Meci important pentru BCM U Pitești, acasă cu Gaz Metan Mediaș


Cele două formații ocupă ultimele poziții în clasament

Etapa a 4-a din faza a II-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin programează la Pitești duelul dintre BCM U și Gaz Metan Mediaș. Lupta pentru victorie va demara de la ora 18:00, în Sala Sporturilor din Trivale.

Un joc extrem de important pentru cele două echipe în economia salvării de la retrogradare. Înaintea acestui joc, BCM U Pitești ocupă penultimul loc cu 31 de puncte, în timp ce Gaz Metan este ultima cu 29 de puncte. Ambele formații au mare nevoie de victorie pentru a nu pierde din vizor pe BC Timișoara, echipa aflată pe primul loc de deasupra liniei.

BCM U Pitești vine după un eșec pe terenul lui Phoenix Galați, care i-a neutralizat șansele la play-off. De partea cealaltă, Gaz Metan a învins pe teren propriu pe Energia Târgu Jiu, însă jocul medieșenilor nu a fost unul entuziasmant.

În precedentele două întâlniri directe din acest sezon, BCM U Pitești avut câștig de cauză de fiecare dată în fața lui Gaz Metan. Piteștenii s-au impus cu 114-92 la Mediaș, iar pe teren propriu au învins cu scorul de 97-74.

De la ultima întâlnire, ambele echipe au suferit modificări importante la nivelul loturilor de jucători. De la Pitești au plecat Ron Ross, Tauras Jogela și Vyacheslav Bobrov și au sosit în schimb Jamar Diggs, Mike Lee și Vicent Hunter.  De la Mediaș au plecat Aliaksandr Pustahvar, Aleksandr Tishchenko și Mihai Gavrilă și au sosit Ionuț Drăgușin, Paul Graham, Uros Petrovic și Mirel Dragoste.

Așadar, în partida de miercuri, ambele echipe au o singură variantă și anume victoria. Rămâne de văzut care dintre echipe va gestiona mai bine importanța meciului și își va impune puncte de vedere, chiar dacă pe hârtie echipa gazdă pleacă cu un mic avantaj.

foto: BCM U Pitești



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Citește ultimele știri despre CS Gaz Metan Mediaș
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs CS Gaz Metan Mediaș

Bogdan Isailă / 08 March 2016 / 11:00


Galerie foto


Andrew Pitesti
-2 
Victoria e clar obiectivul. Nu cred ca e un mic avantaj, ci unul mai mare, valoarea jucatorilor e net superioara. Dar rezultatul ne va spune asta. Hai Pitesti! 
08 March 2016 11:04
John andrew
-1 
Și în meciului cu Galați ați avut o echipa net superioara și totuși ați pierdut. Sper sa se întâmple la fel. Hai gazu! 
08 March 2016 11:45
-1 
Victoria e obligatorie pentru Pitesti. Daca pierd ii vad retrogradati impreuna cu Energia.  
08 March 2016 11:12
Renan BCM U
0 
Valoric intr adevar suntem peste. Dar nu suntem deloc omogeni. Singurul jucator strain care a inceput sezonul cu noi si se afla si acum in lot este Mladenovici. Digs, Bakici si Hunter sunt de 2 saptamani la noi. Max in ultimele 2 meciuri nu a jucat nimic, ma mira faptul acesta! Relatiile de joc sufera foarte mult la noi. Sper totusi sper sa o scoatem la capat anul acesta. GoBCMU! 
08 March 2016 12:36
martax Meci...
0 
Dacă câștigăm acest meci putem spera din nou la salvare. Cu o înfrângere suntem adio. Nu căd de ce ar fi Piteștiul mai bună decât noi la momentul de față! 
08 March 2016 17:57

