Mai multe echipe din LNBM si LNBF ar putea fi depunctate pentru absența de la turneele din CN 3X3


ACS Sepsi SIC, printre formațiile care nu au îndeplinit "norma" de turnee de streetball

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe poate începe următoarea ediție a Ligii Naționale cu o penalizare de 5 puncte. Campioana României la feminin, la fel ca alte echipe, nu a participat la cel puțin patru turnee, cum o cere regulamentul. Consiliul Director a decis în luna mai că neparticiparea la minim 4 turnee din LN 3x3 se sancționează cu o penalizare de 5 puncte în campionatul următor de 5 la 5.

Echipele care vor să participe în Ligile Naționale în sezonul viitor au de îndeplinit criterii noi din această vară. Printre ele se numără și participarea în campionatul de 3x3, competiție care se dispută în premieră. Mai precis, cluburile trebuiau să trimită echipă la cel puțin 4 din cele 13 turnee incluse în listă. În afară de cel de la Sibiu, toate celelalte turnee au fost organizate de Sport Arena Streetball. Ultimele două s-au disputat în week-end, la Timișoara și Ploiești. La unele turnee cererea de înscriere a fost mare și locurile s-au epuizat rapid, astfel că echipele din LN 3x3 au trebuit să se reorienteze spre alte locații sau spre alte perioade.

Federația Română de Baschet a publicat astăzi clasamentul LN 3x3 la feminin și masculin după cele 13 turnee, cu punctajele obținute de echipe la fiecare turneu în parte. Mai multe formații nu au strâns patru participări, astfel că pot fi penalizate.

În Regulamentul Specific al Ligii Naționale 3x3, 2017-2018, se specifică la punctul 3.3:

Participarea in LNB 3x3, editia 2018, a cluburilor din LNB si Liga 1, feminin si masculin, este obligatorie pentru inscrierea ulterioara in LNB 5x5, feminin si masculin, sezonul 2018-2019.

La punctul despre sistemul competițional se specifică obligația echipelor să participe la un minim de 4 turnee.

Consiliul Director al FRB a stabilit în 23 mai condițiile de eligibilitate pentru echipele care vor să participe în LNBF și LNBM. În comunicatul de pe site-ul federației se specifică:

Participare in Liga Nationala de Baschet 3x3, sezonul 2018: neparticiparea la minim 4 turnee din circuitul 3x3 se sanctioneaza: depunctare cu 5 puncte in LNB;

 

 

Conform acestei decizii, echipele care nu au participat la cel puțin 4 turnee de 3x3 ar trebui să înceapă campionatul cu -5 în sezonul viitor.

Deținătoarea ultimelor trei titluri de la feminin, ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, este cel mai sonor nume de pe lista formațiilor care riscă depunctarea. Sepsi a participat doar la două turnee, la Galați și Râmnicu Vâlcea. Alte cinci echipe înscrise inițial în LN 3x3 feminin nu au îndeplinit condiția de participare la patru turnee, dar nu toate vor participa în LNBF  în sezonul viitor: CSO Voluntari (care nu este și în LNBF, a fost la 3 turnee), CSU CSM Oradea (are tot trei turnee), CS SCM Timișoara (a desființat echipa feminină și are două turnee la activ), ACSB Teleorman Alexandria (a fost la un singur turneu) și ACS BC Sirius Târgu Mureș (n-a fost la nici un turneu, este singura echipă care apare cu roșu). În cazul mureșencelor (posibil și al teleormănencelor) se vorbește despre noul CSM, afiliat provizoriu, astfel că ar putea să o ia de la zero.

De menționat că la feminin și CSU Alba Iulia a primit o penalizare de 3 puncte pentru următoarea ediție a LNBF, plus interdicția de a folosi cel mult 2 jucătoare străine pe foaia de joc. Această decizie a fost luată după ce CSU și-a retras satelitul din Liga 1 după startul competiției.

La masculin, din 24 de echipe înscrise în LN 3x3, 7 nu au participat la patru turnee și ar putea începe cu minus 5 LNBM în sezonul viitor, dacă vor să participe în campionat și îndeplinesc celelalte criterii de eligibilitate. Ambele formații din Ploiești, CSM și CSU, au fost la trei turnee. BC Timba Timișoara a anunțat deja că nu participă în LNBM, astfel că nu și-a mai trimis echipa la 3x3 după ce a participat la două turnee. CSM Mediaș figurează cu trei prezențe, iar Agronomia București a fost doar la un turneu, pe ultima sută de metri. Dinamo București n-a mers la nici un turneu, în timp ce CSM București apare cu roșu în clasament.

