Laureații sezonului 2016/2017 în baschetul juvenil și U20


Capitala deține supremația, 8 din cele 9 campioane națioanale în 2016/2017 sunt din București

CSM CSS Târgoviște (U18 Feminin) singura campioană din afara Bucureștiului în sezonul 2016/2017 la juniori și U20

Sezonul 2016/2017 s-a încheiat pentru formațiile înscrise la campionatele naționale de juniori și U20, iar în urma celor 9 turnee finale desfășurate în ultimele luni s-au aflat și medaliatele stagiunii, respectiv cei mai buni jucători la fiecare categorie în parte. 

U20 Masculin

Locul 1 - CSU Știința București

Locul 2 - CN „Aurel Vlaicu” București

Locul 3 - Steaua CSM EximBank București

MVP - Ștefan Daniel Manea (CN „Aurel Vlaicu” București)

U18 Masculin

Locul 1 - 4Sports Agronomia București

Locul 2 - Steaua CSM EximBank București

Locul 3 - Știința București

MVP - Tudor Fometescu (4Sports Agronomia București)

U18 Feminin

Locul 1 - CSM CSS Târgoviște 

Locul 2 - Napoca Baschet School Cluj-Napoca

Locul 3 - CSU Olimpia Brașov

MVP - Anamaria Vîrjoghe (CSM CSS Târgoviște )

U16 Masculin

Locul 1 - Steaua CSM EximBank București

Locul 2 - CSS Târgoviște

Locul 3 - U-BT 1 Cluj-Napoca

MVP - Aurelian Gavriloaia (Steaua CSM EximBank București)

U16 Feminin

Locul 1 - Olimpia București

Locul 2 - LAPI Dej 

Locul 3 - CSS Alexandria

MVP - Ștefania Patricia Cătinean (LAPI Dej)

U14 Masculin

Locul 1 - ACS Dan Dacian București

Locul 2 - ACS Baller Otopeni

Locul 3 - LPS Bihorul Oradea

MVP - Ștefan Grasu (ACS Baller Otopeni)

U14 Feminin

Locul 1 - CSS Nr. 6 Champions București

Locul 2 - ACS Admar Costinești

Locul 3 - CSS Bega Timișoara

MVP - Alexandra Cătălina Ion (CSS Nr. 6 Champions București)

U13 Masculin

Locul 1 - Dinamo CSS 6 București

Locul 2 - LPS Bihorul Oradea

Locul 3 - BC Laguna București 

MVP - Victor Petrescu (Dinamo CSS 6 București)

U13 Feminin 

Locul 1 - Olimpia București

Locul 2 - CSS Bega Timișoara

Locul 3 - „Alexandru Ceaușianu” Rehhin

MVP - Alexia Dobă (CSM CSS Târgoviște)

Desigur, sezonul competițional 2016/2017 nu se poate încheia definitiv fără turneele celor mai mici dintre baschetbaliști, babybaschet și minibaschet, competiții care se vor disputa în această vară la Mangalia. 

