Laureații sezonului 2016/2017 în baschetul juvenil și U20


Capitala deține supremația, 8 din cele 9 campioane națioanale în 2016/2017 sunt din București

CSM CSS Târgoviște (U18 Feminin) singura campioană din afara Bucureștiului în sezonul 2016/2017 la juniori și U20

Sezonul 2016/2017 s-a încheiat pentru formațiile înscrise la campionatele naționale de juniori și U20, iar în urma celor 9 turnee finale desfășurate în ultimele luni s-au aflat și medaliatele stagiunii, respectiv cei mai buni jucători la fiecare categorie în parte. 

U20 Masculin

Locul 1 - CSU Știința București

Locul 2 - CN „Aurel Vlaicu” București

Locul 3 - Steaua CSM EximBank București

MVP - Ștefan Daniel Manea (CN „Aurel Vlaicu” București)

U18 Masculin

Locul 1 - 4Sports Agronomia București

Locul 2 - Steaua CSM EximBank București

Locul 3 - Știința București

MVP - Tudor Fometescu (4Sports Agronomia București)

U18 Feminin

Locul 1 - CSM CSS Târgoviște 

Locul 2 - Napoca Baschet School Cluj-Napoca

Locul 3 - CSU Olimpia Brașov

MVP - Anamaria Vîrjoghe (CSM CSS Târgoviște )

U16 Masculin

Locul 1 - Steaua CSM EximBank București

Locul 2 - CSS Târgoviște

Locul 3 - U-BT 1 Cluj-Napoca

MVP - Aurelian Gavriloaia (Steaua CSM EximBank București)

U16 Feminin

Locul 1 - Olimpia București

Locul 2 - LAPI Dej 

Locul 3 - CSS Alexandria

MVP - Ștefania Patricia Cătinean (LAPI Dej)

U14 Masculin

Locul 1 - ACS Dan Dacian București

Locul 2 - ACS Baller Otopeni

Locul 3 - LPS Bihorul Oradea

MVP - Ștefan Grasu (ACS Baller Otopeni)

U14 Feminin

Locul 1 - CSS Nr. 6 Champions București

Locul 2 - ACS Admar Costinești

Locul 3 - CSS Bega Timișoara

MVP - Alexandra Cătălina Ion (CSS Nr. 6 Champions București)

U13 Masculin

Locul 1 - Dinamo CSS 6 București

Locul 2 - LPS Bihorul Oradea

Locul 3 - BC Laguna București 

MVP - Victor Petrescu (Dinamo CSS 6 București)

U13 Feminin 

Locul 1 - Olimpia București

Locul 2 - CSS Bega Timișoara

Locul 3 - „Alexandru Ceaușianu” Rehhin

MVP - Alexia Dobă (CSM CSS Târgoviște)

Desigur, sezonul competițional 2016/2017 nu se poate încheia definitiv fără turneele celor mai mici dintre baschetbaliști, babybaschet și minibaschet, competiții care se vor disputa în această vară la Mangalia. 

