Kris Richard, perfect în primul sfert în fața celor de la SCM Timișoara


Jucătorul lui CSM Oradea a încheiat partida cu 7/7 din acțiune

kris

Sâmbătă, 16 martie, CSM Oradea a obținut a 3-a victorie consecutivă în “Top 6”, a 4-a incluzând și succesul din Cupa României, de pe teren propriu, contra  CSA Steaua. Elevii lui Cristian Achim au dominat de la început până la final partida din Sala Constantin Jude și s-au impus în fața celor de la SCM Timișoara la o diferență de 7 puncte, scor 83-90.

Kris Richard a fost cel mai eficient jucător al oaspeților. După 25:41 de minute petrecute în teren, acesta a încheiat partida cu un procentaj de 100% din acțiune, având 7/7 la aruncările de 2 puncte, fără să încerce să înscrie vreo aruncare de la mare distanță, iar la linia de libere a înregistrat un procentaj de 50%(1/2), pentru un total de 15 puncte.La acestea, americanul a adăugat 3 recuperări( una ofensivă, două defensive ) și 2 mingi câștigate, ajungând la un indice de eficiență de 18.

Un lucru important de menționat este faptul că jucătorul lui CSM CSU Oradea a fost protagonistul primului sfert, fiind cel care a declanșat jocul foarte bun arătat de echipa sa în această partidă. 12 din totalul de 15 puncte au fost înscrise de Richard în acest sfert, urmând ca apoi să fie odihnit de Cristian Achim până în finalul sfertului secund, când și-a mai trecut în cont încă 2 puncte.

De asemenea, se pare că SCM Timișoara este “adversarul perfect” pentru unul din oamenii de baza ai lui Cristian Achim. În al doilea an petrecut alături de “leii roșii”, fundașul  deține un season high de 32 de puncte , la care a adăugat 3 recuperări și o pasă decisivă, tot împotriva alb-violeților, în înfrângerea suferită pe teren propriu, în “Top 6”.

În acest sezon competițional, Kris Richard are medii de 17 puncte, 3.7 recuperări și 2.3 pase decisive pe meci în LNBM și medii de 16 puncte, 3 recuperări și o pasă decisivă în Cupa României.

 

 

*SURSA foto: facebook CSM OradeaAflă toate informațiile redactate despre confruntarea dintre SCM Timișoara vs CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a jucătorului Kris Richard

Mara Mihăilescu / 17 March 2019 / 13:36


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM Târgu Mureș debutează cu o victorie în lupta pentru locurile 9-16
CSM Mediaș, CSM Phoenix Galați și CSO Voluntari sunt celelalte învingătoare din primul meci 
Dan Fleșeriu: "N-am arătat nici măcar 50% din ceea ce facem de obicei"
Antrenorul Sibiului a fost nemulţumit de agresivitatea dinamoviştilor 
Tudor Costescu: "Am făcut greşeli copilăreşti în ultimele minute"
Tehnicianul dinamoviştilor a pus înfrângerea pe seama lipsei de experienţă 
CSM CSU Oradea câștigă un meci disputat contra lui BCM U Pitești
Argeșenii au condus la pauză la o diferență de 8 puncte 
BC CSU Sibiu se impune pe teren propriu cu Dinamo Știința București
Jocul a fost decis în ultimele minute, după ce oaspeții se aflau în avantaj la jumătatea ultimului sfert 
Tudor Gheorghe: ”Cu siguranță acest avantaj nu este unul decisiv”
Fundașul alb-violeților a vorbit despre seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
Mihai Silvășan, după revenirea din partida cu Steaua: „Băieții au arătat caracter”
Jason Washburn a analizat și el jocul echipei sale: „Este o victorie care spune multe” 
Dan Fleșeriu: „Am terminat sezonul regulat pe locul 1, dar asta nu mai înseamnă nimic acum”
BC CSU Sibiu începe aventura în playoff-ul LNBM 
Florin Nini: ”Mergem la Oradea cu gândul de a ne juca șansa noastră”
Tehnicianul piteștenilor a prefațat seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
Greșeli de arbitraj pe finalul meciului SCM U Craiova – SCM Timișoara
Oficialii au ratat câteva decizii importante pe finalul meciului. Foto + Video 
0 
Nu stiu de unde atata ura asupra echipei noastre, dar in perioada de care zici tu, echipa noastra a ocupat mereu un loc mai bun decat i-a permis bugetul, cu exceptia a 2-3 sezoane cand nu am prins playoff-ul.

Chiar daca am luat o cupa dupa 20 de ani de seceta, noi macar ne-am luat jucatori de cat ne-a permis bugetul si pe care i-am platit cu bani cinstiti.
Nu ne-am luat jucatori de clasa cu care sa facem performanta si sa-i lasam cu burta goala (Mures, Timisoara, Medias) sau sa ne luam jucatori cu bani ilegali (Asesoft).

Trofeul a venit tarziu, important este ca s-a pastrat traditia si continuitatea echipei... diferenta se vede azi... in clasament si mai ales in tribune. 
click pt. Articol 26 April 2019 00:59
0 
De calitate. Peste ce am avut noi la Cluj sau ce am vazut la Craiova. Pitestiul arata ca poate, asa am zis mereu. Mi-e teama pentru ei ca sambata vine al nostru Podar, care ii ca acasa acolo. Astazi a facut diferenta valoarea. Sper ca seria sa ofere evolutii la fel de bune. 
click pt. Articol 25 April 2019 23:17
gyke Băi Adiță
0 
Nici nu știu ce mă deranjează mai mult, cratima aia sau iq-ul tău subunitar... te pomenești că sunt conexe.  
click pt. Articol 25 April 2019 23:01
0 
Stai linistit ca nu ne vom intalni ... 😀😀😀 
click pt. Articol 25 April 2019 22:51
JCN @adis
0 
hai ca poti mai mult :).  
click pt. Articol 25 April 2019 22:45
0 
Buna asta cu banii. Majoritarea au venit din privat. Sibiul nu are nicio datorie si nu a avut restante la jucatori. Sa nu mai zicem de procese prin tribunale sau reinfintarea echipei sub un alt nume ca sa nu se plateasca datoriile catre sistemul public.  
click pt. Articol 25 April 2019 22:37
0 
Ia uite unde stătea lupul moralist... în poala lui Trițoiu...  
click pt. Articol 25 April 2019 22:35
adis voua
0 
chiar nu va e rusine la cati bani a-ti bagat in ultimii 20 de ani si luati doar o cupa?
Aveti grijs sa nu viseze urat Costescu ca s-ar putea sa nu ne mai intalnim 
click pt. Articol 25 April 2019 22:26
JCN Nini
0 
Daca locul lui Nini e la circ a lui sere unde e? Nu ma mai mir ca nu ia tehnic pentru ca se pare ca are imunitate in astfel de cazuri. Si daca nu ati vazut din sala va invit sa va uitati la reluarea meciului si sa imi spuneti cum ii sunt permise toate acele iesiri !? 
click pt. Articol 25 April 2019 21:57
0 
Din pacate locul individului Nini este la circ, nicidecum la un meci de baschet. Din pacate face de ras echipa pitesteana si suporterii acesteia!! 
click pt. Articol 25 April 2019 21:37