*Foto: Facebook Baschet Turneul Final U18 feminin



Radu Bărăian / 08 June 2017 / 14:40

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


Oldtimer "Muschii Kapitalei"
1 
Ce tare e Kapitala asta in tot si toate....Tulai Doamne !... O lege, nescrisa, dar consecvent aplicata, a mediului politic, indiferent de culoare (cu mici exceptii determinate de statutul de nationalitati conlocuitoare si/sau prezenta unui nucleu puternic de "baroni locali cotizanti" ) a "incurajat" cam tot ce inseamna firma importanta/financiar-potenta, ca e autohtona, ca e straina, sa-si declare sediul social (central) in marea Kapitala de unde "se da ora egzacta care ieste" deci "care noi e decat cei mai tari". In consecinta, toate impozitele pe venitul celor X sute/mii de angajati din toata tara, basca cel pe profit & etc, etc al firmelor respective se achita la onor Trezoreria "Muncipiului" Bucuresti. Implicit , procentul care revine autoritatilor locale este baban tare la alde Kapitala. Asa ca "are balta peste" pentru a facilita fenomenul inflatiei de campioni/campioane in Kapitala, cu "pestele" cules (mai corect braconat) de pe spinarea celor "din provincie". Norocul nostru, al " provincialior " este si ca se mai gasesc firme, deloc mici, potente financiar, care se incapatineaza sa ramana acolo unde s-au "nascut" si sa plateasca grosul darilor acolo, ca sa se intoarca banul tot acolo, " acasa" Asa ca nu "pic pe spate" de cate " n+1" din "n" campioane are Kapitala. In LNBM alde Kapitala are 2 echipe care cu greu au, impreuna, atitia fani REALI de baschet cat in au, individual, majoritatea provincialelor. 
09 June 2017 21:11
popsiis Bucuresti
0 
In sezonul 2018-2019 vor fi 4 echipe din bucuresti, eu zic sa nu faci misto, sunt multi copii care cand termina junioratul acolo nu au unde juca, daca la seniori sunt echipe atunci nu se vor mai pierde talente 
10 June 2017 17:03
ydesh_apu constatare
0 
Daca acum circa 10 ani echipele de juniori ale provinciei luau totul, cu parere de rau recunosc ca in prezent, in provincie scartaie ceva. Nu sunt rezultate, nu exista eficienta. Amintesc o perioada de cativa ani din Cluj cand, Speranta, For-you, Mc sport, Viitorul aveau locuri pe podium la fiecare grupa de varsta, impreuna cu echipe din Galati, Timisoara, Pitesti, Oradea. Acum nimic. Ceva lipseste ... sa fie competenta antrenorilor actuali de juniori? 
13 June 2017 20:24
un moldovean Bucuresti
1 
Acum in capitala exista cateva zeci de cluburi private de minibaschet care reusesc sa aduca tinerii sportivi in sali. In plus exista un campionat " municipal " in care acesti copiii joaca inca de la 11-12 ani iar asta ii ajuta sa progreseze si ii motiveaza. Mai tarziu, de la 14-15 ani, cluburile puternice : Steaua, Stiinta, 4Sport, Aurel Vlaicu ii aduna si ii pregatesc intr-un mediu concurentional extrem de puternic si motivant. Asa cred ca se explica rezultatele . 
15 June 2017 15:22

