LNBM - Progamul și rezultatele din presezonul 2018/2019


Noul sezon din Liga Națională va începe în weekendul 5-7 octombrie

Echipele din Liga Națională de Baschet Masculin încep astăzi șirul partidelor de pregătire pentru sezonul 2018/2019. CSM CSU Oradea, U BT Cluj-Napoca și BC CSU Sibiu sunt primele echipe care au programate meciuri de verificare, astăzi, 29 august.

Mai jos regăsiți programul și rezultatele partidelor sustinuțe de echipele din LNBM, rubrică care se va actualiza zilnic.

29.08 CSM CSU Oradea vs Naturez Szeged 71-68  
29.08
Borac Cacak vs BC CSU Sibiu 79-80
Detalii
29.08 OKK Novi Pazar vs U BT Cluj-Napoca
61-86 Detalii
30.08 KK Konstantin Niș vs U BT Cluj-Napoca 56-85 Detalii
31.08 SCM Timișoara vs CSM CSU Oradea  81-64 Detalii
01.09 Partizan Belgrad vs U BT Cluj-Napoca 68-75 Detalii
01.09 CSO Voluntari vs BCM U Pitești 56-100 Detalii
03.09 Krka Novo Mesto vs BC CSU Sibiu
 75-62 Detalii
04.09 Alba Fehervar vs CSM CSU Oradea  76-100 Detalii
04.09 BCM U Pitești vs CSO Voluntari 116-77 Detalii
05.09 FMP Belgrad vs SCM Timișoara
 86-81 Detalii
05.09 SCM U Craiova vs Rilski Sportist 77-78 Detalii
06.09 Szolnok Olaj KK vs CSM CSU Oradea  61-72 Detalii
06.09 BCM U Pitești vs BC Beroe 83-78 Detalii
07.09 KK Zlatibor vs BC CSU Sibiu 67-81 Detalii
07.09 BCM U Pitești vs BC Beroe 78-83 Detalii
08.09 SCM Timișoara vs Szolnok Olaj KK  104-63  Detalii
08.09 DEAC Debrecen vs CSM CSU Oradea  77-67 Detalii
10.09 Levski Lukoil vs SCM U Craiova 80-58 Detalii
11.09 Levski Lukoil vs SCM U Craiova 64-62 Detalii
12.09 BC CSU Sibiu vs Athletic Constanța 96-59 Detalii
12.09  CSM Tg. Mureș vs U BT Cluj-Napoca 88-71 Detalii
12.09 CSM Sighetu Marmației vs U Cluj 99-65 Detalii
12.09 România vs SCM U Craiova 72-78 Detalii
13.09 BC CSU Sibiu vs SCM U Craiova 74-67 Detalii
13.09 CSM CSU Oradea vs Igokea Aleksandrovac  66-96  Detalii
14.09 Szedeak Szeged vs SCM Timișoara 61-81 Detalii
15.09 Dinamo Știința vs SCM U Craiova 64-76 Detalii
18.09 CSM Târgu Mureș vs CSM Mediaș 97-81 Detalii
20.09-22.09 Memorialul Elemer Tordai
   
23.09 U BT Cluj vs Panathinaikos    
28.09-29.09
Memorialul Georgel Ziguli
   
       
       
       

*foto: Dragoș Dumitru



Bogdan Isailă / 18 September 2018 / 10:02


Galerie foto


gyke 29.08
0 
Sibiul victorie la un punct, Oradea la 3. De la noi au lipsit Coop și Philmore, Hardy și Tamulis 19p, Mo 16p, Falker 9p, Gavriloaia 7p...am revenit de la - 10 la pauza mare.  
29 August 2018 21:38
0 
Partide test utile dar nu cred ca este important rezultatul de vreme ce niciuna dintre echipe nu a fost in angrenaj complet. La sibiu au lipsit 2 jucatori care in mod logic ar produce impreuna peste 20 pct. In plus fara cei doi Sibiul este vitregita la recuperari si in principiu la un joc defensiv bine articulat. Oradea nu a putut conta pe Pasalic dar am inteles ca a dominat intreg jocul fiind foarte puternica la recuperari. De la Cluj ne-au parvenit informatii putine dar rezultatul meciului ne arata o dominare puternica a Clujului lipsita de Marinov. Un prim aspect ingrijorator este lipsa unui PG in angrenajul Clujului devreme ce Marinov este accidentat fiind inlocuit aseara cu Stamenkovic un jucator in opinia mea foarte modest.  
30 August 2018 11:50

