Kristopher Richard continuă alături de CSM CSU Oradea și în sezonul 2018-2019


Americanul a fost MVP-ul finalei ce a adus al doilea titlu pentru orădeni în ultimii 3 ani

La nici o săptămâna după adjudecarea trofeului Ligii Naționale de Baschet Masculin, sezonul 2017-2018, CSM CSU Oradea vine cu o nouă veste extrem de bună pentru suporteri, dar și pentru iubitorii spectacolului pe terenul de baschet.

Kristopher Richard va continua alături de echipă și în sezonul 2018-2019. Americanul a fost MVP-ul finalei contra celor de la CSM Steaua Eximbank și printre piesele de bază în obținerea acestui trofeu pentru Oradea.

Fundașul a debutat în Liga Națională de Baschet Masculin în data de 4 ianuarie, în partida pierdută de CSM CSU Oradea în deplasare contra celor de la CSU Sibiu, unde a reușit 17 puncte și 2 recuperări.

Acesta a avut cifre impresionante pe tot parcursul campionatului, iar în finală a continuat în aceeași manieră și a fost unul dintre jucătorii decisivi ai seriei:

Meciul 1: 22:12 minute //  7 puncte   // 3 recuperări // 2 pase decisive

Meciul 2: 30:43 minute // 22 puncte // 2 recuperări // 2 pase decisive

Meciul 3: 28:47 minute // 20 puncte // 5 recuperări // 5 pase decisive

Meciul 4: 30:59 minute // 26 puncte // 2 recuperări// o pasă decisivă

În acest sezon, în tricoul orădenilor, Kris Richard a avut, în 33 de partide jucate, medii de 14.0 puncte, 3.5 recuperări și 3.2 pase decisive pe meci.

De asmenea, în cele trei partide jucate la turneul final al Cupei României, acesta a avut medii de 18.3 puncte, 5.3 recuperări și 3.2 pase decisive pe meci.



Vizualizează pagina personală a jucătorului Kris Richard
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Mara Mihăilescu / 16 June 2018 / 22:18


Galerie foto


gyke Grozav
7 
... pentru Oradea că au reușit să-și securizeze și pentru sezonul viitor unul din cei mai buni jucători pe care i-am văzut în ultimii ani în campionatul românesc.  
16 June 2018 22:40
Hermannstadt Un jucator exceptional
3 
Cu un ochi rad si cu altul plang ! Ptr. ca voi avea privilegiul sa-l mai vad pe ,,viu" , dar din pacate si impotriva noastră . De cand a aterizat in meciul cu Sibiu , la primele atingeri am spus ca este un jucator extraordinar ptr. campionatul nostru. Inca o data felicitari ! Asteptam si la Sibiu un jucator cel putin la fel de bun :-) 
16 June 2018 23:09
ajax Super!!!
6 
Pe lângă faptul că este un jucător de exceptie, pot spune că este o persoana foarte rezervata si cu mult bun simt. Un profesionist adevărat, care nu vorbește prea mult în afara terenului, dar care în teren îsi face datoria cu vârf si îndesat. 
16 June 2018 23:23
andrac Richard
3 
Cel mai bun jucator din campionat. 
17 June 2018 13:20
tsc_1980 Csm Oradea
0 
Pe langa Kris, i-as mai vrea la Oradea pe Cooper si Falker. Daca ar mai ramane si Zeno, am fi favoriti la titlu. 
17 June 2018 21:59
tudu Felicitari
3 
Faptul ca ramane Kris este un lucru bun pentru tot baschetul romanesc, e un exemplu foarte bun ptr toti ce vin din urma. S-a integrat repede, a avut un impact extraordinar asupra echipei, a jocului.
Cooper nu vred ca o sa continue la Sibiu, dar nici nu cred ca o sa ajunga la Oradea. Eu il vad mai bine la Oradea pe Agafonov, a demonstrate ca e un jucator de calitate, ff bun sub panou, dar si o mana sigura. Oradea I-ar putea suporta pretemntiile financiare.  
18 June 2018 12:43

