Mirel Dragoste: „Vrem să rămânem neînvinși pe teren propriu”


Internaționalul român vorbește într-un interviu despre meciul echipei sale cu U BT Cluj-Napoca

mirel dragoste u bt cluj csu sibiu

Astăzi, 16 noiembrie, va avea loc „Derby-ul Transilvaniei” dintre BC CSU Sibiu și U BT Cluj-Napoca. Partida este programată de la ora 18:00 în Sala Transilvania din Sibiu.

Înaintea meciului etapei am stat de vorba cu componentul lui BC CSU Sibiu, Mirel Dragoste. Internaționalul român a prefațat confruntarea cu echipa la care s-a format, a vorbit despre prestațiile echipe sale dar și despre obiectivele personale din acest acest.

Un nou duel între Sibiu și Cluj, voi neînvinși acasă, ei neînvinși în deplasare, cum vezi confruntarea de mâine?

Cu siguranță confruntarea de mâine va fi un adevărat derby, noi vrem să rămânem neînvinși pe teren propriu și sunt sigur că și ei vor veni în sala noastră să se lupte pentru fiecare minge, dar sper ca la fluierul final noi să fim învingatori din nou, în fața propriilor suporteri care ne ajută în fiecare moment al meciului.

Ați jucat deja în presezon cu Clujul, unde crezi că sunteți mai puternici decât ei?

În presezon a fost un meci ca oricare altul, a fost un simplu amical în care ei au ieșit învingători. Vineri situația se va schimba cu siguranță, fiecare echipă dorindu-și să caștige. Punctul nostru forte este cu siguranță agresivitatea în aparare și contraatacul, pe care trebuie sa le executăm la capacitate maxima din primul minut, până in ultimul.

Cât de mult crezi că va cântări absența lui Vlad Moldoveanu?

Sunt sigur că absența lui Vlad Moldoveanu cântărește mult pentru echipa din Cluj, dar ei au arătat în ultimele meciuri un joc foarte bun și fără el. Au un lot experimentat, valoros și cred că pot face față oricărui meci fără probleme.

Pentru voi cum a fost perioada de pregătire din săptămână aceasta, știu că înainte de meciul cu Steaua ați avut probleme cu sala de antrenament?

Suntem nemultumiți că deși suntem echipa cu performanțe, ne antrenăm pe unde putem de multe ori, pentru ca în sala să se desfașoare evenimente care nu au nicio legătură cu sportul. Din punctul meu de vedere, fără antrenament nu poți face performanță.

Cum ai descrie evoluțiile voastre de până acum în acest sezon?

Evoluțiile noastre din acest sezon sunt ok, dar nu sunt cele pe care ni le doream neapărat la începutul sezonului. Am avut două meciuri slabe în deplasare și ne dorim foarte mult să nu mai avem asemenea prestații și să castigăm toate meciurile atât de acasă, cât și cele din deplasare.

Ce înseamnă acest meci pentru tine, întâlnești echipa din orașul natal și în plus la cea care ai jucat dar nu ai prea primit multe șanse?

Acest meci pentru mine personal este un meci ca toate celealte, deși joc contra echipei din orașul meu natal. Îi respect și le mulțumesc pentru ce au făcut pentru mine, pentru scurta durată cât am jucat la echipa de seniori a clubului.

La doar 24 de ani ești cel mai experimentat jucător român din lotul Sibiului, cum este pentru tine această postură?

Se pare că am ajuns repede să fiu cel mai experimentat român din echipa noastră, dar acest lucru chiar mă bucura și mă încurajează pe viitor și vreau să ajut echipa în fiecare moment al jocului, fie când sunt pe teren sau în afara lui, dar și pe tinerii noștri jucători romani care sunt foarte talentați și plini de energie atunci când intră pe teren.

Care sunt obiectivele tale pentru acest sezon, mai ales că acum ești un obișnuit al echipei naționale?

Obiectivele mele personale sunt să îmi fac treaba de fiecare dată când intru pe parchet, indiferent contra cărei echipe jucăm. Dau tot ce am mai bun din mine și vreau cu orice preț să ajung cea mai bună versiune a mea și am grijă să fac asta în fiecare zi, prin munca, munca și din nou, munca. Cred că acesta este secretul și sunt extrem de motivat în fiecare zi când mă trezesc să fac asta. Nu în ultimul rând, îmi doresc să fiu la fel de sănătos ca și acum, să îmi pot îndeplini visul. Mă bucur de fiecare dată când sunt convocat la echipa națională, îmi face plăcere să fiu printre cei mai buni jucători români ai momentului și vreau să facem o față bună de fiecare dată când avem ocazia.

În final aș vrea să le transmiți câteva cuvinte cititorilor Total Baschet și suporterilor sibieni..

Vreau să le mulțumesc tuturor suporterilor sibieni care ne susțin la fiecare meci, fie de acasă sau din deplasare. Imi doresc să vină în continuare la fiecare meci și promitem ca vom face tot posibilul să câstigăm fiecare meci și să le aducem zâmbetul pe buze de fiecare dată! Suntem împreună o mare familie și mă bucur că fac parte din acest grup minunat și unic în țară! HAI CSU!

