Lucian Țîbîrnă va juca la BC Mureș


Fratele lui Bogdan Țîbîrnă este pe cale să debuteze pe prima scenă a baschetului românesc

Lucian Țîbîrnă, fratele mai cunoscutului Bogdan, face pasul spre Liga Națională. Tânărul în vârstă de 19 ani a semnat un contract pe trei sezoane și va evolua, sub comanda lui Srecko Sekulovic, la BC Mureș Târgu-Mureș.

Născut pe 20 septembrie 1995, Lucian măsoară 2.08 m și joacă pe postul de pivot. El a bifat prezențe anul trecut atât în Liga I, cât și în competițiile de juniori. În prima întrecere amintită, Țîbîrnă a îmbrăcat maieul echipei CSU Galați, pecare a ajutat-o cu următoarele medii: 5.5 puncte, 3.0 recuperări, 0.3 pase decisive și 6.5 în dreptul eficienței.

Lucian este mai cunoscut însă pentru prestațiile sale ca jucător al Focșaniului. Chiar dacă este originar din Iași, tânărul sportiva a făcut parte din formația antrenată de Mihai Petruț, disputând majoritatea partidelor din postura de titular.

Prin urmare, el a primit distincția de “Cel mai promițător jucător” la turneul final U20, ce a avut loc în luna aprilie a acestui ani. Atunci, el a înregistrat 14.7 puncte, 12.4 recuperări, 0.6 assist-uri, respectiv 23.3 la eficiență.

Astfel, “tigrii” reușesc a opta achiziție a verii. Celelalte transferuri ale ardelenilor sunt Vlad Corpodean, Ousmane Barro, Lazar Laszlo, Andrei Căpușan, Edi Sinadinovic, Laszlo Polyak și Sammy Emile.

*Foto: Sport Arena Streetball



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Vizualizează pagina personală a jucătorului Lucian Țibîrnă

