Moment tensionat între Andrei Mandache și Monyea Pratt (Video)


Cei doi jucători au avut o scurtă altercație, taxată de galeria sibiană

monyea pratt andrei mandache

CSU Sibiu a învins CSM CSU Oradea, scor 85-78, în a doua partidă din seria semifinală a Ligii Naționale de Baschet Masculin.

Unul dintre cele mai tensionate momente s-a consumat în timpul sfertului al treilea. Atunci Andrei Mandache a scăpat pe contraatac, dar a fost prins din urmă și căpăcit de Monyea Pratt. Americanul a căzut peste Mandache iar veteranul român l-a împins ușor pe Pratt cu piciorul. Acesta din urmă i-a cerut socoteală lui Mandache, dar între timp Lawrence Kinnard și Kris Richard au intervenit și i-au despărțit pe cei doi. Chiar și Dan Fleșeriu a intrat pe parchet și și-a ținut departe elevul, recunoscut pentru faptul că își iese din minți destul de ușor.

În cele din urmă, atât Mandache cât și Monyea Pratt s-au ales cu câte un fault antisportiv. Cei doi și-au strâns mâna câteva zeci de secunde mai târziu.

Momentul a fost însă taxat de fanii sibieni, care l-au apostrofat pe căpitanul orădenilor.

Toată faza a fost surprinsă aici:

Scorul seriei dintre Sibiu și Oradea este acum 1-1. Semifinala se mută pentru jocurile de vineri și duminică în Sala Antonio Alexe din Oradea.

*foto: Dragoș Dumitru/ facebook CSU Sibiu



Vizualizează pagina personală a jucătorului Monyea Pratt
Vizualizează pagina personală a jucătorului Andrei Mandache
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 23 May 2018 / 9:20


Galerie foto


trancer Totalbaschet
3 
Tot respectul și mulțumirile mele pentru site, știri, articole și comentarii, dar acum, sincer, după toata nebunia care a fost aici după acea faza idioata, mai trebuia sa mai aprindeți și voi fitilul? Altfel spor la treaba mai departe! 
23 May 2018 09:43
adrian.or Adrian.or
2 
Dupa ce ne-am balacarit toti ca fraierii doua zile pe subiectul asta in sfarsit avem un link dedicat in care sa o ducem la un alt nivel :)))) 
23 May 2018 09:48
2 
Bun, acum ca am epuizat subiectul , te intreb unde ai vazut tu ca Paliciuc si Brosser il injura pe Andrei ? Eu il vad numai pe Brosser spunand ceva dar nicidecum nu striga ce strigau suporterii, spune altceva. Paliciuc nici nu apare pe filmare. 
23 May 2018 10:03
adrian.or adrian.or
0 
La 1:19 se vede clar ca zice "Esti o mizerie" la unison cu tribuna. Ori asta ori e pixelul albastru. Faza cu Paliciuc nu apare pe filmare, se intampla dupa faza asta la aruncari libere, dupa ce cred ca a fost faultat chiar de Mandache. Chiar nu incerc sa intram iar in polemici, e punctul meu de vedere. 
23 May 2018 10:07
JCN In fine
2 
Eu il vad pe Brosser ca striga ceva dar nici pe departe nu mi se pare ca ar spune esti o mizerie . In fine , cum ziceam, treaba lor. 
23 May 2018 10:09
adrian.or adrian.or
3 
Noi sa fim sanatosi, spor la lucru pe azi. 
23 May 2018 10:10
studentU mai fac si eu trafic cinstit
0 
altfel, nici faultul nu a fost de anti-sportiv si nici impingerea cu piciorul n-a fost violenta. Deci furtuna intr-un pahar cu apa... 
23 May 2018 09:57
adrian.or adrian.or
0 
Vroiam sa zic sa te uiti de la 1:19 sa vezi faza cursiv, pe l:22 e. Mie mi se pare ca zice exact ce strigau suporterii, poate alti colegi vor fi de acord sau altii nu. 
23 May 2018 10:09
studentU eu n am abordat partea asta
3 
dar acum ca zici, mie mi se pare ca striga ceva catre cineva din teren, nu ca e la unison cu galeria. In fine, mai putin conteaza asta.
Ce m-ar interesa sa vad este daca intr-adevar Mandache a facut un fault mai urat la Capers, pe sau spre piciorul la care a fost accidentat. In acest caz, chiar ar fi o mizerie...nu omul, gestul. Ca toti avem gesturi necontrolate, pe care le regretam ulterior, asta neinsemnand ca suntem niste mizerii de oameni.  
23 May 2018 10:26
9 Capers
1 
Capers si-a luat multe faulturi gratuite meciul asta, a si primit un vant dupa ce Oradea marcase deja. Si gestul galeriei a fost unul de moment daca tot ii luam apararea lui Mandache ca a avut saracu o serie de reactii de moment. 
23 May 2018 11:27
0 
Si Zeno cate si-a luat? De ce va uitati doar la Capers? Zeno si Capers au avut accidentari la fel de grave. Si nu cred ca exista dubii cu privire la care echipa joaca mai agresiv. 
23 May 2018 17:16
adrian.or adrian.or
2 
Si pe mine m-ar interesa sa vad faza respectiva, pentru ca daca e asa, e un gest nu doar nesportiv ci si marlanesc. 
23 May 2018 10:28
23 May 2018 11:09
raz capacul
3 
ti-a placut si tie ? 
23 May 2018 11:21
3 
Când văd unele din comentariile tale, mie unul mi-e rușine ca sunt din același oraș ca tine ... Stiu ca trebuie sa fie astfel de oameni peste tot, dar nu înțeleg cum se poate strânge atâta ura intr-un om. 
23 May 2018 11:27
gyke @Totalbaschet
5 
Va propun ca peste vreo doua zile sa publicati un sondaj de opinie care sa contina urmatoarele variante de raspuns:
1. Mandache si Sere sunt niste mizerii.
2. Suporterii sibieni sunt niste mizerii.
3. Credeti ca Paliciuc si Brosser spun la un moment dat niste mizerii.
4. Anumite articole de pe situl nostru sunt niste mizerii.
5. Toate celelalte puncte sunt niste mizerii.
6. Nici una de mai sus. 
23 May 2018 13:09
0 
Eu zic sa ne mutam pe 24sec. TB mai nou baga zazanie intre suporteri.  
23 May 2018 18:41
clamun paranteza
0 
Asa ca o paranteza, se vede clar cum in momentul in care Mandache da cu picioarele, Pratt este cu spatele. Probabil ca fanii de la Oradea vor zice ca Pratt a instigat. 
23 May 2018 16:02
a friend Va inflamați aiurea
0 
Oricare dintre voi care a trecut printr-o astfel de situație în calitate de jucător trece rapid peste. Intr.un astfel de meci tensiunea și orgoliul nu au cum să rămână în vestiar. Repet, un fost/actual sportiv, înțelege. Astea.s discuții de Antena Stars. Ne sare muștarul în trafic de două ori pe kilometru pentru că n.o semnalizat x sau y și discutăm despre o faza dintr.un meci care poate hotărî finalista unui campionat național. 
23 May 2018 20:56
DonDiablo DonDiablo
0 
Acuma să fac o gluma oare ce era daca în locu lu Mandache si Pratt era D'angelo Riley si Nemanja Milosevic sau Lucic.Acolo erau scântei mari si se lăsa cu lovituri grele.Sa nu mai zic de era Glyniadakis sau chear Zigeranovic.Interesant 
24 May 2018 09:38

