Maegan Conwright, 28 de puncte la ultimul meci în alb-violet

21.01.2018

Cele trei jucătoare au ieșit în evidență la meciul din etapa a 16-a, găzduit de sala Constantin Jude. CS SCM Timișoara s-a impus cu 77-68 în fața lui CSU Alba Iulia.

A fost ultima partidă a fundașului Maegan Conwright pentru gruparea de pe Bega. Aceasta a stat cel mai mult în teren de la alb-violete, 38:48 minute. A înscris 28 de puncte cu 5 din 7 reușite atât de la distanță, cât și din interiorul semicercului. A transformat toate cele trei libere de care a beneficiat. A mai avut 3 recuperări (1 ofensivă/2 defensive), 3 pase decisive, 2 greșeli personale, 3 faulturi scoase, 3 mingi pierdute, 2 intercepții și un capac pentru 30 indice al eficienței. La ultima apariție în alb-violet, fundașul a avut cele mai bune procentaje la aruncările din acțiune, 71,4%.

Conwright are a doua medie de puncte în campionat, 20,31, cu un total de 264 în 13 partide. Americanca a jucat 36:39 minute/meci, cu 4,8 assist-uri, 3,3 recuperări, 3,5 mingi pierdute și 17,2 eficiență medie. Fundașul a înscris cel mai mult într-un meci din actuala ediție de campionat, 32 de puncte cu CSM Satu Mare.

Dlesha Lloyd a reușit al treilea double-double în campionat pentru SCM Timișoara. Aceasta a încheiat partida cu 23 de puncte și 12 recuperări (2 ofensive/10 defensive) în 38:16 minute. A marcat 9 aruncări de două puncte din 16, una din două de la distanță și 2/2 de la linia de fault. A avut 3 greșeli personale, 3 faulturi scoase, 4 mingi pierdute și o intercepție pentru 29 indice al eficienței.

Lloyd este cea mai eficientă jucătoare de la SCM în acest sezon, cu 21 media în cele 14 meciuri de până acum. Cifrele sale sunt: 18,8 puncte/mec, 7,1 recuperări, 3,5 pase decisive, 2,9 mingi pierdute ș 2,3 intercepții, în 36:26 minute.

Jessica January a fost cea mai bună jucătoare de la CSU Alba Iulia cu 23 de puncte și 14 recuperări (7/7). A fost integralistă și a avut 29 în dreptul eficienței. A marcat 7 din 14 aruncări de două puncte, 1/3 de după semicerc și 6/10 de la linia de fault. A adăugat 3 pase decisive, 2 greșeli personale, 8 faulturi, o minge pierdută și 3 intercepții. A fost al doilea double-double în acest campionat penru January.

Fundașul are medii de 16,6 puncte, 5,9 recuperări și 4,2 pase decisive în 13 partide. A jucat 34:18 minute/meci, cu 15,8 eficiență medie.