LNBM – Marius Runkauskas, MVP-ul sezonului regulat


Lituanianul a fost cel mai bun jucător al sezonului regulat în opinia site-ului nostru

Marius Runkauskas este cel bun jucător după sezonului regulat al Ligii Naționale de Baschet Masculin – ediția 2014/2015. Sportivul legitimat la CSU Asesoft Ploiești a avut o contribuție majoră asupra parcursului campioanei, care la finalul celor 26 de etape s-a încununat cu prima poziție.

În acest sezon regulat al Ligii Naționale de Baschet Masculin, Marius Runkauskas a bifat 23 de prezențe. El a adunat medii statistice de 16.3 puncte, 3.6 recuperări, 2.0 pase decisive și 1.2 mingi câștigate în 31:40 de minute jucate și cu un indice al eficienței de 14.7 unități. Shooter-ul lituanian a avut procentaje de 55.7% de la 2 puncte, 40.9% de la 3 puncte și 89.9% de la linia de fault. Runkauskas marchează în medie pe meci 2.1 coșuri de la 2 puncte, 3.1 coșuri de la 3 puncte și 2.7 coșuri de la linia de libere.

Un alt aspect care a cântărit greu în desemnarea lui Marius Runkauskas drept MVP al sezonului este acela că și-a condus echipa spre prima treaptă a podiumului din LNBM, el evoluând pe o poziție mai puțin caracteristică. După plecarea lui Dee Brown, Runkauskas a devenit conducătorul de joc de bază al ploieștenilor chiar dacă este un jucător de poziția 2. În ciuda acestui aspect, Marius Runkauskas a rămas la fel de letal din spatele semicercului.

Marius Runkauskas a reușit cel mai bun meci al său în fața lui BCM U Pitești, într-o partidă din turul campionatului. Lituanianul a terminat atunci cu 37 de puncte, 3 recuperări și 4 pase decisive. El a fost aproape perfect la aruncări cu 7/9 de la 2 puncte, 6/7 de la 2 puncte și 5/5 de la libere. Runkauskas a înregistrat atunci un index al eficienței de 38 de unități.

Prin cele 37 de puncte din meciul cu BCM U Pitești, Marius Runkauskas a stabilit recordul de puncte marcate într-o partidă în sezonul regulat al Ligii Naționale de Baschet Masculin – ediția 2014/2015.

Total Baschet îl declară astfel pe Marius Runkauskas drept cel mai bun jucător al sezonului regulat.



Vizualizează pagina personală a jucătorului Marius Runkauskas
Citește ultimele știri despre CSU Asesoft Ploiești

Bogdan Isailă / 04 April 2015 / 18:00


Galerie foto


-3 
Fara suparare, dar pe pozitia de fundas ar fi fost solutii mai bune (Ross, Watson). Si N Milosevic era o solutie pentru MVP! Runkauskas e foarte bun, dar nu cred ca e un MVP... 
05 April 2015 01:10
Gabitzu01 proasta decizie
-3 
Ross e cu 3 clase peste Runkaunas care , în afară ca arunca bine de 3 pct, cam ăsta e baschetul la el. Compară tehnica lui Ross cu a lui Runkaunas, pătrunderile în dribling în regim de viteza ale lui Ross, nr de puncte marcate de Ross în campionat și o sa va dați seama de adevăratul MVP al sezonului. 
05 April 2015 12:08
free62 free62
0 
Sa fim seriosi, Runkaukas a facut de toate seoznul asta. Plus evolutiile europene. A jucat de la 1-3 la orice, oricand. E un jucator fantastic, desi nu pot sa inghit Ploiestiul nicicum. De la Marjanovic incoace, pt mine, e primul care reuseste sa ma impresioneze atat de mult. Are patrunderi, are tot...ca nu ii asa spectaculos e altceva, dar sa fie comparat cu Ross sau altul de pe pozitia lui nu e cazul. E un jucator care in zi proatsa iti da 5 de 3 si are 15 puncte. O spun sincer, ca Runkauskas pe pozitia 2 e mult peste Dykes de acum 3,4 ani cand era in varf de forma si se inchina campionatul in fata lui. Runkasukas jucat intr-o echipa medie a campionatului si lasat sa arunce e pericol pt cartea de recorduri(poate ala al lui Mircea Cristescu ar ramane totusi in picioare)
Sa fim seriosi ca acum 2 zile Pilcevic si Jovanovic i-au rupt spatele lui Ross cu toata mobilitatea lui. L-a intors Pilcevic la o faza in ultimele minute de nu mai stiam care e american si care sarb. 
05 April 2015 22:54
Air99 free62
-2 
Ross a jucat accidentat ultimele minute. 
06 April 2015 14:25
free62 free62
1 
Accidentat pe dracu. Un jucator accidentat nu joaca peste 24 de ore 30 de minute. I s-a intepenit putin muschiul si a revenit fara probleme. In prima repriza atunci ce avea...il durea in cot? Vezi ca m-am uitat la meciuri si n-am citit ziarul. Nu avea nici pe dracu, l-a facut varza si cu asta gata ce tot umblam cu cioara vopsita 
06 April 2015 15:06
-1 
A prins o zi mai slaba, nu poate fi mereu in forma. Si el a facut Clujul varza si acasa si in deplasare. 
06 April 2015 15:12
1 
Bun deci nu era accidentat ci a prins o zi mai slaba, daca o demonteaza free62 si pe asta care ii urmatoarea scuza pe care i-o gasesti?