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
Mladen Jeremic, de neoprit din afara semicercului în meciul decisiv contra CSA Steaua
Alb-violeții s-au impus la o diferență de 15 puncte 
Mihai Silvășan: „Nu ne-am ridicat la înălțimea unei semifinale de campionat național”
U BT Cluj-Napoca este condusă cu 2-1 la general în semifinalele LNBM de CSM CSU Oradea 
Cristian Achim: „Știm foarte bine că nu am realizat nimic încă”
Tehnicianul lui CSM CSU Oradea a fost moderat după victoria din meciul 3 cu U BT Cluj-Napoca 
CSM CSU Oradea trece din nou în față în seria cu U BT Cluj-Napoca
Trupa lui Cristian Achim este la o victorie de finală 
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București la o diferenţă de 15 puncte 
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș la o diferenţă de 25 puncte 
Dan Fleșeriu: „Pe finalul jocului au fost mult faze în care am fi fost îndreptățiți să primim faulturi”
Antrenorul Sibiului a anunțat și că echipa sa are trei accidentați după meciul 3 cu Craiova. Video 
Arbitrii, acuzați că au viciat rezultatul la meciul 3 dintre SCM U Craiova și CSU Sibiu
Deciziile care i-au enervat pe oficialii Sibiului. Video 
gyke Mulțam
0 
Baftă și vouă mâine!  
click pt. Articol 19 May 2019 20:45
Buzestii Game over!
0 
Felicitari invingatorilor,au indeplinit o formalitate in fata unei echipe care era evident ca ramasese fara benzina!
Fara sens lamentarile lui Dan cu cei trei presupusi indisponibili,schemele astea nu se mai fac nici la gradinita,s-a vazut limpede un lot perfect valid si cu potenta fizica intacta.
De mult timp nu am mai vazut jucatori atat atat de prosti precum ursul Belciug Koreniuk,bufonul regelui Holland si Rosinanta Fraseniuc,la care daca il adaugi pe cap de creta ala doctor in scheme ai reteta spectacolului garantata!
Stau si ma gandesc oare cum am fi aratat in locul astora cu Ouzy Barro si un PG onorabil,lucruri deloc imposibile atata vreme cat pe Ouzy de exemplu si l-au permis cei de la Dinamo.Dar cata vreme la mansa e apasul Mana Iute Buzunare Adanci,nici ca o sa se intample asa ceva...
Asteptam cu interes o finala Sibiu-Oradea!
P.S.Respect grandpa Porter!
 
click pt. Articol 19 May 2019 20:18
gyke Yes
0 
Well deserved & well done. Am arătat ce trebuia să arătăm încă din meciul 3, dar poate că așa e mai bine și pauzele lungi nu ne priesc. Determinarea și agresivitatea pozitivă ne-au adus victoria netă de azi, chiar și fără procentaje prea bune la aruncări. Puțină odihnă / refacere și apoi să vină finala.  
click pt. Articol 19 May 2019 20:06
studentU felicitari
0 
Enjoy! 😀 
click pt. Articol 19 May 2019 19:56
Mihai1988 Fericiree
0 
Bravo CSU Sibiu ! Suntem mandrii de voi, meritati din plin. 
click pt. Articol 19 May 2019 19:54
csv Felicitari !!!
0 
Jucatori & Staf & Manageri & Fani Toti o adevarata ECHIPA !!! 
click pt. Articol 19 May 2019 19:32
JCN Felicitari !!!
0 
Pana la capat !
 
click pt. Articol 19 May 2019 19:26
lublaj Asehotii
0 
Sibiul castiga campionatul cu si fara el
 
click pt. Articol 19 May 2019 19:24
lublaj Asehotii
0 
Parca pe acolo a trecut acest corifeu al baschetului 
click pt. Articol 19 May 2019 19:23
underCat stii, cand ai 2 meciuri
0 
in care pierzi la +15 e destul de sugestiv. Ma bucur ca CSU si-a confirmat valoarea si madam Stan sa fie mandra de realizarile sale;), acum stie cat face un arbitru.  
click pt. Articol 19 May 2019 19:00