Paul Olar / 30 July 2014 / 16:30


Galerie foto


un moldovean Mult succes !
2 
Cred ca a facut o miscare buna mezinul familiei Tibarna. In Ardeal atat baschetul ca sport cat si jucatorul de baschet se bucura de un respect deosebit, exista cultura acestui sport. Salile sunt mereu sunt pline iar spectatorii isi sustin neconditionat favoritii. Bogdan are sansa sa progreseze intr-un centru baschetbalistic de traditie, un centru care se preocupa si de tinerii jucatori romani. Cu Steff, Oprea, Kilien , Baczo si Tibarna incepe sa se cristalizeze o echipa U20 interesanta  
30 July 2014 21:26
unguru hmmm...
0 
vezi ca ai ajuns sa vorbesti de bogdan care e la oradea... 
31 July 2014 00:04
Geza consecventa
1 
Aceste rezultate sunt cuantificabile. Iar chestia cu cine este meserias si cine nu SA MA SCUTITI !!!Rezultatele din acest an de la Europene demonstreaza ca nici CENEAN nici TRIF nu sunt " meseriasi ".
Ieri nu sunt meseriasi,...azi un centru care se preocupa de progresul tinerilor jucatori romani...
Bine ai venit Lucian ! 
31 July 2014 08:14
0 
Unde vedeti inconsecventa ? Nu cred ca Lucian va lucra la Tg. Mures cu d-nul Trif iar cu Cenean nici atat. Activitatea lui Trif o cunosc mai putin dar rezultatele d-nului Cenean le cunosc de mult timp si din acest motiv sunt profund dezamagit de modul in care s-a facut selectia anul acesta, cum s-a jucat si ce rezultate s-au obtinut. DA, pt rezultatele din acest sezon international pot spune ca cei 2 NU SUNT MESERIASI si poate ar trebui sa faca o pauza, la loturi, si sa studieze, fara suparare si fara resentimente. De asemenea sper ca la Tg. Mures activitatea de la U20 sa fie supervizata de d-nul Seckulovic sau poate se va angaja pt aceasta treaba un antrenor sarb, croat, turc, grec....  
31 July 2014 12:28
grizzly despre antrenori si conducatori
0 
Subscriu la cele de mai sus. Antrenorii si conducatorii sunt doua "specii" diferite. Sa nu vorbim despre antrenorii de copii si juniori.... 
31 July 2014 13:21
Geza un moldovean
0 
Departe de mine să fiu răutăcios, de multe ori mă amuză ceea ce scrie aici lumea. Data trecută chiar nu m-am inflamat așa de tare pe cît se părea. Rămîn la ideea și dorința de progres pentru baschetul românesc. Poate voi avea dreptate, poate nu, de un lucru sunt sigur, Srecko nu va superviza 99% echipa de U20, revenim la anul la acest subiect să vedem cumpătați ce se întîmplă. Pariuri nu fac, nu-mi stă în fire, dar personal, în nume propriu, nu cred că ( deși îi doresc foarte mult contrariul )va prinde multe minute pe teren în liga națională... și da, cred că va juca mai mult și va progresa mai mult cu cine nu credeți. Altă remarcă, la șueta nostră baschetbalistică :), oare dintre cele două rele, după părerea DVS. ( Cenan și Trif ), care variantă ar fi fost viabilă ( probabil veți spune niciunul :) ), Cenan fiind principalul și Trif secundul ? 1. Cenan principal-Trif secund, 2. Trif principal - Cenan secund, 3. Cenan singur, 4. Trif singur 5. niciunul. Nu de alta dar poate personalitățile fiecăruia este puternică, ori...cine este șeful ? Am discutat odată cu ilustrul Rátgéber László, antrenorul anului in 2009, un ungur din Serbia, despre principal și secund, el avînd în decursul a 10 ani un secund minunat, decedat din păcate anul trecut cînd s-a răsturnat autobuzul baschetbalistelor din Gyor, pe nume Fuzi Akos. A spus atunci, este extraordinar să lucrez cu el, pînă știe cine este șeful. Cred că doi carizmatici...nu încap în aceași teacă. Este o trupă bună acolo la Pecs, mai nou pe acest site a și apărut știrea cu plecarea lui Demeter în SUA. Deci părerea mea personală este că Lucian va fi folosit la U20,Liga 1 și mai puțin în Liga Națională. Vom trăi și vom vedea, eu îi urez succes și mă bucură legitimarea lui.  
31 July 2014 14:21
1 
Aveti perfecta dreptate. Lucian probabil ca nu va prinde in acest sezon nici un minut in prima Liga. Nici el nu cred ca spera la asa ceva mai ales ca echipele impotriva carora ar fi putut juca si el dar mai ales celalti juniori mureseni, Farul, Chiajna, Stiinta s-au retras . Important este ca va intra intr-un program de pregatire cat de cat profesionist, in anturajul si antecamera unei echipe serioase din prima liga. Cat despre antrenorii mentionati de d-voastra nu mai doresc sa comentez. Mi-am expus parerea si nu vreau sa transformam acest site in altceva.
Sper sa-l incurajati si d-voastra pe Lucian in viitorul sezon. Este un copil muncitor, care are nevoie de sprijin pt sustinere pt a progresa  
31 July 2014 16:26
Geza un moldovean
1 
De un lucru puteți fi sigur: Lucian va fi încurajat și atunci cînd poate va greși, normal prin natura sportului. De ce nu ar fi ? Este cel mai normal și mai natural lucru. Fiind tigru va fi încurajat, cum au fost și alți sportivi. Pentru binele baschetului romanesc și a copiilor pe care-i avem, trebuie făcut tot. Va fi adoptat și tratat cu respect, de asta puteți fi sigur.Cel mai îmbucurător este că a semnat pe trei ani, sperăm să crească și să rămînă. 
31 July 2014 17:42
0 
Va multumesc pt aceste cuvinte frumoase. Sunt sigur ca Lucian le citeste si el si va veni mai increzator pe 3 septembrie 
31 July 2014 19:36
Geza cuvinte
0 
Nu aveți de ce să-mi mulțumiți. Aceste gînduri nu sunt prefăcute sau scrise pentru aplanarea unor conflicte virtuale. Ele vin din felul nostru de a fi, din educație sau din conviețuirea noastră din Tg.Mureș, pusă de multe ori la îndoială.Lucian ca om va fi adoptat instantaneu, ca jucător va trebui să muncească mult și să progreseze ceea cei doresc și eu ( dacă mă citește ). Vedeți DVS. mai sunt și alți oameni care citesc pe aici, familiile lor, odraslele lor...și sunt multe cuvinte care dor. De aceea m-am inflamat data trecută ( oricum subiectul acela l-am închis ). Să aveți un weekend plăcut ! 
01 August 2014 12:13

