Memoriul depus de CSM Satu Mare nu a fost semnat de președintele clubului


Două greșeli majore pe care aparent le-a comis conducerea clubului sătmărean

Conducerea CSM Satu Mare la conferința de presă ce a tranșat soarta memoriului / Foto Informația Zilei

După ce a pierdut zeci de procese la Judecătoriile din Satu Mare și Cluj-Napoca, Clubul Sportiv Municipal din Satu Mare și-a căutat dreptatea la Comisia de Competiții a Federației Române de Baschet unde a solicitat câștigarea Cupei României la masa verde. Nici de această dată nu a fost cu noroc pentru conducerea sătmăreană, deoarece comisia forului românesc a respins memoriul și a omologat rezultatul de pe teren în favoarea ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe. 

La decizia de respingere a Comisiei de Competiții din cadrul FRB a contribuit involuntar și clubul sătmărean prin două greșeli majore pe care aparent le-a comis. În primul rând, memoriul depus la finalul partidei dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și CSM Satu Mare nu a fost semnat de către singura persoană care poate reprezenta juridic clubul, președintele Vasile Fogel. 

Conform unor surse apropiate FRB, memoriul redactat de către avocatul-impresar Sergiu Gherdan a fost semnat de către Florin Mureșan, managerul echipei CSM Satu Mare, ce nu posedă atribuții de a reprezenta juridic clubul în relația cu Federația Română de Baschet, iar alături de memoriu nu a fost anexat un mandat din partea președintelui Vasile Fogel prin care acesta l-ar fi însărcinat pe Florin Mureșan cu semnarea și depunerea unui memoriu în numele clubului. Cu alte cuvinte memoriul depus este nul deoarece nu a fost asumat de către președintele clubului, Vasile Fogel.

O altă greșeală pare să fi fost cea a managerului Florin Mureșan, care a declarat în cadrul unei conferințe de presă că memoriul depus se bazează nu pe regulament ci pe o greșeală din regulament. La scurt timp clubul sătmărean a șters declarația video de pe canalul oficial de facebook, însă a fost prea târziu. Comisia de Competiții a FRB și-a motivat decizia în special pe declarația managerului CSM care a recunoscut existența unei greșeli în regulament, aspect ce l-a nemulțumit pe Florin Mureșan, acesta fiind de părere că este pentru prima dată în istorie când un for emite o decizie în baza unei declarații de presă.

CSM Satu Mare nu se află la prima situație de acest gen. O altă greșeală a sătmărenilor i-a costat pe aceștia aproximativ 20.000 de euro. Mai exact, pe rolul Judecătoriei Satu Mare se aflau trei dosare cu numere consecutive de la 10505 la 10507. Avocatul cu care colaborează clubul a încurcat dosarele astfel că a trimis apărările ce erau destinate dosarului 10505 în dosarul 10506. Ca urmare a lipsei formulării de apărări în dosarul 10505, instanța nu a mai stat pe gânduri și a emis o hotărâre prin care a obligat clubul la plata a aproximativ 20.000 de euro cu titlu de penalități de întârziere. Sătmărenii nu au formulat apel, iar astfel hotărârea a devenit definitivă. 

Rămâne de văzut dacă CSM Satu Mare va depune apel la decisia CCCLTO în termenul de 48 de ore de la comunicarea deciziei, termen ce va expira în cursul zilei de mâine.

Mai citiți si:

Cazul ”Memoriul F8 F”. Kereskényi Gábor: "Dacă clubul este convins că avem dreptate atunci merită să mergem mai departe"

Cazul ”Memoriul F8 F”. Mureșan: "E o premieră ca o decizie a unui for să fie bazată pe o declarație de presă"

Cazul ”Memoriul F8 F”. Cupa României rămâne la Sfântu Gheorghe

Cazul ”Memoriul F8 F”. Comisia Centrală de Competiții a FRB s-a întrunit în cursul zilei de azi

Cazul ”Memoriul F8 F”. Ambrus Jozsef: „Eu cred că Satu Mare a greșit enorm acuzând arbitrajul”

Cazul "Memoriu F8 F". Dobă: "Sertarele birourilor FRB sunt pline de memorii din partea Sepsi SIC"

Cazul "Memoriu F8 F". Mureșan: "Am primit telefoane să retragem echipa de pe teren. Ei așa au procedat la Cluj"

Cazul "Memoriu F8 F". Fogel: "Nu mă interesează dacă voi fi amendat, a fost un arbitraj părtinitor"

