Laurențiu Grigoraș: „Există un memoriu pe care noi l-am depus la federație”


Arbitrul internațional a fost contact de site-ul nostru după conflictul iscat de declarațiile făcute de Ionuț Georgescu și Mircea Cristescu.

În ziua semifinalelor Final Eight-ului Cupei României a apărut un conflict la nivel declarativ între Ionuț Georgescu și Mircea Cristescu. Totul a plecat de la afirma oficialului stelist că între președintele clujenilor și unul dintre arbitrii internaționali ai României a existat un război care s-a lăsat cu memorii la comisiile FR Baschet. Mircea Cristescu a negat spusele team manager-ului de la Steaua.

Sursele site-ului nostru au indicat faptul că Laurențiu Grigoraș este arbitrul de care se face referire. Redactorii Total Baschet au stat de vorbă cu arbitrul, prezent și el la Sibiu, acolo unde va arbitra partida dintre BC Mureș și CSM CSU Oradea. Laurențiu Grigoraș ne-a povestit că există într-adevăr un memoriu între el și Mircea Cristescu, dar spune că nu a mai urmărit acel demers:

„Totul a început după un meci de la Cluj, între U BT și BC Mureș. Din punctul meu de vedere nu există niciun conflict între mine și Mircea Cristescu.  Există un memoriu pe care noi l-am depus la federație în care am descris ceea ce s-a petrecut după meciul respectiv, cât de obiectivi am putut fi noi în asemenea situație. Mai mult de atât nu știu ce să vă spun pentru că nu am urmărit ce s-a întâmplat cu demersul nostru, probabil că mai multe vă pot spune cei  de la federație, nici măcar nu știu unde a ajuns acel raport al nostru.”

Întrebat dacă nu cumva acest demers nu este un tertip al clujenilor pentru a-și alege arbitrii, Laurențiu Grigoraș a avut un răspuns diplomat:

„Mi-e greu să fac astfel de considerații și nu cred că este menirea mea să mă pronunț în această privință.”



Vizualizează pagina personală a arbitrului Grigoraş Laurenţiu

Bogdan Isailă / 16 februarie 2017 / 20:25


Galerie foto


u66 Articol tendentios
0 
Acest articol vrea sa inducă faptul ca ne-am alege arbitrii și ca o consecință suntem unde suntem datorita arbitrilor? Credeam ca sunteți un site obiectiv și echidistant fata de toate echipele 
16 februarie 2017 20:59
studentU de acord
-2 
Intrebare nepotrivita adresata de TB care se considera presa de sport decenta. Grigoras la brutarie! 
16 februarie 2017 21:07
sergiu_CMOS Grigoras
-1 
Grigoras are multe pacate de pe vremea asehotilor... 
17 februarie 2017 08:59
Black_Mamba La muzeu
-2 
Grigoras ar trebui sa stea mai mult cu fosilele lui de la muzeu si sa lase baschetul in pace ca nu pare sa aiba prea multe tangente cu el. 
17 februarie 2017 09:51
Mihai Radu Ce ipocriti!
-2 
Adică prostul asta recunoaste ca Georgescu are dreptate și voi si toata lumea baschetului va faceti ca ploua? Inchideti toti ochii doar, doar o castiga Clujul campionatul! Incredibil! Ce se intampla acum e exact ca pe vremea Asesoftului: jocuri de culise pentru Cluj, oameni de baschet si fani care accepta situatia. De parca noi toti suntem niste prosti care nu intelegem ca jocurile sunt facute de cand BT a semnat cu FRB si cu U. Puteti sa va faceti ca ploua, dar stiti bine ca nu e ok. La fel cum nu e normal ca Stanescu sa fie presedintele Stelei si vice la federatie! Ce-i asta?!
Dar, atata timp cand fanii pun botul la vrajeala asta ca e totul ok, iar oamenii din baschet nu au pozitii ferme, o sa ne intoarcem in era Asesoft.  
17 februarie 2017 11:24
-4 
Mare dreptate ai, asa facem, doar asa facem...... Si acuma ca adevarul a iesit la iveala eu zic ca putem sa jucam sub adevaratul nostru nume, "U" Soros Cluj Napoca si sa anuntam ca dam 50 de lei pe capatana de hom si 30 pentru caine cu un bonus de 5 lei pentru dulai de talie foarte mica! 
17 februarie 2017 16:46
mihnescu Mihai Radu
0 
Bai Mihai, tu pe ce lume traiesti? Tu te uiti macar ka campionat? Toti antrenorii spun ca anul asta Clujul are o echipa de nebatut si tu o dai jnajnte cu jocuri de culise si arbitraj? Vazand meciurile Clujului, ai impresia ca din motive de arbitraj au fost castigate? Cred ca oricine poate fi obiectiv si atunci cand e cazul, sa recunoasca un merit. Clujul are anul asta o echipa ff buna. Ca e meritul BT ca a avut bani, e alta treaba. Si Asesoft a avut ani in care erau de departe cei mai buni si nu striga nimeni de arbitrii, ca nu era cazul.  
17 februarie 2017 11:29
free62 free62
-2 
Da si cand ne-a dat Muresul cu terenul in cap in Demian, asa ajutor de la arbitraj, de nu se exista. Niste imbecili de comentatori...Pt intelegentii cu arbitrajul...va rog sa imi spuneti un meci in care Clujul a fost ajutata 
17 februarie 2017 11:38

