Meci impresionant reușit de Matti Nuutinen pentru naționala Finlandei


Baschetbalistul care sezonul trecut a jucat la BCM U Pitești l-a eclipsat pe colegul său din NBA, Lauri Markanen

nuutinen finlanda

Vineri, 29 iunie, a fost a doua zi de meciuri din penultima etapă a primei faze a campaniei de calificare pentru campionatul mondial de baschet din 2019. Echipa națională a Finlandei a fost învinsă de Republica Cehă, cu scorul 77-73 (18-17, 19-19, 24-19, 16-18).

Cel mai bun jucător al finlandezilor a fost chiar jucătorul de la BCM U Pitești în sezonul 2017/2018, Matti Nuutinen. În 27:56 minute petrecute pe parchet, acesta a avut procentaje de 77.8 % la aruncările de 2 puncte (7/9), 60% la aruncările de 3 puncte (3/5) și 100% la linia de libere (1/1), pentru un total de 24 de puncte. La acestea a adăugat 4 recuperări (3 ofensive și una defensivă) și o pasă decisivă, pentru un indice de eficiență de 25.

Pentru „naționala celor o mie de lacuri” a jucat și Lauri Markanen, debutant în NBA în stagiunea precedentă pentru Chicago Bulls. „The Marksman” a înscris numai 13 puncte, cu 6/15 din acțiune, la care a adăugat 7 recuperări. De partea cealaltă Vojtech Hruban a fost cel mai bun marcator al Cehiei, cu 30 de puncte. Hruban este cunoscut fanilor români după ce a fost cel mai bun marcator al naționalei cehe în meciul de debut al României de la EuroBasket, când a înscris 25 de puncte în victoria cehilor, scor 83-68.  

În această campanie de calificare, în afară de acest meci, Matti Nuutinen a mai jucat în doar două partide pentru echipa sa națională:

vs. Republica Cehă   5 puncte // 2 recuperări

vs. Bulgaria                8 puncte // 2 recuperări

Matti Nuutinen s-a aflat la prima prezență în România în sezonul 2017/2018. În tricoul pitestenilor, acesta a avut medii de 6.2 puncte, 4.3 recuperări și 1.3 pase decisive pe meci. De menționat este și faptul că acesta a suferit o accidentare la gleznă la jumătatea sezonului și a lipsit de pe parchet aproximativ 4 săptămâni.

Echipa națională de baschet a Finlandei urmează să întâlnească luni, 2 iulie, începând cu orele 18:45, la Helsinki, echipa națională a Islandei. Conform site-ului oficial al FIBA Basketball World Cup, biletele pentru această partidă sunt “sold out”.

*foto: fiba.basketball



Vizualizează pagina personală a jucătorului Matti Nuutinen

Mara Mihăilescu / 30 June 2018 / 9:03


Galerie foto


Renan Felicitări!
0 
Un jucător bun, dar din pacate la Pitești nu a avut astfel de prestații ofensive. Apropo, domnul manager anunța că ne va da detalii despre sezonul ce va urma, de antrenorul pe care l vom avea. Stie cineva, ceva?:) 
30 June 2018 11:42
adu Lasa.i incet
0 
Nu te.ai obisnuit de atati ani ca noi facem echipa dupa ce incepe campionatul...uneori se si termina campionatul si noi n.apucam sa avem tot lotul. 
30 June 2018 13:50
adu Nuutinnen
0 
Jucator bun, pe care noi nu am reusit sa.l punem in valoare. 
30 June 2018 13:51

