Kristina Higgins și-a trecut în cont al 3-lea double-double în tot atâtea meciuri din Grupa Roșie

14.01.2019

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe s-a impus cu 90-54 în fața celor de la CSM Târgoviște, în partida care a încheiat etapa a 4-a din Grupa Roșie a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Kristina Higgins a reușit al 10-lea double-double în 13 meciuri din această ediție de campionat, fiind la 3 din 3 în faza a doua a sezonului regulat. Cinci coechipiere și trei jucătoare de la oaspete au trecut de cota celor 10 puncte înscrise în acest meci.

Kristina Higgins a evoluat excelent în fața dâmbovițencelor și în precedentele partide din acest campionat, când a avut 22 de puncte și 15 recuperări, respectiv 33 de puncte și 19 recuperări. Misiunea americancei a fost ușurată la a 3-a confruntare directă cu CSM-ul, deoarece a lipsit de sub panou experimentata Larisa Toma.

Pivotul american a petrecut în teren 25:44 minute, timp în care a înscris 13 puncte, fiind perfectă la aruncări atât din semicerc (6/6), cât și de la linia de fault (1/1). A mai avut 15 recuperări (3 ofensive/12 defensive), 4 pase decisive, 2 greșeli personale, 2 faulturi scoase și 4 intercepții, cu +36 indice al eficienței. Jucătoarea de 24 de ani a evoluat în 13 meciuri pentru alb-verzi în acest campionat și are cele mai bune medii din prima grupă valorică la puncte (19,4) și recuperări (12,9). Mai are 1,6 pase decisive pe meci, 1,6 mingi pierdute și 1,9 intercepții pentu 30,5 eficiență medie (cea mai bună din campionat) în 29:40 minute.

Deținătoarea titlului a avut alte cinci jucătoare în double-digits. Ioana Ghizilă și Angelika Slamova au fost cele mai bune marcatoare alb-verzi cu câte 15 puncte. Tânăra româncă a stâns cele mai multe minute de la campioană (36:47) și a înscris 6 din 6 aruncări din semicerc și 1 din 5 de afară. A mai avut 7 recuperări (2/5), 5 pase decisive, 2 mingi pierdute și o intercepție, cu +22 eficiență. Ghizilă are 13 puncte pe meci în 13 partide din acest campionat, cu 3,3 recuperări, 4,2 pase decisive, 2,4 mingi pierdute, 1,5 intercepții și 14,1 eficiență medie în 30:41 minute.

Slamova a jucat 25:19 minute la meciul din etapa a 4-a și a înscris cu 5 din 6 încercări din semicerc, 1/6 de la distanță și 2/2 la libere. A mai avut 4 recuperări (1/3) și 4 mingi pierdute, cu +9 eficiență. Slovaca a intrat în 12 meciuri din LNBF pentru ACS Sepsi SIC, în care are medii de 11,2 puncte, 3,5 recuperări, 2,5 pase decisive, 1,8 mingi pierdute și 10,3 eficiență în 20:56 minute.

Marina Solopova și Peyton Whitted au marcat câte 12 puncte. Lituanianca în 29:05 minute, cu 2/8 din semicerc, 2/6 de afară și 2/2 de la linia de fault. A mai avut 6 recuperări (4/2), 6 pase decisive, 3 mingi pierdute și 3 intercepții, cu +14 eficiență. Mediile sale în 12 meciuri: 9,8 puncte, 3,8 recuperări, 4,1pase decisive, 2,3 mingi pierdute, 2 intercepții, 11,8 eficiență în 25:26 minute. Americanca a jucat 24:19 minute cu dâmbovițencele, cu 4/10 la două puncte, 1/4 la trei și 1/2 la libere. A mai avut 7 recuperări (1/6), 2 pase decisive și o intercepție, cu +12 eficiență. Whitted a bifat 13 prezențe în LNBF, cu 11,4 puncte pe meci, 4,5 recuperări, 1 assist, 2,1 turnovers și 10,3 eficiență în 21:46 minute.

Annemarie Godri-Părău a fost a 6-a covăsneancă în double-digits, cu 11 puncte în 24:02 minute. Căpitanul alb-verzilor a avut 4/6 de la semidistanță, 1/2 de după semicerc și 0/2 de la linia de fault. Și-a mai trecut în cont 3 recuperări (1/2), 3 assist-uri, 2 mingi pierdute și o intercepție, cu +11 eficiență. Fundașul are 11 meciuri în această ediție de campionat, cu medii de 9,7 puncte, 2,8 recuperări, 6,7 pase decisive, 3 turnovers, 1,4 intercepții și 12,9 eficiență în 27:22 minute.

Coșghetera partidei a fost Ancuța Stoenescu, cu 16 puncte pentru CSM Târgoviște. Veterana a jucat 37:21 minute și a avut 4/9 la șuturile din semicerc (44%), 2/7 de la distanță (29%) și 2/2 de la linia de fault. Și-a mai trecut în cont 3 recuperări, un fault scos și 5 mingi pierdute, cu +4 eficiență. Căpitanul dâmbovițencelor a disputat 14 meciuri în această ediție a LNBF, cu medii de 17,2 puncte, 5,2 recuperări, 3,2 pase decisive, 3,5 mingi pierdute, 1,4 intercepții și 12,9 eficiență în 36:59 minute.

Celelalte două vizitatoare în double-digits au fost singurele straniere de la CSM. Porsche Poole a înscris 15 puncte în 29:16 minute, cu 4/10 din semicerc, 2/4 de afară și 1/1 la libere. A mai avut 3 recuperări, 2 assist-uri, 3 turnovers și 4 intercepții, cu +13 eficiență. A fost a 14-a apariție pentru Poole în campionat, cu 12,9 puncte pe meci, 2,9 recuperări, 2,6 pase decisive, 2,3 mingi pierdute, 1,3 intercepții și 11,4 eficiență în 26:29 minute. Monique Coker a jucat 34:59 minute, cu 10 puncte (5/15 de două, 0/2 de trei și 0/1 la libere), 8 recuperări (3/5), o minge pierdută și 2 intercepții, pentru +6 eficiență. Aceasta a jucat în 14 meciuri din LNBF și are medii de 7,4 puncte, 5,6 recuperări, 1,1, pase decisive, 1,3 mingi pierdute, 1,2 intercepții și 8,8 eficiență în 24:01 minute.

ACS Sepsi SIC conduce Grupa Roșie cu 24 de puncte, iar CSM Târgoviște este pe trei cu 21. În runda următoare, Sepsi joacă la Arad, iar dâmbovițencele primesc vizita Olimpiei CSU Brașov.

*foto: Miska Brigitta / Sepsi-SIC facebook