La Pitești s-a disputat cel mai lung sfert "regulamentar" din istoria baschetului românesc: 13 minute și 32 de secunde


Partida dintre BCM "U" Pitești și SCM "U" Craiova poate reprezenta un record mondial pe plan baschetbalistic

În perioada 2-5 august 2007, la Sala Transilvania din Sibiu, membrii Asociației "Al 6-lea jucător" au stabilit un record mondial pentru cel mai lung meci de baschet, cu durata a 80 de ore. Recordul a fost omologat de către organizația britanică World Records Academy.

Începutul anului 2019 pare să concretizeze un nou record mondial consemnat într-un meci de baschet desfășurat pe teritoriul României. Aparent, timpul regulamentar al partidei din această seară dintre BCM "U" Pitești și SCM "U" Craiova a fost de 43 de minute și 32 de secunde, cu 3 minute 32 de secunde peste durata normală a unui meci de baschet.

Conform înregistării jocului transmis în direct pe postul Digi Sport, sfertul al 3-lea a durat 13 minute și 32 de secunde, aspect ce ar însemna un record absolut în baschetul mondial. La scorul de 53-49 pentru Pitești, tabela oficială a sălii din Trivale a indicat 3 minute și 14 secunde. Câteva secunde mai târziu, ceasul a fost "mutat" la 6 minute și 48 de secunde (foto jos). Banca tehnică a Craiovei a sesizat anormalitatea, însă oficialii partidei au decis să continue meciul de la 6 minute și 48 de secunde rămase de disputat din sfertul al 3-lea.


Practic sfertul al 3-lea, încheiat cu scorul de 39-34 pentru gazde, a durat mai mult decât un sfert regulamentar din NBA, unde Steph Curry și compania pot petrece maximum 12 minute pe parchet.

Rămâne de văzut care va fi reacția celor două cluburi și dacă Federația Română de Baschet va omologa rezultatul de pe teren și implicit va omologa și recordul pentru cel mai lung sfert din cadrul unu meci, desfășurat fără reprize de prelungiri, din istoria baschetului românesc.

Vom reveni cu detalii!



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs SCM Universitatea Craiova
Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova

Eduard Popa / 06 January 2019 / 23:56


Galerie foto


gyke Buuun
1 
No acum chiar sunt curios ce se va întâmpla...  
07 January 2019 00:11
TitiAcs in mod normal
0 
decizia de a seta time-ul la 6 minute trebuia luata pe baza a ceva ! Acel ceva putea fi foaia de arbitraj care indica clar cind s-a inscris. Acum sunt mai multe variante, stie cineva ca nu s-a intimplat nimic pe teren timp de 3 minute ? Probabil sa fi fost o atingere intimplatoare a cronometrului. Cei care au urmarit transmisia la TV au sesizat ceva ? Am crticat arbitri si in continuare sustin ca avem cea mai slaba generatie de arbitri, dar chiar sa iei o decizie doar pe impresii, nu cred. Sau mai stii ? Ramin la parerea ca a fost doar o greseala neintentionata la timer.  
07 January 2019 11:12
1 
Pe foaia de arbitraj nu se indica minutul marcării cosului. Se trage o linie diagonală in cadrul chenarului corespunzător numărului de puncte marcat de o echipă sau un punct pentru libere plus nr de pe echipament al marcatorului. Iar dacă e de 3 puncte se incercuieste marcatorul. Se poate verifica aproximativ dupa statistica, acolo se vede si dacă s-a derulat timerul. Cel mai relevant e din aplicația statisticianului, acolo este depunctat serios un statistician care a modificat timpul. Însă la contul personal al statisricianului are acces doar el si, cel mult, adminul.  
07 January 2019 12:59
TitiAcs X-files
1 
Asa de curiozitate m-am uitat pe desfasurarea jocului din statistica FRB -( http://www.frbaschet.ro/campionat-masculin/liga-nationala-de-baschet/meciuri/4388515#mbt:17-400$t&0=2 ). Ceva totusi e de domeniul SF. La momentul 25 minute si 53 secunde se inscriu numaiputin de 6 puncte si o ratare. Acum nu stiu nici statistica asta cit poate fi de crezuta ! Mister TOTAL... La minutul 26;48 ( aproximativ 3:14 ramas ) scorul era 63-62, dar si mai mare surpriza la secventa 23;13 ( corespunzator aprox. 6;49 timp ramas) scorul este 40-41 ! Ce sa fie , ce sa fie...? Pina la urma doar o revizionare a inregistrarii TV va putea elucida misterul.  
07 January 2019 13:22
2 
Se vad eventualele modificări doar in aplicația specifica, în analiza celor de la Fibalivestats. In desfășurător apar doar anomalii de genul celor prezentate de tine, multe puncte marcate sau acțiuni desfasurate la acelasi minut. Sunt statistician, se mai întâmplă câteodată sa nu declansez timerul, apar câteva faze in același moment. Ceea ce poate elucida problema este inregistrarea video a jocului, in fiecare sală este un sistem de camere montat de firma agreata de FRB, cea a lui Cheregi, care înregistrează jocurile. Foarte probabil e o camera ce monitorizează o tabelă si se poate vedea cât timp s-a jucat. Asta, bineînțeles, cu acceptul FRB si al gazdei.  
07 January 2019 13:34
andrac comisar
1 
Caraion parca a fost. Nene, da-ti demisia! Nu ai cum sa nu iti dai seama de minutele jucate in plus. Fluierasii nu cred ca si-au dat seama. 
07 January 2019 00:20
gyke Ehhh
2 
Toată lumea ar fi trebuit să vadă, inclusiv arbitrii. Sau în principal ei. Oricum incredibil....  
07 January 2019 00:29
1 
Jucatorii si antrenorii clar nu sesizeaza astfel de gafe. Comisarul cred ca e principal vinovat, apoi arbitrii. 
07 January 2019 00:39
76ers hahaaha
1 
acum nu mai pare ca a fost corect sfertul 3? Nu zic ca era imposibil dar scorul din sfertul 3 trebuia sa iti dea de baniut ca nu a fost ceva in regula mai ales dupa ce scorul la pauza a fost 31-36 si scorul pe sfertul 3 39-34, parerea mea este ca toata lumea are partea ei de vina de la comisari, arbitrii pana la clubul organizator. Un lucru e clar, exista filmare, tare curios sunt daca vor exista sanctiuni si care vor fi acelea. 
07 January 2019 02:41
1 
Si pana la urma s-au mai vazut sitatii la nivel mai mare in care s-a luat din timpul de joc, situatie care mi se pare mult mai grava si nu au fost sanctiuni, sincer nu ma astept ca acum sa fie vreo sanctiune mai ales ca a fost vizibil pentru toata lumea timpul de joc dupa eroare. Ramane sa ne mandrim ca LNBM a depasit NBA si a stabilit un nou record de minute jucate intr-un sfert ;) good job LNBM, good job 
07 January 2019 03:01
alexander @andrac
1 
gata, nu mai e ok sf 3? :)) 
07 January 2019 10:30
ajax :))
1 
... și nu se mai termina 
07 January 2019 07:20
ajax :))
1 
... si nu se mai termina 
07 January 2019 07:20
adu Meci..
2 
Ce e ciudat e faptul ca pe statistica frb nu a fost niciodata scorul de 53-49. 
07 January 2019 09:22
0 
La statistică mai pot fi greșeli, este ținută independent și au fost cazuri în care ea se corectează ulterior pe baza foii sau a înregistrării meciului. Deci nu aici e problema majora...  
07 January 2019 09:33
Fisherman Greseala monumentala ...
1 
Asa ceva ... Sigur asta este "record mondial" in materie de greseli ... Dar cum poate fi posibil asa ceva ?Nici Oficialii (mai ales cronometrorul), nici comisarul si nici arbitrii sa nu realizeze la ce moment pe parcursul unui sfert de joc se afla (cat timp s-a scurs, cat timp a mai ramas ...) depaseste orice limita de imaginatie prin care sa poata fi justificata o astfel de eroare ... Prin urmare s-au marcat puncte, au fost acordate greseli, etc. in timp ce in mod normal era pauza dintre sferturi ... si chiar mai mult !!! La Medias arbitrii au fost varza, la Pitesti arbitrii, comisarul si oficialii, "varza murata" ... Oare si-au revenit astia din "feeria" Sarbatorilor de Iarna ?  
07 January 2019 13:25