Cat despre Marius Runkauskas vs Ross.... mi-ar placea sa avem 2-3 Marius Runkauskas in echipa si nici un Ross! In fine, este parerea mea si stiu ca din nou veti sarii pe mine dar m-am uitat la statistica si la numarul urias de aruncari avute cred ca mingea a fost la el in proportie de 80% din timpul petrecut pe teren....... Daca se accidenteaza......  
06 April 2015 15:52
free62 free62
0 
Daca vrea o demontez. Ross a jucat la fel ca deobicei, in repriza a doua s-a jucat exclusiv pe mana lui in momente mai grele si a marcat 20 de puncte. Asta nu are treaba cu ce se intampla in partea cealalta de teren, iar faptul ca pana cand Timisoara a avut energie sa se apere agresiv cu Pilcevic si Jovanovic el nu a prea miscat spune ceva totusi. Aici era vorba oricum despre un MVP al intregului sezon cu toate meciurile luate, cu tot ce face in teren, nu doar cu cifrele din statistica si cu ochii la tabela. Si chiar daca ne luam dupa cifre, Runkauskas e acolo in conditiile in care joaca intr-o echipa plina de jucatori valorosi. Nu e mingea tot la el, joaca si fara minge foarte bine. A jucat de la 1 la 3 orice, nu doar 1 si el ara, el grapa. Acuma nu o sa stau sa fac roman de pomana ca tot acolo ajungem.

