Laurențiu Grigoraș: „Există un memoriu pe care noi l-am depus la federație”


Arbitrul internațional a fost contact de site-ul nostru după conflictul iscat de declarațiile făcute de Ionuț Georgescu și Mircea Cristescu.

În ziua semifinalelor Final Eight-ului Cupei României a apărut un conflict la nivel declarativ între Ionuț Georgescu și Mircea Cristescu. Totul a plecat de la afirma oficialului stelist că între președintele clujenilor și unul dintre arbitrii internaționali ai României a existat un război care s-a lăsat cu memorii la comisiile FR Baschet. Mircea Cristescu a negat spusele team manager-ului de la Steaua.

Sursele site-ului nostru au indicat faptul că Laurențiu Grigoraș este arbitrul de care se face referire. Redactorii Total Baschet au stat de vorbă cu arbitrul, prezent și el la Sibiu, acolo unde va arbitra partida dintre BC Mureș și CSM CSU Oradea. Laurențiu Grigoraș ne-a povestit că există într-adevăr un memoriu între el și Mircea Cristescu, dar spune că nu a mai urmărit acel demers:

„Totul a început după un meci de la Cluj, între U BT și BC Mureș. Din punctul meu de vedere nu există niciun conflict între mine și Mircea Cristescu.  Există un memoriu pe care noi l-am depus la federație în care am descris ceea ce s-a petrecut după meciul respectiv, cât de obiectivi am putut fi noi în asemenea situație. Mai mult de atât nu știu ce să vă spun pentru că nu am urmărit ce s-a întâmplat cu demersul nostru, probabil că mai multe vă pot spune cei  de la federație, nici măcar nu știu unde a ajuns acel raport al nostru.”

Întrebat dacă nu cumva acest demers nu este un tertip al clujenilor pentru a-și alege arbitrii, Laurențiu Grigoraș a avut un răspuns diplomat:

„Mi-e greu să fac astfel de considerații și nu cred că este menirea mea să mă pronunț în această privință.”



Vizualizează pagina personală a arbitrului Grigoraş Laurenţiu

Bogdan Isailă / 16 februarie 2017 / 20:25


Galerie foto


u66 Articol tendentios
0 
Acest articol vrea sa inducă faptul ca ne-am alege arbitrii și ca o consecință suntem unde suntem datorita arbitrilor? Credeam ca sunteți un site obiectiv și echidistant fata de toate echipele 
16 februarie 2017 20:59
studentU de acord
-2 
Intrebare nepotrivita adresata de TB care se considera presa de sport decenta. Grigoras la brutarie! 
16 februarie 2017 21:07
sergiu_CMOS Grigoras
-1 
Grigoras are multe pacate de pe vremea asehotilor... 
17 februarie 2017 08:59
Black_Mamba La muzeu
-2 
Grigoras ar trebui sa stea mai mult cu fosilele lui de la muzeu si sa lase baschetul in pace ca nu pare sa aiba prea multe tangente cu el. 
17 februarie 2017 09:51
Mihai Radu Ce ipocriti!
-2 
Adică prostul asta recunoaste ca Georgescu are dreptate și voi si toata lumea baschetului va faceti ca ploua? Inchideti toti ochii doar, doar o castiga Clujul campionatul! Incredibil! Ce se intampla acum e exact ca pe vremea Asesoftului: jocuri de culise pentru Cluj, oameni de baschet si fani care accepta situatia. De parca noi toti suntem niste prosti care nu intelegem ca jocurile sunt facute de cand BT a semnat cu FRB si cu U. Puteti sa va faceti ca ploua, dar stiti bine ca nu e ok. La fel cum nu e normal ca Stanescu sa fie presedintele Stelei si vice la federatie! Ce-i asta?!
Dar, atata timp cand fanii pun botul la vrajeala asta ca e totul ok, iar oamenii din baschet nu au pozitii ferme, o sa ne intoarcem in era Asesoft.  
17 februarie 2017 11:24
-4 
Mare dreptate ai, asa facem, doar asa facem...... Si acuma ca adevarul a iesit la iveala eu zic ca putem sa jucam sub adevaratul nostru nume, "U" Soros Cluj Napoca si sa anuntam ca dam 50 de lei pe capatana de hom si 30 pentru caine cu un bonus de 5 lei pentru dulai de talie foarte mica! 
17 februarie 2017 16:46
mihnescu Mihai Radu
0 
Bai Mihai, tu pe ce lume traiesti? Tu te uiti macar ka campionat? Toti antrenorii spun ca anul asta Clujul are o echipa de nebatut si tu o dai jnajnte cu jocuri de culise si arbitraj? Vazand meciurile Clujului, ai impresia ca din motive de arbitraj au fost castigate? Cred ca oricine poate fi obiectiv si atunci cand e cazul, sa recunoasca un merit. Clujul are anul asta o echipa ff buna. Ca e meritul BT ca a avut bani, e alta treaba. Si Asesoft a avut ani in care erau de departe cei mai buni si nu striga nimeni de arbitrii, ca nu era cazul.  
17 februarie 2017 11:29
free62 free62
-2 
Da si cand ne-a dat Muresul cu terenul in cap in Demian, asa ajutor de la arbitraj, de nu se exista. Niste imbecili de comentatori...Pt intelegentii cu arbitrajul...va rog sa imi spuneti un meci in care Clujul a fost ajutata 
17 februarie 2017 11:38

