Kayla Mobley are 12 double-doubles în 13 meciuri din grupa a doua valorică în LNBF


Iringo Debreczi a bifat al doilea double-double în victoria cu CSU CSM Oradea

ACS KSE Târgu s-a impus cu 60-44 acasă cu CSU CSM Oradea în etapa a 3-a din Grupa Galbenă a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Kayla Mobley, cea mai bună marcatoare a campionatului, a fost coșghetera meciului și a reușit al 12-lea double-double în grupa valorică inferioară din întrecerea feminină. Și Iringo Debreczi a contribuit cu un double-double, în timp ce de la vizitatoare au fost două jucătoare în double-digits.

Kayla Mobley a petrecut în teren 39:07 minute și a marcat 29 de puncte pentru învingătoare, la care a adăugat 17 recuperări, 2 ofensive, 15 defensive. Americanca a încheiat partida cu 9 reușite de două puncte din 16 încercări (56%), 2 din 11 de la distanță (18%) și 5/8 de la linia de fault (62%). A mai avut 2 pase decisive, 4 greșeli personale, 5 faulturi scoase, 7 mingi pierdute și 3 intercepții, cu +25 indice al eficienței.

Jucătoarea de 28 de ani este cea mai bună marcatoare din Liga Națională de Baschet Feminin, cu 329 de puncte în 13 partide. Primele două din acest clasament au evoluat în a doua grupă valorică atât în prima fază, cât și în a doua. Mobley are medii de 25,3 puncte și 13,4 recuperări (cea mai bună medie din campionat) în 13 meciuri pe care le-a disputat până acum. Are 25,8 eficiență medie în 36:20 minute și mai are 2,5 pase decisive pe meci, 4,4 mingi pierdute, 2,8 intercepții și un capac. Singurul meci din acest sezon pe care nu l-a încheiat în double-double a fost cel cu Rapidu, de la final de octombrie, când a avut 24 de puncte și 9 recuperări. Pe lângă cele 12 double-double-uri din campionat, americanca mai are două și în primul tur al cupei.

Iringo Debreczi și-a trecut în cont al 2-lea double-double în această ediție de campionat și al 3-lea stagional. Jucătoarea de 22 de ani a jucat 35:53 minute în duelul cu orădencele pe care l-a încheiat cu 12 puncte și 12 recuperări (5/7). Aceasta a terminat cu 6/12 din interiorul semicercului și 0/3 de la distanță. A mai avut o pasă decisivă, 2 greșeli personale, 3 mingi pierdute, 2 intercepții și un capac, cu +16 eficiență. Debreczi a jucat în 14 meciuri în acest campionat pentru ACS KSE și are medii de 8,6 puncte, 10,9 recuperări, 1,7 pase decisive, 3 mingi pierdute, 2,1 intercepții și 15 eficiență în 35:42 minute.

De la CSU CSM Oradea, Mirjana Beronja și Ruxandra Chiș au fost în double-digits, cu câte 11 puncte. Sârboaica a jucat 34:01 minute, cu 2/3 la două puncte, 2/5 de la distanță și 1/1 de la linia de fault. A mai avut o recuperare, 4 assist-uri, 6 mingi pierdute și 2 intercepții, cu +8 eficiență. Românca a petrecut în teren 34:35 minute, timp în care a marcat 1 din 4 șuturi din semicerc și 3/9 de la distanță. A mai avut un assist, 5 turnovers și o intercepție, cu -1 eficiență, ieșind cu 5 faulturi.

În clasamentul Grupei Galbene, orădencele sunt pe prima poziție cu 25 de puncte, iar covăsnencele pe 4, cu 19. În etapa următoare, ACS KSE Târgu Secuiesc joacă pe terenul Rapidului, în 19 ianuarie, iar CSU CSM Oradea întâlnește acasă pe CSM Târgu Mureș în 20 ianuarie.

*foto: Zsoli Jeffwarder



Vizualizează pagina personală a jucătorului Kayla Mobley
Vizualizează pagina personală a jucătorului Iringo Debreczi
Citește ultimele știri despre ACS KSE Târgu Secuiesc
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS KSE Târgu Secuiesc vs CS Universitatea CSM Oradea

Andreea Vlase / 14 January 2019 / 14:20


Galerie foto


0 
Doar meseriașul Coldea putea pierde 4 meciuri cu Târgu Secuiesc, echipă bătută inclusiv de echipa de junioare a Alexandriei.  
14 January 2019 23:55
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
HABAR NU AI DE BASCHET.SECUIENCELE IN FRUNTE CU KAYLA SINT MAI BUNE CA ECHIPA TA DE SUFLET.SI NU AM VORBIT DE SEPSI SIC ! 
20 January 2019 17:22