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
TotalBaschet lansează manifestul #BaschetNuLitigii
Comunitatea baschetbalistică își adună forțele pentru a conștientiza publicul larg de problemele cu care se confruntă în anul 2019 
O nouă sancțiune dictată de FIBA împotriva SCM Timișoara: amendă de 25.000 CHF
Sabin Gherdan: "Cred că ar fi oportun pentru România implementarea unui sistem de licențiere al cluburilor" 
Porter Troupe, mesaj emoționant pe rețelele de socializare: „Ne vedem sezonul viitor”
Veteranul american a adresat cuvinte frumoase coechipierilor și fanilor Craiovei 
Când se joacă finala LNBM dintre CSU Sibiu și CSM CSU Oradea
Programul ultimului act al Ligii Naționale 
Galerie foto. CSM CSU Oradea avansează în finala LNBM după victoria din meciul patru în fața celor de la U-BT Cluj-Napoca
Confruntarea de pe malul Crișului Repede a avut parte de mai multe momente tensionate, pe lângă fazele spectaculoase oferite de jucători 
Controversă între SCM Timișoara și BCM U Pitești față de ziua de disputare a meciului pentru locurile 5-6
Partida va avea loc la oră de matineu din cauza lipsei unui acord între echipe și a altor evenimente de la sală 
Cristian Achim: „A fost o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere. Nu veți mai vedea așa ceva, ‘mark my words’”
Antrenorul bihorenilor a avut cuvinte de laudă la adresa lui Silvășan, dar și pentru fanii orădeni 
Mihai Silvășan și-a anunțat demisia de funcția de antrenor principal al lui U-BT Cluj
„Silva” a renunțat după ce a ratat calificarea în finala LNBM: „Nu am nicio problemă să îmi asum eșecul” 
Nikola Markovic: „A fost un meci foarte strâns, dar am avut noroc și am reușit să îl câștigăm”
Sârbul a fost cel mai bun marcator pentru CSM CSU Oradea, în meciul 4 contra lui U-BT Cluj 
Mihai Silvășan: „Nu am cum să detaliez dezamăgirea pe care o simt”
U-BT Cluj a ratat calificarea în finala Ligii Naționale în dauna celor de la CSM CSU Oradea 
Mihai1988 #BaschetNuLitigii
0 
Respect pentru toti totalBaschet pentru initiativa.
Respect pentru jucatori si antrenori. 
click pt. Articol 22 May 2019 09:22
alexander @Ossiryss
0 
Lasa-ne cu visele tale.. Vorbesti asa ca sa nu taci.. 
click pt. Articol 22 May 2019 08:41
ionika baschet de Romania
0 
Felicitari totalbaschet pentru inițiativă! După cum afirmă jucătorii și antrenorii din clip, problema prezentată dăinuie de ani de zile ajutată de complicitatea celor din conducerea cluburilor care sifoneaza bani publici in combinatii putrede. Niciun respect pentu jucători, pentru public, pentru ei inșiși, doar interesul meschin de a câștiga bani, faimă sau respect. Nu am sperante pentru normalizarea conditiilor de viata, antrenament, joc ale baschetbalistilor in viitorul apropiat dar sper ca acest video sa devina viral doar pentru aflarea adevarului . Respect Rasty pentru pozitia ta , se vede suferinta din vocea si exprimarea ta, stiu cat de drag iti este acest sport si sper ca intr-o zi sa il practici cu aceeasi placere.  
click pt. Articol 22 May 2019 08:40
Ossiryss Contract
0 
