Kristopher Richard continuă alături de CSM CSU Oradea și în sezonul 2018-2019


Americanul a fost MVP-ul finalei ce a adus al doilea titlu pentru orădeni în ultimii 3 ani

La nici o săptămâna după adjudecarea trofeului Ligii Naționale de Baschet Masculin, sezonul 2017-2018, CSM CSU Oradea vine cu o nouă veste extrem de bună pentru suporteri, dar și pentru iubitorii spectacolului pe terenul de baschet.

Kristopher Richard va continua alături de echipă și în sezonul 2018-2019. Americanul a fost MVP-ul finalei contra celor de la CSM Steaua Eximbank și printre piesele de bază în obținerea acestui trofeu pentru Oradea.

Fundașul a debutat în Liga Națională de Baschet Masculin în data de 4 ianuarie, în partida pierdută de CSM CSU Oradea în deplasare contra celor de la CSU Sibiu, unde a reușit 17 puncte și 2 recuperări.

Acesta a avut cifre impresionante pe tot parcursul campionatului, iar în finală a continuat în aceeași manieră și a fost unul dintre jucătorii decisivi ai seriei:

Meciul 1: 22:12 minute //  7 puncte   // 3 recuperări // 2 pase decisive

Meciul 2: 30:43 minute // 22 puncte // 2 recuperări // 2 pase decisive

Meciul 3: 28:47 minute // 20 puncte // 5 recuperări // 5 pase decisive

Meciul 4: 30:59 minute // 26 puncte // 2 recuperări// o pasă decisivă

În acest sezon, în tricoul orădenilor, Kris Richard a avut, în 33 de partide jucate, medii de 14.0 puncte, 3.5 recuperări și 3.2 pase decisive pe meci.

De asmenea, în cele trei partide jucate la turneul final al Cupei României, acesta a avut medii de 18.3 puncte, 5.3 recuperări și 3.2 pase decisive pe meci.



Vizualizează pagina personală a jucătorului Kris Richard
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Mara Mihăilescu / 16 June 2018 / 22:18


Galerie foto


gyke Grozav
7 
... pentru Oradea că au reușit să-și securizeze și pentru sezonul viitor unul din cei mai buni jucători pe care i-am văzut în ultimii ani în campionatul românesc.  
16 June 2018 22:40
Hermannstadt Un jucator exceptional
3 
Cu un ochi rad si cu altul plang ! Ptr. ca voi avea privilegiul sa-l mai vad pe ,,viu" , dar din pacate si impotriva noastră . De cand a aterizat in meciul cu Sibiu , la primele atingeri am spus ca este un jucator extraordinar ptr. campionatul nostru. Inca o data felicitari ! Asteptam si la Sibiu un jucator cel putin la fel de bun :-) 
16 June 2018 23:09
ajax Super!!!
6 
Pe lângă faptul că este un jucător de exceptie, pot spune că este o persoana foarte rezervata si cu mult bun simt. Un profesionist adevărat, care nu vorbește prea mult în afara terenului, dar care în teren îsi face datoria cu vârf si îndesat. 
16 June 2018 23:23
andrac Richard
3 
Cel mai bun jucator din campionat. 
17 June 2018 13:20
tsc_1980 Csm Oradea
0 
Pe langa Kris, i-as mai vrea la Oradea pe Cooper si Falker. Daca ar mai ramane si Zeno, am fi favoriti la titlu. 
17 June 2018 21:59
tudu Felicitari
3 
Faptul ca ramane Kris este un lucru bun pentru tot baschetul romanesc, e un exemplu foarte bun ptr toti ce vin din urma. S-a integrat repede, a avut un impact extraordinar asupra echipei, a jocului.
Cooper nu vred ca o sa continue la Sibiu, dar nici nu cred ca o sa ajunga la Oradea. Eu il vad mai bine la Oradea pe Agafonov, a demonstrate ca e un jucator de calitate, ff bun sub panou, dar si o mana sigura. Oradea I-ar putea suporta pretemntiile financiare.  
18 June 2018 12:43

