Moment tensionat între Andrei Mandache și Monyea Pratt (Video)


Cei doi jucători au avut o scurtă altercație, taxată de galeria sibiană

monyea pratt andrei mandache

CSU Sibiu a învins CSM CSU Oradea, scor 85-78, în a doua partidă din seria semifinală a Ligii Naționale de Baschet Masculin.

Unul dintre cele mai tensionate momente s-a consumat în timpul sfertului al treilea. Atunci Andrei Mandache a scăpat pe contraatac, dar a fost prins din urmă și căpăcit de Monyea Pratt. Americanul a căzut peste Mandache iar veteranul român l-a împins ușor pe Pratt cu piciorul. Acesta din urmă i-a cerut socoteală lui Mandache, dar între timp Lawrence Kinnard și Kris Richard au intervenit și i-au despărțit pe cei doi. Chiar și Dan Fleșeriu a intrat pe parchet și și-a ținut departe elevul, recunoscut pentru faptul că își iese din minți destul de ușor.

În cele din urmă, atât Mandache cât și Monyea Pratt s-au ales cu câte un fault antisportiv. Cei doi și-au strâns mâna câteva zeci de secunde mai târziu.

Momentul a fost însă taxat de fanii sibieni, care l-au apostrofat pe căpitanul orădenilor.

Toată faza a fost surprinsă aici:

Scorul seriei dintre Sibiu și Oradea este acum 1-1. Semifinala se mută pentru jocurile de vineri și duminică în Sala Antonio Alexe din Oradea.

*foto: Dragoș Dumitru/ facebook CSU Sibiu



Vizualizează pagina personală a jucătorului Monyea Pratt
Vizualizează pagina personală a jucătorului Andrei Mandache
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 23 May 2018 / 9:20


Galerie foto


trancer Totalbaschet
3 
Tot respectul și mulțumirile mele pentru site, știri, articole și comentarii, dar acum, sincer, după toata nebunia care a fost aici după acea faza idioata, mai trebuia sa mai aprindeți și voi fitilul? Altfel spor la treaba mai departe! 
23 May 2018 09:43
adrian.or Adrian.or
2 
Dupa ce ne-am balacarit toti ca fraierii doua zile pe subiectul asta in sfarsit avem un link dedicat in care sa o ducem la un alt nivel :)))) 
23 May 2018 09:48
2 
Bun, acum ca am epuizat subiectul , te intreb unde ai vazut tu ca Paliciuc si Brosser il injura pe Andrei ? Eu il vad numai pe Brosser spunand ceva dar nicidecum nu striga ce strigau suporterii, spune altceva. Paliciuc nici nu apare pe filmare. 
23 May 2018 10:03
adrian.or adrian.or
0 
La 1:19 se vede clar ca zice "Esti o mizerie" la unison cu tribuna. Ori asta ori e pixelul albastru. Faza cu Paliciuc nu apare pe filmare, se intampla dupa faza asta la aruncari libere, dupa ce cred ca a fost faultat chiar de Mandache. Chiar nu incerc sa intram iar in polemici, e punctul meu de vedere. 
23 May 2018 10:07
JCN In fine
2 
Eu il vad pe Brosser ca striga ceva dar nici pe departe nu mi se pare ca ar spune esti o mizerie . In fine , cum ziceam, treaba lor. 
23 May 2018 10:09
adrian.or adrian.or
3 
Noi sa fim sanatosi, spor la lucru pe azi. 
23 May 2018 10:10
studentU mai fac si eu trafic cinstit
0 
altfel, nici faultul nu a fost de anti-sportiv si nici impingerea cu piciorul n-a fost violenta. Deci furtuna intr-un pahar cu apa... 
23 May 2018 09:57
adrian.or adrian.or
0 
Vroiam sa zic sa te uiti de la 1:19 sa vezi faza cursiv, pe l:22 e. Mie mi se pare ca zice exact ce strigau suporterii, poate alti colegi vor fi de acord sau altii nu. 
23 May 2018 10:09
studentU eu n am abordat partea asta
3 
dar acum ca zici, mie mi se pare ca striga ceva catre cineva din teren, nu ca e la unison cu galeria. In fine, mai putin conteaza asta.
Ce m-ar interesa sa vad este daca intr-adevar Mandache a facut un fault mai urat la Capers, pe sau spre piciorul la care a fost accidentat. In acest caz, chiar ar fi o mizerie...nu omul, gestul. Ca toti avem gesturi necontrolate, pe care le regretam ulterior, asta neinsemnand ca suntem niste mizerii de oameni.  
23 May 2018 10:26
9 Capers
1 
Capers si-a luat multe faulturi gratuite meciul asta, a si primit un vant dupa ce Oradea marcase deja. Si gestul galeriei a fost unul de moment daca tot ii luam apararea lui Mandache ca a avut saracu o serie de reactii de moment. 
23 May 2018 11:27
0 
Si Zeno cate si-a luat? De ce va uitati doar la Capers? Zeno si Capers au avut accidentari la fel de grave. Si nu cred ca exista dubii cu privire la care echipa joaca mai agresiv. 
23 May 2018 17:16
adrian.or adrian.or
2 
Si pe mine m-ar interesa sa vad faza respectiva, pentru ca daca e asa, e un gest nu doar nesportiv ci si marlanesc. 
23 May 2018 10:28
23 May 2018 11:09
raz capacul
3 
ti-a placut si tie ? 
23 May 2018 11:21
3 
Când văd unele din comentariile tale, mie unul mi-e rușine ca sunt din același oraș ca tine ... Stiu ca trebuie sa fie astfel de oameni peste tot, dar nu înțeleg cum se poate strânge atâta ura intr-un om. 
23 May 2018 11:27
gyke @Totalbaschet
5 
Va propun ca peste vreo doua zile sa publicati un sondaj de opinie care sa contina urmatoarele variante de raspuns:
1. Mandache si Sere sunt niste mizerii.
2. Suporterii sibieni sunt niste mizerii.
3. Credeti ca Paliciuc si Brosser spun la un moment dat niste mizerii.
4. Anumite articole de pe situl nostru sunt niste mizerii.
5. Toate celelalte puncte sunt niste mizerii.
6. Nici una de mai sus. 
23 May 2018 13:09
0 
Eu zic sa ne mutam pe 24sec. TB mai nou baga zazanie intre suporteri.  
23 May 2018 18:41
clamun paranteza
0 
Asa ca o paranteza, se vede clar cum in momentul in care Mandache da cu picioarele, Pratt este cu spatele. Probabil ca fanii de la Oradea vor zice ca Pratt a instigat. 
23 May 2018 16:02
a friend Va inflamați aiurea
0 
Oricare dintre voi care a trecut printr-o astfel de situație în calitate de jucător trece rapid peste. Intr.un astfel de meci tensiunea și orgoliul nu au cum să rămână în vestiar. Repet, un fost/actual sportiv, înțelege. Astea.s discuții de Antena Stars. Ne sare muștarul în trafic de două ori pe kilometru pentru că n.o semnalizat x sau y și discutăm despre o faza dintr.un meci care poate hotărî finalista unui campionat național. 
23 May 2018 20:56
DonDiablo DonDiablo
0 
Acuma să fac o gluma oare ce era daca în locu lu Mandache si Pratt era D'angelo Riley si Nemanja Milosevic sau Lucic.Acolo erau scântei mari si se lăsa cu lovituri grele.Sa nu mai zic de era Glyniadakis sau chear Zigeranovic.Interesant 
24 May 2018 09:38