Ai cumva și un "cut" al secțiunii condițiilor de reziliere/încetare? Nu de alta, dar poți semna și pe 150 de ani dacă ai clauza ca poți rezilia unilateral într-o zi noroasa. Terminați naibii cu presa care se tranzacționează la kilogramul de știre! 
click pt. Articol 21 May 2019 19:37
Ossiryss @alexander
0 
Ești prost informat : a semnat pe un sfert de mileniu, dar am vrut sa vad dacă reacționează cineva! 
click pt. Articol 21 May 2019 19:07
free62 free62
0 
Tojala, ala care cand a avut echipa bine facuta l-a ciuruit Silvasan in finala si dupa aia anul trecut l-a umilit Achim? Daca prinde vreo echipa un sezon cum a avut el cu bosorogii de Runkauskas, Jonte si un Zekovic care dadeau de 3 si din afara salii, ma bag si eu sa antrenez ca de un campionat fac...
Zare Markovski asta nu inteleg cu ce a putut impresiona atata lume ca a venit dupa Tenter care era criticat pt jocul ofensiv execrabil, fara scheme ziceau unii(antrenor roman de doi lei vb aia) si a beneficiat peste noapte si de Watson(pozitie pe car Tenter juca cu Kuti...nici nu o sa mai joace Kuti 1 asa bine in veci), iar rezultatul a fost o nationala care dadea puncte uneori mai putine de cat pe vremea lui Tenter.
Hai sa mai vedem si baschet la Cluj daca tot am schimbat antrenorul...din Romania singurul care e peste Silvasna e Achim, restul joaca tot un hei rup de asta cu motivatie si atitudine la tot pasul si o minge care circula pe semicerc ca la handbal...daca nu Achim, atunci un sarb da sa joace ca Achim:) 
click pt. Articol 21 May 2019 18:09
vass bela TitiAcs,
0 
eu nu l-am nominalizat pe Cristescu, cei care se ocupa de conduicerea echipei s-au dovedit a fi incompetenti, cum de altfel ai aratat si tu in cazul lui Moldoveanu si legitimarea numai a 5 straini la inceput de sezon . Apoi, lipsa de inlocuitor pt Kuti si transferurile anemice in timpul sezonului ( eu facand comparatie cu Oradea, care s-a intarit substantial ) . Si cred ca esti de acord cu mine, degeaba schimbi antrenorul, daca nu cooptezi in conducere pe cineva care sa fie in stare sa aduca jucatori valorosi, atat inainte de campionat, cat si in intersezon . 
click pt. Articol 21 May 2019 17:33
Oldtimer Renastere usoara si grabnica
0 
In aceasta nabadaioasa primavara dl. Silvasan a avut parte de socuri majore, profesional si, mai ales, personal. Nu sunt putini cei care, intr-o atare situatie, ar fi doborati definitiv. Nu cred sa fie cazul dansului ptr ca sper ca formatia sa de luptator sa grabeasca vindecarea urmelor lasate de aceste lovituri. Evident, va urma o perioada de introspectie, de cautare, de luare a unor decizii pentru un nou inceput. Sper sa-si regaseasca echilibrul si sa beneficieze de sprijinul necesar pentru acest nou inceput, fie in sport, fie in alt domeniu. Vant din pupa, capitane ! 
click pt. Articol 21 May 2019 16:53
Oldtimer Sursa de certitudine :
0 
http://totalbaschet.ro/articol/Dan-Fle%C8%99eriu-%C3%AEnc%C4%83-trei-sezoane-la-conducerea-lui-CSU-Sibiu~67349 
click pt. Articol 21 May 2019 15:58
freeboy Meciuri
0 
Poate miercuri 29.05.2019 este meciul doi al finalei.
Fi mai atent cand scrii!

 
click pt. Articol 21 May 2019 15:06