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Real Madrid s-a impus la 3 puncte în fața lui Panathinaikos în primul meci din playoff
Formația spaniolă l-a avut drept invitat special pe Luka Doncic (Video) 
Victorii categorice pe teren propriu pentru CSKA Moscova și Fenerbahce Istanbul (Video)
Prestații ofensive de excepție pentru cele două formații în prima zi a playoff-ului Euroligii 
Banvit nu va mai finanța echipa din Bandirma din sezonul viitor
Formația turcă își caută sponsor pentru a putea rezista la nivel înalt 
Cluburile din Rusia au dominat competițiile europene în baschetul feminin
UMMC Ekaterinburg și Dynamo Kursk și-au disputat finala Euroligii, după ce Nadezhda câștiga EuroCup 
Valencia Basket este noua campioană în EuroCup
Formația iberică va reveni în Euroligă în sezonul 2019/2020 
Euroligă – Încep bătăliile pentru Final Four
Playoff-ul Euroligii debutează marți, 16 aprilie 
Sabrina Ionescu și Kobe Bryant au fost co-antrenori la un turneu de junioare U16
Ce nume de personaj Disney a primit Sabrina Ionescu de la Kobe Bryant 
Alex Olah continuă seria evoluțiilor de excepție
Record stagional de puncte pentru pivotul român 
Emi Cățe, titular pentru UCAM Murcia în ultima etapă din Liga ACB
Echipa internaționalului român a suferit a 19-a înfrângere a sezonului 
Sabrina Ionescu și Zion Williamson sunt cei doi câștigători ai premiului Wooden
Aceștia sunt considerați cei mai remarcabili jucători din baschetul universitar (Video) 
ajax :))
0 
...si arbitrul sare ca-n piscină. As zice că e chiar simulare. Jucătorul l-a atins într-adevăr, dar plonjonul e de prost gust. 
click pt. Articol 11 April 2019 20:40
TDM Felicitări hoților!
0 
Așa facem noi... deși acel proiect unic pe bani privați, știe toată țara de unde și cum au fost obținuți acei bani. Mărturie sta lacătul pus pe club de Ghiță și fuga acestuia din țara. Ce naiba vrei mai mult?? Dacă s-ar redeschide arhivele acestui club, cu siguranța s-ar găsi toate mizeriile. Așa ca, zero respect pentru performanța voastră mânjită cu minciuna, furt, spălare, dare și luare, ZERO. Bucurați-va ca încă aveți titlurile obținute in palmares. 
click pt. Articol 11 April 2019 08:12
studentU a facut si ghita ceva pozitiv
0 
din toate furaciunile cu statul....
sa fie primit 
click pt. Articol 10 April 2019 21:26
trt Romania...
0 
Ce ar fi,daca ar fi...Super talent!Dar,din pacate nu va juca niciodata pentru Romania.Mai multe nu spun. 
click pt. Articol 05 April 2019 12:04
pipzn Meci
0 
castigat nemeritat de Real Madrid. Atat acest meci cat si ultimele 2 de ei in Euroliga pe care le-am vazut cred ca Realul a jucat slab. Nici la acest ultim atac nu pareau ca stiu ce abordare sa aiba. Cred ca sperau sa duca meciul in prelungiri. Imi place in general cum joaca Realul (am vazut multe meciuri din Euroliga) dar victoria asta a fost mincinoasa si norocoasa cat incape. 
click pt. Articol 29 March 2019 13:38
studentU apropo de nba vs euroliga
0 
astia de la euroliga intreaba? Have you ever seen anything like that?

Raspunsul: Da, odata la doua-trei seri in NBA :))))

Bineinteles, este o exagerare grosolana, dar totusi, sunt faze din astea o tona in NBA. Ultima cea a lui D Wade. Cum sa fii asa penibil sa intrebi daca s-a mai vazut asa ceva?
Ah, stai, poate se refereau doar la Euroliga. Acolo da, nu cred ca s-a mai vazut asa ceva =)))))) 
click pt. Articol 29 March 2019 09:04
hony Felicitari!
0 
Asta este o stire pe care ar trebui sa o vedem la TV, pe toate canalele. 
click pt. Articol 22 March 2019 12:01
studentU poate ca a fost sivasta un factor
0 
accentul pe campionat... 
click pt. Articol 14 March 2019 22:19
0 
eu spuneam ca nu au sanse si ca au facut parte dintr-o grupa destul de slaba si prin urmare singura echipa ramasa in competitie din acea grupa este Nizhny care a reusit calificarea in play-off in ultima etapa si pentru mine e o supriza destul de mare pentru ca au eliminat Venezia, una dintre favoritele mele la castigarea trofeului.
Asta am spus atunci : Mai exista si alte grupe din care fac parte echipe precum Tenerife, Venezia, Hapoel Jerusalem, AEK Athens, Bamberg, Virtus Bologna care fara suparare mi se par mult peste Murcia in acest moment.
Venezia a fost eliminata in rest toate echipele inca sunt in competitie doar ca inevitabil unele dintre ele vor parasi competitia deoarece imperecherea este cam asa: Tenerife-Hapoel, AEK Athens-Bamberg, Nanterre-Virtus si Antwerp-Nizhny, in continuare favorita mea este AEK dar vor avea viata grea cu nemtii.
Il apreciez si felicit pe Emi pentru performanta reusita dar eu zic ca era timpul potrivit ca echipa lui sa paraseasca aceasta competitie, desi au intalnit un adversar mai slab in aceasta dubla, situatia lor din liga ACB nu este una roz deloc fiind pe loc retrogradabil si consider ca au dorit sa isi axeze toate fortele pe campionat si salvarea de la retrogradare din ACB. 
click pt. Articol 14 March 2019 19:00
studentU zicea cineva pe aici
0 
ca desi au avut victorii pe linie in sezonul regulat, au sanse mici la trofeu. Pacat, dar felicitari lui Cate, care a stabilit recordul la capace.
Ce-ar fi un 5 cu VM, Cate, Mandache, Watson si oricare al 5 lea, hai sa zic Kuti sau Bobe? 
click pt. Articol 14 March 2019 10:39