Ce treaba are asta cu meciurile cu Clujul? Ba poate nu ajunge U in finala(desi daca trece de Mures ma indoiesc amarnic) si poate Ross a jucat bine cu U, dar asta nu are treaba cu titlul de MVP si Runkauskas. Asta e o reactie cand nu mai ai ce zice, asa cam ca si la pubertate...tata meu ii mai tare si il bate pe a tau.  
06 April 2015 16:49
0 
Nu merita efortul.... banuiesc ca ii cel cu "grasul" la adresa lui Dragan Petricevic! 
06 April 2015 19:19
-1 
Ma amuzi rau. Cat au avut timisorenii energie,el nu a miscat? Si ce i-a oprit sa il apere in continuare? Poate energia lui Ross? El si cu Dillon sunt cei mai explozivi jucatori din LNBM. Patrunde excelent si finalizeaza din orice pozitie in fata fiecarui adversar,arunca bine de la distanta,creeaza situatii de sut pentru toti jucatorii. Ploiestenii echipa valoroasa? Runkauskas,Zigeranovic si cu Jonte sunt singurii,restul pot fii inlocuiti oricand. Nu neg valoarea lui Marius,dar sa fim realisti..in plus tu te legi de UN SINGUR MECI si anume cel cu Timisoara. Ross ar putea juca lejer la echipa puternica de Eurocup si acolo il vad la anul. 
08 April 2015 03:34
free62 free62
1 
Is extrem de amuzat. Pai ce i-ar fi putut opri altceva, decat lipsa de energie. Sa te aperi cu oameni mici la un jucator fizic mai puternic si mai agil e un consum mare. Apararea e mai solicitanta decat atacul in caz ca nu ai observat, iar Timisoara nu prea are alternative pt astia doi....daca ii omoara pe defensiva dupa aia ofensiv cine mai joaca, cine mai construieste...Persic si cu Pesic? Te-ai gandit mult pana ai scris?
Eu vorbeamd e Runkauskas sijcuatorii alaturi de care a jucat pe toata durata sezonului.
Ca fapt divers ca tot ai enumerat ce ti-ai adus aminte, sa nu il uitam pe Pelekanos. 
08 April 2015 08:59
-2 
Prietene s-a accidentat in repriza a doua, citeste mai atent. Nu e treaba ta cat a fost mingea la el si cat a petrecut pe teren, ca e accidentat sau nu.  
06 April 2015 16:01
-3 
Mai bine ai comenta de echipa ta, va tras-o Ross de 2 ori anul asta. Aveti atatia jucatori straini si nici in finala nu o sa ajungeti. 
06 April 2015 16:17
0 
Asa, altceva! ai ceva de demonstrat sau...... Cat despre "echipa ta" inclin sa cred ca ai vrut sa zici echipa dumneavoastra, nu de alta dar nu ne tragem de elastic si nici nu jucam leapsa impreuna, asa ca usurel cu tacutul si interdictiile! nu de alta dar oricum eu sunt invatat sa comentez cand si unde vreau fara sa ma intereseze parerea nimanui!  
06 April 2015 19:17
0 
Un ultim avertisment!
Iar in ceea ce priveste discutia, am observat si eu ca pitestenii in afara de Ross nu vad un alt jucator mai bun in campionatul acesta. Sfat: incercati sa priviti si voi mai obiectiv baschetul asta :) 
08 April 2015 12:02
-2 
E treaba antrenorului daca il lasa sa joace mult si sa treaca toate mingile pe la el, pana la urma ne dam cu parerea aici , ca oricum nu o ia nimeni in seama etc. Vom vedea ce jucatori de valoare aveti si ce vor face ei in playy-off.  
06 April 2015 17:01
Air99 Echipa ta cocoselule
-4 
Prietene poti sa comentezi ce vrei si despre cine vrei, prea putin ma intereseaza. Iti dai cu parerea despre tot pentru ca nu ai altceva mai bun de facut si te dai zmeu doar aici. Deci, echipa ta, sper sa piarda cu Muresul mai atotstiutorule, oricum nu te ia nimeni in seama.  
06 April 2015 19:45
0 
OK, copile,SashaM parca iti spunea inaite de a fi banat, din respect pentru echipa TotalBaschet nu ma voi mai baga in cocina cu porcul, nu-mi place cum pute! Ti-as mai fi spus ceva dar..... cum capacitatea ta de a ingurgita informatii este minima o voi lasa balta, doar ti-as propune sa incepi sa discuti despre baschet, concret si la subiect, nu de alta dar aici este TB si nu sectia disperati de pe filelist.ro! 
06 April 2015 22:41
2 
Dupa ce au plecat multe valori de la Asesoft chiar Marius a ramas cel mai bun/oricum era in top! Ross e principalul marcator e un jucator excelent dar e mai greu sa te impui intr-o echipa gen Pitesti fata de o echipe gen Ploiesti mai ales cand ai avut de jucat si in Europa pe langa campionat! Ross a fost cel mai important pentru Pitesti cum Djurkovic a fost pentru Medias, Milo pentru Energia si tot asa! Dintre ei a trebuit sa alegi unul! Si normal ca alegi pe cel de la echipa de pe primul loc si care a scris istorie in EuroCup! 
06 April 2015 22:43
1 
Parerea mea este ca un MVP trebuie sa fie mult mai mult decat cel mai bun marcator, el trebuie sa fie si cel mai determinant pentru soarta meciului sau a meciurilor! 
06 April 2015 22:47
-3 
Mihaita Arpacas Raducu nu ma cobor la nivelul tau minoritarule. 
06 April 2015 22:57
0 
Felicitari! Nu te cobori, nu de alta dar sa-ti rupi gatul coborand pe o sacara care urca! 
07 April 2015 12:54
Tomy Fapte si vorbe...
2 
Salutare... cu riscu implicit de a opina intr-o conversatie unde nu imi fierbe oala, permiteti-mi sa emit o parere relativ la acest subiect.