*Foto: Facebook Baschet Turneul Final U18 feminin



Radu Bărăian / 08 June 2017 / 14:40

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


Oldtimer "Muschii Kapitalei"
1 
Ce tare e Kapitala asta in tot si toate....Tulai Doamne !... O lege, nescrisa, dar consecvent aplicata, a mediului politic, indiferent de culoare (cu mici exceptii determinate de statutul de nationalitati conlocuitoare si/sau prezenta unui nucleu puternic de "baroni locali cotizanti" ) a "incurajat" cam tot ce inseamna firma importanta/financiar-potenta, ca e autohtona, ca e straina, sa-si declare sediul social (central) in marea Kapitala de unde "se da ora egzacta care ieste" deci "care noi e decat cei mai tari". In consecinta, toate impozitele pe venitul celor X sute/mii de angajati din toata tara, basca cel pe profit & etc, etc al firmelor respective se achita la onor Trezoreria "Muncipiului" Bucuresti. Implicit , procentul care revine autoritatilor locale este baban tare la alde Kapitala. Asa ca "are balta peste" pentru a facilita fenomenul inflatiei de campioni/campioane in Kapitala, cu "pestele" cules (mai corect braconat) de pe spinarea celor "din provincie". Norocul nostru, al " provincialior " este si ca se mai gasesc firme, deloc mici, potente financiar, care se incapatineaza sa ramana acolo unde s-au "nascut" si sa plateasca grosul darilor acolo, ca sa se intoarca banul tot acolo, " acasa" Asa ca nu "pic pe spate" de cate " n+1" din "n" campioane are Kapitala. In LNBM alde Kapitala are 2 echipe care cu greu au, impreuna, atitia fani REALI de baschet cat in au, individual, majoritatea provincialelor. 
09 June 2017 21:11
popsiis Bucuresti
0 
In sezonul 2018-2019 vor fi 4 echipe din bucuresti, eu zic sa nu faci misto, sunt multi copii care cand termina junioratul acolo nu au unde juca, daca la seniori sunt echipe atunci nu se vor mai pierde talente 
10 June 2017 17:03
ydesh_apu constatare
0 
Daca acum circa 10 ani echipele de juniori ale provinciei luau totul, cu parere de rau recunosc ca in prezent, in provincie scartaie ceva. Nu sunt rezultate, nu exista eficienta. Amintesc o perioada de cativa ani din Cluj cand, Speranta, For-you, Mc sport, Viitorul aveau locuri pe podium la fiecare grupa de varsta, impreuna cu echipe din Galati, Timisoara, Pitesti, Oradea. Acum nimic. Ceva lipseste ... sa fie competenta antrenorilor actuali de juniori? 
13 June 2017 20:24
un moldovean Bucuresti
1 
Acum in capitala exista cateva zeci de cluburi private de minibaschet care reusesc sa aduca tinerii sportivi in sali. In plus exista un campionat " municipal " in care acesti copiii joaca inca de la 11-12 ani iar asta ii ajuta sa progreseze si ii motiveaza. Mai tarziu, de la 14-15 ani, cluburile puternice : Steaua, Stiinta, 4Sport, Aurel Vlaicu ii aduna si ii pregatesc intr-un mediu concurentional extrem de puternic si motivant. Asa cred ca se explica rezultatele . 
15 June 2017 15:22

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Lucian Pretorian: "Afirmațiile lui Dragos Pătraru sunt neadevărate și în același timp calomnioase"
Unul dintre antrenorii clubului Îngerii Băniei infirmâ acuzele venite din partea lui Pătraru 
Violența de la nivelul baschetului juvenil iese iar la suprafață
Antrenorii agresivi ai copiilor au devenit virali pe internet (Video) 
NBA Junior ajunge în România. Primul camp va avea loc la Cluj-Napoca
Profesorii au fost deja anunțați de către Inspectoratul Școlar Județean 
CN U16 masculin: Rezultatele primului turneu din faza de clasificare
Liderii grupelor I-IV-A s-au impus în toate cele 5 meciuri 
CN U16 feminin: A început faza de clasificare
