Laurențiu Grigoraș: „Există un memoriu pe care noi l-am depus la federație”


Arbitrul internațional a fost contact de site-ul nostru după conflictul iscat de declarațiile făcute de Ionuț Georgescu și Mircea Cristescu.

În ziua semifinalelor Final Eight-ului Cupei României a apărut un conflict la nivel declarativ între Ionuț Georgescu și Mircea Cristescu. Totul a plecat de la afirma oficialului stelist că între președintele clujenilor și unul dintre arbitrii internaționali ai României a existat un război care s-a lăsat cu memorii la comisiile FR Baschet. Mircea Cristescu a negat spusele team manager-ului de la Steaua.

Sursele site-ului nostru au indicat faptul că Laurențiu Grigoraș este arbitrul de care se face referire. Redactorii Total Baschet au stat de vorbă cu arbitrul, prezent și el la Sibiu, acolo unde va arbitra partida dintre BC Mureș și CSM CSU Oradea. Laurențiu Grigoraș ne-a povestit că există într-adevăr un memoriu între el și Mircea Cristescu, dar spune că nu a mai urmărit acel demers:

„Totul a început după un meci de la Cluj, între U BT și BC Mureș. Din punctul meu de vedere nu există niciun conflict între mine și Mircea Cristescu.  Există un memoriu pe care noi l-am depus la federație în care am descris ceea ce s-a petrecut după meciul respectiv, cât de obiectivi am putut fi noi în asemenea situație. Mai mult de atât nu știu ce să vă spun pentru că nu am urmărit ce s-a întâmplat cu demersul nostru, probabil că mai multe vă pot spune cei  de la federație, nici măcar nu știu unde a ajuns acel raport al nostru.”

Întrebat dacă nu cumva acest demers nu este un tertip al clujenilor pentru a-și alege arbitrii, Laurențiu Grigoraș a avut un răspuns diplomat:

„Mi-e greu să fac astfel de considerații și nu cred că este menirea mea să mă pronunț în această privință.”



Vizualizează pagina personală a arbitrului Grigoraş Laurenţiu

Bogdan Isailă / 16 februarie 2017 / 20:25


Galerie foto


u66 Articol tendentios
0 
Acest articol vrea sa inducă faptul ca ne-am alege arbitrii și ca o consecință suntem unde suntem datorita arbitrilor? Credeam ca sunteți un site obiectiv și echidistant fata de toate echipele 
16 februarie 2017 20:59
studentU de acord
-2 
Intrebare nepotrivita adresata de TB care se considera presa de sport decenta. Grigoras la brutarie! 
16 februarie 2017 21:07
sergiu_CMOS Grigoras
-1 
Grigoras are multe pacate de pe vremea asehotilor... 
17 februarie 2017 08:59
Black_Mamba La muzeu
-2 
Grigoras ar trebui sa stea mai mult cu fosilele lui de la muzeu si sa lase baschetul in pace ca nu pare sa aiba prea multe tangente cu el. 
17 februarie 2017 09:51
Mihai Radu Ce ipocriti!
-2 
Adică prostul asta recunoaste ca Georgescu are dreptate și voi si toata lumea baschetului va faceti ca ploua? Inchideti toti ochii doar, doar o castiga Clujul campionatul! Incredibil! Ce se intampla acum e exact ca pe vremea Asesoftului: jocuri de culise pentru Cluj, oameni de baschet si fani care accepta situatia. De parca noi toti suntem niste prosti care nu intelegem ca jocurile sunt facute de cand BT a semnat cu FRB si cu U. Puteti sa va faceti ca ploua, dar stiti bine ca nu e ok. La fel cum nu e normal ca Stanescu sa fie presedintele Stelei si vice la federatie! Ce-i asta?!
Dar, atata timp cand fanii pun botul la vrajeala asta ca e totul ok, iar oamenii din baschet nu au pozitii ferme, o sa ne intoarcem in era Asesoft.  
17 februarie 2017 11:24
-4 
Mare dreptate ai, asa facem, doar asa facem...... Si acuma ca adevarul a iesit la iveala eu zic ca putem sa jucam sub adevaratul nostru nume, "U" Soros Cluj Napoca si sa anuntam ca dam 50 de lei pe capatana de hom si 30 pentru caine cu un bonus de 5 lei pentru dulai de talie foarte mica! 
17 februarie 2017 16:46
mihnescu Mihai Radu
0 
Bai Mihai, tu pe ce lume traiesti? Tu te uiti macar ka campionat? Toti antrenorii spun ca anul asta Clujul are o echipa de nebatut si tu o dai jnajnte cu jocuri de culise si arbitraj? Vazand meciurile Clujului, ai impresia ca din motive de arbitraj au fost castigate? Cred ca oricine poate fi obiectiv si atunci cand e cazul, sa recunoasca un merit. Clujul are anul asta o echipa ff buna. Ca e meritul BT ca a avut bani, e alta treaba. Si Asesoft a avut ani in care erau de departe cei mai buni si nu striga nimeni de arbitrii, ca nu era cazul.  
17 februarie 2017 11:29
free62 free62
-2 
Da si cand ne-a dat Muresul cu terenul in cap in Demian, asa ajutor de la arbitraj, de nu se exista. Niste imbecili de comentatori...Pt intelegentii cu arbitrajul...va rog sa imi spuneti un meci in care Clujul a fost ajutata 
17 februarie 2017 11:38

