Kristina Arsenic va evolua pentru Olimpia CSU Brașov

Sârboaica a debutat în campionatul românesc la CSU Alba Iulia, revenind după o accidentare gravă

Olimpia CSU Brașov s-a înțeles cu Kristina Arsenic pentru sezonul următor. Pivotul de 21 de ani a jucat în finalul sezonului trecut la CSU Alba Iulia, 9 meciuri de campionat. A ajuns la CSU după multe luni de pauză, în urma unei accidentări grave la genunchi.

Pivotul de 21 de ani a făcut parte din naționalele de junioare ale Serbiei. În 2014 sârboaicele jucau în semifinalele europeanului U18, Divizia A. Doi ani mai târziu ajungeau în aceeași fază la competiția naționalelor U20. Arsenic a evoluat și la Campionatul Mondial U19, în 2015, când avea 18 ani.

Înainte să ajungă la CSU Alba Iulia, a trecut pe la Steaua Roșie Belgrad (2013-2014), Grosbasket (din Slovenia, în sezonul 2014-2015), ZKK Kraljevo (în 2015-2016, 21 de meciuri în prima ligă sârbă, 11.6 puncte și 7.7 recuperări în 26 de minute) și Celta Vigo (2016-2017, 17 meciuri în liga secundă spaniolă, 5.4 puncte și 3.7 recuperări în aproximativ 16 minute).

Pivotul de 1,93 a suferit o accidentare gravă în luna martie a anului trecut, când era la Celta Vigo. S-a întâmplat la un antrenament, iar pivotul a stat multe luni în afara terenului după ruptura ligamentului încrucișat anterior de la genunchiul drept.

A semnat cu CSU Alba Iulia la finalul perioadei de transfer, în luna februarie a acestui an. A debutat pentru alb-albastre la Final 4-ul Ligii Europei Centrale, în 3-4 martie. A jucat în ambele partide pierdute de CSU atunci și a contribuit cu 15 și 12 puncte. A bifat 9 meciuri în LNBF la CSU Alba Iulia, cu medii de 12.7 puncte, 5.9 recuperări, 0.7 assist-uri și 0.7 capace în 28:12 minute, cu 9.6 eficiență medie.

Arsenic este a 4-a străină care semnează în această vară cu Olimpia CSU Brașov, după Carla Bartee, Tianna Tarter și Biljana Pesovic. În Liga Națională sunt permise 5 straniere pe foaia de joc în sezonul următor, astfel că formația brașoveană mai are un loc disponibil. Oficialii de sub Tâmpa au mai ajuns la acorduri cu tinerele Alina Podar și Amira Al Ash Hab pentru sezonul următor.

*foto: Sport Pictures

Citește ultimele știri despre Olimpia CSU Braşov
Vizualizează pagina personală a jucătorului Kristina Arsenic
Citește ultimele știri despre CSU Alba Iulia

Andreea Vlase / 10 August 2018 / 14:21

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Duelul dintre FCC ICIM Arad și CSM Târgoviște revine în LNBF după un sezon de pauză
Ambele echipe sunt în căutarea primei victorii în această ediție de campionat
Kristina Higgins a reușit 3 double-doubles în primele 3 meciuri din noua ediție a LNBF
Pesovic, Mobley și Pfirman au fost și ele în double-double la toate partidele pe care le-au jucat în acest campionat
Arlesia Morse a egalat la Satu Mare numărul maxim de puncte înscrise într-un meci din actuala ediție a LNBF
Și Florina Stănici (Diaconu) a îmbunătățit recordul grupei B, dar echipele lor nu au profitat și au pierdut
Alina Podar a îmbunătățit recordul stagional de puncte marcate de o jucătoare U23 în LNBF
Trei tinere au înscris 45 din cele 57 de puncte ale Olimpiei CSU Brașov la înfrângerea clară cu campioana
Octavian Boian: „Ne este un pic mai greu în primele 2 sferturi deoarece junioarele pe care le avem sunt mai puţin experimentate”
CSM Satu Mare s-a impus acasă cu „U” Cluj, la primul meci cu Octavian Boian principal
ACS Sepsi SIC obține o nouă victorie clară pe propriul teren, în fața Olimpiei CSU Brașov
Campioana le-a provocat prima înfrângere din campionat brașovencelor, lipsite de aportul lui Pesovic
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe Olimpia CSU Braşov
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe Olimpia CSU Braşov la o diferenţă de 39 puncte
Mihaela Chelariu oferă victoria Agronomiei care a revenit de la -13 în duelul cu Rapid
Coșul pivotului a venit pe final, după ce Florina Stănici (Diaconu) readucea Rapidul în avantaj cu o triplă
CSM Satu Mare se desprinde în repriza a doua pentru victoria cu Universitatea Cluj-Napoca
Banca vicecampioanei a făcut diferența cu 29 de puncte
CSM Satu Mare învinge pe Universitatea Cluj-Napoca
CSM Satu Mare învinge pe Universitatea Cluj-Napoca la o diferenţă de 20 puncte
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0
Bravo SEPSI SIC !! Sinteti cele mai bune,meritati pe deplin felicitarile noastre !!Succes in cupele europene !!
click pt. Articol 21 October 2018 09:23
0
Felicitari fetelor...sinteti extraordinare !!
click pt. Articol 21 October 2018 09:22
0
Victoria nu a fost o surpriza....Brasovul este tot atat de buna cu Satu Mare.Flavia nu trebuia alungata ,ea fiind o jucatoare pe nivelul oricarei alte jucatoare de la Satu Mare.Doba a dat un autogol prin alungarea Flaviei. Adevarul este,echipa Satu M ar merita un antrenor mai bun ca Doba !!!
click pt. Articol 14 October 2018 14:20
0
Felicitari si succes in cupele europene !!
click pt. Articol 14 October 2018 14:15
0
Bravo fetelor....succes in continuare.Sa nu va lasati,sinteti cele mai bune si in acest campionat !!
click pt. Articol 14 October 2018 14:14
0
fELICITARI SI SUCCES IN CONTINUARE !!
click pt. Articol 14 October 2018 14:12
0
Foarte buna jucatoare! Un castig pentru orice echipa.
click pt. Articol 07 October 2018 17:28
sorin felicitari
0
Bravo,Ancuta!
click pt. Articol 07 October 2018 12:38
0
Mult noroc la SEPSI SIC !! Asteptam cosuri multe !!
click pt. Articol 07 October 2018 10:55
0
DIN PUNCTUL NOSTRU DE VEDERE TÜNDE A JUCAT FOARTE BINE.Nu a fost prezenta in joc nici in atac,nici in aparare.Cu ce va putea ajuta echipa damboviteana am vazut in arena secuieasca.La Sfantu Gheorghe ea a facut scoala de baschet la nivel inalt !!
click pt. Articol 07 October 2018 10:54