Cred ca fiecare dintre noi putem sa avem preferinte, mai mult sau mai putin subiective, si sigur, statistica are rolul ei in acest context, insa cred ca putem purta o conversatie civilizata, fara atacuri la persoana, in cazul in care recunoastem ca suntem subiectivi si renuntam la vehementa. Astfel, putem recunoaste ca asa cum fiecare dintre noi este liber sa aibe o preferinta, la fel si redactorii de la totalbaschet.ro pot avea preferinta lor.

In opinia mea umila intr-o finala pentru titlul de MVP al sezonului regulat i-as insira pe Runkauskas, Ross si Nemanja Milosevic. Iar preferinta mea ar Nemanja pentru constanta cu care trage echipa dupa el. Este un 4 complet, capabil sa joace la orice nivel. Este un jucator de echipa care executa foarte bine schemele tactice, este mereu in double-double si isi asuma responsabilitatea in momente cheie. Si asta este o parere subiectiva.

Orice conversatie pe teme baschetbalistice este frumoasa atata timp cat se incadreaza in tiparele fair play-ului. 
07 April 2015 13:21
-1 
Cum este posibil ca cel mai bun marcator,cel mai eficient jucator,cel mai faultat jucator,al doilea pasator al campionatului,printre primii la interceptii si totodata,dupa cum a fost un articol de pe totalbaschet,cel mai votat pentru acest titlu de catre redactorii site-ului sa nu fie ales MVP? Statisticile si jocul sau demonstreaza ca este cel mai letal jucator ofensiv si in acelasi timp un bun aparator,iar datorita lui Pitestiul se mentine sus in campionat. Dupa parerea mea el este cel mai bun jucator din campionat si unul dintre cei mai buni care au evoluat in Romania in ultimele 10 sezoane. Runkauskas e foarte bun,are o mana extraordinara,dar sa fim seriosi...Ross este peste el aproape la toate capitolele din punct de vedere statistic si din punct de vedere tehnic. Ross este de neoprit! In semifinala Timisoara a reusit sa il incurce putin in primele 2 sferturi si asta mai mult pentru ca a ratat niste aruncari deschise. 
08 April 2015 03:27
ucj MVP
-1 
E de departe cel mai complet si util jucator din LNB. Nici nu poate fi facuta vreo comparatie cu Ross ! 
08 April 2015 09:28
ucj Edit
-1 
Vorbeam de Runkauskas evident ..... 
08 April 2015 09:32
razv-an statistici
0 
Iar va uitati doar pe statisticile totale .... De ce nu tineti cont de minutele jucate, de echipa? E clar ca Pitestiul a ajuns unde e acum in special datorita lui Ross - care e un jucator "letal" - dupa cum se spunea mai sus, dar si datorita lui Milosevic!!!
Ross are cifre bune in primul rand pentru ca prinde minute bune pe teren. In plus toate mingile il cauta pe Ross. Daca nu are minute suficiente/ mingi nu cred ca face multi purici pe la o echipa. In plus, daca e intr-o pasa proasta, echipa lui pierde - tocmai pentru ca e dependenta de el si un altul nu are loc in echipa.
De cealalta parte Runkauskas nu e la fel de complet - are mana de 3, in rest nu il vad capabil sa castige un meci // sa duca echipa in spate - cum Ross e capabil.
E destul de greu sa alegi un MVP, dar cred ca decizia e intre Ross si Barnette - si eu il prefer oricand pe Barnette in echipa in locul unui Ross!! 
08 April 2015 09:49
0 
Draga Sabinele dormi cam mult, te trezesti cam greu. E dreptul pitestenilor sa aiba un favorit si o opinie, asta nu inseamna ca trebuie ca toti sa avem o parere comuna despre un jucator, e dreptul fiecaruia sa aleaga. Comunismul nu mai exista. 
09 April 2015 21:18
-1 
Lol, Asa cum este dreptul vostru sa aveti asa este si dreptul altora sa aiba, face parte din reciproca democratiei si dreptul fiecaruia la o parere/opinie! Nu trebuie sa avem toti o parere comuna (asta daca nu cumva suntem in Coreea de Nord) dar trebuie sa o acceptam si pe a altora fara sa ii jignim pentru ca nu corespunde cu a noastra!

