Mircea Cristescu: „All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România”


Printre surprizele pregătite de organizatori se numără un show de slam-dunk al unor americani care au colaborat cu NBA (Video)

În cursul acestei zile (18.04) la Cluj-Napoca are loc finala Cupei României între BC CSU Sibiu și CSM CSU Oradea. După acest joc ce va desemna câștigătoarea primului trofeu important al sezonului, jucătorii din Liga Națională se vor putea relaxa la All Star Game, eveniment ce va fi găzduit tot de BTarena.

Acest spectacol baschetbalistic revine în Cluj-Napoca pentru prima oară după 2014, atunci când All Star Game-ul avea loc în Sala Sporturilor „Horia Demian”. Contextul acestui eveniment este unul special pentru U-BT Cluj-Napoca, formație ce sărbătorește un secol de existență în cursul acestui an. Drept urmare, organizatorii au pregătit mai multe surprize pentru publicul prezent în sală. All Star Game-ul va începe la ora 19:19, un simbol pentru anul înființării clubului universitar (1919), cu un concert al trupei Voltaj. De altfel, în perioada premergătoare acestui eveniment, celebra trupă din România a compus o piesă special pentru formația din Cluj-Napoca.

Am avut norocul să cadă în data de 19 aprilie 2019. Am participat la „licitație” cu dosar de sarcini și cu tot exact cum trebuie făcut „by the book”. După ne-am prins și am zis că, în anul centenarului, ora 19:19 este o oră ideală pentru a omagia cei 100 de ani ai clubului Universitatea. Ne-am dorit foarte mult ca acest eveniment să îl punem sub sigla U100 împreună cu Federația Română de Baschet. O să avem o grămadă de surprize. Desfășurătorul exact nu vi-l pot spune dar știți că o să începem cu un concert Voltaj. Călin (n.r. Călin Goia, solistul trupei Voltaj) este un clujean și un U-ist și ne-a făcut o mare surpriză cu melodia pe care a dedicat-o acestui eveniment și lui U.”, a declarat la conferința de presă Mircea Cristescu, vicepreședinte la U-Banca Transilvania Cluj-Napoca.

De asemenea, oficialul echipei antrenate de Mihai Silvășan a anunțat că înaintea concursului de slam dunk va fi prezentă o echipă de dunkeri profesioniști, Face Team, care au colaborat de-a lungul anilor cu NBA și cu FIBA.

O să avem o echipă de dunkeri care vor face show înainte de slam dunk contest. Concursul în sine nu e cu trambuline, nu e cu saltele. Face Team-ul este o echipă de dunkeri ce fac un show și care au lucrat cu FIBA și cu NBA. Ei vor veni să facă încălzirea. It's show time.

De asemenea, pe lângă majoretele lui U-BT Cluj-Napoca, la acest spectacol va participa și o altă echipă de majorete, Transylvania Knights, care a mai fost în alte rânduri la meciurile echipei clujene.

Vor veni majoretele de la Transylvania Knights, care au fascinat deja Clujul. Avem majorete care sunt campioane europene, majoretele de sală cum ar veni și cheerleaders, Transylvania Knights. Avem multe ingrediente numai că am dorit să îl facem mai scurt pentru ca oamenii să nu vină la 4 la sală și să plece la 11 de-aici. All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România.”

În cursul acestei conferințe, Nandor Kuti a anunțat și participanții la concursurile de slam-dunk și 3 puncte.

All Star Game 2019 va avea loc vineri, 19 aprilie, de la ora 19:19 și va fi transmis în direct de Digisport 4.