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Rapid București învinge pe CS Agronomia București
Rapid București învinge pe CS Agronomia București la o diferenţă de 18 puncte 
CSM Phoenix Galaţi învinge pe ACS Târgu Jiu
CSM Phoenix Galaţi învinge pe ACS Târgu Jiu la o diferenţă de 5 puncte 
CS Municipal Sighetu Marmației învinge pe CN „Aurel Vlaicu” București
CS Municipal Sighetu Marmației învinge pe CN „Aurel Vlaicu” București la o diferenţă de 27 puncte 
CSM VKSC Miercurea Ciuc învinge pe CSM Focșani
CSM VKSC Miercurea Ciuc învinge pe CSM Focșani la o diferenţă de 15 puncte 
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Universitatea Cluj
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Universitatea Cluj la o diferenţă de 61 puncte 
Interviu Andrei Mandache: „Regret că am început pregătirea atât de târziu”
Veteranul român a vorbit despre debutul de sezon cu Steaua și despre prestațiile echipei sale în Liga Națională și în FIBA Europe Cup 
BC CSU Sibiu va juca două partide amicale în această perioadă de pauză
Următorul meci oficial al echipei „galben-albastre” este programat pe 4 decembrie 
Ilie Trițoiu: "Eu nu am auzit de o amendă mai mare de 10-12.000 CHF"
În 2011, FIBA a sancționat BCM Elba Timișoara cu o amendă de 15.000 euro 
Vladan Vukosavljevic și-a trecut în cont al doilea double-double din LNBM, cu SCM U Craiova
Pivotul de la SCM Timișoara este pe locul secund la totalul punctelor înscrise în grupa valorică A 
LNBM MVP - Etapa 7: Monyea Pratt
Americanul a fost aproape de double-double pentru BC CSU Sibiu în victoria din derby-ul cu U-BT Cluj 
doaridioti Un MINCINOS
0 
Dl Tritoiu este doar un mincinos. De cand a ajuns el la echipa , a stricat tot baschetul din Timisoara . PE vremea Dl Demaio era altceva . De la situatia financiara pana la atmosfera din echipa si din tribuna. Poate ar trebui sa fiti mai sincer si sa nu mai mintiti lumea . Poate ar trebui sa va ganditi de cate ori cereati banii inapoi jucatorilor sau cand amendati aiurea pe unii .  
click pt. Articol 21 November 2018 13:30
sebi12 Totusi
0 
Daca raman lucrurile asa , noi suntem favoriti fata de pitesti in top 4 , dar mi e greu sa cred ca nu vor schimba nimic ,e clar ca nu merge bine momentan 
click pt. Articol 21 November 2018 11:08
sebi12 E greu
0 
Top 4 mi se pare destul de clar ca va fi form din cluj oradea sibiu si craiova/pitesti 
click pt. Articol 21 November 2018 11:07
studentU @sebi, tommy
0 
bun, steaua nu. atunci cine intre pitesti, TM si Craiova?  
click pt. Articol 21 November 2018 08:34
Tommy CRAIOVA
0 
Sa fim seriosi,Steaua top 4???Hai sa ne trezim la realitate... 
click pt. Articol 20 November 2018 22:57
sebi12 Serios?
0 
Nu pot sa inteleg cun vezi tu pe steaua in top 4 ? 
click pt. Articol 20 November 2018 16:12
0 
N-as fi asa convins ca se vor mentine in top 4 pana la final. La ce lot are si la forma la care incepe sa fie, eu zic ca Steaua va castiga restanta cu Craiova si apoi va reveni cam pe unde a fost anul trecut. Deci in final 4 vom avea aceleasi echipe. Doar o parere :) Stelei i-ar trebui un conducator mai de doamne ajuta, in rest sunt bine, sa nu zic foarte bine.

De altfel cu noi Craiova a jucat destul de modest daca bine imi aduc aminte. Ne-am si aparat in draci la meciul ala, chiar imi amintesc ca am comentat atunci ca daca am fi motivati sa ne aparam asa in fiecare meci, altul ar fi jocul nostru si pe atac si in general.

La TM is baiuri mari iar Pitestiul, dupa un inceput curajos, incepe sa se scufunde in zona in care sunt obisnuiti in ultimii ani, locurile 5-6-7. Deci, din nou, mizez pe SB,CJ,Oradea si Steaua in semi-finale.  
click pt. Articol 20 November 2018 11:00
trancer Craiova
0 
Cu foarte probabila victorie din restanta cu Steaua, Craiova este lider după tur. Surprinzător pentru mine, dar bravo lor! Acolo s-au făcut transferuri inteligente, plus un antrenor cu cap. De urmărit parcursul lor mai departe. 
click pt. Articol 20 November 2018 10:00
suportercristi mupet show
0 
PERISIC & TRITOIU= LOVE.Nu cred ca se putea gasi un "antrenor" mai bun pentru tritoui decat aceasta umbra cu carnet de antrenor. Oricum nu il prinde paltonul pe acolo, mai are maxim pana la jumatatea lui decembrie. Sa speram ca il duce cu el prin iran, irak, arabia saudita si pe eminentul si imaculatul, cel fara de greasla manager al echipei tritoiu. 
click pt. Articol 20 November 2018 08:16
Take2 Nnnh
0 
Nu mai vorbi cacat