Cazul "Memoriu F8 F". Discrepanță între regulamentul FRB și ce s-a hotărât în Consiliul Director

F8 F. Istvan Rusz: „Eu pot să joc cu 6 europene dacă vreau. Noi ne-am conformat regulamentului FIBA”

F8 F. Vasile Fogel: „Vrem rejucarea finalei pe teren neutru. Arbitrajul a fost distrugere în masă”

F8 F. CSM Satu Mare a depus memoriu împotriva Sepsi Sfântu Gheorghe



Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs CSM Satu Mare

totalbaschet.ro / 08 March 2018 / 17:53


Galerie foto


Vander Profesionalism?
0 
Memoriu nesemnat de președinte? Deși dânsul a fost de față la Finala Cupei... Hoțul strigă hoț... Cei care nu respectă regulamentul vor să le fie aplicată litera acestuia, deși știu bine că potrivit spiritulu regulamentului nu le dă dreptate...E vorba de bună intenție... bineînțeles... :)))  
09 March 2018 00:53
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Adevarul se gaseste in sentinta federatiei: 6 jucatoare straine dintre care 3 noneuropene.Pe moment ce pe teren SEPSI a trimis doar 2 noneuropence(2 americance),este de inteles si pentru matematicienii de clasa 1-a,ca 6-2 = 4,deci 4 europence putea trimite pe teren .Care este problema?? Satmarenii nu cunosc matematica,nu cunosc regulementul,nu au bani si vroiau sa mai ciupesca niste bani,ne vorbind de faptul,ca printr-o cupa castigata puteau oarecum sa justifice banii multi,cei mai multi din campionat cheltuiti atat pe jucatoare cat si pe antrenori,timp in care nu achitau datoriile fata de unii si altii,fiind obligati sa faca mismasuri financiar-bancare care merita sa fie controlate !! 
10 March 2018 10:42

