Kristina Higgins, la al 9-lea double-double în 12 meciuri din această ediție a LNBF

06.01.2019

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a obținut cea mai clară victorie a etapei a 3-a din Grupa Roșie a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Deținătoarea titlului s-a impus cu 96-54 pe terenul Universității Cluj. Kristina Higgins a fost coșghetera partidei cu 23 de puncte, fiind din nou în double-double cu 15 recuperări. Alte cinci jucătoare au fost în double-digits, trei la oaspete și două la gazde.

Kristina Higgins a reușit o nouă prestație excelentă în campionatul românesc, bifând al 9-lea double-double în 12 meciuri din această ediție. Pivotul campioanei a înscris 23 de puncte și a reușit 15 recuperări (3 ofensive/12 defensive) în 31:24 minute, fiind cea mai eficientă jucătoare a etapei cu +38 indice al eficienței. Americanca a înscris 11 șuturi de două puncte din 14 încercări (79%) și a transformat singura aruncare liberă de care a beneficiat. Jucătoarea de 24 de ani a mai avut 2 pase decisive, 3 greșeli personale, un fault scos, 2 mingi pierdute și 3 intercepții.

Higgins este cea mai bună marcatoare și recuperatoare din prima grupă valorică a LNBF, cu un total de 239 de puncte și 153 de recuperări în 12 meciuri. Aceasta a fost în double-digits la toate partidele pe care le-a disputat în această ediție de campionat și are medii de 19,9 puncte, 12,8 recuperări, 1,4 pase decisive, 1,8 mingi pierdute și 1,8 intercepții. Pivotul are cea mai bună eficiență medie, 30,08 în 29:59 minute pe meci. Higgins este la al 3-lea sezon în România, după cele două petrecute la Olimpia CSU Brașov.

Angelika Slamova a fost a doua marcatoare a partidei de la sala Horia Demian, cu 18 puncte în 23:09 minute. Slovaca a încheiat meciul cu 4/5 (80%) la aruncările din semicerc și de la linia de fault, iar de afară a avut 2 reușite din 3 încercări. Fundașul a mai avut 3 recuperări, 2 pase decisive, 4 faulturi scoase, 3 mingi pierdute și un capac, pentru +18 eficiență. Jucătoarea de 24 de ani, aflată la primul sezon în LNBF, a jucat în 11 meciuri din această ediție de campionat pentru alb-verzi și are medii de 10,8 puncte, 3,5 recuperări, 2,7 pase decisive, 1,5 mingi pierdute și o intercepție în 20:32 minute, cu 10,5 eficiență.

Marina Solopova a contribuit cu 17 puncte, fiind la cea mai bună prestație în campionat pentru campioană. Lituanianca a încheiat meciul cu 3/4 atât la șuturile din semicerc, cât și la cele de la distanță. Aceasta a transformat la ambele vizite la linia de fault. A mai avut 7 recuperări (2/5), 3 pase decisive, 3 greșeli personale, 4 faulturi scoase, 3 mingi pierdute și 3 intercepții în 28:31 minute, pentru +25 în dreptul eficienței. Cu jucătoarea de 28 de ani în teren, Sepsi a avut un plus de 36 de puncte pe tabelă. Solopova s-a alăturat campioanei după ce a jucat la CSM Satu Mare în sezonul precedent. Aceasta a jucat în 11 meciuri în acest campionat, cu medii de 9,5 puncte, 3,6 recuperări, 3,9 pase decisive, 2,3 mingi pierdute, 1,9 intercepții și 11,6 eficiență în 26:11 minute.

Ioana Ghizilă a reușit o nouă evoluție bună pentru alb-verzi, cu 16 puncte în 28:20 minute. Jucătoarea U23 de bază de la Sepsi a terminat cu 2/2 la aruncările din semicerc și 4/7 de la distanță (57%). Fundașul a mai avut o recuperare, 4 pase decisive, un fault și 3 intercepții, cu +21 indice al eficienței. Tânăra de 21 de ani a stabilit etapa trecută un nou record stagional de triple marcate. Aceasta a evoluat în 12 meciuri de campionat cu formația covăsneană și are medii de 12,8 puncte, 3 recuperări, 4,2 pase decisive, 2,4 mingi pierdute și 1,5 intercepții în 30:11 minute, cu 13,4 eficiență.

Două jucătoare de la gazde au încheiat în double-digits. Rishonda Napier a avut 12 puncte (5/13 din semicerc și 2/2 la libere) în 26:59 minute. A mai avut 6 mingi pierdute și 2 intercepții, cu 0 eficiență. Irina Părău a terminat partida cu 11 puncte (3/14 de la semidistanță, 0/2 de afară și 5/6 la linia de fault). Tânărul căpitan clujean a mai avut 4 recuperări (2/2), 2 pase decisive și o intercepție în 30:12 minute, cu 4 eficiență.

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe conduce în clasamentul Grupei Roșii cu 22 de puncte, în timp ce Universitatea Cluj este ultima, cu 13 puncte. În etapa următoare, din 12 ianuarie, alb-verzile vor primi vizita celor de la CSM Târgoviște, iar clujencele vor juca acasă cu FCC ICIM Arad.

*foto: Miska Brigitta / Sepsi-SIC facebook