Meci important pentru BCM U Pitești, acasă cu Gaz Metan Mediaș


Cele două formații ocupă ultimele poziții în clasament

Etapa a 4-a din faza a II-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin programează la Pitești duelul dintre BCM U și Gaz Metan Mediaș. Lupta pentru victorie va demara de la ora 18:00, în Sala Sporturilor din Trivale.

Un joc extrem de important pentru cele două echipe în economia salvării de la retrogradare. Înaintea acestui joc, BCM U Pitești ocupă penultimul loc cu 31 de puncte, în timp ce Gaz Metan este ultima cu 29 de puncte. Ambele formații au mare nevoie de victorie pentru a nu pierde din vizor pe BC Timișoara, echipa aflată pe primul loc de deasupra liniei.

BCM U Pitești vine după un eșec pe terenul lui Phoenix Galați, care i-a neutralizat șansele la play-off. De partea cealaltă, Gaz Metan a învins pe teren propriu pe Energia Târgu Jiu, însă jocul medieșenilor nu a fost unul entuziasmant.

În precedentele două întâlniri directe din acest sezon, BCM U Pitești avut câștig de cauză de fiecare dată în fața lui Gaz Metan. Piteștenii s-au impus cu 114-92 la Mediaș, iar pe teren propriu au învins cu scorul de 97-74.

De la ultima întâlnire, ambele echipe au suferit modificări importante la nivelul loturilor de jucători. De la Pitești au plecat Ron Ross, Tauras Jogela și Vyacheslav Bobrov și au sosit în schimb Jamar Diggs, Mike Lee și Vicent Hunter.  De la Mediaș au plecat Aliaksandr Pustahvar, Aleksandr Tishchenko și Mihai Gavrilă și au sosit Ionuț Drăgușin, Paul Graham, Uros Petrovic și Mirel Dragoste.

Așadar, în partida de miercuri, ambele echipe au o singură variantă și anume victoria. Rămâne de văzut care dintre echipe va gestiona mai bine importanța meciului și își va impune puncte de vedere, chiar dacă pe hârtie echipa gazdă pleacă cu un mic avantaj.

foto: BCM U Pitești



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Citește ultimele știri despre CS Gaz Metan Mediaș
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs CS Gaz Metan Mediaș

Bogdan Isailă / 08 March 2016 / 11:00


Galerie foto


Andrew Pitesti
-2 
Victoria e clar obiectivul. Nu cred ca e un mic avantaj, ci unul mai mare, valoarea jucatorilor e net superioara. Dar rezultatul ne va spune asta. Hai Pitesti! 
08 March 2016 11:04
John andrew
-1 
Și în meciului cu Galați ați avut o echipa net superioara și totuși ați pierdut. Sper sa se întâmple la fel. Hai gazu! 
08 March 2016 11:45
-1 
Victoria e obligatorie pentru Pitesti. Daca pierd ii vad retrogradati impreuna cu Energia.  
08 March 2016 11:12
Renan BCM U
0 
Valoric intr adevar suntem peste. Dar nu suntem deloc omogeni. Singurul jucator strain care a inceput sezonul cu noi si se afla si acum in lot este Mladenovici. Digs, Bakici si Hunter sunt de 2 saptamani la noi. Max in ultimele 2 meciuri nu a jucat nimic, ma mira faptul acesta! Relatiile de joc sufera foarte mult la noi. Sper totusi sper sa o scoatem la capat anul acesta. GoBCMU! 
08 March 2016 12:36
martax Meci...
0 
Dacă câștigăm acest meci putem spera din nou la salvare. Cu o înfrângere suntem adio. Nu căd de ce ar fi Piteștiul mai bună decât noi la momentul de față! 
08 March 2016 17:57

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Bogdan Popa va juca la SCM Timișoara în sezonul 2019-2020
Formația timișoreană va fi a 3-a din LNBM la care joacă Popa după revenirea din Spania 
Marius Ciotlăuș: „Sper să obținem un rezultat istoric împreună în noua ediție”
Continuarea la BCM U FC Argeș Pitești a fost prima opțiune pentru jucătorul de 23 de ani 
Surse: Monyea Pratt va juca din sezonul viitor la SCM U Craiova
Americanul a evoluat în ultimele două sezoane la CSU Sibiu 
SCM Timișoara l-a transferat pe Amaury Gorgemans
Pivotul belgian va fi la prima experiență în străinătate  
Marius Ciotlăuș continuă la BCM U FC Argeș Pitești
Extrema va fi la al 3-lea sezon consecutiv alături de alb-violeți 
Victor Petrache, foarte aproape să semneze cu SCMU Craiova (Surse)
Jucătorul de 22 de ani și-a îmbunătățit media de minute în ultima ediție a LNBM la Steaua 
Rareș Uță va evolua la U-BT Cluj-Napoca în următorul sezon
Ardelenii au confirmat și transferul lui Patrick Richard la echipa de sub Feleac 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
SURSE. Patrick Richard este noul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca
Baschetbalistul american a evoluat în cele mai puternice campionate ale Europei 
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Ossiryss Ciotlaus
0 
Și eu sper! Vreau, ma topesc! Tu vei fi miezu', asa ca te susțin! 
click pt. Articol 23 July 2019 22:01
0 
Da , este corecta informatia..se incearca aducerea lui tyler ! 
click pt. Articol 23 July 2019 20:50
0 
Stii ceva legat de laser?sau bazat pe ce a spus mai sus "fan craiova"? 
click pt. Articol 23 July 2019 19:53
gyke Mișto
0 
Hai că o să vă distrați cu Laser și cu Mo sezonul viitor.  
click pt. Articol 23 July 2019 19:34
0 
@76ers - am aceeasi parere. Sibiul nu a mai insistat pt Pratt si Craiova a intrat pe fir. Se pare ca la Craiova se prefera jucatorii deja afirmati in campionatul nostru. 
click pt. Articol 23 July 2019 17:03
0 
@sebi, no, suntem curiosi acum, zi-i numele. 
click pt. Articol 23 July 2019 16:35
0 
Eu de laser nu stiu nimic :))) 
click pt. Articol 23 July 2019 16:10
0 
Incepe cu "La" si se termina cu "ser" 
click pt. Articol 23 July 2019 16:07
76ers mikki
0 
Pai sunt situatii total diferite, Gajovic a purtat negocieri in paralel cu Pitesti si Craiova si a ales oferta mai mare. Craiova probabil a intrat in discutii cu Pratt dupa ce el a refuzat sa prelungeasca cu Sibiul si stiau despre situatia cu Gajovic...Poate ca Mo a acceptat o oferta asemanatoare cu cea venita de la Sibiu, ma indoiesc ca este cu mult mai mare, din dorinta de a le arata celor de la Sibiu ce au pierdut... 
click pt. Articol 23 July 2019 16:06
0 
Spune-ne :) Runkauskas, Flowers, Pasalic, Tamulis? 
click pt. Articol 23 July 2019 16:01