Marina Solopova, cea mai eficientă la meciul pierdut de CSM Satu Mare cu SCM Timișoara

24.03.2018

Formația din Satu Mare a deschis play-off-ul cu o înfrângere acasă în fața formației care a încheiat sezonul regulat pe locul 7, SCM Timișoara. A fost 71-82 într-o partidă în care doar două jucătoare de la gazde au avut un indice al eficienței mai mare de +10.

Marina Solopova a fost cea mai eficientă jucătoare de pe teren, cu +24 indice al eficienței. Lituanianca a jucat 25:38 minute și a încheiat partida cu 16 puncte, 8 recuperări (1 ofensivă/7 defensive) și 7 pase decisive. Aceasta a avut 0/1 la aruncările de la semidistanță și 4/9 la cele de după semicerc. A transformat toate cele patru aruncări de un punct pe care le-a avut. A adăugat 2 mingi pierdute și o intercepție. Solopova a jucat în 17 meciuri din LNBF, cu medii de 12.1 puncte, 5.8 recuperări și 4.9 pase decisive. Are 30:49 minute/meci, cu 14.3 eficiență medie.

A doua cea mai eficientă jucătoare de la CSM Satu Mare a fost Porchia Green. Fundașul a jucat toate cele 40 de minute și a contribuit cu 10 puncte, 5 recuperări (3/2), 3 pase decisive, o minge pierdută și o intercepție, pentru +16 indice al eficienței. Americanca a marcat ambele aruncări de două puncte pe care le-a încercat, iar de după semicerc a avut 2 reușite din 4. Green este jucătoarea cu cele mai multe minute petrecute în teren pentru CSM Satu Mare, cu o medie de 38:49 minute în 20 de meciuri. Mai contribuie cu 10.6 puncte/meci, 5.9 recuperări și 5.9 pase decisive, cu 15.9 eficiență medie.

Celelalte trei jucătoare care au marcat cel puțin 10 puncte pentru formația gazdă au încheiat partida cu un indice al eficienței sub 10, din cauza multelor ratări. Procentajul șuturilor a făcut diferența. Sătmărencele au marcat 22 de coșuri din acțiune din 61 încercate (36%), în timp ce timișorencele au marcat 28 de aruncări din 54 de încercări (52%).

Brittany Denson a marcat 12 puncte și a adăugat 6 recuperări (5/1), cu +9 în dreptul eficienței. Pivotul a avut 2/7 la aruncările de două puncte și 8/11 de la linia de fault în 23:41 minute. Denson are 5 partide jucate în LNBF pentru sătmărence, cu 11.2 puncte, 8.6 recuperări și 1.4 pase decisive, în 24:47 minute/meci, cu 14.8 eficiență medie.

Taneisha Harrison a marcat 12 puncte și a mai avut 2 recuperări (1/1), 3 pase decisive, dar și 6 mingi pierdute. Americanca a petrecut pe teren aproape 28 de minute și a încheiat cu +1 în dreptul eficienței. Doar o treime din aruncările sale și-au atins ținta (3/7 la cele de două puncte și 2/8 de la mare distanță). Harrison este principala marcatoare de la CSM, cu o medie de 18.8 puncte/meci, plus 6 recuperări și 3.3 pase decisive. A intrat în 20 de partide din LNBF, cu 33:13 minute și are 17 eficiența medie.

Andra Mandache a înscris 10 puncte în 33:49 minute. Căpitanul de la CSM a marcat 5 din 11 aruncări de două puncte și 0/3 de după semicerc. A mai avut 5 recuperări (3/2), 2 assist-uri, 2 mingi pierdute și 2 intercepții), cu +8 în dreptul eficienței. Mandache este jucătoarea autohtonă de bază pentru alb-roșii, cu arpoape 38 de minute/meci în 19 partide din campionat. Aceasta are medii de 15.5 puncte, 4.9 recuperări și 2.6 pase decisive, cu 15.2 eficiență medie.

Al doilea meci al seriei din primul tur de play-off este programat marți la Timișoara, de la ora 19:30. Dacă va fi nevoie de joc decisiv, acesta se va juca la Satu Mare în 30 martie.

*foto: Sport Pictures Flickr