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
FRB își asumă greșeala din Regulamentul Specific LNBF 2017/2018
Federatia se refera la eroarea care a dus la contestatia celor de la CSM Satu Mare dupa finala Cupei Romaniei 
"Norocul" nu a fost de partea CSM Satu Mare. Avocatul Petroșel Norocel a respins definitiv memoriul sătmărenilor
Decizia CCCLTO a fost confirmată, iar CSM Satu Mare se mai poate adresa doar Curții de Arbitraj Sportiv de la Lausanne 
CSM Satu Mare a depus apel la memoriul respins de CCCLTO
Sătmărenii sunt nemulțumiți de decizia Comisiei de Competiții și continuă să-și caute dreptatea 
Memoriul depus de CSM Satu Mare nu a fost semnat de președintele clubului
Două greșeli majore pe care aparent le-a comis conducerea clubului sătmărean 
Cazul ”Memoriul F8 F”. Kereskényi Gábor: "Dacă clubul este convins că avem dreptate atunci merită să mergem mai departe"
Primarul din Satu Mare sprijină Clubul Sportiv Municipal în cazul în care se va sesiza Curtea de Arbitraj Sportiv de la Lausanne 
Cazul ”Memoriul F8 F”. Mureșan: "E o premieră ca o decizie a unui for să fie bazată pe o declarație de presă"
Managerul CSM Satu Mare afirmă că se va analiza posibilitatea depunerii unui apel 
Cazul ”Memoriul F8 F”. Cupa României rămâne la Sfântu Gheorghe
Publicăm decizia integrală a Comisiei de Competiții prin care s-a respins memoriul depus de CSM Satu Mare 
Cazul ”Memoriul F8 F”. Comisia Centrală de Competiții a FRB s-a întrunit în cursul zilei de azi
Președintele Viorel Constanținescu a vorbit site-ului nostru despre decizia în acest caz 
Cazul ”Memoriul F8 F”. Ambrus Jozsef: „Eu cred că Satu Mare a greșit enorm acuzând arbitrajul”
Oficialul de la Spesi SIC vorbește despre cele întâmplate după finala Cupei României la baschet feminin 
Cazul "Memoriu F8 F". Dobă: "Sertarele birourilor FRB sunt pline de memorii din partea Sepsi SIC"
Antrenorul sătmărenilor consideră că greșelile de arbitraj au luat singurul avantaj pe care echipa sa îl avea în confruntarea cu ACS Sepsi SIC 
0 
O sa va inchidem gurita la urmatorul meci! Sper sa ajungeti cu totii la racoare, pentru hotiile pe care le faceti la SM. 
click pt. Articol 10 March 2018 15:40
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Adevarul se gaseste in sentinta federatiei: 6 jucatoare straine dintre care 3 noneuropene.Pe moment ce pe teren SEPSI a trimis doar 2 noneuropence(2 americance),este de inteles si pentru matematicienii de clasa 1-a,ca 6-2 = 4,deci 4 europence putea trimite pe teren .Care este problema?? Satmarenii nu cunosc matematica,nu cunosc regulementul,nu au bani si vroiau sa mai ciupesca niste bani,ne vorbind de faptul,ca printr-o cupa castigata puteau oarecum sa justifice banii multi,cei mai multi din campionat cheltuiti atat pe jucatoare cat si pe antrenori,timp in care nu achitau datoriile fata de unii si altii,fiind obligati sa faca mismasuri financiar-bancare care merita sa fie controlate !! 
click pt. Articol 10 March 2018 10:42
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
SEPSI SIC NU A GRESIT CU NIMIC! a RESPECTAT REGULAMENTUL!
6 JUCATOARE STRAINE,MAX. 3 NONEUROPENE.AU JUCAT 2 NONEUROPENE,DECI AVEA DREPTUL LA 4 EUROPENE!! CE MARE PROBLEMA DE MATEMATICA?? JURISTUL CLUBULUI SATMAREAN ESTE CA ECHIPA:SUPRAPLATIT SI CU LECTIA NEFACUTE !! 
click pt. Articol 09 March 2018 13:22
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
CINE A GRESIT ?? CONDUCEREA SI JURISTUL DE LA SATU MARE,SI V-ATI FACUT DE RAS!! ADEVARUL INVINGE !ATI MILOGIT DE FAPT MAI MULTI BANI SI LAURI,DAR NU A MERS !! SFANTU GHEORGHE VA DAT LECTIE DE BASCHET,SI VA VA ACORDA AJUTOR SUPLIMENTAR SI IN CONTINUARE IN TOATE DOMENIILE BASCHETULUI INCLUSIV IN MANAGMENT SI PRACTICI FINANCIARE !!  
click pt. Articol 09 March 2018 13:14
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
ADEVARUL INVINGE !! SATMARENII SA FACA ORDINE IN OGRADA LOR ATAT FINANCIAR CAT SI JURIDIC !! 
click pt. Articol 09 March 2018 13:07
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Managerul sa-si vada de treaba,si sa conduca clubul astfel,incat sa nu fie nevoit sa aiba pregatita de acasa inaintea meciurilor din deplasare a unor chichite si erori regulamentare,de care poate sa se lege in cazul unui eventual esec ! Muresan sa faca ordine in buzunarul clubului,sa-si achite datoriile avute,sa respecte prevederile legale privind finantarea clubului.Nu aveti bani,sa nu platiti peste masura si valoare antrenori si jucatori !!! 
click pt. Articol 09 March 2018 13:02
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Cred ca lipsa banilor si a datoriilor catre anumite entitati a fost cauza memoriului depus la federatie.Dreptatea invinge,deci satmarenii au ramas fara cupa si fara bani mai multi !!Rusinos sa procedez astfel:in sport trebuie sa fii corect si cinstit !! Nu ai bani,nu te duci la distractie...nu platesti antrenorul si unele jucatoare peste posibilitati...incerci sa platesti datoriile si nu acumulez alte datorii !! 
click pt. Articol 09 March 2018 12:52
0 
“Total Baschet a luat legatura cu primarul orasului Satu Mare,princilalul sponsor a Clubului Sportiv Municipal” :) Kereskényi sponsor??? 
click pt. Articol 09 March 2018 09:44
Vander Profesionalism?
0 
Memoriu nesemnat de președinte? Deși dânsul a fost de față la Finala Cupei... Hoțul strigă hoț... Cei care nu respectă regulamentul vor să le fie aplicată litera acestuia, deși știu bine că potrivit spiritulu regulamentului nu le dă dreptate...E vorba de bună intenție... bineînțeles... :)))  
click pt. Articol 09 March 2018 00:53
0 
Ehh daca va faceti timp si cititi cu atentie, in aproape toate regulamentele specifice de campionate nationale editia 2017-2018 sunt greseli enorme, gen "techno-redactare".La U18 regulamentul se contrazice la mai multe capitole, samd. Restul e cancan, cu trimiterea cupei la Satu Mare.......