Lucian Țîbîrnă va juca la BC Mureș


Fratele lui Bogdan Țîbîrnă este pe cale să debuteze pe prima scenă a baschetului românesc

Lucian Țîbîrnă, fratele mai cunoscutului Bogdan, face pasul spre Liga Națională. Tânărul în vârstă de 19 ani a semnat un contract pe trei sezoane și va evolua, sub comanda lui Srecko Sekulovic, la BC Mureș Târgu-Mureș.

Născut pe 20 septembrie 1995, Lucian măsoară 2.08 m și joacă pe postul de pivot. El a bifat prezențe anul trecut atât în Liga I, cât și în competițiile de juniori. În prima întrecere amintită, Țîbîrnă a îmbrăcat maieul echipei CSU Galați, pecare a ajutat-o cu următoarele medii: 5.5 puncte, 3.0 recuperări, 0.3 pase decisive și 6.5 în dreptul eficienței.

Lucian este mai cunoscut însă pentru prestațiile sale ca jucător al Focșaniului. Chiar dacă este originar din Iași, tânărul sportiva a făcut parte din formația antrenată de Mihai Petruț, disputând majoritatea partidelor din postura de titular.

Prin urmare, el a primit distincția de “Cel mai promițător jucător” la turneul final U20, ce a avut loc în luna aprilie a acestui ani. Atunci, el a înregistrat 14.7 puncte, 12.4 recuperări, 0.6 assist-uri, respectiv 23.3 la eficiență.

Astfel, “tigrii” reușesc a opta achiziție a verii. Celelalte transferuri ale ardelenilor sunt Vlad Corpodean, Ousmane Barro, Lazar Laszlo, Andrei Căpușan, Edi Sinadinovic, Laszlo Polyak și Sammy Emile.

*Foto: Sport Arena Streetball



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Vizualizează pagina personală a jucătorului Lucian Țibîrnă

