Kayla Mobley are 12 double-doubles în 13 meciuri din grupa a doua valorică în LNBF


Iringo Debreczi a bifat al doilea double-double în victoria cu CSU CSM Oradea

ACS KSE Târgu s-a impus cu 60-44 acasă cu CSU CSM Oradea în etapa a 3-a din Grupa Galbenă a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Kayla Mobley, cea mai bună marcatoare a campionatului, a fost coșghetera meciului și a reușit al 12-lea double-double în grupa valorică inferioară din întrecerea feminină. Și Iringo Debreczi a contribuit cu un double-double, în timp ce de la vizitatoare au fost două jucătoare în double-digits.

Kayla Mobley a petrecut în teren 39:07 minute și a marcat 29 de puncte pentru învingătoare, la care a adăugat 17 recuperări, 2 ofensive, 15 defensive. Americanca a încheiat partida cu 9 reușite de două puncte din 16 încercări (56%), 2 din 11 de la distanță (18%) și 5/8 de la linia de fault (62%). A mai avut 2 pase decisive, 4 greșeli personale, 5 faulturi scoase, 7 mingi pierdute și 3 intercepții, cu +25 indice al eficienței.

Jucătoarea de 28 de ani este cea mai bună marcatoare din Liga Națională de Baschet Feminin, cu 329 de puncte în 13 partide. Primele două din acest clasament au evoluat în a doua grupă valorică atât în prima fază, cât și în a doua. Mobley are medii de 25,3 puncte și 13,4 recuperări (cea mai bună medie din campionat) în 13 meciuri pe care le-a disputat până acum. Are 25,8 eficiență medie în 36:20 minute și mai are 2,5 pase decisive pe meci, 4,4 mingi pierdute, 2,8 intercepții și un capac. Singurul meci din acest sezon pe care nu l-a încheiat în double-double a fost cel cu Rapidu, de la final de octombrie, când a avut 24 de puncte și 9 recuperări. Pe lângă cele 12 double-double-uri din campionat, americanca mai are două și în primul tur al cupei.

Iringo Debreczi și-a trecut în cont al 2-lea double-double în această ediție de campionat și al 3-lea stagional. Jucătoarea de 22 de ani a jucat 35:53 minute în duelul cu orădencele pe care l-a încheiat cu 12 puncte și 12 recuperări (5/7). Aceasta a terminat cu 6/12 din interiorul semicercului și 0/3 de la distanță. A mai avut o pasă decisivă, 2 greșeli personale, 3 mingi pierdute, 2 intercepții și un capac, cu +16 eficiență. Debreczi a jucat în 14 meciuri în acest campionat pentru ACS KSE și are medii de 8,6 puncte, 10,9 recuperări, 1,7 pase decisive, 3 mingi pierdute, 2,1 intercepții și 15 eficiență în 35:42 minute.

De la CSU CSM Oradea, Mirjana Beronja și Ruxandra Chiș au fost în double-digits, cu câte 11 puncte. Sârboaica a jucat 34:01 minute, cu 2/3 la două puncte, 2/5 de la distanță și 1/1 de la linia de fault. A mai avut o recuperare, 4 assist-uri, 6 mingi pierdute și 2 intercepții, cu +8 eficiență. Românca a petrecut în teren 34:35 minute, timp în care a marcat 1 din 4 șuturi din semicerc și 3/9 de la distanță. A mai avut un assist, 5 turnovers și o intercepție, cu -1 eficiență, ieșind cu 5 faulturi.

În clasamentul Grupei Galbene, orădencele sunt pe prima poziție cu 25 de puncte, iar covăsnencele pe 4, cu 19. În etapa următoare, ACS KSE Târgu Secuiesc joacă pe terenul Rapidului, în 19 ianuarie, iar CSU CSM Oradea întâlnește acasă pe CSM Târgu Mureș în 20 ianuarie.