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Sean Barnette a revenit pe parchet după o absență de 3 luni
Americanul a jucat pentru Oradea în ultimul meci din prima fază a sezonului regulat 
CSM CSU Oradea a încheiat cu victorie prima fază a sezonului regulat
Campioana a trecut în epilogul etapei cu numărul 22 de Phoenix Galați 
CSM CSU Oradea învinge pe CS Phoenix Galaţi
CSM CSU Oradea învinge pe CS Phoenix Galaţi la o diferenţă de 10 puncte 
U-Banca Transilvania, victorie categorică în fața lui Dinamo
Clujenii au dominat permanent partida 
BC Mureș Târgu Mureș învinge pe BCM U Pitești
BC Mureș Târgu Mureș învinge pe BCM U Pitești la o diferenţă de 16 puncte 
U BT Cluj-Napoca învinge pe CS Dinamo Bucureşti
U BT Cluj-Napoca învinge pe CS Dinamo Bucureşti la o diferenţă de 17 puncte 
SURSE. Branko Mirkovic a plecat de la CSM CSU Oradea
Sportivul cu cetățenie sârbo-bulgară părăsește campionatul României. 
Toate rezultatele formației Olimpic Baia Mare au fost anulate
În urma acestei decizii, Phoenix Galați a fost egalată de Dinamo în clasament 
Silviu Corodi: „Mergem la Târgu Mureș pentru a obține cele două puncte”
Oficialul formației BCM U Pitești vorbește despre ultimul meci din prima fază a sezonului regulat 
BC Mureş şi BCM U Piteşti termină prima fază a sezonului regulat cu un duel direct
Finalista Cupei României primeşte vizita formaţiei de pe locul 5 din LNBM 
nexco Un +
0 
Singura stire buna pe ziua de azi ... 
click pt. Articol 26 februarie 2017 00:11
nexco poate da , poate DAA !
0 
Ce e cu atata secretomanie ??? Poate ar fi bine sa ne retragem . Economisim bani si ..... energie . 
click pt. Articol 25 februarie 2017 23:41
0 
Eu nu as fi chiar asa de sigur. Oradea va pierde un jucator care marca mult dar care in schimb gresea destul.de mult si in special ib jocuri cu miza. In schimb va avea un cobducator de joc care isi pune in valoare coechipierii. Si cu un Zeno si Barnette in forma, Franklin e jucatorul potrivit sa conduca jocul. Si azi mie chiar mi s-a parut Franklin ca incepe sa revina la forma de anul trecut. Pt noi de-abia acum incepe campionatul si sper sa începem sa ne impunem jocul. 
click pt. Articol 25 februarie 2017 23:08
cronicaru Achim Achim......
0 
Am glumit cu Victoria Galațiului.... 
click pt. Articol 25 februarie 2017 22:43
cronicaru Achim Achim......
0 
V ați cam tăiat craca de sub picioare cu plecarea lui Mirkovic care era cu o clasa peste Franklin....Lipsa unui conducător de joc valoros de va vedea atunci când veți juca cu U BT, Mureș sau Steaua.....Victoria Galațiului de azi nu e întâmplătoare.....!! 
click pt. Articol 25 februarie 2017 22:39
icsabex Lazar
0 
La Laci merită remarcat și cele 5 capace. 
click pt. Articol 25 februarie 2017 21:49
gyke Bravo Mures
0 
Daca le mai dau niste salarii restante, echipa asta joaca si finala campionatului. 
click pt. Articol 25 februarie 2017 20:48
ajax Haloo, desteptarea!!
0 
Cum e posibil asa ceva, având în vedere că Bane era vioara întâi?Adio orice sansă la campionat, care oricum erau infime. Will Franklin? O glumă... 
click pt. Articol 25 februarie 2017 19:28
stg257 secund
0 
secund e ocokoljic ... pare un duo interesant :) 
click pt. Articol 25 februarie 2017 18:22
stg257 @studentU
0 
pai la handbal suedezul de la csm a stat cat sa ia champions league ... dar ce-i drept steaua nu pare in forma de titlu ... mai sunt totusi 10 meciuri din sezon :) 
click pt. Articol 25 februarie 2017 18:18