Partida din Sala Transilvania va fi transmisă pe Digi Sport 4.

*foto: Adrian Bugariu



Vizualizează pagina personală a jucătorului Mirel Dragoste
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs U BT Cluj-Napoca

Bogdan Isailă / 16 November 2018 / 7:02


Galerie foto


studentU atitudinea potrivita
2 
Desi nu este foarte talentat, Mirel are o atitudine profesionista fata de meseria pe care o practica. Este muncitor, determinat si increzator. Pentru campionatul nostru, daca va continua in acest ritm de dezvoltare, poate deveni un jucator roman esential.
Ma gandesc cu parere de rau la cati copii, romani, au plecat din CJ ca sa faca treaba buna la alte echipe: tudor gheorghe, mirel dragoste, marius ciotlaus si altii. Daca ar fost un staff care sa aiba rabdare si sa nu tinteasca titlul in fiecare an, puteam intr-un ciclu de 3-4 ani sa formam o echipa puternica bazata intr-o mai mare masura pe romani, pe care ii poti tine inca 3-4 ani la echipa. Astfel s-ar fi format si un nucleu bun pentru echipa nationala. In fine, ganduri de suporter pasionat de baschet, in realitate spectatorii vin la meci si banii vin la club din rezultate pe termen scurt, nu prin proiecte de genul asta... 
16 November 2018 12:01
chair13 subscriu
1 
Foarte adevarat ce ai spus si eu sunt de acord in totalitate cu prima parte, iar pentru partea a doua pt ce vin spectatorii doar atat as vrea sa spun ca rezultatele pe termen scurt atat si tin, adica un timp scurt, nu ai un nucleu de jucatori daca in fiecare an schimbi 75% - 80% din echipa. Succesele mari vin doar cu investitie pe termen mediu/lung, dar la noi in tara totul este pe principiul ACUM, nu peste 3 - 4 ani. Din pacate! 
16 November 2018 12:28

