Mircea Cristescu și Laurențiu Grigoraș sunt chemați la Comisia de Disciplină


Cei doi vor oferi lămuriri suplimentare cu privire la incidentele de după partida din 23.12.2016.

Foto: Andor Marton

De peste 70 de zile a avut nevoie Comisia de Disciplină a Federației Române de Baschet pentru a convoca ședința și a analiza cele petrecute la finalul partidei dintre U BT Cluj-Napoca și BC Mureș Târgu Mureș, desfășurată pe data de 23.12.2016.

Managerul celor de la Steaua București a fost cel care a menționat pentru prima dată existența unui „război ascuns de FRB” între Mircea Cristescu și un arbitru internațional. Oficialul clujenilor a replicat că nu știe despre ce vorbește Georgescu, în timp ce Laurențiu Grigoraș și FRB au confirmat existența a două memorii depuse la Federație. 

În data de 3 martie s-a reunit Comisia de Disciplină pentru a analiza acest caz. Conform comunicatului de presă emis de către federație, Laurențiu Grigoraș și Mircea Cristescu au fost invitați la următoarea ședință a comisiei din data de 17.03.2017 pentru a lămuri cele petrecute.

Astazi, in data de 03.03.2017, la ora 12:30, a avut loc sedinta Comisiei de Disciplina a FR Baschet, in care s-au analizat urmatoarele cazuri:
 

1. Incidentele petrecute la jocul din cadrul LNBM, etapa a XIV-a, dintre U-Banca Transilvania Cluj-Napoca  si BC Mures Targu Mures, desfasurat in Sala Sporturilor Horia Demian la data de 23.12.2016. In urma analizei inregistrarii video a incidentelor petrecute in sfertul 4, a raportului comisarului jocului, a memoriului depus de catre U-Banca Transilvania Cluj-Napoca si a raportului suplimentar al arbitrului Laurentiu Grigoras, Comisia de Disciplina decide:
- invitarea la urmatoarea sedinta a comisiei in data de 17.03.2017, ora 14:30, la sediul FR Baschet, a domnilor Mircea Cristescu si Laurentiu Grigoras. 



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a arbitrului Grigoraş Laurenţiu

Silviu Isailă / 06 March 2017 / 21:46


Galerie foto


1 
Grigoras doar la sticle meserias. 
06 March 2017 23:23
mailman ce poti face azi, lasa pe 70 zile ca poate nu mai trebuie
4 
Dupa 70 de zile de asteptare, FRB decide un nou termen la care sa asculte cele doua pareri! Ce a lucrat FRB in acest interval, astfel incat au amanat asa de mult si continua sa amane "judecata"? Asta e atitudine corecta? Asa se lucreaza? 70 de zile sunt necesare daca "tragi sfori" nu daca lucrezi! Cum sa aiba incredere cineva in activitatea corecta a FRB in aceste conditii? Cu asemenea sforari la FRB cum sa avem baschet competitiv? "Bravo" FRB pentru "fotbalizarea" baschetului in stilul Ligii lui Mitica! 
07 March 2017 14:11
TDM Se amana
1 
Se va amana si prin iunie Cristescu va fi suspendat 3-4 luni. Asta in cel mai rau caz. In cel mai bun, se rezolva amiabil cu un avertisment chiar pe 17. 
07 March 2017 20:38