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Consiliul Director FRB a decis depunctarea mai multor echipe pentru că nu au respectat criteriul prezenței în Liga Națională de 3x3
Sepsi Sfântu Gheoghe și trei echipe din Liga Națională de Baschet Masculin vor suferi sancțiuni disciplinare (Surse) 
Programul etapei a 4-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin
Toate meciurile din grupa A se vor desfășura în zile diferite și vor fi transmise în direct 
LNBM – etapa 3 – MVP: Jason Boone
Pivotul american și-a luat revanșa în fața fostului său coleg, Randal Falker 
Isaiah Philmore, la cea mai bună prestație în echipamentul lui BC CSU Sibiu
Americanul a fost principalul remarcat al trupei lui Dan Fleșeriu în înfrângerea de la Craiova 
Iulian Orbeanu a suferit o luxație la umăr în partida BCM U Pitești – SCM Timișoara
Sportivul român ar putea lipsi până la 6 luni, în funcție de gravitatea accidentării 
CSA Steaua renunţă la un jucător
Croatul a disputat un singur meci pentru echipa militară 
Rapid București învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc
Rapid București învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc la o diferenţă de 9 puncte 
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației la o diferenţă de 20 puncte 
Tudor Costescu: „Sunt deranjat de faptul că nu am avut energie”
Antrenorul lui Dinamo și al naționalei României a abordat și subiectul românilor U23 
Cristian Achim: „Este o victorie bună pentru noi și cam atât”
Antrenorul „Leilor-Roșii” s-a arătat mulțumit de modul în care a jucat echipa sa 
0 
Se pare ca nu avem aceeasi gandire, Daca tu ai impresia ca banii sunt problema ok :), bine ca Dinamo, Timisoara, Pitesti chiar Craiova joaca cu rotatie mai lunga. Da asta e, nu ne protejam identitatea nationala. Astept sa vad momentul cand un antrenor de la noi da credit unui roman U23 la ultima faza din joc. 
click pt. Articol 23 October 2018 22:53
JCN :))
0 
Stai ca acum nu mai inteleg. Esti nemultumit ca avem o rotatie scurta sau esti nemultumit ca joaca Pratt 38 de minute?
Ce se intampla in sanul echipei e in mintea ta, ca sa nu mai fie rotatie asa scurta e nevoie de bani, momentan Dan a luat ce a crezut ca e mai bun. 
click pt. Articol 23 October 2018 22:25
JCN Poti juca cu Dragoste
0 
si Gavriloaia/Brosser dar hai sa fim seriosi, se ridica la valoarea stranierilor?
Sunt de acord cu faptul ca Tamulis a jucat putin dar pe mine nu m-a convins nici in pregatiri si nici in meciurile oficiale. Pe de alta parte anul trecut in debutul sezonului + pregatiri Laser era foarte slab,vom vedea ce va fi 
click pt. Articol 23 October 2018 22:19
Eduard Popa @vass bela
0 
Salut si multumim de sugestii.

