LNBM MVP- Etapa 8: Aleksadar Rasic


Sârbul a fost decisiv în victoria contra BCM U Pitești, scor 83-80

În etapa a 8-a din grupa valorică A s-a disputat derby-ul  dintre BCM U Pitești și U-BT Cluj-Napoca. Oaspeții s-au impus la o diferență de 3 puncte, dupa un meci cu schimbări constante de lider și o lupta cot la cot pentru victorie.

Căpitanul clujenilor a fost cel mai eficient jucator al oaspeților, cu un indice al eficienței de +24. Aleksandar Rasic a jucat 27 de minute, timp în care și-a trecut în cont 23 de puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive. Sârbul a marcat 2/2 de la 2 puncte(100%), 5/6 de la 3 puncte(83%) și 4/4 de la linia de libere.

Aleksandar Rasic a adunat în această ediție de LNBM medii de 13.4 puncte, 2.4 recuperări și 3.1 pase decisive, toate pentru un indice al eficienței de + 13.9 pe meci.

 

*foto: Manases Sandor



Vizualizează pagina personală a jucătorului Aleksandar Rasic
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

Ana-Maria Tutunaru / 06 December 2018 / 10:27


Galerie foto


u1919cj Un jucator care nu se vede pe teren
1 
cand ii Sasha pe teren si numar jucatorii de la U iasa tot 4, cand ataca U am impresia ca vine in atac doar ca sa nu ramana singur in aparare;
cand paseaza cred ca il incurca mingea si vrea sa scape de ea; cand joaca cu Oradea nu inteleg dece fuge unu dupa el pe tot terenu.
Dar daca da la cos nu prea am emotii.
Ma bucut foarte mult ca a reusit sa revina dupa accidentare la forma asta. 
06 December 2018 11:27
studentU ce prostii poti
0 
debita 😅 Sper ca e la duma comentul 
06 December 2018 14:57

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM CSU Oradea s-a întărit cu Nikola Markovic
Pivotul sârb vine de la campioana Poloniei, Anwil Wlocklawek 
Val de litigii împortiva Sport Club Municipal Timișoara
Jeremic, Drăgușin, Mijajilovic, Păun și Popescu au acționat recent clubul bănățean în judecată 
Zavier Turner: „Mi-ar plăcea să joc în România”
Sportivul american a marcat 35 de puncte în duelul cu U-BT Cluj-Napoca 
Mihai Silvășan: „Am încercat să fim profesioniști și să ne facem treaba”
U-BT Cluj-Napoca a câștigat pe teren propriu amicalul cu Overseas Basketball Combine 
Daniel Ewing a efectuat primul antrenament cu CSU Sibiu
Americanul a participat și la o ședință foto în tricoul sibienilor (Galerie foto) 
Anton Rotaru, MVP-ul turneului de U16, a debutat la seniori în această seară
Jucătorul lui U-BT Cluj-Napoca a avut o prestație excelentă, marcând 11 puncte 
U-BT Cluj-Napoca s-a impus în fața lui Overseas Basketball Combine la o diferență de 14 puncte
Mihai Silvășan s-a bazat o mare parte din joc pe juniorii clubului 
Stanimir Marinov ar putea rata restul sezonului
Informația a fost oferită chiar de antrenorul Mihai Silvasan 
CSM CSU Oradea va disputa o partidă amicală în weekend
DEAC Debrecen vine la Oradea, sâmbătă, 23 februarie 2019 
SCM Timișoara, cu conturile poprite până la achitarea sumei de 151.000 euro
Foștii jucători ai BC Timișoara, Nikolov, Shiloh, Low și Milosevic, au blocat conturile întregului club bănățean 
mikki ai dreptate..
0 
dar este totusi de vazut si comparat achizitiile celor 2 echipe, chiar daca profilurile jucatorilor sunt diferite. cert este ca nu pare un jucator exponential, decisiv cum au fost Zeno ori Richard, dar se pliaza pe jocul gandit de Achim. 
click pt. Articol 20 February 2019 15:39
trancer Oradea
0 
Este un jucător cu experienta la un nivel bun, din clipuri cel puțin pare ca se simte mai bine departe de cos, aspect interesant. La cât de mult a durat pana a fost ales, as paria ca va fi un transfer util pentru jocul gândit de Achim. Sa vedem acum extrema mica, dar sunt convins, asa cum am mai zis, ca și anul asta Oradea va lupta pentru vârf. 
click pt. Articol 20 February 2019 15:25
0 
Nu vreau sa zic ca avem cei mai buni pivoti pe pozitia 5, dar cred ca ar fi inutil sa aducem un jucator care sa poata acoperi ambele pozitii (4 & 5)
In momentul de fata Washburn pare un pivot bun, iar Easley e o rezerva foarte buna pentru acea pozitie. In schimb pe 4 il avem doar pe Torok. 
click pt. Articol 20 February 2019 15:20
0 
Eu cred ca U cauta un jucator cu profil diferit, un jucator asemanator cu stilul lui Vlad (in genul lui Sakic de sezonul trecut). Markovic pare un jucator bun care acopera atat 4 cat si 5, iar eu cred ca Clujul cauta pe cineva mai mobil (si cu mana buna de la distant si semi distanta) avand in vedere ca pe pozitia 5 suntem bine acoperiti. 
click pt. Articol 20 February 2019 15:16
trt gyke,tot just for you...
0 
Stiu ca sunt interzise anumite procedee la acea varsta.Asta nu inseamna ca nu poti face individual,mobilitate,conditie fizica si alte exercitii adecvate varstei. 
click pt. Articol 20 February 2019 15:13
mikki sa vedem...
0 
mutarea Clujului pt aceeasi pozitie si putem face si comparatie.. 
click pt. Articol 20 February 2019 15:11
gyke Markovic
0 
Are un CV bun, cu doua sezoane reusite la PAOK si Trefl. Pe ciferele din ultimii ani, pare mai degraba un role player, dar probabil asta isi doreste si Achim (plus versatilitate). Totusi, bemolul e procentajul foarte mic la libere si parca si recuperarile parca puteau fi mai sus. Dar sezonul asta e clar mai modest, poate nu a dovedit destula dragoste acolo...:) 
click pt. Articol 20 February 2019 15:10
mikki nu cred...
0 
anuntul clubului spune...Prin legitimarea acestui jucător, CSM CSU Oradea completează efectivul la pozițiile 4-5. Datorită abilităților și caracteristicilor sale, Nikola Markovic poate fi utilizat atât la poziția 4, alături de un pivot clasic (așa cum sunt Arturas Valeika și Laci Lazar), cât și la poziția 5, împreună cu un jucător de poziția 4 (precum Dragan Zekovic).... 
click pt. Articol 20 February 2019 15:07
DonJuan Isaiah
0 
Parca seamănă cu Isaiah Philmore, însă mult mai solid și cu o forță în plus. Om vedea, sa sperăm că Oradiei nu ii mai iasă cărțile ca in sezonul trecut. Continuitatea și stabilitatea să aibă câștig de cauză. 
click pt. Articol 20 February 2019 15:06
0 
urmarit doar clipul din link-ul pus de tsc_1980. Mi se pare ca e un jucator cu profil de joc identic cu Zekovic. Sa inteleg ca Oradea va mai aduce un 5 "autentic"? 
click pt. Articol 20 February 2019 15:03