*foto: Zsoli Jeffwarder



Vizualizează pagina personală a jucătorului Kayla Mobley
Vizualizează pagina personală a jucătorului Iringo Debreczi
Citește ultimele știri despre ACS KSE Târgu Secuiesc
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS KSE Târgu Secuiesc vs CS Universitatea CSM Oradea

Andreea Vlase / 14 January 2019 / 14:20


Galerie foto


0 
Doar meseriașul Coldea putea pierde 4 meciuri cu Târgu Secuiesc, echipă bătută inclusiv de echipa de junioare a Alexandriei.  
14 January 2019 23:55
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
HABAR NU AI DE BASCHET.SECUIENCELE IN FRUNTE CU KAYLA SINT MAI BUNE CA ECHIPA TA DE SUFLET.SI NU AM VORBIT DE SEPSI SIC ! 
20 January 2019 17:22

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Universitatea Cluj și-a mai luat o americancă pentru pozițiile mici
Tierra Henderson a câștigat de două ori Cupa Campionilor Africii, în 2011 și 2013 
Devran Tanaçan, noul pivot al Olimpiei CSU Brașov
Turcoaica a evoluat în Euroligă cu cluburi din țara sa 
ACS Sepsi SIC a transferat o fostă campioană europeană
Kristina Topuzovic va evolua sub comanda lui Zoran Mikes 
ACS Sepsi SIC obține o victorie categorică la Constanța și revine pe primul loc
Echilibrul s-a rupt după prima pauză, gazdele marcând în sferturile 2, 3 și 4 mai puțin decât în primul 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CS Phoenix Știința Constanța
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CS Phoenix Știința Constanța la o diferenţă de 40 puncte 
Phoenix Știința Constanța și ACS Sepsi SIC deschid miercuri etapa a 9-a din Grupa Roșie a LNBF
Campioana are cu 10 puncte mai mult ca formația de la malul mării în clasamentul primei grupe valorice 
LNBF: Programul etapei a 9-a din Grupa Roșie și a 7-a din Grupa Galbenă
Un meci se dispută miercuri, patru duminică și unul a fost amânat pentru luna martie 
Rapid București câștigă cu CSM Alexandria și ajunge la 10 victorii în a doua grupă valorică din LNBF
Bucureștencele au condus în prima parte a meciului, dar au avut de recuperat 10 puncte în sfertul 4  
Teodora Neagu va juca la CSM Târgoviște în a doua parte a sezonului
Extrema de forță s-a despărțit recent de FCC ICIM Arad 
Annemarie Gödri-Părău: „O româncă bună va avea minute și statistică bună indiferent de regula impusă în sezonul respectiv”
Căpitanul lui ACS Sepsi SIC ne-a vorbit despre prima parte a acestui sezon 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Succes in continuare Annemarie !Esti minunata si te iubim!! 
click pt. Articol 14 February 2019 08:54
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
FELICITARI si succes in continuare! 
click pt. Articol 14 February 2019 08:45
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
FELICITARI FETELOR...ATI REVENIT PE LOCUL PE CARE LE MERITATI ! Atentie,concentrare si joc convingator in continuare! 
click pt. Articol 14 February 2019 08:44
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
FELICITARI ! Vom ajunge si mai sus in ierarhia europeana ! 
click pt. Articol 08 February 2019 19:02
laca1968 Pentru istetul bagaret!
0 
Suntem cum suntem, dar suntem! Voi unde sunteti? 
click pt. Articol 06 February 2019 13:22
0 
:)))))))) 
click pt. Articol 03 February 2019 22:31
0 
Auzi domnule moderator, ai văzut cumva comentariul anterior celui la care mi-ai dat avertisment?  
click pt. Articol 03 February 2019 20:32
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
NU ESTE NICI O CALE LUNGA !Nu este nici o problema sa pierzi un joc.Probleme este faptul,ca jumatatea echipei este sub valoarea echipei campioane din anii precedenti.SE MUNCESTE TOT ATAT DE BINE SI EFICIENT IN ANTRENAMENTE,ANTRENORUL ESTE TOT ACELASI,STILUL,TACTICA SI STRATEGIA DE JOC ESTE IDENTICA,NUMAI VALOAREA UNORA NU PERMITE PUNEREA IN PRACTICA A SCHEMELOR DE JOC NICI IN APARARE SI NICI IN ATAC.Sa fiim intelegatori,campionatul nu este pierdut cu 1-2 jocuri mai slabe.Haideti fetelor !SUCCES IN CONTINUARE ! 
click pt. Articol 03 February 2019 20:28
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Aveti perfecta dreptate in analiza d-le Mikes !Trebuie puse la treaba fetele...trebuie sa acceptam si infrangerile,si vom trece peste acest esec,chiar daca avem momentan o echipa mai slabuta fata de anii precedenti.NU ESTE RUSINOS SA PIERZI IN SPORT !Sportul este o competitie...vom castiga campionatul si la anul vom face o echipa si mai competitiva!Aduceti pe Kayla de la Tg.Secuiesc si echipa este intarita ! 
click pt. Articol 03 February 2019 20:21
0 
Aiurea Mr Tihi! 
click pt. Articol 03 February 2019 17:57