Mihai Silvășan: „S-a văzut dorința să nu ieșim din serie. La 0-2 era foarte greu de revenit”


U-BT Cluj a reușit să egaleze CSM CSU Oradea în seria din semifinalele LNBM

 mihai silvasan u bt cluj oradea

U-BT Cluj a reușit să egaleze CSM CSU Oradea în seria din semifinalele LNBM, după ce a câștigat pe teren propriu meciul 2 cu scorul de 92-82.

La finalul partidei, antrenorul gazdelor, Mihai Silvășan s-a arătat foarte mulțumit de victoria obținută de echipa sa:

„Cred că am avut o atitudine foarte bună, cred că mental am fost puternici după înfrângerea din primul meci. S-a văzut o dorință foarte mare să nu ieșim din serie. Dacă pierdeam și astăzi, la 0-2 era foarte greu de revenit la Oradea acasă. E 1-1, a fost un meci bun al nostru, dar a fost un singur meci, nu înseamnă mare lucru. Trebuie să mergem la Oradea cu o dorință foarte mare să câștigăm.”

„Silva” a vorbit și despre prestația veteranului Alhaji Mohammed:

„E o decizie grea de fiecare dată să îl las în afara lotului. Nu era foarte integrat la nivelul lotului în meciurile în care a jucat și am decis să joc mai mare, cu Tony Easley, să avem un avantaj la recuperare. Dar după înfrângerea din primul meci mi-am pus în cap să schimb ceva. Am vrut să joc mai mic, mai rapid și cred că mi-a reușit. Kyndall a fost puțin obosit și dacă nu era ”Hagi”, aveam o viață foarte foarte grea. Știam că e un jucător cu experiență, care să ne poată ajuta din relația 1 la 1. Mă bucur pentru el. Chiar ne-a ajutat azi, cu vârf și îndesat.”

Meciul 3 al seriei dintre U-BT Cluj și CSM CSU Oradea se va juca la arena Antonio Alexe.

*foto: Manases Sandor



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a antrenorului Mihai Silvășan
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

Eduard Popa, David Istrate / 15 May 2019 / 7:19


Galerie foto


Cristi11 Domn antrenor
1 
Un vocabular foarte bogat la tehnicul primit 👎 
15 May 2019 09:23
0 
la asa arbitraj ... S-a vazut faultul din avion 
15 May 2019 09:30
0 
Si nu e prima data cand e surprins ca injura. Asta ii e caracterul. 
15 May 2019 10:31
underCat si din avion
1 
nu s-a mai vazut altceva ? 
15 May 2019 11:33
Stefan Cj sigur ca da
-1 
Cand te fura in halul asta, nu ma mir. Cam asa a fost tot campionatul. La Sibiu cand a primit m..e de la aproape toata sala nu a fost nici o problema. Toate iesirile astea au o cauza. Nu sare el de nebun. Dar noi in tribune (oriunde Sibiu, Cluj, Oradea, Pitesti) suntem niste sfinti? 
15 May 2019 18:40
-1 
eu am fost in sala si nu stiu despre ce vorbesti. Stii ce vad de fiecare data in sala la Sibiu ? Ca oaspetii sunt aplaudati atat la inceput cat si dupa meci. Ca galeria oaspetilor e de multe ori salutata de galeria Sibiului. Desigur, nu e sala de teatru la fiecare meci, dar nici tu nu trebuie sa fii actor aici.  
16 May 2019 14:49
trancer Silvasan
0 
Când tu ești antrenor și la o faza banala sari ca un apucat și te calmează Dorsey și Hagi e clar ca ai o problema mare... asta pe lângă celelalte probleme mari pe care le mai ai! 
15 May 2019 21:38
-3 
trancer, prietene, daca pentru tine faza aceea a fost banala ... nu stiu cine are probleme mai mari. 
15 May 2019 22:05
0 
Serios? Un fault (sau nu) pe la începutul jocului justifica acea criza de om nebun la un antrenor? Mai gândește-te. 
16 May 2019 10:02
Stefan Cj trancer
-1 
Despre ce discutam? Un fault inexistent la care a fost sanctionat Kuti in prima repriza. Un end one neacordat la Foulland, faza la care a zibucnit Silva. Sa fim intelesi. Nu sa sunt de acord ca a injurat, dar nici sa plece capul. Daca cele 2 faze din punctul tau de vedere au fost banale, imi pare rau! Si repet Noi in tribune avem dreptul sa injuram? Si aici ii raspunnd si la underCat la comentariul de mai sus. In toamna la Sibiu aproape toata sala a strigat m..e Silvasan! m..e U! La Televizor s-a auzit foarte clar.  
16 May 2019 18:23
Oldtimer O fi din etimologia...
0 
numelui. Radacina numelui este latinescul Silva = padure. Extrapoland putin, Silvasan = om de/din padure...dupa unele manifestari de gestica si limbaj, adresate inclusiv sportivilor pe care ii antreneaza (parerea d-lui), cam de acolo ar fi.....din padure 
16 May 2019 17:21

