Meci impresionant reușit de Matti Nuutinen pentru naționala Finlandei


Baschetbalistul care sezonul trecut a jucat la BCM U Pitești l-a eclipsat pe colegul său din NBA, Lauri Markanen

nuutinen finlanda

Vineri, 29 iunie, a fost a doua zi de meciuri din penultima etapă a primei faze a campaniei de calificare pentru campionatul mondial de baschet din 2019. Echipa națională a Finlandei a fost învinsă de Republica Cehă, cu scorul 77-73 (18-17, 19-19, 24-19, 16-18).

Cel mai bun jucător al finlandezilor a fost chiar jucătorul de la BCM U Pitești în sezonul 2017/2018, Matti Nuutinen. În 27:56 minute petrecute pe parchet, acesta a avut procentaje de 77.8 % la aruncările de 2 puncte (7/9), 60% la aruncările de 3 puncte (3/5) și 100% la linia de libere (1/1), pentru un total de 24 de puncte. La acestea a adăugat 4 recuperări (3 ofensive și una defensivă) și o pasă decisivă, pentru un indice de eficiență de 25.

Pentru „naționala celor o mie de lacuri” a jucat și Lauri Markanen, debutant în NBA în stagiunea precedentă pentru Chicago Bulls. „The Marksman” a înscris numai 13 puncte, cu 6/15 din acțiune, la care a adăugat 7 recuperări. De partea cealaltă Vojtech Hruban a fost cel mai bun marcator al Cehiei, cu 30 de puncte. Hruban este cunoscut fanilor români după ce a fost cel mai bun marcator al naționalei cehe în meciul de debut al României de la EuroBasket, când a înscris 25 de puncte în victoria cehilor, scor 83-68.  

În această campanie de calificare, în afară de acest meci, Matti Nuutinen a mai jucat în doar două partide pentru echipa sa națională:

vs. Republica Cehă   5 puncte // 2 recuperări

vs. Bulgaria                8 puncte // 2 recuperări

Matti Nuutinen s-a aflat la prima prezență în România în sezonul 2017/2018. În tricoul pitestenilor, acesta a avut medii de 6.2 puncte, 4.3 recuperări și 1.3 pase decisive pe meci. De menționat este și faptul că acesta a suferit o accidentare la gleznă la jumătatea sezonului și a lipsit de pe parchet aproximativ 4 săptămâni.

Echipa națională de baschet a Finlandei urmează să întâlnească luni, 2 iulie, începând cu orele 18:45, la Helsinki, echipa națională a Islandei. Conform site-ului oficial al FIBA Basketball World Cup, biletele pentru această partidă sunt “sold out”.

*foto: fiba.basketball



Vizualizează pagina personală a jucătorului Matti Nuutinen

Mara Mihăilescu / 30 June 2018 / 9:03


Galerie foto


Renan Felicitări!
0 
Un jucător bun, dar din pacate la Pitești nu a avut astfel de prestații ofensive. Apropo, domnul manager anunța că ne va da detalii despre sezonul ce va urma, de antrenorul pe care l vom avea. Stie cineva, ceva?:) 
30 June 2018 11:42
adu Lasa.i incet
0 
Nu te.ai obisnuit de atati ani ca noi facem echipa dupa ce incepe campionatul...uneori se si termina campionatul si noi n.apucam sa avem tot lotul. 
30 June 2018 13:50
adu Nuutinnen
0 
Jucator bun, pe care noi nu am reusit sa.l punem in valoare. 
30 June 2018 13:51

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Argyris Pedoulakis revine pe banca lui Panathinaikos
Tehnicianul grec îl înlocuiește pe Rick Pitino la PAO 
Umana Reyer Venezia este noua campioană a Italiei
Este al doilea titlu în ultimele sezoane pentru formația din Venezia 
Women's Eurobasket 2019 începe joi în Letonia și Serbia, a doua ediție organizată de două țări
Campioana nu a reușit să își apere titlul din 1991 până acum, după destrămarea URSS-ului 
Marcus Ginyard va evolua în Franța, la Limoges CSP
Americanul a jucat la CSM CSU Oradea în sezonul 2018/2019 
Ashley Walker revine în prima ligă italiană, la câștigătoarea cupei
Naturalizata naționalei României va juca la Ragusa, pentru care a mai evoluat în perioada 2013-2015 
Rick Pitino se desparte de Panathinaikos după o jumătate de sezon
Legendarul antrenor american își dorește să se întoarcă acasă și să obțină un post în NBA 
Real Madrid o învinge pe Barcelona și devine campioana Spaniei
Formația din Capitală cucerește al 4-lea titlu din ultimii 5 ani 
Anadolu Efes câștigă titlul în Turcia și încheie un an excelent
Shane Larkin a avut o prestație de senzație și a adunat 38 de puncte 
CSM CSU Oradea va juca în primul tur de calificare pentru Basketball Champions League
Campioana României își va afla adversara în 4 iulie 
Steaua Roșie a reușit titlul 20 după un coș decisiv controversat în meciul 4 al finalei cu marea rivală
Suspendare pentru arbitrii care nu au fluierat pași la reușita lui Baron și amendă pentru Partizan 
TDM Balanța
0 
Mai devreme in articol scria si ca cererea Sibiului de înscriere a fost respinsă de FIBA. V-a sunat Hila sa va roage sa ștergeți Știrea??? Doamne cât de jenant sa te deranjeze purul adevăr!!!! Păcat ca scrieți articole (și) la comandă. 
click pt. Articol 21 June 2019 23:31
0 
nu 
click pt. Articol 14 June 2019 21:58
0 
Mi-ar placea sa-l vad din nou la U 
click pt. Articol 13 June 2019 17:05
ydesh_apu Calnicenco
0 
Daca e basarabean cu cetatenie romana, e posibil sa nu fie considerat "naturalizat". 
click pt. Articol 12 June 2019 19:38
andrac Agafonov
0 
Un jucator complet. Din fericire, sezonul asta am avut un pivot ce si-a facut treaba bine, cu o medie buna de puncte, recuperari si capace. Desi nu a adus atat de multe puncte ca Agafonov, Sturanovic a fost bun. Mult succes, Andrey! 
click pt. Articol 12 June 2019 11:07
0 
Foarte greu de pus in balanta cei 2, pentru ca au atuuri diferite.
Hardy e mai bun in aparare si la recuperare, Laser e mai bun la aruncari si e mai "clutchy". Ca si creativitate mi se par la acelasi nivel... chiar nu stiu cu care din ei in echipa am fi fost mai puternici. 
click pt. Articol 11 June 2019 20:35
gyke aha
0 
Multam!
In cazul asta Oradea va pleca clar cu prima sansa la anul. Jucatorii romani (cu exceptia celor U23) vor fi folositi doar pentru antrenament; iar cu Bobe U23 si la anul (norocosul e nascut in ianuarie!!!) vor fi foarte greu de batut intr-o serie de playoff. 
click pt. Articol 11 June 2019 20:01
gyke Of of
0 
Mi-e, nu mie, sorry...  
click pt. Articol 11 June 2019 16:28
0 
Regulamentul LNBM nu limiteaza numarul de jucatori naturalizati de pe foaie sau din teren.Asa ca daca o echipa are 5 jucatori naturalizati, ea ii poate folosi pe toti cum vrea ea.Singura restrictie la acest nivel este legat de echipa nationala.Romania nu ii va putea folosi simultan pe foaia de joc si pe Watson si pe Richard. 
click pt. Articol 11 June 2019 16:05
gyke Mda
0 
Mie plin și mie podul de what if-uri... 😁