Meci caritabil la Dej


Un joc din CN U16 feminin va avea și un caracter caritabil pentru o fetiță de doar 9 luni diagnosticată cu cancer

LAPI Dej și CSS Alexandria se vor duela duminică, 22 ianuarie, cu ocazia unui meci din Campionatul Național U16 de baschet feminin, însă, pe lângă jocul în sine, confruntarea va avea și un caracter caritabil pentru micuța Alma, o fetiță în vârstă de doar 9 luni diagnosticată cu cancer. Confruntarea va fi găzduită de Sala de Sport a Liceului Teoretic ”Alexandru Papiu Ilarian” din Dej.

Conform site-ului local, dej24.ro, sportivele de la LAPI și-au manifestat deja susținerea față de situația în care se află o tânără mamă din oraș. Iulia Pocol a aflat în urmă cu un an faptul că, băiețelul în vârstă de 3 ani suferă de autism, iar acum, chiar înainte de sărbători, a primit vestea că Alma, fetița acesteia, care încă nici nu a împlinit vârstă de un an, a fost diagnosticată cu o formă de cancer care-i pune la grea încercare trupul micuței. Alma a început deja tratamentul și a ajuns la cea de-a treia sesiune de chimioterapie, însă mai are de îndurat tratamente intense și costisitoare.

Pentru a o ajuta pe fetiță, baschetbalistele pregătite de Laurenția Chira vor amenaja la intrarea în sală o urnă pentru cei care vor dori să o ajute pe Alma să treacă peste aceast moment extrem de dificil. 

Menționăm faptul că s-a deschis și un cont pentru donații la ALPHA BANK: RO56 BUCU 1981 0304 9817 2RON – titular Pocol Iulia Andreea.

LAPI Dej a încheiat faza de calificare fără înfrângere, fiind lider autoritar în Grupa a 5-a cu 8 victorii din tot atâtea meciuri jucate. Împotriva Alexandriei, dejencele vor juca prima partidă din faza semifinală, acolo unde, pe lângă teleormănence vor mai întâlni echipele Miercurea Ciuc, Olimpia Brașov, Admar Costinești, respectiv CSS Sibiu. 

*Foto: dej24.ro



Citește ultimele știri despre LAPI Dej
Citește ultimele știri despre CSS Alexandria