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Controlul permanent al jocului, cheia succesului pentru BC Mureș
Elevii lui Barnabas Szaszgaspar au știut din start pentru ce luptă, iar șansele date adversarului de a se afirma în joc au fost puține 
Dan Fleșeriu: „Echipa mea s-a crezut învingătoare înainte de meci”
CSU Sibiu a pierdut meciul 4 din seria cu BC Mureș, iar decisivul se joacă în Sala Transilvania 
Barnabas Szaszgaspar: „Ne vom da sufletul pe teren să câștigăm meciul decisiv”
Tehnicianul Mureșului a subliniat faptul că meciul de astăzi a fost câștigat la capitolul recuperărilor, cea mai puternică armă a sibienilor 
BC Mureș și CSU Sibiu își vor disputa calificarea în semifinale în meci decisiv
Baschetbaliștii mureșeni și-au adjudecat meciul 4 cu Sibiul și au egalat astfel seria la general 
George Trif: „Trebuie să venim cu ceva nou, să-i surprindem și să ducem meciul decisiv la Sibiu”
BC Mureș își joacă astăzi menținerea în lupta pentru semifinale 
Dan Fleșeriu: „Trebuie să luptăm pentru fiecare minge”
CSU Sibiu și BC Mureș joacă astăzi meciul 4 din sferturile de finală ale LNBM 
Lupta pentru ultimul loc din semifinalele LNBM continuă azi la Târgu Mureș
Meciul 4 dintre BC Mureș și CSU Sibiu se joacă în această seară 
Suporterii sibieni își vor cumpăra bilete la meciul cu BC Mureș pe baza cărții de identitate
Fanii Sibiului trebuie să prezinte cardul de identitate când merg să-și cumpere bilete 
Cinci jucători ai Sibiului au terminat în double-digits meciul cu BC Mureș
Principalul marcator al sibienilor a fost Bogdan Popescu 
marty ......
0 
Din penibil in penibil cu scuzele. Apropo de maine la Sibiu probabil se vor pune in vanzare biletele, si cu siguranta la ora meciului nu vor mai exista de vanzare (la fel ca si la alte meciuri de la Sibiu) daca doresti pot sa stau eu maine la coada vreo 2 ore si sa-ti cumpar si tie cateva. In rest o Duminica frumoasa. 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:51
bj stimate marty
0 
Vezi ca la mures asta e nume de femeie. Eu am scris procedura oficiala cum e cu rezervarea biletelor la telefon ,dar nu ai capacitatea de a intelege. Poate au pus in vanzare biletele rezervate nepreluate pana la ora aia.Am zis ca conducerea nu a procedat bine cu comunicatul. Felicit pe cele doua doamne care v-au supurtat dar eu am vazut vreo 20 de oameni care au plecat de la locurile lor cu abonament din cauza comportarii voastre.  
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:31
gyke Deageaba
0 
...otravim fantanile. Cand tu nu dai 40 de minute in 3 sferturi, repet, iar adversarul iti da doar doua cosuri in plus, eu zic ca e ridicol sa te legi de aparare, cu tot respectul pentru Fleseriu. Hai sa ne uitam la finala fetelor, sau daca vreti, la meciul de ieri de babybaschet a lui fiu-meu unde echipa lor a dat vreo 50 de puncte in 4 sferturi de 8 minute... 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:26
marty stimate bj
0 