Semnat, grasul cu care vrei sa te intalnesti in curtea scolii sau Mihaita Arpacas Raducu sau cum mi-ai mai spus sub cele doua pseudonime......  
09 April 2015 22:39
1 
A zis cineva ca nu o accepta? Dar nu trebuie sa schimbam parea altora, stimate domn RADu. 
09 April 2015 22:59
1 
Am vrut sa vad cum reactionezi in diferite momente, de aia ti-am zis ceva cateodata.  
09 April 2015 23:09

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Jucătorii lui U-BT Cluj vor participa la împădurirea unui teren de la marginea orașului
Proiectul „Pădurea ”U”nor Inimi Românești” a fost ideea regretatului Radu Țenter 
LNBM: Programul etapei a 8-a din faza a doua a sezonului regulat
Toate cele trei meciuri din prima grupă valorică sunt transmise 
Mircea Cristescu: „Nu am adus minerii în sală”
Vicepreședintele formației "U" BT a afirmat că l-a sfătuit pe Florin Nini să depună memoriu dacă este nemulțumit de arbitraje 
Interview. Daniel Ewing: "Success is defined by many little things"
How did the BC CSU Sibiu's player defend against Kobe Bryant, what advice would he give to a young Daniel and which is the biggest performance of his career (PHOTO) 
SCM U Craiova a suferit al 4-lea eșec consecutiv în Liga Națională de Baschet Masculin
Oltenii au un singur succes în faza a doua a campionatului 
Mihai Silvășan: „Un meci foarte reușit pentru noi din toate punctele de vedere”
U BT Cluj-Napoca s-a impus clar pe terenul lui SCM U Craiova 
Nandor Kuti își egalează cea mai bună prestație ofensivă a sezonului
Internaționalul român a fost cel mai bun marcator al lui U BT Cluj-Napoca la Craiova 
U BT Cluj-Napoca câștigă la Craiova și rămâne în cursa pentru primul loc la finalul sezonului regulat
Elevii lui Mihai Silvășan au făcut un meci aproape perfect în Bănie 
Season high pentru Bobe Nicolescu împotriva SCM Timișoara
Tânărul jucător român a fost dezavantajat de statistica de la linia aruncărilor libere 
Kris Richard, perfect în primul sfert în fața celor de la SCM Timișoara
Jucătorul lui CSM Oradea a încheiat partida cu 7/7 din acțiune 
ovidiu89 Corect!
0 
Is doi antrenori care au caractere puternice. La bere cu siguranta si le-ar putea rezolva. Restul e can can. 
click pt. Articol 20 March 2019 11:04
andrac Conflict
0 
Cred ca ar trebui ca acest conflict sa inceteze. Trebuie ca noi, suporterii, sa dam dovada de fair-play indiferent din ce parte a tarii suntem si din ce sala ne sustinem echipa. Cred ca principalele discutii, din ce a spus Nini, au fost intre el si Silvasan. Am spus-o, vreau sa vedem maine un meci de baschet frumos si fara incidente. Baschet=fair-play 
click pt. Articol 20 March 2019 00:00
ovidiu89 Alta intrebare...
0 
Nu s-a legat nimeni de mama lui Ciotlaus. Cat despre ciocane dl Florin cred ca a visat. A omis sa zica de jucatorul lui Korniyenko cum a adus acel obiect de pe tunel pentru a-l arunca catre spectatori 
click pt. Articol 19 March 2019 23:38
soso69 @gyke
0 
Stiu ca am zis ca nu-mi place sa intru in polemica dar promit sa fie ultimul pe tema asta.
Nu stiu cum e la Mures sau Timisoara dar stiu ca motivul principal pt care Muresul a picat este imputarea utilizarii banilor publici pt plata salariilor jucatorilor de baschet.
La Oradea ai informatii clar eronate. In primul rand nu-l cunosti pe Bolojan care nu ar permite asa ceva stiind ca este "sub lupa" in permanenta, doar-doar sa-l agate cu ceva.
Singurele salarii care se pot plati sunt doar celor care au contract de munca. Jucatorii de baschet nu pot avea contract de munca pt ca nu exista meseria de jucator de baschet.