Rămâne de văzut dacă federația va lua măsuri și va aplica decizia Consiliului Director din 23 mai și echipele vor fi penalizate sau se va găsi o „portiță de scăpare”.



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre CS Universitatea CSM Oradea
Citește ultimele știri despre CST BC Alexandria
Citește ultimele știri despre UPM BC Sirius Tîrgu Mureș
Citește ultimele știri despre CSM Ploiești
Citește ultimele știri despre CS Municipal Mediaș
Citește ultimele știri despre CS Dinamo Știința Bucureşti

Andreea Vlase / 31 July 2018 / 19:30


Galerie foto


0 
ACSBT Alexandria e moartă... Penalizează strigoii!  
31 July 2018 21:37
un moldovean Alexandria
0 
Sa intelegem ca pseudoguvernantii nostri din jud. Teleorman, pastoriti de tatucul din Alexandria sunt atat de meschini si tampiti ca nu au putut asigura o finantare de 200000-300000 euro pt a mentine aceasta echipa ? Mare pacat ! Alexandria chiar devenise o pepiniera pt baschetul feminin masculin iar munca d-nului Piperea chiar producea .... 
31 July 2018 21:43
0 
Anul trecut au dat 100000 de euro, s-a reușit o supraviețuire decentă. Președintele CJ a venit în tribuna la meciul câștigat cu Satu Mare, și-a făcut poze, a lăudat echipa dar a "uitat" să dea ce promisese înainte de începerea campionatului! Acum primăria face CSM, vedem ce va fi, da' eu nu văd un viitor bun.  
31 July 2018 23:40
0 
Nu vad in lista echipelor masculine , nici Politehnica Iasi... 
31 July 2018 21:40
trancer Laca!
0 
Ai legătură, baga! 
31 July 2018 22:25
laca1968 trancer
0 
Sunt obosit mosule! Nu mai pot! E mai rau ca in Somalia! 
01 August 2018 18:56
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Federatie sa faca un campionat special cu streetbolul si sa lasa in pace liga nationala de baschet.Ce obligatie bizara!!Incet cu incetul tara ramane fara baschet din cauza unor prevederi bizare!!Vom pretesta urat de tot impotriva masurilor aberante si bizare !!
 
01 August 2018 18:15

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dan Fleșeriu: „Șansele sunt împărțite în mod egal între cele două echipe”
BC CSU Sibiu o întâlnește pe CSM CSU Oradea în finala Ligii Naționale 
Dan Fleşeriu și Cristi Achim, live studio pe totalbaschet
Cei doi antrenori vor vorbi înainte de debutul finalei LNBM 
Mirel Dragoste: „Probabil există un mic avantaj moral în fața lor”
Fundașul lui BC CSU Sibiu a prefațat primele două meciuri ale finalei Ligii Naționale 
CSM CSU Oradea continuă tradiția și organizează un Watch Party pentru primele două jocuri ale finalei
Suporterii orădeni vor putea urmări aceste meciuri pe un ecran gigantic amplasat pe parchetul Arenei Antonio Alexe 
Când se joacă finala LNBM dintre CSU Sibiu și CSM CSU Oradea
Programul ultimului act al Ligii Naționale 
Ce se întâmpla în baschetul mondial când BC CSU Sibiu juca ultima finală de campionat
Formația de pe Cibin a câștigat titlul național în 1999, la ultima prezență în finală 
Daniel Ewing, nelămurit cu selecția pentru All-NBA Teams
Conducătorul de joc al lui CSU Sibiu l-ar fi preferat pe Russell Westbrook în locul lui Kyrie Irving 
Vlad Moldoveanu despre Aleksandar Rasic: „Jucătorul acesta merită o sală plină”
Internaționalul român își dorește o asistență numeroasă la meciul dintre U-BT Cluj-Napoca și SCM U Craiova 
Aleksandar Rasic se retrage din baschet la finalul acestui sezon
Anunțul oficial a fost făcut printr-o scrisoare impresionantă adresată sportivului sârb 
Steaua București câștigă partida de acasă cu Dinamo Știința
Confruntarea a contat pentru ocuparea locului șapte în LNBM 
pipzn @Moldoveanu
0 
Nu sunt suparat atat pentru rezultate cat pentru jocul (si) din acest sezon. Dar da, voi fi duminica in sala pentru Rasic si pentru echipa.