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Goran Gajovic a plecat de la CSM CSU Oradea
Un jucător important al campionilor este însă foarte aproape de prelungirea contractului 
Gabriel Boriga este noul manager al CSM Steaua București
Fostul primar al Târgoviștei îi ia locul lui Ionuț Georgescu la gruparea militară 
Chris Cooper şi-a prelungit înţelegerea cu CSU Sibiu
Americanul se află la al cincelea sezon în LNBM, al treilea consecutiv la sibieni 
Kevin Hardy revine la CSU Sibiu
Americanul se află la al treilea sezon în tricoul sibienilor, după un an petrecut în NBA G League 
Zona Transferurilor 2018 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Marius Runkauskas și Dragan Zekovic rămân la CSM Steaua EximBank
Cei doi se află sub contract cu formația „militară” și pentru sezonul 2018/2019 
Arturas Valeika, al 5-lea jucător care continuă cu CSM CSU Oradea
Lituanianul a fost cel mai bun recuperator al campioanei în sezonul recent încheiat 
Interviu Tudor Costescu: „Vor avea misiune mai grea decât generația trecută. Menținerea în Grupa A valorică este extrem de greu de realizat”
Fostul antrenor al naționalei U20 a vorbit despre turneul din acest an, despre noile măsuri din LNBM dar și despre experiența de la BC SCM Timișoara 
O nouă revenire de marcă la U BT Cluj-Napoca
Kyndall Dykes va juca din nou la echipa de sub Feleac 
Vaidas Kariniauskas rămâne la CSM CSU Oradea și în sezonul 2018-2019
Lituanianul va fi din nou coechipier cu Watson, de această dată sub conducerea lui Achim 
ajax Csm
0 
Era de asteptat. Cifrele nu au fost rele, dar Achim avea pretentii mai mari, e clar. Asta înseamnă că va veni alt jucător la pozitia 4. 
click pt. Articol 19 July 2018 07:20
dancri Statul
0 
Daca Steaua nu ar fi si CSM Primaria Bucuresti nu ar avea dreptul sa bagi bani. Asa insa....banii pot sa curga pentru o echipa care strange 250 de spectatori in garsoniera in care isi disputa meciurile pe teren propriu. 
click pt. Articol 18 July 2018 23:43
kosh mitupower
0 
tu esti unul din cei 3 stegari adusi cu japca de la galeria de fotbal la meciurile de acasa ca sa nu para dezolanta atmosfera? Daca se face un raport intre banii bagati in echipa si publicul prezent la meciuri e trist rau. Si e trist in primul rand pentru sport, sa ai in Bucuresti constant la meciuri undeva la 50 de persoane in tribune din care jumatate sunt staff si prieteni... no further comments.  
click pt. Articol 18 July 2018 19:22
ajax :))
0 
Da, nu prea bate.Ori e CS Steaua, ori CSM Bucuresti, nicidecum municipal steaua. Parcă era clubul armatei. Mai stie cineva ce haos e acolo? 
click pt. Articol 18 July 2018 15:18
andrac Steaua
0 
??? 
click pt. Articol 18 July 2018 14:56
0 
Vai de caracterul vostru ! 
click pt. Articol 18 July 2018 10:19
kosh CSU are caracter,
0 
Mandache nu Punct  
click pt. Articol 18 July 2018 10:10
0 
Doar Steaua si U cred ca si-l permit. Ar fi o posibilitate si Pitestiul, dar ma indoiesc. 
click pt. Articol 18 July 2018 00:00
gyke Mandache
0 
Nu vine la Sibiu, nu sunt bani la noi pentru un astfel de jucător, chit că teoretic ar mai fi nevoie de un jucător român veteran. Eu aș vedea un român la poziția 5, dar cum ziceam mă îndoiesc să mai avem buget pentru un astfel de jucător.  
click pt. Articol 17 July 2018 23:48
popsiis Mandache
0 
Merge la Steaua, lotul de la sibiu va consta probabail in rotatia urmatoare de romani: tohatan, paliciuc,dragoste, brosser, gheorghe, petrescu