In sapoul articolului scrie ca partidele vor fi transmise de Digi Sport.

De obicei scriem programul in ziua de joi, pentru ca atunci avem programul intreg al respectivei televiziuni. Acum s-a ales ca aceasta etapa sa fie distribuita de miercuri pana sambata, motiv pentru care atunci cand am scris acest articol, noi nu aveam acces la programul Digi.

Ce pot sa va spun acum, marti, 23 octombrie, este ca partida de miercuri ar trebui sa fie difuzata pe Digi Sport 4. Dar au mai fost surprize in trecut, cand era anuntata pe Digi Sport 4 si s-a mutat pe Digi 2. :))

Si noi, ca si dvs, lucram cu materialul clientului. :) Voi completa acest articol cu postul care va transmite acest meci si pe parcurs ce ni se dezvaluie programul Digi, o vom face din nou. :D

Seara buna!  
click pt. Articol 23 October 2018 21:55
willy @JCN
0 
Daca e sa vorbim de regulament crede-ma ca, cunosc regulamentul , ce zici tu ca Dragoste e om de baza dar joaca doar in sfertul 3 si 4 mi se pare halucinant, de ce sa nu joace si in 1 sau 2 , cabd iese Tohatan intra Dragoste si Pratt sau Hardy schimba ( Gavriloaie) sa fie u23 PE teren. Unde ai Mai vazut jucator( Pratt) 38 de min PE teren si 8 TO? Unde ai mai vazut jucator( Dragoste) intra sfertul 3 si 4 continuu cand e meciul strans? Uita-te la ce se joaca in afara nu poate da randament un jucator cand ITI joaca 35-38 min meci de meci. Uita-te la celelalte echipe au rotatia mai lunga, din punctul meu de vedere ce se intampla in sanul echipei nu e benefic pt voi.( Sper sa ma insel) 
click pt. Articol 23 October 2018 21:45
vass bela Sugestii
0 
Stimati realizatori Totalbaschet,
Era bine daca treceati in programul meciurilor si televizarile, cred ca fost o scapare . Dar cel putin dupa mine, altu-i baiul din acest sezon . Acum la LNB treceti si gupele B si C, asa comentariile la meciurile din A, cele mai urmarite, dispar repede,nu mai putem reveni cu alte comentarii sau raspunsuri la altele . Daca tineti neaparat sa publicati si grupele B si C, ar fi bine sa le facti separat ( cum e la juniori, nationale, cupa, etc ), grupa A sa die distincta si primordiala, caci aici este grosul intereselui, nu ? 
click pt. Articol 23 October 2018 15:25
0 
@DonJuan: "Tohatan a jucat 6min cu Dinamo, 10min cu Pitești și 9min cu Craiova."
@JCN "Mirel e om de baza dar nu ai cum sa il folosesti in prima repriza, e foarte simplu."
Tocmai ca Tohotan e folosit doar 10 min. max in primele 2 sferturi, poti sa joci cu Dragoste ca om mic (in teren cu Gavriloaie sau Brosser).
Oricum am intoarce situatia Tamulis a jucat mult prea putin in meciul vs Craiova , poate si din cauza accidentarii. In plus, si cat a fost in teren nu a ajuns in situatia de a arunca.
De data asta Pratt a facut "muci" meciul, poate si din cauza oboselii (a stat in teren tot meciul). Sigur isi ia el revansa.  
click pt. Articol 23 October 2018 13:33
JCN Am si eu pretentia
0 
sa citesti mai atent.Nu am scris nicaieri ca Tamulis a venit pe 1 si chiar cred ca Laser ar fi primit mai putine minute decat lituanianul. Tamulis a venit ca shooter dar a ajuns sa joace in multe momente 1 la fel cum o fac Hardy, Pratt sau Dragoste. Ma repet, Laser nu e jucator de o repriza si pe langa faptul ca nu ar fi acceptat asta cu siguranta sa il folosesti asa putin nu ar fi justificat salariul primit care cred ca era destul de consistent.
Din pacate in momentul asta nu avem nici shooter si nu avem nici un pg adevarat. Daca pentru postul de PG nu astept nimic nou in cazul lui Tamulis ma astept sa fie schimbat in iarna pentru ca e departe de ce asteptam de la el. 
click pt. Articol 22 October 2018 23:05
JCN Tohatan
0 
Tocmai asta subliniam, nu il poti tine pe teren 20 de minute pe Tohatan, cel putin nu in acest moment. 
click pt. Articol 22 October 2018 22:55
DonJuan Tamulis
0 
Tamulis nu a venit aici pt pozitia 1. A venit "Sniper" :)). Din ce scrii tu mai sus, se înțelege că Lasser are fine primit mai puține minute decât Tamulis. JCN, de la tine am pretenții. 
click pt. Articol 22 October 2018 22:38