Sper sa va vedem in sezonul urmator tot aici, motivat pentru, sper un nou inceput.
 
click pt. Articol 25 May 2019 20:44
0 
De la 850.000 la 1.000.000 euro e diferenta mare. 
click pt. Articol 23 May 2019 15:01
Renan Felicitări!
0 
Întreaga echipă, conducere și antrenori, merită felicitati pentru acest sezon. Ne a batut Timișoara in cel mai important meci, când puteam evita Oradea, ne a batut si acum fara cel mai important jucător al lor. Cu un buget de 1 milion de euro, am reusit sa formăm cea mai slabă echipă din ultimii ani. Individual unii jucători sunt valoroși, dar nu s a format o echipă. In meciul acesta am avut 1/18 de 3 pct. Dacă conducerea si antrenorul ar avea onoare și ar depune demisiile pentru că i al doi lea an în care nu și îndeplinesc obiectivul. Si vor veni unii "suporteri" ai echipei si vor spune ca antrenorul e pasionat, ca jucătorii transpiră și tot felul de scuze penibile. Imi pare rau doar de faptul că regretatul profesor Ziguli n a prins un asemena buget. 
click pt. Articol 23 May 2019 14:21
0 
Nu-mi fac iluzii ca ma va citi aici vreun grangure de la onoratul organ federal, însă vreau sa rămână scris : sa va fie rușine pana la sfârșitul zilelor voastre ca, prin incompetență, nerușinare și corupție, ați permis ca obrazul acestei tari sa fie inca odată mânjit! Cu oameni ca voi la butoane, niciodată acest sport nu va progresa cu adevărat în România! Am crezut ca balcanismele din arbitraj, pregătirea și licențierea antrenorilor și listele "servite" de la loturile naționalele juniori, sunt maximum de nemernicie de care sunteți capabili, dar mi-ați depășit din nou așteptările! Nu-mi dau seama exact, DNA-ul sau DIICOT-ul ar trebui sa va pună întrebări, dar sper ca măcar una dintre ele sa va intrebe una-alta. 
click pt. Articol 23 May 2019 13:03
Marius Stern Comparativ
0 
Era echivalentul Cupei UEFA la fotbal.In baschetul feminin era echivalenta cu Cupa Liliana Ronchetti. 
click pt. Articol 23 May 2019 10:00
0 
nivelul nostru a ramas deci cam tot acelasi, tot in a treia competitie ne luptam.
toate bune! 
click pt. Articol 23 May 2019 08:37
76ers A da
0 
Și campionatul românesc primea un loc sau doua in competiție dar echipele trebuiau sa înceapă din primul sau al doilea tur și rar treceau de primul meci ... 
click pt. Articol 23 May 2019 03:08
0 
Din ce îmi aduc eu aminte nu era printre cele mai importante competiții europene la acea vreme dacă nu ma înșel era cam a treia ca valoare deci un Basketball Champions League din zilele noastre. Ulterior îmi aduc aminte ca a existat o fuzionare cu o alta cupa parca prin anul 2000 din care a ieșit actuala competiție Eurocup 
click pt. Articol 23 May 2019 02:53
studentU foarte fain
0 
articolul, inclusiv tusa de final. O intrebare pt cunoscatori: ce a fost cupa Korac? As putea google ui, dar as vrea un insight in comapratie cu competitiile europene actuale. 
click pt. Articol 22 May 2019 22:07
ajax Halo, deșteptarea!
0 
Treziți-vă odată adormitilor și tăiați în carne vie! E limpede pt toată lumea ca aceiași smecherasi se învârt în conducerea cluburilor cu probleme, persoane fizice sau juridice, și nu luați nicio măsură. La un club declarat în faliment cineva trebuie sa răspundă, iar pt asta as interzice acelor persoane, care s-au aflat în conducerea cluburilor respective, sa mai facă parte din consiliul de administrație pana nu se achita la zi toate datoriile. Federație de 2 bani 
click pt. Articol 22 May 2019 20:21