Lloyd, Denson și Amukamara au marcat trei sferturi din punctele sătmărene în succesul cu CSM Târgoviște

18.02.2019

CSM Satu Mare s-a impus cu 82-41 acasă cu CSM Târgoviște în etapa a 9-a din Grupa Roșie în Liga Națională de Baschet Feminin. Dlesha Lloyd, Brittany Denson și Promise Amukamara au înscris împreună mai mult decât toată formația vizitatoare, 63 de puncte. Denson a încheiat în double-double și a fost cea mai eficientă jucătoare de pe teren.

Vicecampioana României s-a desprins începând din sfertul secund, după un început echilibrat cu ocupanta locului trei. Diferența a crescut în repriza a doua, iar la final s-a înregistrat ecartul maxim.

Dlesha Lloyd a fost coșghetera partidei cu 22 de puncte pentru CSM Satu Mare în 27:47 minute, fiind jucătoarea cu cele mai multe minute la alb-roșii în acest meci. Americanca a fost aproape de double-double cu 9 recuperări (5 ofensive/4 defensive). A înscris de 7 ori din interiorul semicercului din 15 încercări (47%), de 2 ori de la distanță din 5 tentative (40%) și a transformat ambele libere. A mai avut 3 pase decisive, 4 mingi pierdute și o intercepție, cu +20 eficiență. Americanca de 32 de ani a jucat în 18 meciuri din această ediție a LNBF, cu medii de 14,1 puncte, 4,9 recuperări, 2,6 pase decisive, 2,2 mingi pierdute, 1,6 intercepții și 14,3 eficiență în 25:55 minute.

Brittany Denson a fost cea mai eficientă (+29) jucătoare din teren, cu 21 de puncte și 11 recuperări (4/7) pentru al 7-lea double-double în acest campionat. Jucătoarea de 31 de ani cu cetățenie americană și armeană a terminat partida cu 7/10 la șuturile de la semidistanță (70%), 0/1 la triple și 7/8 la linia de fault (88%). A mai avut o pasă decisivă, o minge pierdută și o intercepție în 22:18 minute. În 17 meciuri din prima grupă valorică, pivotul este liderul echipei la mediile de puncte (17,3) și recuperări (8,9). Mai are 2,4 assist-uri pe meci, 1,7 mingi pierdute, 2 intercepții și 1,5 capace pentru 24,2 eficiență în 30:09 minute.

Promise Amukamara a înscris 20 de puncte în 26:46 minute, cu 5/11 din semicerc (45%), 1/1 de la distanță și 7/10 de la linia de fault (70%). A mai avut 5 recuperări (2/3), 5 pase decisive și 6 intercepții pentru +27 indice al eficienței. Nigeriano-americanca de 25 de ani este cea mai bună pasatoare a sătmărencelor cu 4,6 assist-uri pe meci. În 17 partide mai are medii de 15,1 puncte, 3,8 recuperări, 1,5 mingi pierdute, 2,7 intercepții și 17,9 eficiență în 31:29 minute.

După această victorie, CSM Satu Mare a trecut pe primul loc în Grupa Roșie cu 31 de puncte (14 succese/4 înfrângeri), cu un punct în plus față de ACS Sepsi SIC, care are un meci mai puțin. Pentru alb-roșii urmează miercuri un joc pe terenul Olimpiei CSU Brașov, de la ora 18:00, în etapa a 10-a din faza a doua a sezonului regulat.

*foto: informatia-zilei.ro