Laurențiu Grigoraș: „Există un memoriu pe care noi l-am depus la federație”


Arbitrul internațional a fost contact de site-ul nostru după conflictul iscat de declarațiile făcute de Ionuț Georgescu și Mircea Cristescu.

În ziua semifinalelor Final Eight-ului Cupei României a apărut un conflict la nivel declarativ între Ionuț Georgescu și Mircea Cristescu. Totul a plecat de la afirma oficialului stelist că între președintele clujenilor și unul dintre arbitrii internaționali ai României a existat un război care s-a lăsat cu memorii la comisiile FR Baschet. Mircea Cristescu a negat spusele team manager-ului de la Steaua.

Sursele site-ului nostru au indicat faptul că Laurențiu Grigoraș este arbitrul de care se face referire. Redactorii Total Baschet au stat de vorbă cu arbitrul, prezent și el la Sibiu, acolo unde va arbitra partida dintre BC Mureș și CSM CSU Oradea. Laurențiu Grigoraș ne-a povestit că există într-adevăr un memoriu între el și Mircea Cristescu, dar spune că nu a mai urmărit acel demers:

„Totul a început după un meci de la Cluj, între U BT și BC Mureș. Din punctul meu de vedere nu există niciun conflict între mine și Mircea Cristescu.  Există un memoriu pe care noi l-am depus la federație în care am descris ceea ce s-a petrecut după meciul respectiv, cât de obiectivi am putut fi noi în asemenea situație. Mai mult de atât nu știu ce să vă spun pentru că nu am urmărit ce s-a întâmplat cu demersul nostru, probabil că mai multe vă pot spune cei  de la federație, nici măcar nu știu unde a ajuns acel raport al nostru.”

Întrebat dacă nu cumva acest demers nu este un tertip al clujenilor pentru a-și alege arbitrii, Laurențiu Grigoraș a avut un răspuns diplomat:

„Mi-e greu să fac astfel de considerații și nu cred că este menirea mea să mă pronunț în această privință.”



Vizualizează pagina personală a arbitrului Grigoraş Laurenţiu

Bogdan Isailă / 16 februarie 2017 / 20:25


Galerie foto


u66 Articol tendentios
0 
Acest articol vrea sa inducă faptul ca ne-am alege arbitrii și ca o consecință suntem unde suntem datorita arbitrilor? Credeam ca sunteți un site obiectiv și echidistant fata de toate echipele 
16 februarie 2017 20:59
studentU de acord
-2 
Intrebare nepotrivita adresata de TB care se considera presa de sport decenta. Grigoras la brutarie! 
16 februarie 2017 21:07
sergiu_CMOS Grigoras
-1 
Grigoras are multe pacate de pe vremea asehotilor... 
17 februarie 2017 08:59
Black_Mamba La muzeu
-2 
Grigoras ar trebui sa stea mai mult cu fosilele lui de la muzeu si sa lase baschetul in pace ca nu pare sa aiba prea multe tangente cu el. 
17 februarie 2017 09:51
Mihai Radu Ce ipocriti!
-2 
Adică prostul asta recunoaste ca Georgescu are dreptate și voi si toata lumea baschetului va faceti ca ploua? Inchideti toti ochii doar, doar o castiga Clujul campionatul! Incredibil! Ce se intampla acum e exact ca pe vremea Asesoftului: jocuri de culise pentru Cluj, oameni de baschet si fani care accepta situatia. De parca noi toti suntem niste prosti care nu intelegem ca jocurile sunt facute de cand BT a semnat cu FRB si cu U. Puteti sa va faceti ca ploua, dar stiti bine ca nu e ok. La fel cum nu e normal ca Stanescu sa fie presedintele Stelei si vice la federatie! Ce-i asta?!
Dar, atata timp cand fanii pun botul la vrajeala asta ca e totul ok, iar oamenii din baschet nu au pozitii ferme, o sa ne intoarcem in era Asesoft.  
17 februarie 2017 11:24
-4 
Mare dreptate ai, asa facem, doar asa facem...... Si acuma ca adevarul a iesit la iveala eu zic ca putem sa jucam sub adevaratul nostru nume, "U" Soros Cluj Napoca si sa anuntam ca dam 50 de lei pe capatana de hom si 30 pentru caine cu un bonus de 5 lei pentru dulai de talie foarte mica! 
17 februarie 2017 16:46
mihnescu Mihai Radu
0 
Bai Mihai, tu pe ce lume traiesti? Tu te uiti macar ka campionat? Toti antrenorii spun ca anul asta Clujul are o echipa de nebatut si tu o dai jnajnte cu jocuri de culise si arbitraj? Vazand meciurile Clujului, ai impresia ca din motive de arbitraj au fost castigate? Cred ca oricine poate fi obiectiv si atunci cand e cazul, sa recunoasca un merit. Clujul are anul asta o echipa ff buna. Ca e meritul BT ca a avut bani, e alta treaba. Si Asesoft a avut ani in care erau de departe cei mai buni si nu striga nimeni de arbitrii, ca nu era cazul.  
17 februarie 2017 11:29
free62 free62
-2 
Da si cand ne-a dat Muresul cu terenul in cap in Demian, asa ajutor de la arbitraj, de nu se exista. Niste imbecili de comentatori...Pt intelegentii cu arbitrajul...va rog sa imi spuneti un meci in care Clujul a fost ajutata 
17 februarie 2017 11:38

