Liderul câștigă în Bănie la capătul unui joc disputat

07.03.2018

Liderul la zi din Liga Națională de Baschet Masculin, BC CSU Sibiu, a obținut o victorie pe terenul lui SCM U Craiova. Echipa condusă de Dan Fleșeriu a avut parte de un nou joc echilibrat, pe care l-a tranșat în ultimele minute, 79-72. Gazdele au reușit să țină aproape însă pe final de meci nu au avut forța necesară pentru a-și apropia victoria.

Primele puncte ale partidei din Bănie au fost înscrise de Sebastian Ionescu de la linia libere. Echipa oaspete a preluat apoi inițiativa și s-a instalat la conducere. Totuși cea mai mare diferență dintre cele două combatante în primul act a fost de 6 puncte. Nemanja Aleksandrov a marcat de două ori la rând de la 2 puncte pentru gazde, însă ultima acțiune a sfertului a aparținut lui Tyler Laser și BC CSU Sibiu își adjudeca primul sfert cu scorul de 22-19. În actul secund sibienii au reușit să se desprindă, în mod special datorită aruncărilor de la distanță înscrise de Davis și Paliciuc. Diferența de pe tabelă a ajuns la un maxim de 12 puncte. Siriscevic și Aleksandrov nu au fost de acord cu desfășuarea eveniemntelor și i-au adus pe olteni înapoi în joc. La finalul primei reprize BC CSU Sibiu avea să aibă un avantaj de posesie în fața gazdelor de la SCM U Craiova, scorul 42-40.

După un start de repriză în care cele două echipe au găsit drumul spre coș, au urmat câteva secunde de acalmie cu ratari de ambele părți. Aleksandrov cu un coș de la distanță reușea să-și ducă echipa în fața pentru prima dată după startul meciului, scorul 46-44. Până la jumătatea secvenței cele două echipe au mers umăr la umăr pe tabela de scor. Echilibrul avea să se păstreze până spre finalul celor 10 minute ale sfertului trei. Sibiul reușea un run de 5-0 prin Pratt și Davis în ultimul minut. Reed marca o singură liberă, iar înaintea ultimul sfert scorul de 60-57 pentru formația vizitatoare. Jocul a rămas animat și în sfertul patru, cu multe coșuri la cele două panouri. Sibiul a reușit să-și clădească un avantaj de două osesii, iar Craiova alerga pentru a reveni. Aleksandrov își aducea echipa din nou în fața cu un coș de 3 puncte și îl forța pe Dan Fleșeriu să ceară time-out. Oaspeții au preluat din nou inițiativa după timpul de odihnă. Cu două minute rămase de joc, Chris Cooper își duce echipa la 5 puncte față de adversar după un slam dunk. Un turnover și apoi un atac ratat de craioveni au făcut ca BC CSU Sibiu să-și aproprie victoria, scor final 79-72.

Monyea Pratt a fost cel mai bun jucător de la echipa învingătoare cu 14 puncte, 11 recuperări, 3 pase decisive, dar și 5 mingi pierdute. Marcel Davis a venit de pe bancă cu 12 puncte. Laser, Williams și Paliciuc a contribuit fiecare cu câte 10 puncte, iar Dragoste și Cooper au marcat câte 9 puncte.

Nemanja Aleksandrov a principalul artizan al oltenilor cu 19 puncte și 11 recuperări. Ivan Mikulic a adăugat 16 puncte, 6 pase decisive și 5 recuperări, iar Ivan Siriscevic a contabilizat 12 puncte, 8 recuperări și 6 pase decisive.