Paul Olar / 30 July 2014 / 16:30


Galerie foto


un moldovean Mult succes !
2 
Cred ca a facut o miscare buna mezinul familiei Tibarna. In Ardeal atat baschetul ca sport cat si jucatorul de baschet se bucura de un respect deosebit, exista cultura acestui sport. Salile sunt mereu sunt pline iar spectatorii isi sustin neconditionat favoritii. Bogdan are sansa sa progreseze intr-un centru baschetbalistic de traditie, un centru care se preocupa si de tinerii jucatori romani. Cu Steff, Oprea, Kilien , Baczo si Tibarna incepe sa se cristalizeze o echipa U20 interesanta  
30 July 2014 21:26
unguru hmmm...
0 
vezi ca ai ajuns sa vorbesti de bogdan care e la oradea... 
31 July 2014 00:04
Geza consecventa
1 
Aceste rezultate sunt cuantificabile. Iar chestia cu cine este meserias si cine nu SA MA SCUTITI !!!Rezultatele din acest an de la Europene demonstreaza ca nici CENEAN nici TRIF nu sunt " meseriasi ".
Ieri nu sunt meseriasi,...azi un centru care se preocupa de progresul tinerilor jucatori romani...
Bine ai venit Lucian ! 
31 July 2014 08:14
0 
Unde vedeti inconsecventa ? Nu cred ca Lucian va lucra la Tg. Mures cu d-nul Trif iar cu Cenean nici atat. Activitatea lui Trif o cunosc mai putin dar rezultatele d-nului Cenean le cunosc de mult timp si din acest motiv sunt profund dezamagit de modul in care s-a facut selectia anul acesta, cum s-a jucat si ce rezultate s-au obtinut. DA, pt rezultatele din acest sezon international pot spune ca cei 2 NU SUNT MESERIASI si poate ar trebui sa faca o pauza, la loturi, si sa studieze, fara suparare si fara resentimente. De asemenea sper ca la Tg. Mures activitatea de la U20 sa fie supervizata de d-nul Seckulovic sau poate se va angaja pt aceasta treaba un antrenor sarb, croat, turc, grec....  
31 July 2014 12:28
grizzly despre antrenori si conducatori
0 
Subscriu la cele de mai sus. Antrenorii si conducatorii sunt doua "specii" diferite. Sa nu vorbim despre antrenorii de copii si juniori.... 
31 July 2014 13:21
Geza un moldovean
0 
Departe de mine să fiu răutăcios, de multe ori mă amuză ceea ce scrie aici lumea. Data trecută chiar nu m-am inflamat așa de tare pe cît se părea. Rămîn la ideea și dorința de progres pentru baschetul românesc. Poate voi avea dreptate, poate nu, de un lucru sunt sigur, Srecko nu va superviza 99% echipa de U20, revenim la anul la acest subiect să vedem cumpătați ce se întîmplă. Pariuri nu fac, nu-mi stă în fire, dar personal, în nume propriu, nu cred că ( deși îi doresc foarte mult contrariul )va prinde multe minute pe teren în liga națională... și da, cred că va juca mai mult și va progresa mai mult cu cine nu credeți. Altă remarcă, la șueta nostră baschetbalistică :), oare dintre cele două rele, după părerea DVS. ( Cenan și Trif ), care variantă ar fi fost viabilă ( probabil veți spune niciunul :) ), Cenan fiind principalul și Trif secundul ? 1. Cenan principal-Trif secund, 2. Trif principal - Cenan secund, 3. Cenan singur, 4. Trif singur 5. niciunul. Nu de alta dar poate personalitățile fiecăruia este puternică, ori...cine este șeful ? Am discutat odată cu ilustrul Rátgéber László, antrenorul anului in 2009, un ungur din Serbia, despre principal și secund, el avînd în decursul a 10 ani un secund minunat, decedat din păcate anul trecut cînd s-a răsturnat autobuzul baschetbalistelor din Gyor, pe nume Fuzi Akos. A spus atunci, este extraordinar să lucrez cu el, pînă știe cine este șeful. Cred că doi carizmatici...nu încap în aceași teacă. Este o trupă bună acolo la Pecs, mai nou pe acest site a și apărut știrea cu plecarea lui Demeter în SUA. Deci părerea mea personală este că Lucian va fi folosit la U20,Liga 1 și mai puțin în Liga Națională. Vom trăi și vom vedea, eu îi urez succes și mă bucură legitimarea lui.  
31 July 2014 14:21
1 
Aveti perfecta dreptate. Lucian probabil ca nu va prinde in acest sezon nici un minut in prima Liga. Nici el nu cred ca spera la asa ceva mai ales ca echipele impotriva carora ar fi putut juca si el dar mai ales celalti juniori mureseni, Farul, Chiajna, Stiinta s-au retras . Important este ca va intra intr-un program de pregatire cat de cat profesionist, in anturajul si antecamera unei echipe serioase din prima liga. Cat despre antrenorii mentionati de d-voastra nu mai doresc sa comentez. Mi-am expus parerea si nu vreau sa transformam acest site in altceva.
Sper sa-l incurajati si d-voastra pe Lucian in viitorul sezon. Este un copil muncitor, care are nevoie de sprijin pt sustinere pt a progresa  
31 July 2014 16:26
Geza un moldovean
1 
De un lucru puteți fi sigur: Lucian va fi încurajat și atunci cînd poate va greși, normal prin natura sportului. De ce nu ar fi ? Este cel mai normal și mai natural lucru. Fiind tigru va fi încurajat, cum au fost și alți sportivi. Pentru binele baschetului romanesc și a copiilor pe care-i avem, trebuie făcut tot. Va fi adoptat și tratat cu respect, de asta puteți fi sigur.Cel mai îmbucurător este că a semnat pe trei ani, sperăm să crească și să rămînă. 
31 July 2014 17:42
0 
Va multumesc pt aceste cuvinte frumoase. Sunt sigur ca Lucian le citeste si el si va veni mai increzator pe 3 septembrie 
31 July 2014 19:36
Geza cuvinte
0 
Nu aveți de ce să-mi mulțumiți. Aceste gînduri nu sunt prefăcute sau scrise pentru aplanarea unor conflicte virtuale. Ele vin din felul nostru de a fi, din educație sau din conviețuirea noastră din Tg.Mureș, pusă de multe ori la îndoială.Lucian ca om va fi adoptat instantaneu, ca jucător va trebui să muncească mult și să progreseze ceea cei doresc și eu ( dacă mă citește ). Vedeți DVS. mai sunt și alți oameni care citesc pe aici, familiile lor, odraslele lor...și sunt multe cuvinte care dor. De aceea m-am inflamat data trecută ( oricum subiectul acela l-am închis ). Să aveți un weekend plăcut ! 
01 August 2014 12:13