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Probleme salariale și la BCM U Pitești? UPDATE
Un jucător acuză că nu și-a primit banii pentru sezonul recent încheiat 
Jason Washburn se întoarce în Japonia, la Yokohama B-Corsairs
Fostul pivot al lui U-BT Cluj-Napoca a oferit și o declarație la semnarea contractului 
Târgu Jiu și Brăila au echipe „noi” afiliate FRB
ACS Târgu Jiu devine „CSM” și „Cuza Sport” devine „Cuza Pirates” 
Reacția oficială a FRB, în cazurile SCM Timișoara și CSM Phoenix CSU Galați
Care sunt deciziile oficiale cu privire la cele două formații 
FRB a discutat despre posibilitatea ca o echipă să joace în același timp cu doi baschetbaliști „naturalizați”. UPDATE
Ce decizie au luat oficialii în cazul unei asemenea situații – surse 
Phoenix Galați aproape de din Liga Națională. CSM Galați va juca în Liga 1 – surse. UPDATE
Decizia a fost luată după ce moldovenii nu au putut plăti datoriile către FRB 
Branko Cuic: „Pentru fiecare copil din Serbia era un vis să ajungă pe mâinile lui Dusko Vujosevic”
Directorul de la U-BT Cluj crede că aducerea veteranului sârb va fi benefică și pentru echipele de juniori ale clubului 
Cristian Achim, „înțepături” la adresa lui U-BT Cluj: „Vă las pe dumneavoastră să trageți concluziile”
Antrenorul Oradiei a vorbit despre jucătorii sosiți la Arena Toni Alexe de pe filiera clujeană 
Mihai Silvășan: „Domnul Vujosevic este unul dintre cei mai mari antrenori europeni”
Fostul tehnician al lui U-BT Cluj-Napoca susține că această alegere este benefică pentru întreg baschetul românesc 
Dusko Vujosevic: „U-BT mi-a dovedit că este un club serios, cu ambiții mari”
Noul antrenor al clujenilor a susținut că a primit informații despre club și de la fostul său elev, Aleksandar Rasic 
0 
ar fost bine sa dea si TB un telefon la bcmu pitesti sa verifice povestea, sa ceara o reactie inainte de a publica un articol pe baza unui post pe social media, sau?...toti va ganditi doar ca buba a fost dincolo, ca erau restante si cand au vazut cei din conducerea bcmu acest articol asa tare s au speriat ca i au si platit baiatului banii? 
click pt. Articol 20 June 2019 23:22
gyke CSU
0 
Deocamdată doar Chef Randall, dar mai urmează... Stay tuned. 😉 
click pt. Articol 20 June 2019 22:36
studentU pai daca aveati interes
0 
direct, puteati voi, adica reprezentantii csm csu oradea, sa aduceti in discutie, sa se puna pe agenda intalnirii din 22.05 acest subiect.  
click pt. Articol 20 June 2019 17:36
soso69 @stundetU
0 
Nu e chiar asa. In 22.05 a fost sedinta Consiliului Director al FRB cand s-a aprobat regulamentul pt sezonul 2019-20 : format, nr straini, nr romani, bareme etc. Nu se putea discuta si aspectul naturalizatilor? Cand ai deja un naturalizat si stii ca mai poti avea unul, negocierile se poarta la un alt nivel de bani. In mai inca se juca, se stia ca Richard o sa fie naturalizat, era normal sa se discute.
Daca vorbim de etica, acum 2 ani cand Clujul era singura echipa cu 2 jucatori "romani" (unul naturalizat si unul incetatenit) nu era vorma de etica? Chiar eu am scris ca nu e normal ca un american si un ucrainean sa ia locul in teren cuvenit unui roman. Am scris atunci ca ar fi normal sa ii considere "romani" pe foaia de joc dar nu si in locul jucatorului roman obligatoriu de pe parchet. Adica sa poata inscrie pe foaie 6 straini plus cei 2 "romani", dar pe teren sa fie tot timpul un jucator roman format in Romania. Mi s-a raspuns ca oricine putea sa-l ia pe Watson sau Calnicenco si ca suntem invidiosi ca si i-a permis Clujul. Atunci FRB nici macar nu a discuta respectiva situatie daca e in regula sau nu. Acum s-au gandit sa o dezbata si normal ca toate celelalte cluburi au fost contra.
Oricum Oradea i-ar fi pastrat pe amandoi pt ca are nevoie de ei, mie doar mi se parea corect sa se ia aceasta decizie mai devreme. 
click pt. Articol 20 June 2019 16:47
0 
De acord cu tine, cel mai probabil asa s-a intamplat, dar mna... asa cum era de asteptat, stirea e eronata. :)))) 
click pt. Articol 20 June 2019 13:42
gyke mda
0 
Sper ca a vrut sa spuna "fac rau echipelor corecte si care isi platesc obligatiile la timp" si "nu e ok sa vad astfel de lucruri care pateaza si reputatia celor corecti si a ligii in ansamblu"
Pe de alta parte eu nu cred ca a fost nici gluma, nici greseala; mai degraba "au uitat" sa plateasca, iar cineva s-a sesizat dupa publicarea articolului sau tweet-ului si l-a sunat pe DB sa stearga mesajul ca va primi banii. 
click pt. Articol 20 June 2019 13:13
0 
E bine ca ati deschis subiectul asta aici. Din pacate, in campionatul nostru s-a marit numarul problemelor de genul. Cred totusi ca situatia de azi nu se poate compara, nici in gluma, cu problemele de la Timisoara, Galati, Iasi, Targoviste. Zi frumoasa! :) 
click pt. Articol 20 June 2019 12:59
0 
Salut,

Faptul că nu se plătesc salarii la timp și sunt jucători cu sute de mii de euro pe care nu o să îi mai vadă niciodată nu „fac rău echipelor”?

Altfel, se poate să fie o glumă între Bailey și Threatt pe care noi am „pescuit-o” de pe twitter și am înțeles-o greșit, dar când te frigi de atâtea ori în ciorbă, sufli și în iaurt.

În concluzie, mult succes Piteștiului sezonul viitor și mă bucur sincer dacă toți băieții sunt plătiți la timp și această știre chiar este un fake news.  
click pt. Articol 20 June 2019 12:44
0 
Din ce stiu eu si aud din culisele celor ce discuta despre fotbal, da, va fi asemanator. PS: Asa cum era de asteptat, stirea asta e eronata. 
click pt. Articol 20 June 2019 12:30
Renan Din ce stii
0 
Echipa de baschet va avea un buget asemănător cu cel din sezonul trecut? 
click pt. Articol 20 June 2019 12:25