MVP Finala LNBF 2019 - Kristina Higgins

22.05.2019

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a reușit al 4-lea titlu național consecutiv după ce s-a impus cu 3-2 în finala cu CSM Satu Mare. Covăsnencele au câștigat meciul 5 acasă cu 59-56, după ce au revenit de la -11. Din nou alb-verzile s-au bazat pe un joc colectiv, astfel că la cele cinci meciuri ale finalei au ieșit pe rând în față alte nume. Cea mai eficientă jucătoare a vechii și noii campioane în ultimul act a fost Kristina Higgins.

Finala LNBF din 2019 a fost cea mai strânsă din ultimii ani, având nevoie de joc decisiv după ce Sepsi a câștigat primele două partide acasă și CSM Satu Mare a revenit cu două victorii pe propriul teren. Pentru alb-verzi a fost o premieră să primească trofeul de campioană la Sepsi Arena.

Kristina Higgins a fost cea mai eficientă jucătoare a lui Sepsi și cea mai bună recuperatoare în cele cinci jocuri din finală, astfel că pivotul este, în opinia TotalBaschet, MVP-ul finalei. Americanca a fost a doua marcatoare a echipei în ultimul act, cu un total de 56 de puncte, unul mai puțin decât căpitanul Annemarie Godri Părău.

Cifrele americancei Kristina Higgins în finala LNBF 2019 dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și CSM Satu Mare, câștigată de Sepsi cu 3-2 la general:

Meciul 1 (Sepsi vs CSM 66-54) – 29:39 minute, 7 puncte, 9 recuperări, 2 assist-uri, 3 mingi pierdute, 9 eficiență

Meciul  2 (Sepsi vs CSM 57-49) – 27:42 minute, 10 puncte, 11 recuperări, 1 assist, 3 turnovers, 15 eficiență

Meciul 3 (CSM vs Sepsi 52-47) – 35:11 minute, 13 puncte, 10 recuperări, 2 assist-uri, 3 intercepții, 2 to, 17 eficiență

Meciul 4 (CSM vs Sepsi 59-56) – 37:16 minute, 14 puncte,  9 recuperări, 2 pase decisive, o interepție, 1 to, 17 eficiență

Meciul 5 (Sepsi vs CSM 59-56) – 35:52 minute, 12 puncte, 9 recuperări, 2 assist-uri, o intercepție, 2 to, 17 eficiență

TOTAL (5 meciuri pentru Kristina Higgins) – 165:20 minute, 56 de puncte, 48 de recuperări, 9 pase decisive, 11 mingi pierdute, 5 intercepții, 75 eficiență

Kristina Higgins este la primul titlu în România (la al 3-lea sezon, primul cu Sepsi). Pivotul american a evoluat în 33 de meciuri pentru alb-verzi în acest campionat și are medii de 16,1 puncte, 10,8 recuperări, 1,7 pase decisive, 1,8 mingi pierdute, 1,4 intercepții și 24,1 eficiență în 28:13 minute. A reușit de 20 de ori să încheie în double-double.

Annemarie Godri Părău a fost cea mai bună marcatoare a campioanei în finală, cu un total de 57 de puncte. Fundașul a reușit cea mai bună performanță a unei jucătoare de la Sepsi în ultimul act în ceea ce privește punctele înscrise într-un meci, 20 în partida a doua. Căpitanul alb-verzilor a avut 57 eficiență totală în cele 5 partide, oferind și 19 pase decisive.

*foto: Miska Brigitta