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Mircea Cristescu: „Nu am adus minerii în sală”
Vicepreședintele formației "U" BT a afirmat că l-a sfătuit pe Florin Nini să depună memoriu dacă este nemulțumit de arbitraje 
Interview. Daniel Ewing: "Success is defined by many little things"
How did the BC CSU Sibiu's player defend against Kobe Bryant, what advice would he give to a young Daniel and which is the biggest performance of his career (PHOTO) 
SCM U Craiova a suferit al 4-lea eșec consecutiv în Liga Națională de Baschet Masculin
Oltenii au un singur succes în faza a doua a campionatului 
Mihai Silvășan: „Un meci foarte reușit pentru noi din toate punctele de vedere”
U BT Cluj-Napoca s-a impus clar pe terenul lui SCM U Craiova 
Nandor Kuti își egalează cea mai bună prestație ofensivă a sezonului
Internaționalul român a fost cel mai bun marcator al lui U BT Cluj-Napoca la Craiova 
U BT Cluj-Napoca câștigă la Craiova și rămâne în cursa pentru primul loc la finalul sezonului regulat
Elevii lui Mihai Silvășan au făcut un meci aproape perfect în Bănie 
Season high pentru Bobe Nicolescu împotriva SCM Timișoara
Tânărul jucător român a fost dezavantajat de statistica de la linia aruncărilor libere 
Kris Richard, perfect în primul sfert în fața celor de la SCM Timișoara
Jucătorul lui CSM Oradea a încheiat partida cu 7/7 din acțiune 
Skylar Spencer a reușit un monster double-double în ultima partidă
CSA Steaua București a avut 5 jucători în double-digits în victoria cu ABC Athletic Constanța 
Goran Martinic, cel mai bun jucător al lui CSO Voluntari în victoria cu CS Dinamo București
De la oaspeți s-au remarcat Ousmane Barro și Michael Deloach 
ovidiu89 Corect!
0 
Is doi antrenori care au caractere puternice. La bere cu siguranta si le-ar putea rezolva. Restul e can can. 
click pt. Articol 20 March 2019 11:04
andrac Conflict
0 
Cred ca ar trebui ca acest conflict sa inceteze. Trebuie ca noi, suporterii, sa dam dovada de fair-play indiferent din ce parte a tarii suntem si din ce sala ne sustinem echipa. Cred ca principalele discutii, din ce a spus Nini, au fost intre el si Silvasan. Am spus-o, vreau sa vedem maine un meci de baschet frumos si fara incidente. Baschet=fair-play 
click pt. Articol 20 March 2019 00:00
ovidiu89 Alta intrebare...
0 
Nu s-a legat nimeni de mama lui Ciotlaus. Cat despre ciocane dl Florin cred ca a visat. A omis sa zica de jucatorul lui Korniyenko cum a adus acel obiect de pe tunel pentru a-l arunca catre spectatori 
click pt. Articol 19 March 2019 23:38
soso69 @gyke
0 
Stiu ca am zis ca nu-mi place sa intru in polemica dar promit sa fie ultimul pe tema asta.
Nu stiu cum e la Mures sau Timisoara dar stiu ca motivul principal pt care Muresul a picat este imputarea utilizarii banilor publici pt plata salariilor jucatorilor de baschet.
La Oradea ai informatii clar eronate. In primul rand nu-l cunosti pe Bolojan care nu ar permite asa ceva stiind ca este "sub lupa" in permanenta, doar-doar sa-l agate cu ceva.
Singurele salarii care se pot plati sunt doar celor care au contract de munca. Jucatorii de baschet nu pot avea contract de munca pt ca nu exista meseria de jucator de baschet.
Te rog sa intri pe site-ul CSM-ului la categoria salarii si o sa vezi ca sunt la vedere si actualizate. Are 4 antrenori, 4 experti si 4 referenti, dintre care 4 sunt cu 1/2 norma. Nu are nici un jucator pe statul de plata pt ca Bolojan a taiat de peste tot, ca sa aiba bani de investitii. Toate sectiile trebuie sa atraga sponsori daca vor performanta. Din acest motiv polo-ul oradean nu mai face fata, nu atrag suficienti bani din privat.
Repet, nu stiu cum e la celelate autoritati locale dar la Oradea se respecta strict prevederile legale, fara a incerca tot felul de tertipuri. Probabil ca daca ar vrea ar putea sa-l angajeze pe Richard ca referent sau portar si sa-l plateasca dar nu e cazul. Nu stiu de unde ai informatia dar mai verific-o.
S-auzim de bine! 
click pt. Articol 19 March 2019 16:14
gyke Hmm
0 
Atunci ăia de la Mureș și Timișoara sunt ai dracului de profesioniști, fiind plătiți direct 😁😁. Din informațiile mele și la Oradea, la baschet, salariile sunt alocate din surse bugetare.  
click pt. Articol 19 March 2019 13:08
soso69 @gyke
0 
Ai dreptate doar partial : e valabil ce ai scris cu conditia ca displina sportiva sa fie una profesionista, ceea ce nu e cazul la baschet. Nu stiu de ce inca baschetul e lasat la coada.
Referitor la Dykes, chiar nu stiu pe cat joaca in acest sezon dar stiu ca peste tot pe unde a jucat a avut pretentii la 20000$ pe luna. Exista chiar si o declaratie a sa in care spune ca daca ar juca in D-League ar castiga 100.000$ pe sezon si ca in Europa castiga mult mai bine. 
click pt. Articol 19 March 2019 12:00
gyke @soso
0 
Eu știu altceva, salariile sportivilor pot fi plătite direct, deoarece CSM urile sunt persoane juridice de drept public, organizate sub formă de instituții publice și se află în subordinea CL. Finanțarea lor se face prin intermediul unui ordin al MFP, iar cheltuielile cu salariile sunt eligibile.  
click pt. Articol 18 March 2019 22:14
0 
Cu tot respectul, dacă nu ai scris la mișto mai sus, în opinia mea ai zis cel puțin 5 chestii false total... Dar vorba ta, sa ne bucuram de baschet pentru ca urmează partea cea mai tare! 
click pt. Articol 18 March 2019 22:13
0 
Te salut! Nici eu nu vrea sa intru in polemica, dar se pare ca fara sa vreau am aprins focul. Erai mai bine informat ca oricine. Poate ne dumiresti. Stii ce salar are Dykes acum? 
click pt. Articol 18 March 2019 19:32
0 
Nu vreau sa mai intru din nou in polemica bugetelor si a autenticitatii informatiilor dar trebuie sa fac o precizare. CSM-ul poate primi bani de la Consiliul Local doar pt cheltuieli generale si nu pt salarii. Daca e asa cum zici ca 80% din bugetul clubului e de la Consiliu, atunci inseamna ca restul de 20% vine de la ceilalti sponsori. Universitatea asigura doar suportul pt echipa a 2-a iar Spitalul Pelican suporta to ce tine de partea medicala (tratamente, operatii etc) , inclusiv personalul medical la meciuri.
Deci 2 dintre sponsorii principali nu contribuie cu bani. Raman sponsorii mici care asigura, conform calculelor tale, sub 20% din buget (80%-Pelican-Universitate). Cu acesti bani se platesc salariile jucatorilor. Din acest motiv Oradea nu si-l permite pe un Dykes sau pe un Mohammed de acum cativa ani. Nu si l-a permis pe Jeremic sau pe Diaz (nu a putut oferi mai mult ca Timisoara in sezonul trecut). Nu si-l poate permite pe Moldoveanu si nu si l-a putut permite nici pe Falker (sezonul trecut) si nici pe Cooper (in acest sezon).
Din acest motiv a durat aproape o luna sa aduca inlocuitori pt Denison si Ginyard, pt ca trebuie sa se incadreze in buget iar la Oradea jucatorii nu castiga mult.
Mai bine sa lasam bugetele de-o parte si sa ne bucuram de baschet.  
click pt. Articol 18 March 2019 16:30