LPS CSS Satu Mare, CSS Alexandria și CS Olimpia București au câștigat toate meciurile la primul turneu 
CN U20 masculin: Primele meciuri din retur s-au jucat la Cluj-Napoca și București
Ecart de trei puncte între liderul CSU Știința și următoarele clasate 
Ștefania Cătinean, MVP-ul de la U16, trece la CSM Târgoviște
Fundașul a reușit un buzzer-beater de la 8 metri în acest sezon, în CN U18 
„Cupa Crăciunului” a ajuns la cea de-a 4-a ediție
Competiția a strâns mai multe echipe de mici baschetbaliști la Satu Mare 
Imaginea zilei vine de la Turneul găzduit în aceste zile la Arena de Baschet
Cum arată micul dejun al unui junior de lot național 
CN U13 feminin: Turneul 3 a încheiat faza de calificare
Trei echipe au punctaj maxim: Gloria Arad, Sportul Studențesc și Olimpia București 
Constantin Mircea dreptul la parere e universal
0 
de la a iti expune parerea la a fi publicata pe un site in domeniu, e mare distanta. ce observ ca nu se observa: abuz fata de copii si tineri se inatmpla la tot pasul, si la scoala, si in tot ce fac. inclusiv refuzul e a da copilului o pauza sa bea apa, este abuz fizic. si totusi, ma mir cum un anumit domn realizator de show la televiziune si ce recunoaste singur ca se implica in strangerea de fonsuri pentru gruparea sportiva in care fiul sau face sport de masa are cuvintele de atac pentru toata lumea, si lumea-i este recunscatoare chiar daca este evident ca in conostinte de educatie nu depaseste cunostintele de parinte si in cunostinte de baschet nu depaseste cunostinteele unui parinte al unui sportiv de minibaschet. Vitriolul aruncat de acest domn este tot un abuz, ce nu face bine sa fie promovat. 
click pt. Articol 19 February 2018 19:36
alin67 nu induceti in eroare...
0 
Ceea ce semnaleaza Patraru nu are legatura cu regulamentele, nici macar cu jocul de baschet, ci cu educatia din Romania. Din pacate, deficientele sunt majore in toate domeniile, violenta facandu-si aparitia de multe, chiar foarte multe ori. Altfel, nu incercati sa sugerati ca doar antrenorii se pricep la baschet, iar ceilalti sunt complet necunoscatori ai fenomenului si n-au dreptul sa-si spuna parerile. Spor la treaba si la "slefuirea" tinerilor, iar cand mai vine un parinte sa va ceara "cate-o scatoalca" pentru fiul sau, ar fi bine sa i-o dati chiar lui. 
click pt. Articol 19 February 2018 18:22
Constantin Mircea Patraru s-a apucat de baschet
0 
Cum a ajuns Patraru sa scrie articole de baschet?
Anul trecut eu eram cel violent, Acum alt adverasar al clubului pe care il promoveaza.
Curios e ca parerea unui afon in baschet, respectiv Dragos Patraru, si pe deasupra influentat emotional de calitatea de parinte, apare ca fiind realitate pe unul dintre site-urile de profil. Daca am ajuns sa ne faca Patraru regulamentul si la baschet, stam bine. Da asa-i romanul. Stiam ca toata lumea se pricepe la fotbal. Acum vad ca se pricep toti si la baschet. Cat despre abuzurile verbale sau fizice, acestea au loc la antrenamente, de multe ori cu acceptul parintilor. Pe vremea cand "slefuiam" copii chiar tatal unui baiat a venit si mi-a spus ca ma port prea frumos cu ei si ca cel putin copilului lui sa-i mai trag cate-o scaltoalca. Am refuzat desigur. Insa si eu sunt agresiv din punctul de vedere al baschetbalistului Patraru. Astia chiar se cred dumnezei... Pardon... 
click pt. Articol 19 February 2018 14:46
Mocasin Adevar sau provocare?
0 
Din nefericire d-nul Patraru are dreptate, copiii de la ingerii Baniei primesc tratamente care nu rezoneaza cu fair play-ul despre care pomeneste d-nul antrenor. Felicitari Dragos patraru pentru implicare, era cazul ca cineva credibil si cu imagine sa ridice aceasta problema. Sunt curios care va fi reactia FRB!
 