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
INTERVIU Anamaria Vîrjoghe: „Sunt aici să îmi construiesc un viitor strălucit”
MVP ul Turneului U18 din 2017, jucătoarea descoperită de Cătălin Tănase va juca din acest sezon în SUA 
Atac cu blocaje la omul fără minge, tema primului curs susținut de Tudor Costescu pentru antrenorii de juniori
Tehnicianul de la BC SCM Timișoara este primul care a ținut un astfel de stagiu în acest sezon  
VIDEO. Buzzer-beater-ul de la 8 metri reușit de Ștefania Cătinean într-un meci din CN U18
A fost coșul cu care LAPI Dej a învins pe ACS Napoca Baschet, în derby-ul grupei 2  
CN U16 feminin: CSS Alexandria a depășit suta în toate cele 4 meciuri de la primul turneu
Alte trei echipe au punctaj maxim la jumătatea fazei de calificare 
U16 masculin: Rezultatele turneului tur din faza de calificare
La această categorie este obligatorie apărarea om la om în prima repriză 
CN U13 masculin: Rezultatele și clasamentele de la turneul 1 din faza de calificare
Turneul retur se dispută între 17 și 19 noiembrie 
CN U13 feminin: Rezultatele înregistrate la primul turneu
Mai sunt programate două turnee în faza de calificare 
CN U14 masculin: Rezultatele înregistrate la primul turneu din faza de calificare
Au fost în jur de 70 de partide în cele 8 grupe 
CN U14 feminin: S-a încheiat prima serie de meciuri, urmează alte două turnee în faza de calificare
Sunt interzise blocajele și apărarea în zonă la această categorie de vârstă 
CN U18 masculin: Rezultatele de la turneul 1 din faza de calificare
Formațiile care conduc în cele 6 grupe au maximum de puncte 
vandris5 Greseala mea
0 
3.4. Faza de calificare se desfăşoară intr-un sistem de 6 grupe a câte 5 si 6 echipe în sistem “round robin” sub forma de turnee, 2 la numar, conform programării. În faza superioară se califică primele 3 echipe clasate din fiecare grupă, conform RGOCB ‐ clasament 
click pt. Articol 17 October 2017 16:08
0 
GVA 3.5. Faza de clasificare A se desfăşoară intr-un sistem de 4 grupe a câte 4 echipe în sistem “round robin” sub forma de turnee, 2 la numar, conform programării. În faza superioară se califică primele 3 echipe clasate din fiecare grupă, conform RGOCB ‐ clasament. Echipele clasate pe locurile 4 vor juca in faza de recalificare A.  
click pt. Articol 17 October 2017 16:05
0 
S-a schimbat ceva în comportamentul păriților-suporteri de la Olimpia? Să fie fair-play? Mă îndoiesc! Câte injurături am auzit la ei... Si nu-s ăla care să fiu pudic, pot înjura 2 ore fără să mă repet! :)) Pe de altă parte, am tot văzut torturi înainte de meci pregătite pentru presupuși câștigători iar după aruncate la gunoi, ori mesaje triumfaliste înainte de meci pe rețele sociale! Ultima dată inaintea finalei de la U18F din 2016 de la Alba Iulia! Ba chiar și diplome scrise, după căutau pic să steargă!!!  
click pt. Articol 04 July 2017 13:41
0 
s-au 
click pt. Articol 03 July 2017 21:43
0 
doctore,ce expert esti tu in subtilitati si diagnostice!Ca fapt divers,spre deosebire de tine care doar filozofezi dupa o relatare,eu chiar am fost de fata la aceste competitii in aproape toate localitatile unde s-a desfasurat,si stii ce am constatatlive?Ca de departe cel mai neanderthalian comportament l-au avut brasovenii,mai ales cand au fost gazdele competitiei...asta asa,ca fapt divers. 
click pt. Articol 03 July 2017 21:41
Buzestii @Bogdan
0 
Anul acesta nu am ajuns,dar am toate motivele sa te cred caci identific din relatarea ta acelasi "pattern" al competitiei,jalnica dpdv uman... 
click pt. Articol 03 July 2017 21:32
Oldtimer Dupa chipul si asemanarea
0 
celor pe care îi alegem, in primul rand prin ne-participare. Scopul scuza mijloacele dupa reteta carpato-danubiano-pontica...un cap in gura, un pumn " la operatie " , ca sa moara toti dusmanii si eu sa-i ingrop cu banii si sa afle tot țăranu cine ieste Barosanu si provinciia toata de unde se da ora egzacta.. s.a.m.d. Tulai, in ce tara traim... 
click pt. Articol 03 July 2017 19:31
BogdanV ECHIPA CAMPIOANA