Radu Bărăian / 19 January 2017 / 17:10

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CN U20 masculin: CSU Știința București are punctaj maxim la jumătatea fazei de calificare
Opt echipe luptă pentru cele patru locuri de la turneul final 
FRB a anunțat regulile de organizare a meciurilor în zilele de doliu național
Vor fi momente de reculegere în memoria Regelui Mihai I la partidele din următoarele trei zile 
CN U18 masculin: S-a încheiat faza de clasificare
Două echipe din capitală au avut 6 victorii din 6 în această fază  
CN U 14 masculin: A început faza de clasificare
Patru echipe au punctaj maxim în grupa valorică A 
CN U14 feminin: S-a încheiat faza de calificare
Două echipe au punctaj maxim după cele trei turnee: CSS Bega Timișoara și CS Olimpia București 
CN U18 feminin: Rezultatele primului turneu din faza semifinală
Gazdele CSS CSM Târgoviște și ACS Napoca Baschet Cluj au punctaj maxim  
Cupa EDU 2017, la Arena de Baschet din Capitală
Cele mai tari licee din Bucureşti se duelează în acest weekend în scop caritabil 
CN U18 masculin, primul în care a început faza de clasificare
Trei formații din capitală și una din Cluj au punctaj maxim după primul turneu, în prima grupă valorică 
BabyBaschet și MiniBaschet, la Mangalia și în 2018
Consiliul Director al FRB s-a întrunit în weekend la Cluj acolo unde a luat o serie de decizii 
INTERVIU Anamaria Vîrjoghe: „Sunt aici să îmi construiesc un viitor strălucit”
MVP ul Turneului U18 din 2017, jucătoarea descoperită de Cătălin Tănase va juca din acest sezon în SUA 
vandris5 Greseala mea
0 
3.4. Faza de calificare se desfăşoară intr-un sistem de 6 grupe a câte 5 si 6 echipe în sistem “round robin” sub forma de turnee, 2 la numar, conform programării. În faza superioară se califică primele 3 echipe clasate din fiecare grupă, conform RGOCB ‐ clasament 
click pt. Articol 17 October 2017 16:08
0 
GVA 3.5. Faza de clasificare A se desfăşoară intr-un sistem de 4 grupe a câte 4 echipe în sistem “round robin” sub forma de turnee, 2 la numar, conform programării. În faza superioară se califică primele 3 echipe clasate din fiecare grupă, conform RGOCB ‐ clasament. Echipele clasate pe locurile 4 vor juca in faza de recalificare A.  
click pt. Articol 17 October 2017 16:05
0 
S-a schimbat ceva în comportamentul păriților-suporteri de la Olimpia? Să fie fair-play? Mă îndoiesc! Câte injurături am auzit la ei... Si nu-s ăla care să fiu pudic, pot înjura 2 ore fără să mă repet! :)) Pe de altă parte, am tot văzut torturi înainte de meci pregătite pentru presupuși câștigători iar după aruncate la gunoi, ori mesaje triumfaliste înainte de meci pe rețele sociale! Ultima dată inaintea finalei de la U18F din 2016 de la Alba Iulia! Ba chiar și diplome scrise, după căutau pic să steargă!!!  
click pt. Articol 04 July 2017 13:41
0 
s-au 
click pt. Articol 03 July 2017 21:43
0 
doctore,ce expert esti tu in subtilitati si diagnostice!Ca fapt divers,spre deosebire de tine care doar filozofezi dupa o relatare,eu chiar am fost de fata la aceste competitii in aproape toate localitatile unde s-a desfasurat,si stii ce am constatatlive?Ca de departe cel mai neanderthalian comportament l-au avut brasovenii,mai ales cand au fost gazdele competitiei...asta asa,ca fapt divers. 
click pt. Articol 03 July 2017 21:41
Buzestii @Bogdan
0 
Anul acesta nu am ajuns,dar am toate motivele sa te cred caci identific din relatarea ta acelasi "pattern" al competitiei,jalnica dpdv uman... 
click pt. Articol 03 July 2017 21:32
Oldtimer Dupa chipul si asemanarea
0 
celor pe care îi alegem, in primul rand prin ne-participare. Scopul scuza mijloacele dupa reteta carpato-danubiano-pontica...un cap in gura, un pumn " la operatie " , ca sa moara toti dusmanii si eu sa-i ingrop cu banii si sa afle tot țăranu cine ieste Barosanu si provinciia toata de unde se da ora egzacta.. s.a.m.d. Tulai, in ce tara traim... 
click pt. Articol 03 July 2017 19:31
BogdanV ECHIPA CAMPIOANA
0 
Desi nu e frumos sa iti vorbesti adversarul de rau atunci cand pierde, ci trebuie sa il feliciti pentru ca a incercat, azi am sa fiu putin rau si am sa ma rezum la critici.
Copiii de la CSS5 nu au absolut nici o vina.Sunt niste fetite frumoase si ambitioase care din pacate sunt conduse de un specimen semiretard si de o gasca de parinti ce au comportament de banditi.
Vazand meciul dintre cele doua combatante in finala de la Mangalia, nu am avut cum sa nu remarc felul in care a vrut CSS sa castige finala.Murdar.Cum murder? Pai curat nu, pentru ca in timpul pauzelor antrenorii mai sus mentionatei echipe, invatau fetele cum sa faulteze, cum sa traga de tricouri adversarele, cum sa le sicaneze.Si cum asta nu ar fii de ajuns, parintii celor de la CSS5 s-au adunat ca furnicile la panoul care ataca Sportul Studentesc, de unde apostrofau fetele, ba chiar le injurau, tipau ca niste disperati.Chiar au avut tupeul sa injure si parintii de la Sportul Studentesc.
Deci despre ce vorbim? La sportul juvenile noi ne comportam ca la razboi.Le aratam copiilor ce inseamna sa fii huligan.Ce vor invata domnilor si doamnelor acesti copii? Aceste fetite ce mai au un pas pana la pragul adolescentei?
Trecand peste acest aspect, de rasul curcilor s-au facut in momentul in care au venit la teren cu limuzina, cu tort pe care scria campionii, cu foc de artificii pregatit, cu confetti, tot tacamul ce sa mai va zic.
Apoi parintii au aratat ca sunt din alta epoca, probabil cea a bronzului, imediat cum s-a terminat meciul si-au apostrofat copilele, au aruncat tortul dupa un gard viu, ce sa mai, animale.
Alooo unde va credeti mai domnilor si doamnelor de la oras? Ca de va spuneam ca sunteti tarani va suparati!
Olimpia si Sportul Studentesc v-au aplaudat la priemiere, au strigat numele vostru....dar invers? Tot Sportul Studentesc si Olimpia s-au felicitat reciproc.
Trimiteti copiii pe un drum gresit din pacate, si voi probabil impinsi de la spate de un antrenor cu comportament de babuin retardat.Un om care isi bate propriul copil pe terenul de baschet acum un an in finala de mini, dar la baieti.Da ati citit correct, babuinul isi bate elevii.Toata lumea stie acest aspect.Pe fete cei drept doar le mai bruscheaza.
Acesta este domnul antrenor al CSS5.Din pacate! 
click pt. Articol 03 July 2017 13:35
gyke baby baschet
0 
A fost un turneu reusit, bine organizat. Am vazut cateva echipe intersante, din care s-a detasat Ploiestiul, foarte omogeni, cu un joc colectiv extrem de solid (cred ca ar face fata cu echipa asta si la categoria mini - de altfel cred ca au castigat toate meciurile la diferente foarte mari de scor). Bun sistemul cu grupa initiala de 4, iar apoi cu grupa semifinala tot de 4, urmata de meciurile de clasment. Fiecare echipa s-a cam asezat astfel unde ii era locul. Singurul regret e ca majoritatea echipelor tari au cam fost asezate pe prima parte a tabloului, la tragerea la sorti. Arbitrajul net mai bun ca anul trecut, am vazut multi arbitrii care explicau copiilor ce au de facut sau unde au gresit. La fete, am remarcat pe una din fete, care la 10 ani are inaltimea lui Dan Dacian (se vede si in poza); daca va continua cu baschetul sunt sanse mari ca de la 16 ani sa o vedem in lotul Romaniei.
Una peste alta o saptamana frumoasa, cu mult baschet, soare si mare. Sper sa ramana permanent la Mangalia acest turneu, locatia fiind absolut perfecta pentru un astfel de turneu. 
click pt. Articol 26 June 2017 13:03
un moldovean Bucuresti
0 
Acum in capitala exista cateva zeci de cluburi private de minibaschet care reusesc sa aduca tinerii sportivi in sali. In plus exista un campionat " municipal " in care acesti copiii joaca inca de la 11-12 ani iar asta ii ajuta sa progreseze si ii motiveaza. Mai tarziu, de la 14-15 ani, cluburile puternice : Steaua, Stiinta, 4Sport, Aurel Vlaicu ii aduna si ii pregatesc intr-un mediu concurentional extrem de puternic si motivant. Asa cred ca se explica rezultatele . 
click pt. Articol 15 June 2017 15:22