click pt. Articol 19 February 2018 09:17
ydesh_apu Adica ...
0 
De exempu ceea ce vedem in filmuletul atasat nu e adevarat? Ce vedem nu e adevarat, ce spui tu e adevarat? 
click pt. Articol 18 February 2018 21:17
alin67 cine se scuza se acuza...
0 
Sunt iubitor de baschet si merg aproape la toate meciurile de baschet din orasul meu, in ultimul timp mai mult de copii. Consider, fara sa cunosc detalii privind meciul respectiv, ca Dragos Patraru are dreptate, macar prin a trage un semnal de alarma. Exista multa violenta la acest nivel, mai ales verbala, dar uneori si fizica. De multe ori am fost atat de indignat incat imi venea sa intru in teren sa iau atitudine fata de antrenori, mai ales cei oaspeti, fiindca gazdele nu-si "permit" sa fie prea agresivi in fata parintilor. Chiar saptamana trecuta, la un turneu de U16, am vazut un copil (nu scriu echipa), care nu a fost agresat, dar parca incerca sa stea la distanta fata de antrenorul sau de frica sa nu primeasca vreo palma. Poate ca nu era asa, dar bietul copil parea efectiv speriat. N-ar fi rau ca parintii sa fie mai atenti si sa ia atitudine. Nu sa intervina in procesul de pregatire, asa cum multi fac, dar sa nu permita agresiunile de niciun fel. Vremea educatiei prin bataie a trecut, iar o astfel de educatie creeaza monstri. Baschetul european este plin de antrenori colerici carora li se permite, sub acoperirea unor rezultate, sa fie mai mult decat mitocani. Acesta este si unul din motivele pentru care in ultimul timp ma uit mai mult la meciurile din NBA si mai putin la Euroliga.  
click pt. Articol 17 February 2018 21:44
Georgica Indignare
0 
Sunt parintele unuia dintre Ingerii Baniei. Baiatul meu a jucat in acel meci iar eu am fost in sala. Domnul Patraru are dreptate: antrenorii nostri sunt temperamentali. Cateodata vorbesc mai tare. "Urla", ca sa il citez pe parintele - jurnalist de la Ploiesti. Aici insa se opreste dreptatea domnului Patraru. Nu am vazut niciun copil palmuit si nu am vazut violenta.
Am vazut, in schimb, in cei cativa ani de cand copilul meu practica acest sport, ca a invatat multe lucruri bune si ca ii place. Si asta se datoreaza, intr-un procent "oarecare", si antrenorilor, carora eu le multumesc pentru ce fac zi de zi pentru el.
Felicitari echipei din Ploiesti pentru victoria din acel meci. Felicitari si echipei din spatele emisiunii "Starea natiei", impecabil documentata in comparatie cu cele scrise de domnul Patraru de unul singur. Pentru ca, pana nu aduce dovezi, eu cred ca ori a fost rau intentionat, ori surprinzator de indolent in documentare.  
click pt. Articol 17 February 2018 19:22
Un oltean patimas mandru ca sunt oltean
0 
Nimic nu e mai usor decat sa arunci cu cuvintele .. fie ele si neadevarate... asta a facut "d-nul" Patraru in articolul sau .. si asta si cel de anul trecut copie la indigo, doar ca fata de alt antrenor
Frustari multe ...
Important e modul in care sunteti acceptati de parinti, dar mai ales de copii. Ochii lor va transmit tot ceea ce trebuie sa stiti. Si stiti!
In acelasi timp, pot spune ca probabil am inceput sa deranjam in baschetul juvenil... noi OLTENII ... s-a vazut de asta vara de la Campionatul National de la Mangalia ca nu suntem vazuti cu ochi buni de federatie si nu numai. Acum in campionatele de juniori se vad arbitrajele .. la toti .. fie fete sau baieti ... U12, 13, 14 sau 16.
Asta e .. e dureros , sunt convins ... dar stiti cum se spune orice publicitate, mai ales cea negativa, are intotdeauna un efect pozitiv.
Ma repet spunand ca sunt convins ca este sau un articol tendentios al unui parinte frustrat..... sau unul facut "la comanda" intentionat denigrator ... cine vrea si poate, va intelege ce vreau sa spun.
Bafta tuturor echipelor oltenesti in turneele semifinale !!!
Mandru ca sunt oltean!!!!! 
click pt. Articol 17 February 2018 16:59
Un oltean patimas unde se ajunge din frustrare personala
0 
Ce usor se denigreaza un om din "pix si cinci cuvinte" ... pardon din tastatura .... ce usor e daca ai "un nume" si esti citit sa-ti expui parerea si automat sa fi crezut.
Cine doreste sa caute si sa citeasca un alt articol al "d-nului" Patraru de anul trecut copie la indigo cu cel mentionat , cu diferenta ca era vorba de alt antrenor.
Citindu-le pe amandoua in paralel, eu personal, vad multe frustari parintesti datorate "neexcelarii" propriului copil in acest sport. Inteleg in acelasi timp ca dansul pt ca e parinte (sau e Dragos Patraru)are voie sa spuna orice si sa faca orice, inclusiv sa intre pe teren in timpul meciului de baschet pt a se lua de antrenorul echipei adverse(situatie expusa in articolul precedent)si sa fie dat afara din sala.
Nu sunt adeptul violentei fizice sau verbale, nici macar in sport, dar daca nu poti sa intelegi ca niciodata performanta nu se va face cu "Te rog frumos" ci cu "FA ASA!" trebuie sa-ti accepti nivelul, fara a jicni si denigra oamenii de sport.
Sau, prin publicarea articlolui, s-a dorit perierea clubului propiu, in speta antrenoarea, pt a-ti promova copilul.
Sunt multe de spus despre articol, multe neadevaruri si umflari in pene, dar ma opresc ca nu asta are importanta ci faptul ca sunt multi care iau cuvintele din articol ca atare, fara a le trece prin propriul filtru al minti.
Asta e: MULTI VAD, PUTINI CUNOSC fenomenul baschetului juvenil.
Un parinte nefrustrat  
click pt. Articol 17 February 2018 16:32
Thomasjer France - A Dream Home
0 
Living in France is one thing desired by many individuals. If you want to live in France then you have to get French property. You can read the advertisement section of the newspapers which has the section of houses for sale in France. After making a suitable choice, you should research about the properties for sale in France. French property is now a days very much wanted also.

If you want to live in France and spend your life there you should select a proper house. French property is not cheap and you need to make a major investment. You must also know about the properties for sale in France at various locations. The houses for sale in France come in different prices depending on the location 
click pt. Articol 09 February 2018 07:51