Marina Solopova, cea mai bună marcatoare în meciul 4 al finalei, cu 14 libere transformate

28.04.2018

Finala LNBF s-a încheiat cu 3-1 pentru ACS Sepsi SIC, după ce s-a impus cu 85-76 în meciul patru, la Satu Mare. Formația gazdă a avut cinci jucătoare cu cel puțin 10 puncte înscrise. Marina Solopova a fost coșghetera partidei cu 23 de puncte, majoritatea de la linia de fault.

Lituanianca a jucat 33:11 minute, timp în care a contribuit cu 23 de puncte, 3 recuperări și 5 pase decisive. A comis 4 turnover-uri și a scos 11 faulturi de la adversare. A mers de 15 ori la linia de libere și a înscris 14 aruncări de un punct. A avut 3/5 la șuturile din interiorul semicercului și 1/5 de la distanță. Solopova a avut +20 indice al eficienței. În acest sezon are medii de 11.7 puncte, 5.5 recuperări, 4.9 pase decisive și 13.7 eficiență medie. A jucat în 25 de meciuri, 29:47 minute/partidă.

Andra Mandache a petrecut cel mai mult timp în teren la formația sătmăreană în meciul 4 al finalei, 37:17 minute. Căpitanul alb-roșiilor a contribuit cu 16 puncte, 4 recuperări și 2 pase decisive, pentru +11 indice al eficienței. A înscris 5 coșuri de două puncte din 13 încercări și 2 din 4 de la distanță. În acest sezon, veterana de la CSM a jucat 36:06 minute/meci în 27 de partide din LNBF. Are medii de 14.6 puncte, 4.6 recuperări și 2.4 pase decisive, cu 13.6 eficiență medie.

Porchia Green a fost cea mai eficientă jucătoare a gazdelor. Fundașul a încheiat partida în double-double, cu 13 puncte și 11 recuperări. A adăugat 4 pase decisive și 2 intercepții, pentru +22 indice al eficienței. În cele 36:13 minute petrecute pe parchet, a avut 2/9 la șuturile de două puncte și 3/4 de după semicerc. Green a evoluat în 28 de meciuri pentru CSM Satu Mare în acest campionat, având cea mai mare medie de minute/meci, 37:52. Celelalte cifre importante sunt: 9.8 puncte/meci, 6.1 recuperări și 5.3 pase decisive, pentru 15.2 eficiență medie.

Brittany Denson a reușit al doilea său double-double în finală, cu 12 puncte și 11 recuperări. Pivotul american a jucat 34:29 minute și s-a mai remarcat cu 3 capace, pentru +21 în dreptul eficienței. A înscris de 5 ori de la semidistanță din 10 încercări, iar de la linia de fault a transformat ambele aruncări de care a beneficiat. Ultima sosită la CSM a prins 13 meciuri în LNBF, cu 29:19 minute/partidă. Are medii de 13.5 puncte, 10.2 recuperări, 1.8 pase decisive și 1.4 capace, cu 19.2 eficiență medie.

Taneisha Harrison a fost a 5-a jucătoare în double-digits, cu 10 puncte în 29:18 minute. Americanca a terminat partida cu 3/4 la aruncările de două puncte, 0/3 de afară și 4/4 la libere. Și-a mai trecut în cont 2 recuperări, 2 pase decisive și 3 mingi pierdute, cu +7 în dreptul eficienței. Harrison are cea mai mare medie de puncte în tabăra sătmăreană, 16.9. A jucat în 28 de meciuri în acest campionat, cu o medie de 31:43 minute. Are 5.1 recuperări/partidă, 3.1 pase decisive și 14.7 eficiență medie.

Sătmărencele încheie sezonul pe locul secund, clubul fiind pentru a treia oară pe această poziție.