Laurențiu Grigoraș: „Există un memoriu pe care noi l-am depus la federație”


Arbitrul internațional a fost contact de site-ul nostru după conflictul iscat de declarațiile făcute de Ionuț Georgescu și Mircea Cristescu.

În ziua semifinalelor Final Eight-ului Cupei României a apărut un conflict la nivel declarativ între Ionuț Georgescu și Mircea Cristescu. Totul a plecat de la afirma oficialului stelist că între președintele clujenilor și unul dintre arbitrii internaționali ai României a existat un război care s-a lăsat cu memorii la comisiile FR Baschet. Mircea Cristescu a negat spusele team manager-ului de la Steaua.

Sursele site-ului nostru au indicat faptul că Laurențiu Grigoraș este arbitrul de care se face referire. Redactorii Total Baschet au stat de vorbă cu arbitrul, prezent și el la Sibiu, acolo unde va arbitra partida dintre BC Mureș și CSM CSU Oradea. Laurențiu Grigoraș ne-a povestit că există într-adevăr un memoriu între el și Mircea Cristescu, dar spune că nu a mai urmărit acel demers:

„Totul a început după un meci de la Cluj, între U BT și BC Mureș. Din punctul meu de vedere nu există niciun conflict între mine și Mircea Cristescu.  Există un memoriu pe care noi l-am depus la federație în care am descris ceea ce s-a petrecut după meciul respectiv, cât de obiectivi am putut fi noi în asemenea situație. Mai mult de atât nu știu ce să vă spun pentru că nu am urmărit ce s-a întâmplat cu demersul nostru, probabil că mai multe vă pot spune cei  de la federație, nici măcar nu știu unde a ajuns acel raport al nostru.”

Întrebat dacă nu cumva acest demers nu este un tertip al clujenilor pentru a-și alege arbitrii, Laurențiu Grigoraș a avut un răspuns diplomat:

„Mi-e greu să fac astfel de considerații și nu cred că este menirea mea să mă pronunț în această privință.”



Vizualizează pagina personală a arbitrului Grigoraş Laurenţiu

Bogdan Isailă / 16 februarie 2017 / 20:25


Galerie foto


u66 Articol tendentios
0 
Acest articol vrea sa inducă faptul ca ne-am alege arbitrii și ca o consecință suntem unde suntem datorita arbitrilor? Credeam ca sunteți un site obiectiv și echidistant fata de toate echipele 
16 februarie 2017 20:59
studentU de acord
-2 
Intrebare nepotrivita adresata de TB care se considera presa de sport decenta. Grigoras la brutarie! 
16 februarie 2017 21:07
sergiu_CMOS Grigoras
-1 
Grigoras are multe pacate de pe vremea asehotilor... 
17 februarie 2017 08:59
Black_Mamba La muzeu
-2 
Grigoras ar trebui sa stea mai mult cu fosilele lui de la muzeu si sa lase baschetul in pace ca nu pare sa aiba prea multe tangente cu el. 
17 februarie 2017 09:51
Mihai Radu Ce ipocriti!
-2 
Adică prostul asta recunoaste ca Georgescu are dreptate și voi si toata lumea baschetului va faceti ca ploua? Inchideti toti ochii doar, doar o castiga Clujul campionatul! Incredibil! Ce se intampla acum e exact ca pe vremea Asesoftului: jocuri de culise pentru Cluj, oameni de baschet si fani care accepta situatia. De parca noi toti suntem niste prosti care nu intelegem ca jocurile sunt facute de cand BT a semnat cu FRB si cu U. Puteti sa va faceti ca ploua, dar stiti bine ca nu e ok. La fel cum nu e normal ca Stanescu sa fie presedintele Stelei si vice la federatie! Ce-i asta?!
Dar, atata timp cand fanii pun botul la vrajeala asta ca e totul ok, iar oamenii din baschet nu au pozitii ferme, o sa ne intoarcem in era Asesoft.  
17 februarie 2017 11:24
-4 
Mare dreptate ai, asa facem, doar asa facem...... Si acuma ca adevarul a iesit la iveala eu zic ca putem sa jucam sub adevaratul nostru nume, "U" Soros Cluj Napoca si sa anuntam ca dam 50 de lei pe capatana de hom si 30 pentru caine cu un bonus de 5 lei pentru dulai de talie foarte mica! 
17 februarie 2017 16:46
mihnescu Mihai Radu
0 
Bai Mihai, tu pe ce lume traiesti? Tu te uiti macar ka campionat? Toti antrenorii spun ca anul asta Clujul are o echipa de nebatut si tu o dai jnajnte cu jocuri de culise si arbitraj? Vazand meciurile Clujului, ai impresia ca din motive de arbitraj au fost castigate? Cred ca oricine poate fi obiectiv si atunci cand e cazul, sa recunoasca un merit. Clujul are anul asta o echipa ff buna. Ca e meritul BT ca a avut bani, e alta treaba. Si Asesoft a avut ani in care erau de departe cei mai buni si nu striga nimeni de arbitrii, ca nu era cazul.  
17 februarie 2017 11:29
free62 free62
-2 
Da si cand ne-a dat Muresul cu terenul in cap in Demian, asa ajutor de la arbitraj, de nu se exista. Niste imbecili de comentatori...Pt intelegentii cu arbitrajul...va rog sa imi spuneti un meci in care Clujul a fost ajutata 
17 februarie 2017 11:38