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Bogdan Popa va juca la SCM Timișoara în sezonul 2019-2020
Formația timișoreană va fi a 3-a din LNBM la care joacă Popa după revenirea din Spania 
Marius Ciotlăuș: „Sper să obținem un rezultat istoric împreună în noua ediție”
Continuarea la BCM U FC Argeș Pitești a fost prima opțiune pentru jucătorul de 23 de ani 
Surse: Monyea Pratt va juca din sezonul viitor la SCM U Craiova
Americanul a evoluat în ultimele două sezoane la CSU Sibiu 
SCM Timișoara l-a transferat pe Amaury Gorgemans
Pivotul belgian va fi la prima experiență în străinătate  
Marius Ciotlăuș continuă la BCM U FC Argeș Pitești
Extrema va fi la al 3-lea sezon consecutiv alături de alb-violeți 
Victor Petrache, foarte aproape să semneze cu SCMU Craiova (Surse)
Jucătorul de 22 de ani și-a îmbunătățit media de minute în ultima ediție a LNBM la Steaua 
Rareș Uță va evolua la U-BT Cluj-Napoca în următorul sezon
Ardelenii au confirmat și transferul lui Patrick Richard la echipa de sub Feleac 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
SURSE. Patrick Richard este noul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca
Baschetbalistul american a evoluat în cele mai puternice campionate ale Europei 
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Ossiryss Ciotlaus
0 
Și eu sper! Vreau, ma topesc! Tu vei fi miezu', asa ca te susțin! 
click pt. Articol 23 July 2019 22:01
0 
Da , este corecta informatia..se incearca aducerea lui tyler ! 
click pt. Articol 23 July 2019 20:50
0 
Stii ceva legat de laser?sau bazat pe ce a spus mai sus "fan craiova"? 
click pt. Articol 23 July 2019 19:53
gyke Mișto
0 
Hai că o să vă distrați cu Laser și cu Mo sezonul viitor.  
click pt. Articol 23 July 2019 19:34
0 
@76ers - am aceeasi parere. Sibiul nu a mai insistat pt Pratt si Craiova a intrat pe fir. Se pare ca la Craiova se prefera jucatorii deja afirmati in campionatul nostru. 
click pt. Articol 23 July 2019 17:03
0 
@sebi, no, suntem curiosi acum, zi-i numele. 
click pt. Articol 23 July 2019 16:35
0 
Eu de laser nu stiu nimic :))) 
click pt. Articol 23 July 2019 16:10
0 
Incepe cu "La" si se termina cu "ser" 
click pt. Articol 23 July 2019 16:07
76ers mikki
0 
Pai sunt situatii total diferite, Gajovic a purtat negocieri in paralel cu Pitesti si Craiova si a ales oferta mai mare. Craiova probabil a intrat in discutii cu Pratt dupa ce el a refuzat sa prelungeasca cu Sibiul si stiau despre situatia cu Gajovic...Poate ca Mo a acceptat o oferta asemanatoare cu cea venita de la Sibiu, ma indoiesc ca este cu mult mai mare, din dorinta de a le arata celor de la Sibiu ce au pierdut... 
click pt. Articol 23 July 2019 16:06
0 
Spune-ne :) Runkauskas, Flowers, Pasalic, Tamulis? 
click pt. Articol 23 July 2019 16:01