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Probleme salariale și la BCM U Pitești? UPDATE
Un jucător acuză că nu și-a primit banii pentru sezonul recent încheiat 
Jason Washburn se întoarce în Japonia, la Yokohama B-Corsairs
Fostul pivot al lui U-BT Cluj-Napoca a oferit și o declarație la semnarea contractului 
Târgu Jiu și Brăila au echipe „noi” afiliate FRB
ACS Târgu Jiu devine „CSM” și „Cuza Sport” devine „Cuza Pirates” 
Reacția oficială a FRB, în cazurile SCM Timișoara și CSM Phoenix CSU Galați
Care sunt deciziile oficiale cu privire la cele două formații 
FRB a discutat despre posibilitatea ca o echipă să joace în același timp cu doi baschetbaliști „naturalizați”. UPDATE
Ce decizie au luat oficialii în cazul unei asemenea situații – surse 
Phoenix Galați aproape de din Liga Națională. CSM Galați va juca în Liga 1 – surse. UPDATE
Decizia a fost luată după ce moldovenii nu au putut plăti datoriile către FRB 
Branko Cuic: „Pentru fiecare copil din Serbia era un vis să ajungă pe mâinile lui Dusko Vujosevic”
Directorul de la U-BT Cluj crede că aducerea veteranului sârb va fi benefică și pentru echipele de juniori ale clubului 
Cristian Achim, „înțepături” la adresa lui U-BT Cluj: „Vă las pe dumneavoastră să trageți concluziile”
Antrenorul Oradiei a vorbit despre jucătorii sosiți la Arena Toni Alexe de pe filiera clujeană 
Mihai Silvășan: „Domnul Vujosevic este unul dintre cei mai mari antrenori europeni”
Fostul tehnician al lui U-BT Cluj-Napoca susține că această alegere este benefică pentru întreg baschetul românesc 
Dusko Vujosevic: „U-BT mi-a dovedit că este un club serios, cu ambiții mari”
Noul antrenor al clujenilor a susținut că a primit informații despre club și de la fostul său elev, Aleksandar Rasic 
0 
ar fost bine sa dea si TB un telefon la bcmu pitesti sa verifice povestea, sa ceara o reactie inainte de a publica un articol pe baza unui post pe social media, sau?...toti va ganditi doar ca buba a fost dincolo, ca erau restante si cand au vazut cei din conducerea bcmu acest articol asa tare s au speriat ca i au si platit baiatului banii? 
click pt. Articol 20 June 2019 23:22
gyke CSU
0 
Deocamdată doar Chef Randall, dar mai urmează... Stay tuned. 😉 
click pt. Articol 20 June 2019 22:36
studentU pai daca aveati interes
0 
direct, puteati voi, adica reprezentantii csm csu oradea, sa aduceti in discutie, sa se puna pe agenda intalnirii din 22.05 acest subiect.  
click pt. Articol 20 June 2019 17:36
soso69 @stundetU
0 
Nu e chiar asa. In 22.05 a fost sedinta Consiliului Director al FRB cand s-a aprobat regulamentul pt sezonul 2019-20 : format, nr straini, nr romani, bareme etc. Nu se putea discuta si aspectul naturalizatilor? Cand ai deja un naturalizat si stii ca mai poti avea unul, negocierile se poarta la un alt nivel de bani. In mai inca se juca, se stia ca Richard o sa fie naturalizat, era normal sa se discute.
Daca vorbim de etica, acum 2 ani cand Clujul era singura echipa cu 2 jucatori "romani" (unul naturalizat si unul incetatenit) nu era vorma de etica? Chiar eu am scris ca nu e normal ca un american si un ucrainean sa ia locul in teren cuvenit unui roman. Am scris atunci ca ar fi normal sa ii considere "romani" pe foaia de joc dar nu si in locul jucatorului roman obligatoriu de pe parchet. Adica sa poata inscrie pe foaie 6 straini plus cei 2 "romani", dar pe teren sa fie tot timpul un jucator roman format in Romania. Mi s-a raspuns ca oricine putea sa-l ia pe Watson sau Calnicenco si ca suntem invidiosi ca si i-a permis Clujul. Atunci FRB nici macar nu a discuta respectiva situatie daca e in regula sau nu. Acum s-au gandit sa o dezbata si normal ca toate celelalte cluburi au fost contra.
Oricum Oradea i-ar fi pastrat pe amandoi pt ca are nevoie de ei, mie doar mi se parea corect sa se ia aceasta decizie mai devreme. 
click pt. Articol 20 June 2019 16:47
0 
De acord cu tine, cel mai probabil asa s-a intamplat, dar mna... asa cum era de asteptat, stirea e eronata. :)))) 
click pt. Articol 20 June 2019 13:42
gyke mda
0 
Sper ca a vrut sa spuna "fac rau echipelor corecte si care isi platesc obligatiile la timp" si "nu e ok sa vad astfel de lucruri care pateaza si reputatia celor corecti si a ligii in ansamblu"
Pe de alta parte eu nu cred ca a fost nici gluma, nici greseala; mai degraba "au uitat" sa plateasca, iar cineva s-a sesizat dupa publicarea articolului sau tweet-ului si l-a sunat pe DB sa stearga mesajul ca va primi banii. 
click pt. Articol 20 June 2019 13:13
0 
E bine ca ati deschis subiectul asta aici. Din pacate, in campionatul nostru s-a marit numarul problemelor de genul. Cred totusi ca situatia de azi nu se poate compara, nici in gluma, cu problemele de la Timisoara, Galati, Iasi, Targoviste. Zi frumoasa! :) 
click pt. Articol 20 June 2019 12:59
0 
Salut,

Faptul că nu se plătesc salarii la timp și sunt jucători cu sute de mii de euro pe care nu o să îi mai vadă niciodată nu „fac rău echipelor”?

Altfel, se poate să fie o glumă între Bailey și Threatt pe care noi am „pescuit-o” de pe twitter și am înțeles-o greșit, dar când te frigi de atâtea ori în ciorbă, sufli și în iaurt.

În concluzie, mult succes Piteștiului sezonul viitor și mă bucur sincer dacă toți băieții sunt plătiți la timp și această știre chiar este un fake news.  
click pt. Articol 20 June 2019 12:44
0 
Din ce stiu eu si aud din culisele celor ce discuta despre fotbal, da, va fi asemanator. PS: Asa cum era de asteptat, stirea asta e eronata. 
click pt. Articol 20 June 2019 12:30
Renan Din ce stii
0 
Echipa de baschet va avea un buget asemănător cu cel din sezonul trecut? 
click pt. Articol 20 June 2019 12:25