LNBF MVP – Etapa 12, F2: Biljana Pesovic

11.03.2019

Olimpia CSU Brașov a câștigat cu 75-59 duelul cu CSM Târgoviște din etapa a 12-a din Grupa Roșie a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Cu acest scor brașovencele și-au asigurat avantajul rezultatelor directe în caz de egalitate cu dâmbovițencele în lupta pentru locul 3 în finalul sezonului regulat. Biljana Pesovic a fost cea mai bună marcatoare a partidei cu 21 de puncte.

Biljana Pesovic a contribuit la victoria gazdelor cu 21 de puncte, 6 recuperări (2 ofensive/4 defensive) și 3 pase decisive în 37:30 minute. Sârboaica a încheiat partida cu 7 reușite din interiorul semicercului din 10 încercări (70%), o triplă marcată din 5 încercate (20%) și a transformat toate cele 4 aruncări libere pe care le-a avut. A mai avut o greșeală personală, 2 faulturi scoase, o minge pierdută și o intercepție, cu +23 indice ale ficienței. Pentru această prestație în meciul dintre echipele de pe locurile 3 și 4, Pesovic este MVP-ul nostru în această etapă.

De la echipele învingătoare s-au mai remarcat Brittany Denson (CSM Satu Mare, 26 de puncte, 10 recuperări, 4 assist-uri,3 intercepții, 3 capace în 29:44 minute cu +39 eficiență în fața Universității Cluj, în partida liderului grupei pe terenul ultimei clasate înaintea etapei), Carla Bartee (Olimpia CSU Brașov, 15 puncte, 13 recuperări, +17 eficiență în 35:11 minute), Marina Solopova (ACS Sepsi SIC, 11 puncte, 8 recuperări, 6 assist-uri în 25:48 minute cu FCC ICIM Arad, +21 eficiență) și Kristina Higgins (ACS Sepsi SIC, 10 puncte, 10 recuperări, +15 eficiență în 27:14 minute).

Pentru formațiile învinse s-au remarcat: Destiny Williams (FCC ICIM Arad, 24 de puncte, 15 recuperări în 35:31 minute, +34 eficiență), Arlesia Morse (Universitatea Cluj, 20 de puncte, 11 recuperări, 5 assist-uri, +27 eficiență în 40 de minute), Ancuța Stoenescu (CSM Târgoviște, 19 puncte, 8 recuperări, 7 pase decisive în 36:28 minute, +23 eficiență) și Laura Vaida (CSM Târgoviște, 11 puncte, 10 recuperări, +19 eficiență în 21:26 minute).

Performerele etapei a 12-a din Grupa Roșie a LNBF:

-Puncte: Brittany Denson (CSM Satu Mare) 26

-Recuperări: Destiny Williams (FCC ICIM Arad) 15

-Pase decisive: Ancuța Stoenescu (CSM Târgoviște) 7

-Intercepții: Promise Amukamara, Brittany Denson (ambele CSM Satu Mare), Destiny Williams (FCC ICIM Arad) 3

-Capace: Brittany Denson (CSM Satu Mare) 3

-Eficiență: Brittany Denson (CSM Satu Mare) +39

Și în cele două meciuri din weekend din a doua grupă valorică s-au înregistrat două performanțe excelente. Ruxandra Chiș a reușit un triple-double pentru CSM Târgu Mureș în victoria cu CSU CSM Oradea. Fundașul a reușit 23 de puncte, 11 recuperări și 13 assist-uri în 33:46 minute, cu +39 eficiență. Florina Stănici (Diaconu) a înscris 37 de puncte în victoria Rapidului de la Târgu Secuiesc, plus 6 recuperări și 7 assist-uri în 32:52 minute, cu +41 eficiență.