Laureații sezonului 2016/2017 în baschetul juvenil și U20


Capitala deține supremația, 8 din cele 9 campioane națioanale în 2016/2017 sunt din București

CSM CSS Târgoviște (U18 Feminin) singura campioană din afara Bucureștiului în sezonul 2016/2017 la juniori și U20

Sezonul 2016/2017 s-a încheiat pentru formațiile înscrise la campionatele naționale de juniori și U20, iar în urma celor 9 turnee finale desfășurate în ultimele luni s-au aflat și medaliatele stagiunii, respectiv cei mai buni jucători la fiecare categorie în parte. 

U20 Masculin

Locul 1 - CSU Știința București

Locul 2 - CN „Aurel Vlaicu” București

Locul 3 - Steaua CSM EximBank București

MVP - Ștefan Daniel Manea (CN „Aurel Vlaicu” București)

U18 Masculin

Locul 1 - 4Sports Agronomia București

Locul 2 - Steaua CSM EximBank București

Locul 3 - Știința București

MVP - Tudor Fometescu (4Sports Agronomia București)

U18 Feminin

Locul 1 - CSM CSS Târgoviște 

Locul 2 - Napoca Baschet School Cluj-Napoca

Locul 3 - CSU Olimpia Brașov

MVP - Anamaria Vîrjoghe (CSM CSS Târgoviște )

U16 Masculin

Locul 1 - Steaua CSM EximBank București

Locul 2 - CSS Târgoviște

Locul 3 - U-BT 1 Cluj-Napoca

MVP - Aurelian Gavriloaia (Steaua CSM EximBank București)

U16 Feminin

Locul 1 - Olimpia București

Locul 2 - LAPI Dej 

Locul 3 - CSS Alexandria

MVP - Ștefania Patricia Cătinean (LAPI Dej)

U14 Masculin

Locul 1 - ACS Dan Dacian București

Locul 2 - ACS Baller Otopeni

Locul 3 - LPS Bihorul Oradea

MVP - Ștefan Grasu (ACS Baller Otopeni)

U14 Feminin

Locul 1 - CSS Nr. 6 Champions București

Locul 2 - ACS Admar Costinești

Locul 3 - CSS Bega Timișoara

MVP - Alexandra Cătălina Ion (CSS Nr. 6 Champions București)

U13 Masculin

Locul 1 - Dinamo CSS 6 București

Locul 2 - LPS Bihorul Oradea

Locul 3 - BC Laguna București 

MVP - Victor Petrescu (Dinamo CSS 6 București)

U13 Feminin 

Locul 1 - Olimpia București

Locul 2 - CSS Bega Timișoara

Locul 3 - „Alexandru Ceaușianu” Rehhin

MVP - Alexia Dobă (CSM CSS Târgoviște)

Desigur, sezonul competițional 2016/2017 nu se poate încheia definitiv fără turneele celor mai mici dintre baschetbaliști, babybaschet și minibaschet, competiții care se vor disputa în această vară la Mangalia. 