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CSM CSU Oradea, 4 medalii în ultimele 5 sezoane din Liga Națională
Medaliată cu aur în 2016, formația bihoreană este nevoită să se mulțumească în 2017 cu bronzul național 
Mihai Silvăşan: „Sperăm să nu se repete istoria meciurilor cu Oradea”
U-Banca Transilvania vrea să devină campioană la Bucureşti 
Muhamed Pasalic reușește cel mai bun meci al sezonului chiar în ultima partidă a sezonului
Bosniacul a avut o prestație la înălțime în disputa care a adus bronzul pentru Oradea, reușind câteva recorduri personale 
FINALA 2017. Finala se mută în București
Steaua va încerca să recupereze handicapul de două meciuri în fața lui U-BT Cluj  
Cristian Achim: „Echipa noastră merita o medalie după tot acest sezon”
CSM CSU Oradea a încheiat pe podium stagiunea 2016/2017 a Ligii Naționale de Baschet Masculin, după o victorie cu 2-1 la general în finala mică cu CSU Sibiu 
CSM Oradea a cucerit bronzul după ce a învins Sibiul în decisivul finalei mici
Orădenii au câștigat grație coșului înscris în ultima secundă de Franklin 
Dan Fleșeriu: „Probabil că va fi ultimul meci”
CSU Sibiu a pierdut bronzul în ultima secundă  
CSM CSU Oradea învinge pe BC CSU Sibiu
CSM CSU Oradea învinge pe BC CSU Sibiu la o diferenţă de un punct 
FINALA 2017. Meciul 3 de la București se va juca cu casa închisă
Aproximativ 500 de suporteri, dintre care 50 clujeni, sunt așteptați vineri seara la partida dintre Steaua și U-BT Cluj 
Dan Fleșeriu: „Este un joc după care am fugit tot campionatul”
BC CSU Sibiu poate încununa astăzi un sezon reușit cu o medalie de bronz în LNBM 
tarb free62
0 
Mai lasa votca free62 , ca nu mai intelegem nimic, devii din ce in ce mai complicat, tinzi spre sfere inalte gramticale care nu iti sunt la indemana . Ia exemplu de la studentU: rezuma-te la platitudini, truisme, narcisisme "a la Cluj" cei mai, ce mai interegalactici . 
click pt. Articol 25 mai 2017 20:03
tarb gambler
0 
Da-le pace , lasa-i sa zboare cat mai sus, ca sa fie caderea cat mai lunga. O sa ne distram!!! Studentu iar o sa intrebe cum o fost meciul ca nu l-o vazut si faze din astea. Din fericire in Euroliga nu sunt arbitrii romani asa ca o sa vedem adevarata valoare a UBT. 
click pt. Articol 25 mai 2017 19:53
free62 free62
0 
Amice, s-a jucat doar ultimul meci cu rezervele sua cu gheorghe si Kuti cum zici tu. Si ca un mare fan si urmaritor al fenomenului baschetbalistic care esti tu pe persoana fizica, ar fi trebuit sa stii ca in acel meci nu mai erau sanse matematice de calificare. Pana s-a putu s-a jucat pe bune ca altfel daca se juca doar sa fie jucat probabil nu se ajungea in faza a doua, nu se invingeau echipe ca Pau Orthez...ma gandesc si eu. Si prost documentat si prost informat... 