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Antrenorul Valerian Ioan s-a stins din viață la 68 de ani
Profesorul a fost selecționer al naționalei feminine și campion național cu Livas Târgoviște 
Ocupantele podiumului LNBF de anul trecut sunt din nou în semifinale
FCC ICIM Arad este singura noutate din penultimul act față de ediția precedentă 
Predrag Stanojcic: „În această serie Olimpia CSU Brașov a fost o echipă mai bună”
Phoenix Știința Constanța a pierdut cu 1-3 în primul tur de play-off și va continua pentru locurile 5-8 
Biljana Pesovic: „Phoenix s-a dovedit a fi un adversar aprig. Fiecare victorie a fost muncită din greu”
Căpitanul brașovencelor a reușit cea mai bună prestație stagională în meciul care a închis seria din play-off 
Olimpia CSU Brașov obține ultimul loc pentru semifinalele LNBF după 3-1 în seria cu Phoenix Știința
Brașovencele au condus în tot meciul patru și merg în penultimul act pentru al 4-lea an la rând 
Cătălin Tănase: „FRB nu va mai lăsa CSM Târgoviște să participe în LN dacă nici în vara asta nu se vor rezolva problemele”
Antrenorul crede că „este imposibil să îți propui obiective de mare performanță” până nu se rezolvă datoriile vechi 
Olimpia CSU Brașov câștigă la Constanța și preia conducerea în duelul din play-off cu Phoenix Știința
Diferența s-a făcut de la distanță după ce a fost egalitate la reușitele din semicerc și libere 
Phoenix Știința și Olimpia CSU Brașov continuă lupta pentru ultimul loc în semifinale la Constanța
Este singurul duel care nu se va termina la zero în primul tur al play-off-ului LNBF din acest an 
Bogdan Bulj: „Am crezut tot timpul că putem reveni. Am câștigat meciul ca o echipă”
FCC ICIM Arad s-a calificat în semifinalele LNBF după ce a revenit de la -21 în meciul trei de la Târgoviște 
FCC ICIM Arad se califică în semifinalele LNBF după 3-0 cu CSM Târgoviște
Arădencele au câștigat meciul trei după ce au fost conduse cu 21 de puncte 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Pe langa echipa trebuia amendat si Muresan,avand un comportament nesportiv si inacceptabil,atacand arbitrii,gazdele,masa oficiala si el ca un dictator a dat ordin pentru parasirea terenului si neparticiparea la ceremonia de festivitate.Acest Muresan este mic,foarte mic,si la propriu si la figurat!Rusine domnule Muresan,cu astfel de decizii si comportament nu ajuti de loc echipa,care altminteri este o echipa simpatica si valoroasa. 
click pt. Articol 12 April 2019 16:05
ydesh_apu Continuare
0 
FRB ar trebui sa-si revizuiasca regulamentul dupa fiecare caz de acest fel astfel incat la urmatoarea publicare a lui, ambiguitati gen: "recomandabil" sa dispara. Sunt fix cuvintele cheie in baza carora orice lege poate fi interpretabila si in consecinta incompleta. Decizia cluburilor de a adera la FRB sau alta liga straina, sau sa isi constituie o liga noua, este iarasi a cluburilor participante si FRB ar trebui sa nu poata sa actioneze nicicum impotriva acesteia, alfel traim sub dictatura MInisterului care ar impune ce sa existe si ce nu, inacceptabil in democratie. 
click pt. Articol 09 April 2019 04:04
0 
Referitoare la amenzi, deoarece au mai existat abuzuri pe vremea doamnei Tocala in sensul luarii unei decizii convenabile FRB in detrimentul uneia corecre. Daca in regulamentul ei intern, FRB a prevazut CLAR asemenea amenzi pentru comportamentul echipei Satu Mare, atunci aceasta echipa are de ales: sa plateasca sau sa iasa de sub tutela FRB. Vad insa cum defileaza fara adversar echipa Miercurea Ciuc in campionatul feminin. Daca nu e o repetare tip Asesoft privitor la drepturi sau privilegii, mai are sens campionatul feminin de baschet? Mai bine instituim regula: cine e pe locul 2, deoarece locul 1 este clar... 
click pt. Articol 09 April 2019 03:53
0 
Imnul secuiesc dupa ce s-a cantat imnul Romaniei? Minciuna! 
click pt. Articol 08 April 2019 17:31
cristy of,of
0 
de ce ati transmis meciul? asa trebuie sa dau dreptate celor de la Satu-Mare.Asa cum am mai scris 2 din cei 3 arbitri plus comisarul au putut oficia corect si fara probleme steaua-dinamo,deci se poate arbitra corect dar atunci cand federatia are "datorii" ce poti sa faci? 
click pt. Articol 08 April 2019 15:07
0 
Bravo felicitari pentru declaratia data mai ales finalul ei😁😁😁 cred ca ar fii ideal sa joci direct finala domnule Mikes😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:39
Heidy Respect !
0 
Pentru tot ce ai facut pentru baschet dar cum varsta isi spune cuvantul te inteleg, gandirea si exprimarea ta nu mai poate fi asa lucida 😁😁😁 Fetele astea tinere nu a invatat nimik de la voi asta deoarece voi v-ati vazut numai interesul personal......observ ca sunteti primele la dat din gura in interviuri.....am si eu o intrebare asa pentru public......ce s -a intamplat cu Alexandra Ghita o tanara de viitor al baschetului feminin......iti spun eu marele antrenor promoveaza "prieteniile'care sunt apropiate de varsta lui😁😁😁😁 EL CREDE ca "prieteniile' il pot ridica din mediocritate 😁😁😁,imi cer scuze ca fac asemenea afirmatii despre marele antrenor Tanase dar cand am citit declaratia lui la finalul primului meci din play off am crezut ca mor😁 Este posibil sa te surprinda o echipa cu joc in zona??? Dar ce "jocul in zona" vine de pe planeta Marte?😁😁😁😁 aaaaaa am inteles marele Tanase este antrenor de popice nu de baschet😁😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:19
Heidy 😁😁😁😁
0 
Pentru ce sunteti pregatite fetelor?😁😁😁 scuzati-mi curiozitatea😁😁😁 nu vedeti că,marea rivala isi face curătenia de primavara😁😁😁 
click pt. Articol 01 April 2019 19:44
Heidy Pacat
0 
A fost o jucatoare foarte buna pentru campionatul nostru,cred ca a sosit timpul sa isi puna gbetele in cui 😚.Multumim Mo. 
click pt. Articol 01 April 2019 19:37
0 
Marș la rht, mămăligă ți-ai luat😜