Personal iti voi spune doar odata si nu voi intra in dialog cu tine pt ca nu merita. La 5 minute dupa ce suporterilor de la sibiu li sa transmis ca biletele au fost epuizate am mers impreuna cu un prieten din mures (care nu are treaba cu baschetul) la intrarea din lateral unde dupa ce a aratat CI-ul personalului de la paza am intrat in camera din dreapta unde o doamna dealtfel amabiala, ne-a vandut 5 bilete pt mine(bineinteles dupa ce ne-am legitimat inca odata, doar amicul, ca doar nu eram prost sa ii spun ca sunt din Sibiu). NU AM AVUT NICI O REZERVARE TELEFONICA. (Deja deveniti tot mai penibili cu scuzele). Iar intreg meciul am stat in galerie alaturi de 2 doamne foarte amabile(probabil acolo au avut abonamente pt ca nu au vrut sa plece) si care la fiecare cos se bucurau vehement fara nici cea mai mica problema, repet, inconjurate de zeci de suporteri din Sibiu. Conducerea clubului vostru a reusit sa strice o seara baschetbalistica frumoasa, si tot degeaba pt ca toti sibienii au vazut meciul din sala si nu la tv din barurile din apropiere. Pt suporterii adevarati din mures, jos palaria si Respect. Echipa din Mures a fost mai buna.FELICITARI 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:17
amg mid53...24secunde.ro
0 
Corect si perfect adevarat comentariu!!! Pe langa aceste articole "partinitoare" vizibil cu unele echipe, aceasta pagina de web adresata baschetului a devenit plina de membrii care in loc sa comenteze baschetul fac chat agresiv sau jignesc alti useri fara sa pese admistratorului. Mi s-a intamplat si mie sa fiu "atacat" sau jignit dar fara sa raspund. Astfel ca am avut pareri tot mai rare aici... Acum sunt convins ca nu mai am ce posta aici comentarii!!! Mai mult nu mai am ce citi aici... Migrez spre pagini dedicate sportului la cos (si asa destul de persecutat) mai serioase, precum www.24secunde.ro Sa fie baschet in Romania, dar cand oare???? Cel putin paginile dedicate sa fie serioase... Numai bine iubitori ai baschetului, un sport atat de frumos! 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:06
florinlin defensiva tre sa bata musai ofensiva
0 
Cred ca Dan a vrut sa zica faptul ca noua ne trebuie o aparare in halul ala de crancena, sarbeasco-greceasca, incat sa suplinim lipsurile evidente pe care le avem pe faza ofensiva, atacul pozitional fiind sublim dar lipsind cu desavarsire. 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:01
bj ofticatule
0 
a vrut sa scrie si despre voi da nu a gasit cuvintul potrivit :penibil .Merci pt. ajutor. 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 13:55
trancer Mid53
0 
Eu îl consider chiar un comentariu pertinent. Din păcate pt voi așa a fost meciul 4, asta a fost realitatea. Mureșenii au fost clar mai buni și mai dornici de victorie. Deci a fost o analiza ok. Bine, mai puțin ca nu a amintit de arbitrajul scandalos pro Sibiu ... :) 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 13:54
mid53 Penibil
0 
Domnule Radu Baraian, putin si le faceti statui !!! 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 13:40
bj bravo
0 
Vad ca nu esti tocmai din galerie. Daca nu aveai ochelarii de cai puteai sa vezi ca v-am felicitat galeria. In meciul din ianuarie contra noastra ati cantat si ati dansat tot sfertul 4 si dupa meci cu jucatorii pe melodia lui Tudor Gheorghe si atunci chiar ca eram invidios.  
click pt. Articol 23 aprilie 2017 13:17