Laurențiu Grigoraș: „Există un memoriu pe care noi l-am depus la federație”


Arbitrul internațional a fost contact de site-ul nostru după conflictul iscat de declarațiile făcute de Ionuț Georgescu și Mircea Cristescu.

În ziua semifinalelor Final Eight-ului Cupei României a apărut un conflict la nivel declarativ între Ionuț Georgescu și Mircea Cristescu. Totul a plecat de la afirma oficialului stelist că între președintele clujenilor și unul dintre arbitrii internaționali ai României a existat un război care s-a lăsat cu memorii la comisiile FR Baschet. Mircea Cristescu a negat spusele team manager-ului de la Steaua.

Sursele site-ului nostru au indicat faptul că Laurențiu Grigoraș este arbitrul de care se face referire. Redactorii Total Baschet au stat de vorbă cu arbitrul, prezent și el la Sibiu, acolo unde va arbitra partida dintre BC Mureș și CSM CSU Oradea. Laurențiu Grigoraș ne-a povestit că există într-adevăr un memoriu între el și Mircea Cristescu, dar spune că nu a mai urmărit acel demers:

„Totul a început după un meci de la Cluj, între U BT și BC Mureș. Din punctul meu de vedere nu există niciun conflict între mine și Mircea Cristescu.  Există un memoriu pe care noi l-am depus la federație în care am descris ceea ce s-a petrecut după meciul respectiv, cât de obiectivi am putut fi noi în asemenea situație. Mai mult de atât nu știu ce să vă spun pentru că nu am urmărit ce s-a întâmplat cu demersul nostru, probabil că mai multe vă pot spune cei  de la federație, nici măcar nu știu unde a ajuns acel raport al nostru.”

Întrebat dacă nu cumva acest demers nu este un tertip al clujenilor pentru a-și alege arbitrii, Laurențiu Grigoraș a avut un răspuns diplomat:

„Mi-e greu să fac astfel de considerații și nu cred că este menirea mea să mă pronunț în această privință.”



Vizualizează pagina personală a arbitrului Grigoraş Laurenţiu

Bogdan Isailă / 16 februarie 2017 / 20:25


Galerie foto


u66 Articol tendentios
0 
Acest articol vrea sa inducă faptul ca ne-am alege arbitrii și ca o consecință suntem unde suntem datorita arbitrilor? Credeam ca sunteți un site obiectiv și echidistant fata de toate echipele 
16 februarie 2017 20:59
studentU de acord
-2 
Intrebare nepotrivita adresata de TB care se considera presa de sport decenta. Grigoras la brutarie! 
16 februarie 2017 21:07
sergiu_CMOS Grigoras
-1 
Grigoras are multe pacate de pe vremea asehotilor... 
17 februarie 2017 08:59
Black_Mamba La muzeu
-2 
Grigoras ar trebui sa stea mai mult cu fosilele lui de la muzeu si sa lase baschetul in pace ca nu pare sa aiba prea multe tangente cu el. 
17 februarie 2017 09:51
Mihai Radu Ce ipocriti!
-2 
Adică prostul asta recunoaste ca Georgescu are dreptate și voi si toata lumea baschetului va faceti ca ploua? Inchideti toti ochii doar, doar o castiga Clujul campionatul! Incredibil! Ce se intampla acum e exact ca pe vremea Asesoftului: jocuri de culise pentru Cluj, oameni de baschet si fani care accepta situatia. De parca noi toti suntem niste prosti care nu intelegem ca jocurile sunt facute de cand BT a semnat cu FRB si cu U. Puteti sa va faceti ca ploua, dar stiti bine ca nu e ok. La fel cum nu e normal ca Stanescu sa fie presedintele Stelei si vice la federatie! Ce-i asta?!
Dar, atata timp cand fanii pun botul la vrajeala asta ca e totul ok, iar oamenii din baschet nu au pozitii ferme, o sa ne intoarcem in era Asesoft.  
17 februarie 2017 11:24
-4 
Mare dreptate ai, asa facem, doar asa facem...... Si acuma ca adevarul a iesit la iveala eu zic ca putem sa jucam sub adevaratul nostru nume, "U" Soros Cluj Napoca si sa anuntam ca dam 50 de lei pe capatana de hom si 30 pentru caine cu un bonus de 5 lei pentru dulai de talie foarte mica! 
17 februarie 2017 16:46
mihnescu Mihai Radu
0 
Bai Mihai, tu pe ce lume traiesti? Tu te uiti macar ka campionat? Toti antrenorii spun ca anul asta Clujul are o echipa de nebatut si tu o dai jnajnte cu jocuri de culise si arbitraj? Vazand meciurile Clujului, ai impresia ca din motive de arbitraj au fost castigate? Cred ca oricine poate fi obiectiv si atunci cand e cazul, sa recunoasca un merit. Clujul are anul asta o echipa ff buna. Ca e meritul BT ca a avut bani, e alta treaba. Si Asesoft a avut ani in care erau de departe cei mai buni si nu striga nimeni de arbitrii, ca nu era cazul.  
17 februarie 2017 11:29
free62 free62
-2 
Da si cand ne-a dat Muresul cu terenul in cap in Demian, asa ajutor de la arbitraj, de nu se exista. Niste imbecili de comentatori...Pt intelegentii cu arbitrajul...va rog sa imi spuneti un meci in care Clujul a fost ajutata 
17 februarie 2017 11:38