Te rog sa intri pe site-ul CSM-ului la categoria salarii si o sa vezi ca sunt la vedere si actualizate. Are 4 antrenori, 4 experti si 4 referenti, dintre care 4 sunt cu 1/2 norma. Nu are nici un jucator pe statul de plata pt ca Bolojan a taiat de peste tot, ca sa aiba bani de investitii. Toate sectiile trebuie sa atraga sponsori daca vor performanta. Din acest motiv polo-ul oradean nu mai face fata, nu atrag suficienti bani din privat.
Repet, nu stiu cum e la celelate autoritati locale dar la Oradea se respecta strict prevederile legale, fara a incerca tot felul de tertipuri. Probabil ca daca ar vrea ar putea sa-l angajeze pe Richard ca referent sau portar si sa-l plateasca dar nu e cazul. Nu stiu de unde ai informatia dar mai verific-o.
S-auzim de bine! 
click pt. Articol 19 March 2019 16:14
gyke Hmm
0 
Atunci ăia de la Mureș și Timișoara sunt ai dracului de profesioniști, fiind plătiți direct 😁😁. Din informațiile mele și la Oradea, la baschet, salariile sunt alocate din surse bugetare.  
click pt. Articol 19 March 2019 13:08
soso69 @gyke
0 
Ai dreptate doar partial : e valabil ce ai scris cu conditia ca displina sportiva sa fie una profesionista, ceea ce nu e cazul la baschet. Nu stiu de ce inca baschetul e lasat la coada.
Referitor la Dykes, chiar nu stiu pe cat joaca in acest sezon dar stiu ca peste tot pe unde a jucat a avut pretentii la 20000$ pe luna. Exista chiar si o declaratie a sa in care spune ca daca ar juca in D-League ar castiga 100.000$ pe sezon si ca in Europa castiga mult mai bine. 
click pt. Articol 19 March 2019 12:00
gyke @soso
0 
Eu știu altceva, salariile sportivilor pot fi plătite direct, deoarece CSM urile sunt persoane juridice de drept public, organizate sub formă de instituții publice și se află în subordinea CL. Finanțarea lor se face prin intermediul unui ordin al MFP, iar cheltuielile cu salariile sunt eligibile.  
click pt. Articol 18 March 2019 22:14
0 
Cu tot respectul, dacă nu ai scris la mișto mai sus, în opinia mea ai zis cel puțin 5 chestii false total... Dar vorba ta, sa ne bucuram de baschet pentru ca urmează partea cea mai tare! 
click pt. Articol 18 March 2019 22:13
0 
Te salut! Nici eu nu vrea sa intru in polemica, dar se pare ca fara sa vreau am aprins focul. Erai mai bine informat ca oricine. Poate ne dumiresti. Stii ce salar are Dykes acum? 
click pt. Articol 18 March 2019 19:32
0 
Nu vreau sa mai intru din nou in polemica bugetelor si a autenticitatii informatiilor dar trebuie sa fac o precizare. CSM-ul poate primi bani de la Consiliul Local doar pt cheltuieli generale si nu pt salarii. Daca e asa cum zici ca 80% din bugetul clubului e de la Consiliu, atunci inseamna ca restul de 20% vine de la ceilalti sponsori. Universitatea asigura doar suportul pt echipa a 2-a iar Spitalul Pelican suporta to ce tine de partea medicala (tratamente, operatii etc) , inclusiv personalul medical la meciuri.
Deci 2 dintre sponsorii principali nu contribuie cu bani. Raman sponsorii mici care asigura, conform calculelor tale, sub 20% din buget (80%-Pelican-Universitate). Cu acesti bani se platesc salariile jucatorilor. Din acest motiv Oradea nu si-l permite pe un Dykes sau pe un Mohammed de acum cativa ani. Nu si l-a permis pe Jeremic sau pe Diaz (nu a putut oferi mai mult ca Timisoara in sezonul trecut). Nu si-l poate permite pe Moldoveanu si nu si l-a putut permite nici pe Falker (sezonul trecut) si nici pe Cooper (in acest sezon).
Din acest motiv a durat aproape o luna sa aduca inlocuitori pt Denison si Ginyard, pt ca trebuie sa se incadreze in buget iar la Oradea jucatorii nu castiga mult.
Mai bine sa lasam bugetele de-o parte si sa ne bucuram de baschet.  
click pt. Articol 18 March 2019 16:30