*Foto: Facebook Baschet Turneul Final U18 feminin



Radu Bărăian / 08 June 2017 / 14:40

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


Oldtimer "Muschii Kapitalei"
1 
Ce tare e Kapitala asta in tot si toate....Tulai Doamne !... O lege, nescrisa, dar consecvent aplicata, a mediului politic, indiferent de culoare (cu mici exceptii determinate de statutul de nationalitati conlocuitoare si/sau prezenta unui nucleu puternic de "baroni locali cotizanti" ) a "incurajat" cam tot ce inseamna firma importanta/financiar-potenta, ca e autohtona, ca e straina, sa-si declare sediul social (central) in marea Kapitala de unde "se da ora egzacta care ieste" deci "care noi e decat cei mai tari". In consecinta, toate impozitele pe venitul celor X sute/mii de angajati din toata tara, basca cel pe profit & etc, etc al firmelor respective se achita la onor Trezoreria "Muncipiului" Bucuresti. Implicit , procentul care revine autoritatilor locale este baban tare la alde Kapitala. Asa ca "are balta peste" pentru a facilita fenomenul inflatiei de campioni/campioane in Kapitala, cu "pestele" cules (mai corect braconat) de pe spinarea celor "din provincie". Norocul nostru, al " provincialior " este si ca se mai gasesc firme, deloc mici, potente financiar, care se incapatineaza sa ramana acolo unde s-au "nascut" si sa plateasca grosul darilor acolo, ca sa se intoarca banul tot acolo, " acasa" Asa ca nu "pic pe spate" de cate " n+1" din "n" campioane are Kapitala. In LNBM alde Kapitala are 2 echipe care cu greu au, impreuna, atitia fani REALI de baschet cat in au, individual, majoritatea provincialelor. 
09 June 2017 21:11
popsiis Bucuresti
0 
In sezonul 2018-2019 vor fi 4 echipe din bucuresti, eu zic sa nu faci misto, sunt multi copii care cand termina junioratul acolo nu au unde juca, daca la seniori sunt echipe atunci nu se vor mai pierde talente 
10 June 2017 17:03
ydesh_apu constatare
0 
Daca acum circa 10 ani echipele de juniori ale provinciei luau totul, cu parere de rau recunosc ca in prezent, in provincie scartaie ceva. Nu sunt rezultate, nu exista eficienta. Amintesc o perioada de cativa ani din Cluj cand, Speranta, For-you, Mc sport, Viitorul aveau locuri pe podium la fiecare grupa de varsta, impreuna cu echipe din Galati, Timisoara, Pitesti, Oradea. Acum nimic. Ceva lipseste ... sa fie competenta antrenorilor actuali de juniori? 
13 June 2017 20:24
un moldovean Bucuresti
1 
Acum in capitala exista cateva zeci de cluburi private de minibaschet care reusesc sa aduca tinerii sportivi in sali. In plus exista un campionat " municipal " in care acesti copiii joaca inca de la 11-12 ani iar asta ii ajuta sa progreseze si ii motiveaza. Mai tarziu, de la 14-15 ani, cluburile puternice : Steaua, Stiinta, 4Sport, Aurel Vlaicu ii aduna si ii pregatesc intr-un mediu concurentional extrem de puternic si motivant. Asa cred ca se explica rezultatele . 
15 June 2017 15:22