0 
Desi nu e frumos sa iti vorbesti adversarul de rau atunci cand pierde, ci trebuie sa il feliciti pentru ca a incercat, azi am sa fiu putin rau si am sa ma rezum la critici.
Copiii de la CSS5 nu au absolut nici o vina.Sunt niste fetite frumoase si ambitioase care din pacate sunt conduse de un specimen semiretard si de o gasca de parinti ce au comportament de banditi.
Vazand meciul dintre cele doua combatante in finala de la Mangalia, nu am avut cum sa nu remarc felul in care a vrut CSS sa castige finala.Murdar.Cum murder? Pai curat nu, pentru ca in timpul pauzelor antrenorii mai sus mentionatei echipe, invatau fetele cum sa faulteze, cum sa traga de tricouri adversarele, cum sa le sicaneze.Si cum asta nu ar fii de ajuns, parintii celor de la CSS5 s-au adunat ca furnicile la panoul care ataca Sportul Studentesc, de unde apostrofau fetele, ba chiar le injurau, tipau ca niste disperati.Chiar au avut tupeul sa injure si parintii de la Sportul Studentesc.
Deci despre ce vorbim? La sportul juvenile noi ne comportam ca la razboi.Le aratam copiilor ce inseamna sa fii huligan.Ce vor invata domnilor si doamnelor acesti copii? Aceste fetite ce mai au un pas pana la pragul adolescentei?
Trecand peste acest aspect, de rasul curcilor s-au facut in momentul in care au venit la teren cu limuzina, cu tort pe care scria campionii, cu foc de artificii pregatit, cu confetti, tot tacamul ce sa mai va zic.
Apoi parintii au aratat ca sunt din alta epoca, probabil cea a bronzului, imediat cum s-a terminat meciul si-au apostrofat copilele, au aruncat tortul dupa un gard viu, ce sa mai, animale.
Alooo unde va credeti mai domnilor si doamnelor de la oras? Ca de va spuneam ca sunteti tarani va suparati!
Olimpia si Sportul Studentesc v-au aplaudat la priemiere, au strigat numele vostru....dar invers? Tot Sportul Studentesc si Olimpia s-au felicitat reciproc.
Trimiteti copiii pe un drum gresit din pacate, si voi probabil impinsi de la spate de un antrenor cu comportament de babuin retardat.Un om care isi bate propriul copil pe terenul de baschet acum un an in finala de mini, dar la baieti.Da ati citit correct, babuinul isi bate elevii.Toata lumea stie acest aspect.Pe fete cei drept doar le mai bruscheaza.
Acesta este domnul antrenor al CSS5.Din pacate! 
click pt. Articol 03 July 2017 13:35
gyke baby baschet
0 
A fost un turneu reusit, bine organizat. Am vazut cateva echipe intersante, din care s-a detasat Ploiestiul, foarte omogeni, cu un joc colectiv extrem de solid (cred ca ar face fata cu echipa asta si la categoria mini - de altfel cred ca au castigat toate meciurile la diferente foarte mari de scor). Bun sistemul cu grupa initiala de 4, iar apoi cu grupa semifinala tot de 4, urmata de meciurile de clasment. Fiecare echipa s-a cam asezat astfel unde ii era locul. Singurul regret e ca majoritatea echipelor tari au cam fost asezate pe prima parte a tabloului, la tragerea la sorti. Arbitrajul net mai bun ca anul trecut, am vazut multi arbitrii care explicau copiilor ce au de facut sau unde au gresit. La fete, am remarcat pe una din fete, care la 10 ani are inaltimea lui Dan Dacian (se vede si in poza); daca va continua cu baschetul sunt sanse mari ca de la 16 ani sa o vedem in lotul Romaniei.
Una peste alta o saptamana frumoasa, cu mult baschet, soare si mare. Sper sa ramana permanent la Mangalia acest turneu, locatia fiind absolut perfecta pentru un astfel de turneu. 
click pt. Articol 26 June 2017 13:03
un moldovean Bucuresti
0 
Acum in capitala exista cateva zeci de cluburi private de minibaschet care reusesc sa aduca tinerii sportivi in sali. In plus exista un campionat " municipal " in care acesti copiii joaca inca de la 11-12 ani iar asta ii ajuta sa progreseze si ii motiveaza. Mai tarziu, de la 14-15 ani, cluburile puternice : Steaua, Stiinta, 4Sport, Aurel Vlaicu ii aduna si ii pregatesc intr-un mediu concurentional extrem de puternic si motivant. Asa cred ca se explica rezultatele . 
click pt. Articol 15 June 2017 15:22