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Cristian Achim: „A fost o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere. Nu veți mai vedea așa ceva, ‘mark my words’”
Antrenorul bihorenilor a avut cuvinte de laudă la adresa lui Silvășan, dar și pentru fanii orădeni 
Mihai Silvășan și-a anunțat demisia de funcția de antrenor principal al lui U-BT Cluj
„Silva” a renunțat după ce a ratat calificarea în finala LNBM: „Nu am nicio problemă să îmi asum eșecul” 
Nikola Markovic: „A fost un meci foarte strâns, dar am avut noroc și am reușit să îl câștigăm”
Sârbul a fost cel mai bun marcator pentru CSM CSU Oradea, în meciul 4 contra lui U-BT Cluj 
Mihai Silvășan: „Nu am cum să detaliez dezamăgirea pe care o simt”
U-BT Cluj a ratat calificarea în finala Ligii Naționale în dauna celor de la CSM CSU Oradea 
CSM CSU Oradea s-a calificat în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Campioana en-titre a trecut de U-BT Cluj în patru partide 
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca la o diferență de 5 puncte 
Ionuț Georgescu, prima reacție după ce a fost suspendat trei meciuri de către Comisia de Disciplină
Managerul lui CSU Sibiu a vorbit după calificarea obținută de galben-albaștri în finala LNBM 
Dan Fleșeriu: „Am suferit mult în sferturi și semifinale, două echipe extrem de arțăgoase care ne-au pus multe probleme”. Video
CSU Sibiu a reușit prima calificare în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după 20 de ani 
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
koala @dario
0 
De unde dracu atata frustrare in voi fratilor? In seara asta am obtinut o victorie senzationala, in loc sa sarbatorim victoria noi cautaum sa ne umflam muschii pe net cu sibienii. Cat despre conducatori oricare dintre ei (Sere, Cristescu, Georgescu) ar face orice ca sa isi cada echipa castigand, asa ca nu cred ca ii unul mai "gunoi" ca celalalt. Oricum noi oradenii nu ii vedem numai pe Cristescu si pe Georgescu, la fel cum ei sibienii il vad doar pe Sere samd. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:47
Dario Robert
0 
Robert! Vino la meciul din finala si o sa-ti dai seama ce comportament au ciobanii din sibiu!  
click pt. Articol 20 May 2019 23:29
0 
Sarbii au in sange lupta dusa pana la extrem. Dar si americanii nostri sunt de nepretuit. S-a reusit o combinatie sarbo-americano foarte buna care sper ca ne va aduce al treilea titlu de campioni. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:29
BVN Kuti
0 
Kuti asta este enervant... de bun! Fara nici o ironie. In locul lui Bobe, mi-as pune cateva intrebari dupa aceasta serie. Au avut si ei meciul. lor direct, fiind de aceeasi generatie. Kuti l-a facut zob le Bobe al nostru, fara nici o exagerare. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:26
0 
Multumim CSM si Achim. Succes in lupta pentru al treilea titlu de campion. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:23
0 
Respect jucatorilor si galeriei U. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:22
BVN Respect Silvasan
0 
Chiar daca pe teren suntem rivali, nu pot decat sa ii doresc bafta in continuare in cariera de antrenor. Pacat ca in aceasta tara sunt atat de putine orase care sustin baschetul, si astfel posibilitatile de sa preiei o altă echipa sunt minime. Bafta! 
click pt. Articol 20 May 2019 23:12
Citesc aici și mă minunez! Parcă ar fi disputa dintre PSD Jegălia și PSD Căcăreaza, nu intre suporterii a două echipe ce reprezintă orașe ce revendică respect pentru evoluția lor mult peste medie într-o societate defectă! E jenant!  
click pt. Articol 20 May 2019 23:04
DonDiablo DonDiablo
0 
La vârsta lui pe cine să scoata din lotul nostru?Da e bun,se vorbea că ar fi fost o variantă pentru noi acum ceva timp dar cineva nu l-a vrut. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:04
ajax Apropo
0 
S-a spus ceva la TV despre prezenta lui Porter Troupe la sală? Un jucător printre primii 10 din campionat, pe care as vrea să - l vad evoluând în tricoul Oradiei. 
click pt. Articol 20 May 2019 22:55