Stiri Juniori U17 Masculin

Juniori - U18: În derby-ul Grupei I, Aurel Vlaicu a învins la Iaşi

Daniel Onesim

31.03.2015

In acest week-end, faza semifinala a Campionatului National de Juniori U18 a programat, in cadrul etapei a 11 a, derby-ul Grupei I: CSS Unirea Iasi – Aurel Vlaicu Bucuresti. Practic, in Sala Sporturilor din Iasi s-au confruntat primele două clasate ale seriei, echipe cu linii clasament care le permit sa se gandeasca deja la Turneul Final. Astfel, pana in aceasta etapa, bucurestenii inregistrasera 9 victorii si 2 infrangeri iar gazdele 9 victorii si o singura infrangere. Meciul pierdut de ieseni s-a produs chiar in fata adversarilor de astazi, in meciul tur de la Bucuresti.

Partida a debutat intr-o nota de echilibru, in care apararii extrem de agresive si bine organizate a bucurestenilor, gazdele i-au raspuns cu realizari individuale de exceptie ale lui Codrin Cobzaru si Tudor Garbea. S-a mers cap la cap pana spre sfarsitul sfertului cand, la scorul de 15-11 pentru ieseni, oaspetii cresc intensitatea presingului, castiga cateva mingi usoare pe care le transforma in puncte, pe contraatac. Scor 15-17.

Sfertul 2 debuteaza in aceeasi nota, cu jucatorii bucuresteni extrem de agresivi in apararea om la om si foarte mobili in atac, preocupati in permanenta de executarea blocajelor si pasarea mingii catre coechipierii liberi. In plus Dulau si Avramescu reusesc recuperari ofensive importante pe care le transforma in puncte. Iesenii incearca sa rezolve faza de atac beneficiind de forta fizica superioara dar Vasile, Garbea, Cobzaru si Vatra nu reusesc sa depaseasca defensiva oaspete foarte mobila si bine organizata. Si totusi pe finalul sfertului Tudor Garbea marcheaza inca 2 aruncari de la mare distanta si scorul devine 35-40 la pauza mare.

Incepand cu sfertul 3 ambele echipe trec la apararea in zona dar tot bucurestenii sunt mai bine organizati si mai eficienti. Jucand un 1-3-1 foarte mobil , intr-o remarcabila rotatie de 11 jucatori, oaspetii inchid toate culoarele de patrundere si contesta hotarat orice tentativa de a marca de la distanta a iesenilor. Excelente evolutiile lui  Matache si Banica care au jucat cu schimbul acel “ 1 impins “ si care  au reusit interceptii importante si au pus mari probleme conducatorilor de joc ieseni. In atac longilinul Duta si Mingote “sparg“ fara probleme apararea gazdelor marcand puncte importante. Scorul devine 37-48 in minutul 23 si ecartul de 10 puncte se va mentine deoarece iesenii isi pierd luciditatea si gasesc greu solutii sa depaseasca apararea adversa. Scor 49-59, la sfarsitul sfertului

In sfertul 4 apararea excelenta prestata de bucuresteni, de multe ori extrem de avansata continua sa-si demonstreze eficienta iar scorul ia proportii repede: 49-64 , in min 32 si 53-71 in minutul 37. Duta, Avramescu si Mainea - cel mare, reusesc sa bata fara probleme apararea ieseana masiva dar cu o mobilitate extrem de redusa. In ultimele 3 minute gazdele trec la o aparare zona presing foarte  avansata si agresiva si reusesc sa puna mari probleme bucurestenilor realizand un run de 10-0. 63-71 in minutul 38 si 30 de secunde. Pe final, oboseala isi spune cuvantul, gazdele jucand in majoritatea timpului intr-o rotatie de 7 oameni, iesenii rateaza 5 aruncari libere si meciul se termina cu victoria absolut meritata a echipei Aurel Vlaicu. Scor final 66-73, pe sferturi 15-17, 20-23, 14-19, 17-14.

Am urmarit cu placere un meci de mare lupta, de angajament in care echipa bucuresteana, desi fara individualitati deosebite, a functionat ca un mecanism bine reglat sub conducerea antrenorului Cristi Teodorescu. Avand doar 3-4 jucatori de peste 1,90 m, oaspetii s-au bazat pe forta grupului si pe o disciplina tactica deosebita. Consider ca aceasta rotatie de 11 jucatori, in care toti primesc minute multe si isi aduc aportul in jocul echipei, va fi un element decisiv si la Turneul Final unde echipa Aurel Vlaicu poate obtine o medalie.

Jucatorii gazda, condusi de Gabriel Clapon, formeaza o echipa solida cu cativa jucatori interesanti atat din punct de vedere fizic cat si tehnico-tactic. Cu toate acestea lipsa de experienta si luciditate in constructia atacurilor nu a permis valorificarea plusului de forta si talie. In plus tinerii jucatori ieseni trebuie sa inteleaga ca doar talentul si fizicul  nu sunt suficiente pentru a obtine performante in acest sport. Munca, disciplina, spiritul de echipa sunt factori la fel de importanti iar adversarii de astazi le-au demonstrat acest lucru.

In final lansez un apel catre ceilalti iubitori ai baschetului juvenil: parinti, prieteni, fosti jucatori, sa incerce sa scrie cateva randuri despre meciurile pe care le vizioneaza pentru a promova acest frumos sport in randul tinerilor. Veti fi surprinsi cand veti realiza ca o mare parte din tinerii jucatori citesc aceste articole, le comenteaza si pentru ei, chiar CONTEAZA ca se scrie.