Marta Fodor și Leeza Burdgess, la cele mai bune prestații stagionale ca puncte înscrise

30.12.2018

FCC ICIM Arad a pierdut cu 72-82 în fața Olimpiei CSU Brașov, în etapa a 2-a din Grupa Roșie a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Marta Fodor și Leeza Burdgess au fost cele mai bune marcatoare ale galben-albastrelor cu câte 19 puncte, reprezentând recorduri stagionale pentru cele două sportive. Alte două jucătoare de la gazde au încheiat în double-digits.

Leeza Burdgess a strâns cele mai multe minute în tabăra arădeană la înfrângerea cu brașovencele. Pivotul a petrecut în teren 34:18 minute și și-a trecut în cont al 4-lea double-double în această ediție a LNBF, cu 19 puncte și 10 recuperări (4 ofensive/6 defensive). Pivotul a încheiat partida cu 8/12 la șuturile din semicerc (67%) și 3/6 de la linia de fault. A mai avut 2 pase decisive, 2 greșeli personale, 6 faulturi scoase, 5 mingi pierdute, o intercepție și un capac, pentru +21 indice al eficienței. Precedentul său record stagional de puncte înscrise era de 16, tot într-un duel cu formația brașoveană, când a fost în double-double.

De altfel, Burdgess a reușit 3 din cele 4 double-doubles din această ediție a LNBF în fața alb-albastrelor. Pivotul de 28 de ani este liderul formației arădene la recuperări, cu 10,7 mingi prinse la panou pe meci în 12 etape. Americanca a jucat 31:04 minute pe meci și mai are medii de 9,6 puncte, 1,6 pase decisive, 3,4 mingi pierdute și 0,8 capace, pentru 12,9 eficiență medie. Burdgess este la al doilea sezon în LNBF după ce anul trecut a jucat la SCM Timișoara, cu care a avut o eficiență mai bună, medie de 15,6 în 25 de meciuri. Pentru alb-violete a jucat 31:46 minute/partidă, cu 11,7 puncte, 9,4 recuperări, 2,2 pase decisive, 3,1 turnovers și o intercepție. Cu formația de pe Bega, pivotul a avut și procentaje mai bune la aruncări, 49,3% din semicerc față de 41,8% și 62,6% de la libere față de 53,5%.

Și Marta Fodor și-a îmbunătățit recordul stagional de puncte cu cele 19 marcate în coșul brașovencelor. Extrema a jucat 29:05 minute, ieșind după ce s-a accidentat la finalul sfertului trei. Aceasta și-a ținut echipa aproape în multe momente în care oaspetele se distanțau. A încheiat partida cu 6/10 la șuturile de două puncte, 2/7 la cele de la distanță și 1/2 de la linia de fault. A mai avut 5 recuperări, 2 greșeli personale, 2 faulturi scoase, o minge pierdută și o intercepție, pentru +14 eficiență.

A fost al doilea său meci consecutiv în double-digits, după cel cu CSM Târgoviște. În fața dâmbovițencelor reușise precedentul său record de puncte în galben-albastru, 17, la un meci din prima fază a sezonului regulat. Fodor s-a alăturat grupării de pe Mureș în acest sezon, de la CSU Alba Iulia. A jucat 31:59 minute/meci în primele 12 runde ale campionatului. Are medii de 11 puncte, 3,8 recuperări, 1,9 pase decisive, 1,4 mingi pierdute și 1,9 intercepții, pentru 11,9 eficiență. Este sezonul său în primul eșalon cu cea mai bună eficiență medie, după ce în 2011-2012 avea 10,6 în 34 de meciuri cu Universitatea Cluj-Napoca.

Milica Deura a intrat de pe bancă și a avut o contribuție importantă pentru arădence. Bosniaca sosită în această lună la FCC ICIM a jucat 22:07 minute și a înscris 11 puncte. Aceasta a avut 1/4 la șuturile de la semidistanță și 3/4 la cele din afara semicercului. A mai avut 3 recuperări (1/2), 3 pase decisive, o minge pierdută și o intercepție, cu +13 indice al eficienței. Fundașul a fost la al treilea meci alături de galben-albastre și are medii de 9,3 puncte, 2 recuperări, 2,3 pase decisive, 1,7 mingi pierdute și 1,7 intercepții în 22:49 minute, cu 9,3 eficiență medie. Aceasta a mai jucat în LNBF la Alba Iulia, în sezonul 2014-2015, când a avut cifre puțin mai slabe în 32 de partide.

Miljana Dzombeta a fost a patra jucătoare în double-digits pentru galben-albastre, cu 11 puncte în 32:48 minute. Jucătoarea de 24 de ani a marcat 4 coșuri de două puncte din 9 încercări și o triplă din 3. A mai avut 3 recuperări, 6 pase decisive, 2 greșeli personale, un fault scos, 2 mingi pierdute și 2 intercepții, cu +13 eficiență. Dzombeta are 13,1 puncte pe meci în cele 12 etape de până acum, având o singură partidă când nu a înscris cel puțin zece puncte. A evoluat 34:04 minute pe partidă și mai are medii de 3.3 recuperări, 3,3 pase decisive, 1,9 turnovers și 3,1 intercepții, cu 13,7 eficiență medie. Dzombeta a jucat în LNBF și la începutul sezonului precedent și în 5 etape la Phoenix Galați a avut medii de 15 puncte, 4 recuperări și 1,8 pase decisive în 33:48 minute, cu 14,6 eficiență medie.

FCC ICIM Arad termină anul 2018 pe locul 5 în clasamentul Grupei Roșii, cu 16 puncte după 4 victorii și 8 înfrângeri. Arădencele stau în următoarea etapă și vor juca primul meci de anul viitor în 12 ianuarie, la Cluj-Napoca.