La Pitești s-a disputat cel mai lung sfert "regulamentar" din istoria baschetului românesc: 13 minute și 32 de secunde


Partida dintre BCM "U" Pitești și SCM "U" Craiova poate reprezenta un record mondial pe plan baschetbalistic

În perioada 2-5 august 2007, la Sala Transilvania din Sibiu, membrii Asociației "Al 6-lea jucător" au stabilit un record mondial pentru cel mai lung meci de baschet, cu durata a 80 de ore. Recordul a fost omologat de către organizația britanică World Records Academy.

Începutul anului 2019 pare să concretizeze un nou record mondial consemnat într-un meci de baschet desfășurat pe teritoriul României. Aparent, timpul regulamentar al partidei din această seară dintre BCM "U" Pitești și SCM "U" Craiova a fost de 43 de minute și 32 de secunde, cu 3 minute 32 de secunde peste durata normală a unui meci de baschet.

Conform înregistării jocului transmis în direct pe postul Digi Sport, sfertul al 3-lea a durat 13 minute și 32 de secunde, aspect ce ar însemna un record absolut în baschetul mondial. La scorul de 53-49 pentru Pitești, tabela oficială a sălii din Trivale a indicat 3 minute și 14 secunde. Câteva secunde mai târziu, ceasul a fost "mutat" la 6 minute și 48 de secunde (foto jos). Banca tehnică a Craiovei a sesizat anormalitatea, însă oficialii partidei au decis să continue meciul de la 6 minute și 48 de secunde rămase de disputat din sfertul al 3-lea.


Practic sfertul al 3-lea, încheiat cu scorul de 39-34 pentru gazde, a durat mai mult decât un sfert regulamentar din NBA, unde Steph Curry și compania pot petrece maximum 12 minute pe parchet.

Rămâne de văzut care va fi reacția celor două cluburi și dacă Federația Română de Baschet va omologa rezultatul de pe teren și implicit va omologa și recordul pentru cel mai lung sfert din cadrul unu meci, desfășurat fără reprize de prelungiri, din istoria baschetului românesc.

Vom reveni cu detalii!



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs SCM Universitatea Craiova
Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova

Eduard Popa / 06 January 2019 / 23:56


Galerie foto


gyke Buuun
1 
No acum chiar sunt curios ce se va întâmpla...  
07 January 2019 00:11
TitiAcs in mod normal
0 
decizia de a seta time-ul la 6 minute trebuia luata pe baza a ceva ! Acel ceva putea fi foaia de arbitraj care indica clar cind s-a inscris. Acum sunt mai multe variante, stie cineva ca nu s-a intimplat nimic pe teren timp de 3 minute ? Probabil sa fi fost o atingere intimplatoare a cronometrului. Cei care au urmarit transmisia la TV au sesizat ceva ? Am crticat arbitri si in continuare sustin ca avem cea mai slaba generatie de arbitri, dar chiar sa iei o decizie doar pe impresii, nu cred. Sau mai stii ? Ramin la parerea ca a fost doar o greseala neintentionata la timer.  
07 January 2019 11:12
1 
Pe foaia de arbitraj nu se indica minutul marcării cosului. Se trage o linie diagonală in cadrul chenarului corespunzător numărului de puncte marcat de o echipă sau un punct pentru libere plus nr de pe echipament al marcatorului. Iar dacă e de 3 puncte se incercuieste marcatorul. Se poate verifica aproximativ dupa statistica, acolo se vede si dacă s-a derulat timerul. Cel mai relevant e din aplicația statisticianului, acolo este depunctat serios un statistician care a modificat timpul. Însă la contul personal al statisricianului are acces doar el si, cel mult, adminul.  
07 January 2019 12:59
TitiAcs X-files
1 
Asa de curiozitate m-am uitat pe desfasurarea jocului din statistica FRB -( http://www.frbaschet.ro/campionat-masculin/liga-nationala-de-baschet/meciuri/4388515#mbt:17-400$t&0=2 ). Ceva totusi e de domeniul SF. La momentul 25 minute si 53 secunde se inscriu numaiputin de 6 puncte si o ratare. Acum nu stiu nici statistica asta cit poate fi de crezuta ! Mister TOTAL... La minutul 26;48 ( aproximativ 3:14 ramas ) scorul era 63-62, dar si mai mare surpriza la secventa 23;13 ( corespunzator aprox. 6;49 timp ramas) scorul este 40-41 ! Ce sa fie , ce sa fie...? Pina la urma doar o revizionare a inregistrarii TV va putea elucida misterul.  
07 January 2019 13:22
2 
Se vad eventualele modificări doar in aplicația specifica, în analiza celor de la Fibalivestats. In desfășurător apar doar anomalii de genul celor prezentate de tine, multe puncte marcate sau acțiuni desfasurate la acelasi minut. Sunt statistician, se mai întâmplă câteodată sa nu declansez timerul, apar câteva faze in același moment. Ceea ce poate elucida problema este inregistrarea video a jocului, in fiecare sală este un sistem de camere montat de firma agreata de FRB, cea a lui Cheregi, care înregistrează jocurile. Foarte probabil e o camera ce monitorizează o tabelă si se poate vedea cât timp s-a jucat. Asta, bineînțeles, cu acceptul FRB si al gazdei.  
07 January 2019 13:34
andrac comisar
1 
Caraion parca a fost. Nene, da-ti demisia! Nu ai cum sa nu iti dai seama de minutele jucate in plus. Fluierasii nu cred ca si-au dat seama. 
07 January 2019 00:20
gyke Ehhh
2 
Toată lumea ar fi trebuit să vadă, inclusiv arbitrii. Sau în principal ei. Oricum incredibil....  
07 January 2019 00:29
1 
Jucatorii si antrenorii clar nu sesizeaza astfel de gafe. Comisarul cred ca e principal vinovat, apoi arbitrii. 
07 January 2019 00:39
76ers hahaaha
1 
acum nu mai pare ca a fost corect sfertul 3? Nu zic ca era imposibil dar scorul din sfertul 3 trebuia sa iti dea de baniut ca nu a fost ceva in regula mai ales dupa ce scorul la pauza a fost 31-36 si scorul pe sfertul 3 39-34, parerea mea este ca toata lumea are partea ei de vina de la comisari, arbitrii pana la clubul organizator. Un lucru e clar, exista filmare, tare curios sunt daca vor exista sanctiuni si care vor fi acelea. 
07 January 2019 02:41
1 
Si pana la urma s-au mai vazut sitatii la nivel mai mare in care s-a luat din timpul de joc, situatie care mi se pare mult mai grava si nu au fost sanctiuni, sincer nu ma astept ca acum sa fie vreo sanctiune mai ales ca a fost vizibil pentru toata lumea timpul de joc dupa eroare. Ramane sa ne mandrim ca LNBM a depasit NBA si a stabilit un nou record de minute jucate intr-un sfert ;) good job LNBM, good job 
07 January 2019 03:01
alexander @andrac
1 
gata, nu mai e ok sf 3? :)) 
07 January 2019 10:30
ajax :))
1 
... și nu se mai termina 
07 January 2019 07:20
ajax :))
1 
... si nu se mai termina 
07 January 2019 07:20
adu Meci..
2 
Ce e ciudat e faptul ca pe statistica frb nu a fost niciodata scorul de 53-49. 
07 January 2019 09:22
0 
La statistică mai pot fi greșeli, este ținută independent și au fost cazuri în care ea se corectează ulterior pe baza foii sau a înregistrării meciului. Deci nu aici e problema majora...  
07 January 2019 09:33
Fisherman Greseala monumentala ...
1 
Asa ceva ... Sigur asta este "record mondial" in materie de greseli ... Dar cum poate fi posibil asa ceva ?Nici Oficialii (mai ales cronometrorul), nici comisarul si nici arbitrii sa nu realizeze la ce moment pe parcursul unui sfert de joc se afla (cat timp s-a scurs, cat timp a mai ramas ...) depaseste orice limita de imaginatie prin care sa poata fi justificata o astfel de eroare ... Prin urmare s-au marcat puncte, au fost acordate greseli, etc. in timp ce in mod normal era pauza dintre sferturi ... si chiar mai mult !!! La Medias arbitrii au fost varza, la Pitesti arbitrii, comisarul si oficialii, "varza murata" ... Oare si-au revenit astia din "feeria" Sarbatorilor de Iarna ?  
07 January 2019 13:25