*foto: frbaschet.ro



David Istrate / 18 April 2019 / 15:24


Galerie foto


u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
19 April 2019 18:11
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
20 April 2019 15:39

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Cristian Achim: „A fost o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere. Nu veți mai vedea așa ceva, ‘mark my words’”
Antrenorul bihorenilor a avut cuvinte de laudă la adresa lui Silvășan, dar și pentru fanii orădeni 
Mihai Silvășan și-a anunțat demisia de funcția de antrenor principal al lui U-BT Cluj
„Silva” a renunțat după ce a ratat calificarea în finala LNBM: „Nu am nicio problemă să îmi asum eșecul” 
Nikola Markovic: „A fost un meci foarte strâns, dar am avut noroc și am reușit să îl câștigăm”
Sârbul a fost cel mai bun marcator pentru CSM CSU Oradea, în meciul 4 contra lui U-BT Cluj 
Mihai Silvășan: „Nu am cum să detaliez dezamăgirea pe care o simt”
U-BT Cluj a ratat calificarea în finala Ligii Naționale în dauna celor de la CSM CSU Oradea 
CSM CSU Oradea s-a calificat în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Campioana en-titre a trecut de U-BT Cluj în patru partide 
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca la o diferență de 5 puncte 
Ionuț Georgescu, prima reacție după ce a fost suspendat trei meciuri de către Comisia de Disciplină
Managerul lui CSU Sibiu a vorbit după calificarea obținută de galben-albaștri în finala LNBM 
Dan Fleșeriu: „Am suferit mult în sferturi și semifinale, două echipe extrem de arțăgoase care ne-au pus multe probleme”. Video
CSU Sibiu a reușit prima calificare în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după 20 de ani 
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
koala @dario
0 
De unde dracu atata frustrare in voi fratilor? In seara asta am obtinut o victorie senzationala, in loc sa sarbatorim victoria noi cautaum sa ne umflam muschii pe net cu sibienii. Cat despre conducatori oricare dintre ei (Sere, Cristescu, Georgescu) ar face orice ca sa isi cada echipa castigand, asa ca nu cred ca ii unul mai "gunoi" ca celalalt. Oricum noi oradenii nu ii vedem numai pe Cristescu si pe Georgescu, la fel cum ei sibienii il vad doar pe Sere samd. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:47
Dario Robert
0 
Robert! Vino la meciul din finala si o sa-ti dai seama ce comportament au ciobanii din sibiu!  
click pt. Articol 20 May 2019 23:29
0 
Sarbii au in sange lupta dusa pana la extrem. Dar si americanii nostri sunt de nepretuit. S-a reusit o combinatie sarbo-americano foarte buna care sper ca ne va aduce al treilea titlu de campioni. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:29
BVN Kuti
0 
Kuti asta este enervant... de bun! Fara nici o ironie. In locul lui Bobe, mi-as pune cateva intrebari dupa aceasta serie. Au avut si ei meciul. lor direct, fiind de aceeasi generatie. Kuti l-a facut zob le Bobe al nostru, fara nici o exagerare. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:26
0 
Multumim CSM si Achim. Succes in lupta pentru al treilea titlu de campion. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:23
0 
Respect jucatorilor si galeriei U. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:22
BVN Respect Silvasan
0 
Chiar daca pe teren suntem rivali, nu pot decat sa ii doresc bafta in continuare in cariera de antrenor. Pacat ca in aceasta tara sunt atat de putine orase care sustin baschetul, si astfel posibilitatile de sa preiei o altă echipa sunt minime. Bafta! 
click pt. Articol 20 May 2019 23:12
Citesc aici și mă minunez! Parcă ar fi disputa dintre PSD Jegălia și PSD Căcăreaza, nu intre suporterii a două echipe ce reprezintă orașe ce revendică respect pentru evoluția lor mult peste medie într-o societate defectă! E jenant!  
click pt. Articol 20 May 2019 23:04
DonDiablo DonDiablo
0 
La vârsta lui pe cine să scoata din lotul nostru?Da e bun,se vorbea că ar fi fost o variantă pentru noi acum ceva timp dar cineva nu l-a vrut. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:04
ajax Apropo
0 
S-a spus ceva la TV despre prezenta lui Porter Troupe la sală? Un jucător printre primii 10 din campionat, pe care as vrea să - l vad evoluând în tricoul Oradiei. 
click pt. Articol 20 May 2019 22:55