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
LN U12 M. ACS Dan Dacian București a luat titlul și în întrecerea masculină
În competiția băieților au participat 36 de echipe 
LN U12 F. ACS Dan Dacian București a câștigat titlul după o finală cu Olimpia 4 București
Competiția s-a disputat la Mangalia în perioada 18-23 iunie 
TF U14M. ABC Laguna București a devenit campioană după victoria din decisivul cu LPS Bihorul Oradea
CS Dinamo CSS Nr 6 București a completat podiumul 
TF U14F. CSS Bega Timișoara câștigă titlul după un turneu extrem de echilibrat
4 echipe au încheiat la egalitate și au fost ceva probleme la realizarea clasamentului final 
TF U14F. LT Lucian Blaga Reghin și CSU Brașov au obținut a 3-a victorie
CSS Craiova a reușit primul succes, în a 4-a zi 
TF U14M. ABC Laguna București și LPS Bihorul Oradea vor lupta duminică pentru titlu
Cele două au ajuns la 4 victorii, iar U-BT Cluj-Napoca și-a trecut în cont primul succes la turneul final 
TF U14F. Echilibru după primele trei zile, cu patru echipe la egalitate
Două partide s-au încheiat la două puncte diferență 
TF U14M. ABC Laguna București și LPS Bihorul Oradea au ajuns la 3 victorii
Gazdele de la CS Otopeni au reușit primul succes 
TF U14F. CSU Brașov rămâne singura echipă cu parcurs perfect
Patru formații sunt la egalitate cu 3 puncte 
TF U14M. LPS Bihorul, ABC Laguna și CS Dinamo CSS Nr 6 s-au impus și în a doua etapă
Victor Petrescu a marcat 52 de puncte din cele 79 ale dinamoviștilor 
gyke U12
0 
Turneu fain, bine organizat, vreme perfectă, apa mării caldă, echipe foarte bune, arbitrajele și ele mai bune de la an la an, ce mai, a fost o săptămână excelentă. Dan Dacian a câștigat pe merit și la fete și la băieți, din ce am reușit să văd, deși nu suport de loc clubul ăsta, au fost cei mai buni.  
click pt. Articol 23 June 2018 23:53
Silvia SS ,,Protest,, ....
0 
Clasamentul s-a făcut conform regulamentului, nu în urma ,,protestului,, celor de la Reghin. Trebuia ,,condimentat,, puțin articolul... 
click pt. Articol 04 June 2018 14:02
teofil BRAVO FETELOR !
0 
BRAVO FETELOR ! BRAVO ANTRENORILOR ! Felicitari tuturor celor implicati in acest nou succes al baschetului juvenil din Teleorman ! Aceasta realizare da o palma tuturor “oamenilor de bine” din media care au vorbit de ‘teleormanizarea’ Romaniei, despre Teleorman ca despre o ciuma care s-a asezat peste Romania, uitand sau neluand in seama si realizarile de pe aceste plaiuri. Se vede ca acest judet are oameni de calitate in locurile lor de munca. Nu trebuie amestecate politica vremelnica a unor oameni aflati momentan in functii politice cu cei care muncesc cu daruire. Scorurile categorice realizate de fetele din Alexandria cu adversarele lor arata ca munca facuta cu abnegatie, cu daruire, cu sacrificii (ale fetelor, ale parintilor) este peste pretentiile, potentele finaciare, peste sprijinul sponsorilor. Fiindca a venit vorba de sponsori sa spunem ca numai in Teleorman Consiliul judetean NU MAI ALOCA sprijin financiar echipei de baschet (dar si altor sporturi). Asta in timp ce pe tricourile echipei din Sibiu, in finala Cupei Romaniei la fotbal, este scris in clar PRIMARIA SIBIU. La altii se poate 
click pt. Articol 27 May 2018 22:39
0 
Eroare, CSS Alexandria a învins cu 93-36 marea echipă a Olimpiei! http://www.frbaschet.ro/campionat-feminin/u16/#mbt:17-303$t&0=1! Rectificați! Apropo, Miroslav Popov a fost pus antrenor la această generație a Olimpiei probabil pentru a fi făcut de râs, abia a reușit în 4 jocuri să învingă o echipă șchioapă a LAPI Dej! Știe Svetlana de ce, din dorința ei de a face jocurile și-a bătut joc de un profesionist veritabil, însă în situația asta s-a lăsat dus de val, a ajuns la o vârstă în care senilitatea face ca hormonul să bată neuronul!  
click pt. Articol 26 May 2018 23:46
lublaj Inger
0 
Acestea sunt intr-adevar drame! Acest copil joaca acum baschet cu ingerii! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! Condoleante familiei! 
click pt. Articol 14 May 2018 22:09
soso74 Pt penibilul bob
0 
Tu de unde ai mai aparut fratioare spuneti identitatea ca daca cred ca esti omul lui Gigi Becali de Cluj sau arbitrul de la Sf.Gheorghe nu mai fa acuzatii fara sens daca nu stii sa dai mai multe detalii 
click pt. Articol 10 May 2018 16:59
0 
Nu stiu cine esti si ce vrei..dar cam mult spus...penibil.Se vede clar ca nu stii despre ce vorbesti... nu esti pe subiect..nu esti decit un postac..se pare 
click pt. Articol 10 May 2018 09:58
bob Amice,
0 
esti penibil. Tu ai singura vina, prin comportamentul tau nedemn fata de pozitia pe care o ocupi in baschetul sibian. In rest, numai bine 
click pt. Articol 10 May 2018 09:21
radu44 Regulamente
0 
Sper ca acum..in ultimul ceas.pt a se evita problemele..regulamentele federatiei sa fie schimbate...sa fie dure cu cei care gresesc...nu numai acel banal 20-0.Cred ca scopul nostru(federatie,profesori si parinti)este de a promova si a duce copiii sa faca sport..in speta baschet...care este poate cel mai frumos sport..un sah al sportului. 
click pt. Articol 10 May 2018 07:56
0 
Hoțul nedovedit e, precum politicienii nostri incă necondamnati, nevinovat? Aia cu faulturi trecute la alt jucător am văzut si eu!  
click pt. Articol 09 May 2018 21:04