Memorialul „Elemer Tordai” - BCM U Pitești câștigă duelul cu Steaua CSM EximBank

29.08.2015

BCM U Pitești a reușit să câștige partida cu Steaua CSM EximBank București, scor final 86-79. Acest meci a fost ultimul pentru ambele echipe la Memorialul „Elemer Tordai” organizat în Sala Transilvania din Sibiu.

Primele 10 minute ale întâlnirii au fost extrem de echilibrate cu un ușor avantaj de partea argeșenilor, care s-au impus cu un parțial de 20-18. Până la pauza mare, steliștii au reușit să mai recupereze un punct, scorul după 20 de minute fiind 45-44 în favoarea celor de la Pitești. După revenirea de la vestiare, roș-albaștri au reușit să câștige sfertul 3 cu 19-16 și implicit să intre în avantaj în actul decisiv, scor 63-61. Totuși, în ultimele 10 minute ale partidei, elevii lui Jovica Arsic au izbutit un parțial de 25-16, care le-a adus victoria la 7 puncte diferență, scor 86-79.

Cei mai buni jucători ai Piteștiului au fost Ross cu 22 de puncte, respectiv Kuksiks cu 19. De cealaltă parte, Steaua a prestat un joc colectiv, având 5 jucători cu cel puțin 10 puncte marcate: Nicoară 17 (11 recuperări), Amis 15, Marinovic 15 (12 pase decisive), Kovlev 12 și Cooper 11.

Astfel, cele două combatante au încheiat turneul amical de la Sibiu, Piteștiul având o victorie și 2 înfrâgeri, la fel și Steaua cu o singură victorie și două eșecuri.