MVP Finala LNBF 2017 - Tyaunna Marshall

28.04.2017

Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și-a apărat titlul de campioană națională cucerit în 2016, după victoria din finala din 2017 împotriva Universității Cluj-Napoca, câștigată cu 3-1 la general. La fel ca în sezonul regulat, sferturile de finală sau semifinală, Sepsi a prestat un joc colectiv foarte bun și în ultimul act, joc colectiv însă din care s-a remarcat în mod special baschetbalista Tyaunna Marshall, aceasta având prestații solide în toate cele patru meciuri jucate împotriva Clujului.

Sepsi și-a adjudecat astfel titlul de campioană națională în sezonul 2016-2017 chiar în fieful formației din Cluj-Napoca, iar în urma tuturor evoluțiilor din ultimul act al campionatului, Tyaunna Marshall este în opinia TotalBaschet, MVP-ul finalei

Cifrele americancei Tyaunna Marshall în Finala LNBF 2017 dintre Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și Universitatea Cluj, câștigată de Sepsi cu 3-1 la general:

Meciul 1 (Sepsi vs. Universitatea 64-66) - 33 minute, 19 puncte, 3 recuperări, 1 intercepție, 7 la eficiență

Meciul 2 (Sepsi vs. Universitatea 72-66) - 35 minute, 27 puncte, 7 recuperări, 3 pase decisive, 3 intercepții, 2 capace, 1 minge pierdută, 26 la eficiență

Meciul 3 (Universitatea vs. Sepsi 68-72) - 28 minute, 26 puncte, 4 recuperări, 2 pase decisive, 2 intercepții, 4 mingi pierdute, 20 la eficiență

Meciul 4 (Universitatea vs. Sepsi 76-85) - 38 minute, 21 puncte, 3 recuperări, 1 pasă decisivă, 3 intercepții, 1 capac, 3 mingi pierdute, 16 la eficiență

TOTAL (4 meciuri pt Tyaunna Marshall) - 134 minute, 93 puncte, 17 recuperări, 6 pase decisive, 9 intercepții, 3 capace, 8 mingi pierdute, 69 la eficiență

Tyaunna Marshall și-a pus medalia de aur la gât în Liga Națională din România în urma unui sezon în care nu a lipsit în niciun meci de pe parchet. În cele 35 de partide jucate în echipamentul alb-verde, Marshall a acumulat medii de 18.5 puncte pe meci, 6.6 recuperări, 2.4 pase decisive, 2.5 intercepții, 2.4 mingi pierdute și 20.1 la eficiență, totul în 32:40 minute jucate. Toate cifrele din campionat ale sportivei în 2016-2017 pot fi consultate AICI.

Americanca a terminat astfel cel de-al treilea sezon consecutiv în România, toate trei în echipamentul formației din Sfântu Gheorghe, cucerind două medalii de aur și una de argint în LNBF.

*Foto: Mircea Roșca (sportpictures.eu)