Stiri Liga I Masculin

Liga I, TSF Seria 2 - Rapid și ”U” Cluj, învingătoarele primei zile

16.05.2014

Prima zi a turneului semifinal, Seria 2, din cadrul Ligii I la baschet masculin s-a încheiat cu victoriile formațiilor Rapid București și CS Universitatea Cluj

În primul meci al turneului, Rapid București a întâlnit gruparea Politehnica Iași pe care a învins-o cu scorul de 80-65. Primul sfert al meciul a fost adjudecat de moldoveni cu 23-21, urmând ca în sfertul secund alb-vișinii să se impună cu un parțial de 16-11. Astfel, la pauza mare, tabela din Sala „Horia Demian” înregistra 37-34 în favoarea celor de la Rapid București. După revenirea de la vestiare a fost din nou rândul ieșenilor să câștige sfertul, aceștia având 21-19 în actul cu numărul 3, iar înaintea sfertului decisiv erau conduși la un punct, scor 55-56. Ultima parte a meciului se anunța a fi una extrem de interesantă, însă giuleștenii s-au impus în ultimele 10 minute de joc cu un neverosimil 24-10, reușind astfel să câștige și meciul cu Poli Iași, scor final 80-65.

Marcatori

Rapid București: A. Spahiu 19 puncte,  S. Buruiană 18 (14 rec), A. Similache 15 (10 rec), C. Bordei 11 (6 rec), M. Bulancea 10, A. Lupușoara 5, D. Ștefănescu 2

Politehnica Iași: M. Nicolae 18 (6 rec), A. Pădineanu 11, I. Hurjui 10 (4 rec, 7 p.d.), A. Botez 10, F. Dăscălescu 6, V. Popovici 4, M. Necșanu 2, C. Amărghioalei 2

De cealaltă parte, în cel de-al doilea meci al zilei au dat piept gazdele de la CS Universitatea Cluj și satelitul celor de la Steaua CSM EximBank. Clujenii s-au impus la 30 de puncte diferență, scor 100-70, în fața unei echipe care a deplasat la turneul semifinal doar 8 jucători. Amfitrionii turneului au intrat foarte bine în meci, având după primul sfert un avantaj de 11 puncte pe tabelă, scor 24-13. Secvența cu numărul 2 a meciului a fost adjudecată de steliști cu 26-24, în timp ce sfertul de după pauză s-a încheiat la egalitate, 19-19. După 30 de minute scurse din meci, diferența dintre cele două echipe era de 9 puncte, alb-negrii având 67-58 pe tabela de marcaj. Ultimele 10 minute ale întâlnirii s-au scurs într-o singură parte, gazdele de sub Feleac câștigând sfertul cu 33-12 și implicit confruntarea cu scorul de 100-70.

Marcatori

Universitatea Cluj: N. Foalea 22, O. Crainic 19 (5 rec), A. Bercean 18 (9 rec, 9 p.d.), T. Pintea 16, R. Tebieș 12, M. Racovițan 7 (5 rec, 6 p.d.), M. Lazăr 2, C. Florea 2, M. Rusu 2

Steaua CSM EximBank 2: I. Dodoc 22, R. Paliciuc 22 (8 rec), C. Albu 12 (9 rec), F. Nica 9, C. Dabu 5

Clasamentul Seriei a 2-a după prima zi a turneului semifinal:

Echipă Meciuri Victorii Înfrângeri Coșaveraj Puncte
1. Universitatea Cluj 1 1 0 100-70 2
2. Rapid București 1 1 0 80-65 2
3. Politehnica Iași 1 0 1 65-80 1
3. Steaua CSM EximBank2 1 0 1 70-100 1

Reamintim faptul că, la turneul final se califică primele două clasate, însă doar cele cu drept de promovare, mai exact ”U” Cluj, Rapid București și Politehnica Iași.

În cea de-a doua zi, sâmbătă, 17 mai, primul meci se va da între Steaua CSM EximBank 2 și Poli Iași de la ora 16:00, în timp ce de la ora 18:00 va începe disputa dintre ”U” Cluj și Rapid

*Foto: Răzvan Păsărică / Laura Mureșan