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
In memoriam - 14 ani fără Antonio Alexe
21 ianuarie 2005, o zi tristă pentru baschetul românesc 
Mihai Silvășan: „Am avut meciul în mână în ultimele secunde”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre înfrângerea suferită de echipa sa la Pitești 
Florin Nini: „Am arătat că dacă avem puțină răbdare, putem face lucruri bune”
Antrenorul Piteștiului a refuzat să răspundă întrebărilor legate de arbitrajul partidei cu U-BT Cluj 
BCM U Pitești se impune la un punct după un duel de foc în Trivale
Cele două formații s-au luptat de la egal la egal pe tot parcursul celor 40 de minute 
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu la o diferenţă de 10 puncte 
Maksym Korniyenko: „Va trebui să dăm totul pentru a învinge”
BCM U Pitești debutează în Top 6 cu un duel împotriva lui U-BT Cluj-Napoca 
Goran Martinic, cel mai bun marcator pentru CSM Târgu Mureș în victoria cu Miercurea Ciuc
CSM Târgu Mureș este prima în Grupa Albastră, având 18 victorii și 1 singură înfrângere 
Jahii Carson: “Toți jucătorii încep să își înțeleagă rolurile și să le accepte”
BCM U Pitești urmează să debuteze în “Top 6”, în compania celor de la U-BT Cluj Napoca 
Mikey Hope, cel mai bun om al Rapidului în victoria cu CSM Sighetu Marmației
Avramescu si Arion au impresionat la rândul lor 
Stanimir Marinov: „La Pitești tribunele sunt mereu pline”
Internaționalul bulgar a fost impresionat de atmosfera de la „derby-ul Ardealului” 
studentU din pacate Rasic
0 
e cam in and out. Adica dpdv fizic omul se vede ca nu prea mai duce, poate ii este si teama de o re-accidentare la tendonul Ahilian rupt. Asta pe de o parte.
Pe de alta parte, e si destul de lent si apararile adverse tin la el ca la nu stiu ce :)
Deci in playoff, unde intesitatea oricum va creste, nu stiu cat ne putem baza pe el la nivelul la care ne bazam pe Dykes.
Eu sun fanul nr 1 Rasic si sper sa ne ajute cum ne-a ajutat inainte de aceasta accidentare, insa faptele spun altceva.
Cat despre Silva, sunt si eu de acord cu tine. ;) Se poate si mai bine pe banca tehnica, dar pe de alta parte, se poate mai bine si in teren. Adica si jucatorii au partea lor de vina in anumite momente.
 
click pt. Articol 21 January 2019 12:27
0 
Depinde de adversar si de profilul jucatorului pe care il aduc. Dar dupa parere mea pe banca o sa ramana unul dintre PG sau Easley (la nevoie joaca si Torok pe 5). 
click pt. Articol 21 January 2019 11:52
u1919cj Silva
0 
Faptul ca el ii (sa zicem asa) "veriga slaba" in echipa Clujului nu ii o surpriza pentru nimeni. Totusi omul asta a jucat o viata pentru U, ii un simbol al clujului. Asa ca sper sa invete sa fie antrenor cat mai repede si sper ca in sezonul asta sa-l scoata iara Rasic&Dykes&Co ... Are echipa (si anul asta) care il poate face antrenor si sper sa il faca - pentru ce reprezinta el pentru U Cluj. Ca rabdare este, dar nu infinita. Haide U 
click pt. Articol 21 January 2019 11:47
0 
Prietene, uita-te la al vostru Silvasan cum sta doar la masa oficiala. Nu mai zic de Cristescu si Cuic care non stop au ceva de zis. Dupa ce ca a vazut toata tara ca arbitrajul a fost pro Cluj tot meciul, mai vii si cu afirmatii de genul. Daca erati bun, la bugetul vostru trebuia sa triumfati. 
click pt. Articol 21 January 2019 11:26
gyke eterna intrebare
0 
Cel mai probabil unul dintre PG, desi in functie de adversar, chiar unul dintre cei doi pivoti. Acum depinde si de profilul acelui PF, daca poate juca si 5, optiunile sunt mai multe... 
click pt. Articol 21 January 2019 11:25
studentU n-a luat el, a luat banca tehnica
0 
cineva din spatele lui a urlat sau s-a ridicat in picioare
cel putin eu asa am vazut... 
click pt. Articol 21 January 2019 10:35
0 
Daca aduc un 4 strain, cine iese din rotatie?  
click pt. Articol 21 January 2019 10:16
0 
Un antrenor care non stop pune presiune pe arbitraj, la fel ca majoriatea jucatoriilor/banca tehnica. 
click pt. Articol 21 January 2019 10:15
0 
Vezi c-o luat unul. Mai urat ca Todorov n-a facut. Omul e normal sa se precipite, eu il inteleg. L-as lua in locul lui Silva:) 
click pt. Articol 21 January 2019 09:53
studentU uita te
0 
ce varsta si ce experienta are nini. si mie imi place de el dar comportamentul de aseara a fost deplorabil. in mod normal trebuia sa ia cel putin un tehnic, dar arbitrii, simtindu-se cu musca pe caciula pt frica cu care au arbitrat si grelelile comise, i-au tolerat iesirile in decor...