click pt. Articol 25 mai 2017 18:48
0 
Ca nu prea ai tu dreptate. Clujul a avut ghinion pt ca a jucat cu o echipa din turcia mai buna si de aia nu a intrat in champions league. Tot echipa aia turca a eliminat oradea. In schimb oradea a avut un culoar mai bun, jucand cu lukoil Sofia daca nu ma insel. Asa ca nu mai manca tu rahat. Si in fiba eurocup am avut sanse sa trecem de grupe avand adversari o echipa franceza net superioara si una maghiara cam la acelasi nivel poate putin peste. 
click pt. Articol 25 mai 2017 18:38
studentU esti din alta poveste
0 
Dialogul este imposibil. So, bye. 
click pt. Articol 25 mai 2017 18:32
3punkte Pânã
0 
cand dl Sere e presedinte, in pozita de antrenor rãmâne dl Achim. Lotul trebuie reimprospatat ca sã fie mai consistent. In atac nu prea recuperãm. Dacã îi "pierdem" pe cei 5 strãini din lot, din diferite motive povestea merge mai departe. 
click pt. Articol 25 mai 2017 18:07
u66 Mailman
0 
Mulțumim pentru susținere. Cele mai faine meciuri de anul asta au fost cele cu Oradea, apoi cele cu Sibiul. 
click pt. Articol 25 mai 2017 16:03
gambler Povesti
0 
Bai matusalemic si studentu pai voi vorbiti de Euroliga si Eurocup, voi care v-ati auto eliminat din Champions league si din fiba eurocup doar jucand cu gheorghe si kuti doar pt a va axa pe campionat. Oradea in schimb a castigat cu echipe din europa la care voi numai acuma de cand aveti sponsor o sa visati. Si faza cu preluatul modelului cred ca este valabil in cazul vostru. Inganfatilor. 
click pt. Articol 25 mai 2017 15:25
0 
Imi place comentariul lui studentU. Sper ca toata echipa din jurul lui "U" sa se pastreze, sa creasca si sa performeze. Si cu forta sponsorului, in 4, 5 an am putea fi in competitiile importnate din Europa. Si, apropos, sa fie preluat acest model si in celelalte orase: Oradea, Sibiu, Mures, Bucuresti etc, fara sa conteze ordinea. Cine intelege sportul cu adevarat stie ca fara competitie nu ai cum sa ramai performant, asa ca mi-as dori sa existe cel putin inca doua "team-uri" cu asa individualitati ca la Cluj. E un sport atat de frumos, cu potential, asa ca de ce sa nu vina bani in zona asta?...Usor de zis, mai greu de facut, dar se poate. Si o spun fara aroganta unui sustinator al clubului care a dominat acest sezon in campionatul intern. Oradea si Sibiul au fost atat de aproape de finala si poate chiar de castigarea sezonului...cu mai multa sustinere financiara si coeziune (presupun din start ca priceperea e acolo), in vreo 3, 4 ani nu va fi doar Clujul acolo...
 
click pt. Articol 25 mai 2017 13:51
sapca rosie Haide "U"!
0 
click pt. Articol 25 mai 2017 13:14