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu îl readuce pe Marcel Davis, după accidentarea lui Capers
Marcel Davis vine să îl înlocuiască pe Kavin Capers, accidentat în etapa precedentă 
Pivot din Bundesliga pentru SCM Universitatea Craiova
CV impresionant pentru noua achiziție a Craiovei, Nemanja Aleksandrov 
U23 Ladder: 10:00 minute, cu bune și cu rele
Clasamentul celor mai în formă tineri jucători români din LNBM 
Transfer surpriză la Phoenix Galați
Bosniacul Sead Hadzifejzovic a debutat la o zi după ce a fost semnat 
Sala Polivalentă din Cluj-Napoca devine BT Arena
Banca Transilvania a semnat un contract pe cinci ani cu arena clujeană 
Veste tristă pentru fanii sibieni. Accidentarea lui Kevin Capers este gravă
Jucătorul american a suferit o ruptură de ligament încrucișat anterior la piciorul stâng 
Încă o prestație excelentă pentru Nemanja Milosevic
Extrema Oradiei a fost cel mai bun marcator al etapei 
LNBM – Etapa a II-a – MVP – Nick Russell
Americanul a fost decisiv pentru BCM U Pitești în victoria cu BC SCM Timișoara 
Ultimatum pentru Tudor Costescu?
Conducerea Timişoarei a anunţat că vrea 5 victorii din următoarele 5 meciuri 
CSM CSU Oradea trece uşor de Dinamo
Băieţii lui Eugen Ilie au ţinut pasul o jumătate de meci cu orădenii 
razv-an clasament
0 
Pare un clasament f. Subiectiv atât timp cât nu se face după un indicator (de ex eficienta / puncte per minute jucate) - și categoric sa tina cont de min jucate, ca altfel e doar un top pt Kuti, Iliescu și încă 2-3 care joaca peste 15 min/meci 
click pt. Articol 19 octombrie 2017 21:04
0 
Analiza nu e doar pe ultimul meci, ci pe toate din campionat. E drept ultimul meci nu a fost unul productiv, dar nu nupțial punctele contează! 
click pt. Articol 19 octombrie 2017 20:59
0 
Da-i pace ca Trancer e un hater. Mereu comentează de ceva. 
click pt. Articol 19 octombrie 2017 17:51
trancer Craiova
0 
Corect, după Martinic și Aleksandrov, Craiova este obligata sa intre în top 4, lângă tripleta Cluj-Oradea-Steaua. Și tind sa cred ca are cele mai mari șanse, după ce am văzut Pitestiul și Timișoara, iar Sibiul a rămas cu o gaura mare în echipa după accidentarea lui Capers. Însă mai e mult și se mai pot schimba destule, dar la plecare Craiova arata bine cu un lot de jucători super și un antrenor pe măsură. 
click pt. Articol 19 octombrie 2017 16:08
Whomever Craiova
0 
Il au acum pe Sirisevic, Martinic, Aleksandrov... Am asteptari mari de la aceasta echipa. Un fel de "Miami Heat" in 2012.  
click pt. Articol 19 octombrie 2017 15:49
0 
Sa fie intr-un ceas bun, ca parca am mai zis WOW legat de lotul Craiovei... 
click pt. Articol 19 octombrie 2017 15:41
A.Cr Kuti
0 
Evolutia de aseara din meciul cu turcii ai vazut-o ?  
click pt. Articol 19 octombrie 2017 15:16
0 
MVP se da doar jucatorului de la echipa castigatoare si in cazurile normale intr-un meci echilibtrat. Adica nu o sa ia in veci MVP unul care joaca contra Dinamo 2017 de exemplu.
Legat de Russell- aduce a Ross ca doar au jucat la aceeasi echipa in Grecia dar e diferit la stil, la multe. 
click pt. Articol 19 octombrie 2017 13:38
0 
Eu nu cred ca acela este un top propriu -zis ci mai degrabă 5 dintre ei. Pt ca mi se pare cel puțin absurd sa-l pui primul pe Kuti după un meci în care a avut o evoluție jenanta. 
click pt. Articol 19 octombrie 2017 11:22
tzontzolino nu se compara
0 
Mi se pare cel mai eficient sa ai U23 ferit de pozitile importante: PG sau Center. De aceea e Kuti primul. Oricum e si bun dar si pozitia lui din teren e un factor important. 
click pt. Articol 19 octombrie 2017 10:54