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM Târgu Mureș debutează cu o victorie în lupta pentru locurile 9-16
CSM Mediaș, CSM Phoenix Galați și CSO Voluntari sunt celelalte învingătoare din primul meci 
Dan Fleșeriu: "N-am arătat nici măcar 50% din ceea ce facem de obicei"
Antrenorul Sibiului a fost nemulţumit de agresivitatea dinamoviştilor 
Tudor Costescu: "Am făcut greşeli copilăreşti în ultimele minute"
Tehnicianul dinamoviştilor a pus înfrângerea pe seama lipsei de experienţă 
CSM CSU Oradea câștigă un meci disputat contra lui BCM U Pitești
Argeșenii au condus la pauză la o diferență de 8 puncte 
BC CSU Sibiu se impune pe teren propriu cu Dinamo Știința București
Jocul a fost decis în ultimele minute, după ce oaspeții se aflau în avantaj la jumătatea ultimului sfert 
Tudor Gheorghe: ”Cu siguranță acest avantaj nu este unul decisiv”
Fundașul alb-violeților a vorbit despre seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
Mihai Silvășan, după revenirea din partida cu Steaua: „Băieții au arătat caracter”
Jason Washburn a analizat și el jocul echipei sale: „Este o victorie care spune multe” 
Dan Fleșeriu: „Am terminat sezonul regulat pe locul 1, dar asta nu mai înseamnă nimic acum”
BC CSU Sibiu începe aventura în playoff-ul LNBM 
Florin Nini: ”Mergem la Oradea cu gândul de a ne juca șansa noastră”
Tehnicianul piteștenilor a prefațat seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
Greșeli de arbitraj pe finalul meciului SCM U Craiova – SCM Timișoara
Oficialii au ratat câteva decizii importante pe finalul meciului. Foto + Video 
0 
Nu stiu de unde atata ura asupra echipei noastre, dar in perioada de care zici tu, echipa noastra a ocupat mereu un loc mai bun decat i-a permis bugetul, cu exceptia a 2-3 sezoane cand nu am prins playoff-ul.

Chiar daca am luat o cupa dupa 20 de ani de seceta, noi macar ne-am luat jucatori de cat ne-a permis bugetul si pe care i-am platit cu bani cinstiti.
Nu ne-am luat jucatori de clasa cu care sa facem performanta si sa-i lasam cu burta goala (Mures, Timisoara, Medias) sau sa ne luam jucatori cu bani ilegali (Asesoft).

Trofeul a venit tarziu, important este ca s-a pastrat traditia si continuitatea echipei... diferenta se vede azi... in clasament si mai ales in tribune. 
click pt. Articol 26 April 2019 00:59
0 
De calitate. Peste ce am avut noi la Cluj sau ce am vazut la Craiova. Pitestiul arata ca poate, asa am zis mereu. Mi-e teama pentru ei ca sambata vine al nostru Podar, care ii ca acasa acolo. Astazi a facut diferenta valoarea. Sper ca seria sa ofere evolutii la fel de bune. 
click pt. Articol 25 April 2019 23:17
gyke Băi Adiță
0 
Nici nu știu ce mă deranjează mai mult, cratima aia sau iq-ul tău subunitar... te pomenești că sunt conexe.  
click pt. Articol 25 April 2019 23:01
0 
Stai linistit ca nu ne vom intalni ... 😀😀😀 
click pt. Articol 25 April 2019 22:51
JCN @adis
0 
hai ca poti mai mult :).  
click pt. Articol 25 April 2019 22:45
0 
Buna asta cu banii. Majoritarea au venit din privat. Sibiul nu are nicio datorie si nu a avut restante la jucatori. Sa nu mai zicem de procese prin tribunale sau reinfintarea echipei sub un alt nume ca sa nu se plateasca datoriile catre sistemul public.  
click pt. Articol 25 April 2019 22:37
0 
Ia uite unde stătea lupul moralist... în poala lui Trițoiu...  
click pt. Articol 25 April 2019 22:35
adis voua
0 
chiar nu va e rusine la cati bani a-ti bagat in ultimii 20 de ani si luati doar o cupa?
Aveti grijs sa nu viseze urat Costescu ca s-ar putea sa nu ne mai intalnim 
click pt. Articol 25 April 2019 22:26
JCN Nini
0 
Daca locul lui Nini e la circ a lui sere unde e? Nu ma mai mir ca nu ia tehnic pentru ca se pare ca are imunitate in astfel de cazuri. Si daca nu ati vazut din sala va invit sa va uitati la reluarea meciului si sa imi spuneti cum ii sunt permise toate acele iesiri !? 
click pt. Articol 25 April 2019 21:57
0 
Din pacate locul individului Nini este la circ, nicidecum la un meci de baschet. Din pacate face de ras echipa pitesteana si suporterii acesteia!! 
click pt. Articol 25 April 2019 21:37