
Ambele formații s-au calificat după 2-0 la general în semifinale 
Panathinaikos câștigă o partidă extrem de importantă pe terenul Olimpiei Milano
Nick Calathes a făcut un joc excelent, fiind aproape de triple-double (Video) 
Will Clyburn de la CSKA Moscova, amenințat cu moartea pe rețelele de socializare după meciul cu Fenerhahce (Foto)
Euroliga s-a sesizat după acest gest și a luat primele măsuri 
Bayern Munchen o învinge pe Barcelona grație unui coș venit în ultima secundă (Video)
Disputa pentru playoff-ul Euroligii devine din ce în ce mai intensă 
Ja Morant, prestație remarcabilă în prima rundă din March Madness
Tânărul baschetbalist a reușit un triple-double și și-a condus echipa spre victorie (Video) 
Emanuel Cățe, candidat la premiul de „Cel mai bun tânăr” din Champions League
Pivotul român a avut un sezon european excelent alături de UCAM Murcia (Video) 
CSKA Moscova o învinge pe Anadolu Efes și obține cel de-al 21-lea succes stagional
Cory Higgins a adus victoria rușilor cu un coș marcat în ultimele secunde (Video) 
Lasan Kromah și Jamar Diggs se opresc în semifinalele Cupei Franței
ASVEL Lyon a fost o nucă prea tare pentru Rouen, formație din liga secundă franceză 
hony Felicitari!
0 
Asta este o stire pe care ar trebui sa o vedem la TV, pe toate canalele. 
click pt. Articol 22 March 2019 12:01
studentU poate ca a fost sivasta un factor
0 
accentul pe campionat... 
click pt. Articol 14 March 2019 22:19
0 
eu spuneam ca nu au sanse si ca au facut parte dintr-o grupa destul de slaba si prin urmare singura echipa ramasa in competitie din acea grupa este Nizhny care a reusit calificarea in play-off in ultima etapa si pentru mine e o supriza destul de mare pentru ca au eliminat Venezia, una dintre favoritele mele la castigarea trofeului.
Asta am spus atunci : Mai exista si alte grupe din care fac parte echipe precum Tenerife, Venezia, Hapoel Jerusalem, AEK Athens, Bamberg, Virtus Bologna care fara suparare mi se par mult peste Murcia in acest moment.
Venezia a fost eliminata in rest toate echipele inca sunt in competitie doar ca inevitabil unele dintre ele vor parasi competitia deoarece imperecherea este cam asa: Tenerife-Hapoel, AEK Athens-Bamberg, Nanterre-Virtus si Antwerp-Nizhny, in continuare favorita mea este AEK dar vor avea viata grea cu nemtii.
Il apreciez si felicit pe Emi pentru performanta reusita dar eu zic ca era timpul potrivit ca echipa lui sa paraseasca aceasta competitie, desi au intalnit un adversar mai slab in aceasta dubla, situatia lor din liga ACB nu este una roz deloc fiind pe loc retrogradabil si consider ca au dorit sa isi axeze toate fortele pe campionat si salvarea de la retrogradare din ACB. 
click pt. Articol 14 March 2019 19:00
studentU zicea cineva pe aici
0 
ca desi au avut victorii pe linie in sezonul regulat, au sanse mici la trofeu. Pacat, dar felicitari lui Cate, care a stabilit recordul la capace.
Ce-ar fi un 5 cu VM, Cate, Mandache, Watson si oricare al 5 lea, hai sa zic Kuti sau Bobe? 
click pt. Articol 14 March 2019 10:39
0 
Deci se întâmplă și la nivele mari... 
click pt. Articol 18 February 2019 12:28
mikki puncte Ginyard
0 
..adunate mi-au iesit.. 13 (3 de 2, 1 de 3 si 4 de 1) nu 9. 
click pt. Articol 17 February 2019 10:17
trancer Oradea
0 
La Oradea omul a fost folosit putin și de multe ori nu pe poziția lui naturala. Asta e sigur, restul e can can, declarații caraghioase și contradictorii. Cert este ca Oradea avea un jucător mai mult decât ok. 
click pt. Articol 16 February 2019 14:48
0 
se confirma ca a fost caracter 0, in ciuda declaratiilor mieroase de dupa plecare. Achim a avut dreptate. 
click pt. Articol 16 February 2019 13:56
gyke Mda
0 
Nu avea cum să joace așa la voi. Acum se știe, nu a simțit nimic pentru culorile clubului și frumosul oraș Oradea...  
click pt. Articol 16 February 2019 11:13
6X ????
0 
Dacă juca cu acest randament și la noi ce era și unde eram? 
click pt. Articol 16 February 2019 10:48