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Matti Nuutinen a semnat cu BCM U Pitești
Acesta sosește în România din eșalonul secund al Franței 
Tudor Gheorghe s-a înțeles cu BC SCM Timișoara
Fundașul s-a despărțit în această vară de campioana României, U BT Cluj-Napoca 
U-BT Cluj s-a reunit ieri în Sala Polivalentă
14 jucători au fost prezenți la reunire, singurul absent fiind Henry Domercant 
Timba Timișoara a transferat un internațional din Coasta de Fildeș
Tiegbe Bamba va juca pe Bega În sezonul 2017/2018 
Doi foști dinamoviști merg în Bănie
SCM U Craiova a transferat doi jucători de echipă națională 
CSU Sibiu s-a întărit cu trei noi jucători
Oficialii clubului spun că lotul pentru noul sezon este conturat în proporție de aproape 90%  
SCM U Craiova a transferat un fundaș american
Josh Greene vine în Bănie după un sezon petrecut la Le Havre STB 
Henry Domercant, noul jucător al U-Banca Transilvania
Un baschetbalist cu un CV impresionant, având 7 sezoane jucate la nivel de Euroligă și peste 1600 de puncte înscrise 
Campioana se reunește pe 10 august
U-BT Cluj va disputa cel puțin 9 partide de pregătire înaintea startului noului sezon 
Două prelungiri și o noutate în lotul celor de la BC Mureș
Mureșenii si-au asigurat semnăturile a trei jucători români 
trancer Pitesti
0 
Pe mine m-a uimit campania de achiziții. Au fost aduși romani importanți și cei 4 străini de pana acum arata bine pe hârtie, semn ca finanțele sunt solide. După mine Pitestiul poate pleca cu gândul la o semifinala în acest an. 
click pt. Articol 16 august 2017 16:36
adu Lot
0 
Daca o sa avem 6 straini..ne putem bate pt o semifinala 
click pt. Articol 16 august 2017 13:36
0 
Normal asa va trebui sa fie (1-2). In orice caz cred ca se observa faptul ca echipa pare sa aibe obiectivul de a ajunge in primele 5 
click pt. Articol 16 august 2017 11:36
adu Da..
0 
Cred totusi ca va ma veni un jucator de poz 1-2.cu toate ca si pe 5..avem doar 2 jucatori,dintre care un roman,lazar,care debuteaza la noi 
click pt. Articol 15 august 2017 22:45
Renan Obiectiv
0 
Intr adevar, anul acesta avem banca, ne putem baza pe Tudor, Corpodean, Lazar, Nicoara si Ciotlaus, plus Chirof si unul dintre Onea, Caprarescu si Oprea (ca jucatori u23), plus cei 5 jucatori straini, acesta va fi lotul. Dar sa nu uitam ca obiectivul de anul acesta, este acela de a juca o semifinala de campionat. Sa spera ca va fi bine, hai Pitesti! 
click pt. Articol 15 august 2017 21:33
adu Matti
0 
Eu m.am uitat la toate meciurile pe care le.a jucat la eurbasket 2015 si e f ok.sunt curios pe ce pozitie va veni urmatorul strain. 
click pt. Articol 15 august 2017 21:20
0 
Vedeti ca a dat 17 pct cu Panathinaikos si 14 cu Oly, nu e rau deloc. Sper ca va aduce un suflu nou. In VTB League a jucat cu Martin Zeno si a avut medii asemanatoare. Deci nu va grabiti sa trageti concluzii, nu doar punctele vobesc in baschet. 5 straini, 4 romani buni, 4 u23, asta pare sa fie lotul. Hai BCMUPITESTI! 
click pt. Articol 15 august 2017 20:39
adu 5 straini
0 
Da..e clar cu 5 straini o sa incepem.eu zic ca e mai bine asa.stam bine la romani si pe parcurs in functie de rezultate si de evolutia echipei poate aparea si al 6-lea.legat de matti la inceput am crezut ca e doar un transfer de umplutura,dar vazand ca joaca constant bine in nationala finlandei,pare a fi un transfer reusit. 
click pt. Articol 15 august 2017 18:17
Renan Opinie
0 
Se pare a vom aborda noul campionat cu 5 jucatori straini, deci nu vom mai astepta decat un transfer. Matti un jucator cu experienta dar care nu are procentaje extraordinare. L am adus pe Troupe dar i-am pierdut pe Marinov, Gabric, Hunter...Vom vedea ce va fi! 
click pt. Articol 15 august 2017 16:44
0 
E un tip luotator si modest. Are un caracter potrivit pt a face performanta, trebuie doar sa munceasca in continuare si sa primeasca minute de joc. 
click pt. Articol 13 august 2017 21:58