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
U BT Cluj-Napoca învinge pe BCM U Pitești
U BT Cluj-Napoca învinge pe BCM U Pitești la o diferenţă de 16 puncte 
Hristu Șapera: „Întâlnim echipa care domină pe merit acest campionat”
BCM U Pitești și U-BT joacă azi de la ora 17:00 
Dan Fleșeriu: „Știam că jucăm totul pentru a rămâne în cărți pentru locul 2 sau 3”
Sibienii au câștigat partida cu Steaua CSM EximBank și au trecut pe locul 2  
Cristian Achim: „Sunt mai multe lucruri care m-au nemulțumit în acest meci”
Antrenorul lui CSM CSU Oradea a tras concluziile după partida cu BC Timișoara 
CSU Sibiu obține o victorie importantă în fața lui Steaua CSM EximBank
Sibienii s-au impus la o diferență de 21 de puncte 
CS Phoenix Galaţi învinge pe CS Dinamo Bucureşti
CS Phoenix Galaţi învinge pe CS Dinamo Bucureşti la o diferenţă de 7 puncte 
BC CSU Sibiu învinge pe Steaua CSM EximBank
BC CSU Sibiu învinge pe Steaua CSM EximBank la o diferenţă de 21 puncte 
Phoenix primește vizita lui Dinamo
Cele două echipe au nevoie de victorie ca să continue lupta pentru play-off 
CSM CSU Oradea se impune în fața lui BC SCM Timișoara
Campioana a revenit cu victorie pe teren propriu, după ce în etapa trecută a pierdut la Cluj-Napoca 
CSM CSU Oradea învinge pe BC SCM Timișoara
CSM CSU Oradea învinge pe BC SCM Timișoara la o diferenţă de 10 puncte 
u1919cj @free62
0 
Meciul cu Muresul din campionat nu ii relevant. Au dat cei de la Mures din orice pozitie , din carlig, din pirueta, de 3 de 2, orice au dat la cos au bagat. Greu in playoff sa bati o echipa cum ii Clujul de 3 sau 4 ori. 
click pt. Articol 26 martie 2017 23:01
0 
Jucam fara nicio viziune, nu avem idei, avem un joc batranesc lipsit de forta. Nu vezi un jucator sa se zbata, sa-si doreasca ceva mai mult. Sapera credeam ca poate mai mult, si dupa time-out nu se schimba nimic, veneau 2 jucatori lA Mladenovic si el nu lua nicio masura, sa vezi o tactica diferita. Mai avem 6 infrangeri si am scapat si anul acesta. Moldoveanu este cel mai valoros jucator din campionat, Clujul merita sa fie campioana. 
click pt. Articol 26 martie 2017 22:40
0 
Aia e exceptia care intareste regula. Plus ca ai tu un fetis cu Muresul :) 
click pt. Articol 26 martie 2017 21:35
free62 free62
0 
Cea mai grea infrangere interna suferita de UBT in acest sezon, nu a fost prin oprirea atacului, ci printr-un raspuns ofensiv remarcabil...si aici ne referim la meciurile cu Muresul...atunci CLujul a dat 80+++ si a luat 100+ :) 
click pt. Articol 26 martie 2017 21:16
tarb Statuia
0 
Jos palaria pentru asta. Dar sa nu cadem prea devreme in sentimentalisme. Deocamdata nu a castigat nimic. Cand va avea o perfomanta notabila cu echipa asta atunci putem vorbi. 
click pt. Articol 26 martie 2017 20:43
gyke Eeeii
0 
Cam greu cand ai 5-6 scoreri puri sa prinda toti odata o zi proasta deodata, iar atunci apare Torok sau Barro si dau punctele care lipsesc. 
click pt. Articol 26 martie 2017 20:16
0 
A fost o victorie obtinuta mai usor decat m-as fi asteptat, sincer. Stiind ca mergem la Pitesti, acolo unde jocul nostru scartaia de multe ori, fara doi jucatori de baza, am reusit sa practicam un joc bun, atat individual, cat si colectiv. Ma bucur mult ca Max a fost cel mai bun marcator si a jucat bine pe toata durata meciului. Sper ca de aici incolo, sa capete iarasi increderea pe care a avut-o inainte de a se accidenta si de a-si iesi din mana. Chiar cred ca are potential si ar putea mai mult si, cum zicea si cineva mai sus, pe langa Vaidas, sper sa ramana si Max inca un sezon in conditiile in care isi va gasi ritmul si ne va putea fi de mare folos. Pana atunci, urmeaza un meci acasa, cu Timisoara, miercuri. Asteptam cu totii o revansa, sa demonstram ca ceea ce s-a petrecut acum doua saptamani a fost doar o zi proasta pentru noi... 
click pt. Articol 26 martie 2017 20:06
pipzn @gyke
0 
Sunt de acord cu dvs. si tocmai de aceea consider ca o echipa astfel contruita devine foarte vulnerabila daca acele valori individuale au zile proaste. (cred ca am vazut un astfel de meci a lui TSKA Moscova din sezonul acesta de euroliga, cu Fener) 
click pt. Articol 26 martie 2017 19:57
Renan BCM U-parere
0 
Pacat ca ne facem de ras in acest Top 6. Romanii de la noi sunt cei mai indolenti din tot campionatul, nu au ambitie, parca nu isi doresc mai mul sau poate doar atat pot. Corpo se vede ca i obosit, el macar a depus si depunde efort, Zaharie e indolent, nici pe faza de aparare nu depunde efor. Cat despre straini, Sasha in scadere de forma, mereu cere fault, la fiecare actiune nereusita, Gabric inconstant iar Aco chiar daca vine dupa accidentare, e greoi, se bazeaza doar pe aruncari de 3 pct, nu are patrundere. Pacat ca ne multumim cu putin! 
click pt. Articol 26 martie 2017 19:50
0 
Nu stiu ce sa zic, poate pentru ca noua ne place jocul pe tranzitie, reusind asa sa inscriem mai usor. La Oradea, ar putea fi o solutie...