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Rareș Uță va evolua la U-BT Cluj-Napoca în următorul sezon
Ardelenii au confirmat și transferul lui Patrick Richard la echipa de sub Feleac 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
SURSE. Patrick Richard este noul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca
Baschetbalistul american a evoluat în cele mai puternice campionate ale Europei 
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
u1919cj Bun asa
0 
O sa fie interesant, asteptam titularii pozitiilor 4 si 5.
 
click pt. Articol 22 July 2019 15:03
pipzn U-BT
0 
A mai fost confirmat (cf. site U-BT) si Rares Uta.

Daca va fi sa comentez in legatura cu noii veniti o voi face doar dupa ce apuc sa vad macar cateva meciuri ale echipei, fie ele din presezon/ de pregatire 
click pt. Articol 22 July 2019 15:02
mikki am spus ca
0 
macar un roman under 23 va mai veni si iata-l pe Uta Rares. Bravo! 
click pt. Articol 22 July 2019 15:02
0 
https://www.eurobasket.com/Italy/news/588165/Cluj-Napoca-signs-Patrick-Richard,-ex-Reggio-Emilia 
click pt. Articol 22 July 2019 13:19
mikki pe Gajovic..
0 
stii tu, gresit, negresit si Achim l-a fortat de obicei tot la 4 iar procentajele lui au fost chiar mai bune la voi parca. 
click pt. Articol 22 July 2019 10:10
Buzestii Serios?
0 
Dictonul "Cine nu e cu noi e impotriva noastra."ii apartine lui Stalin...Coric este un jucator excelent pentru campionatul nostru,un swingman pur sange,nu poate acoperi insa si pozitia 4,asa cum s-a fortat gresit cu Gajovic. 
click pt. Articol 22 July 2019 09:26
trancer Craiova
0 
Ma bag eu, Pratt 
click pt. Articol 22 July 2019 06:48
0 
Încă un Richard care face de toate, l-am mai văzut jucând prin Spania dar nu i-am dat prea mare importantă. Mereu l-am laudat pe Kris și am spus ca este cel mai bun străin din liga dar acum la prima vedere acest Richard pare mai bun ... Rămâne de văzut dacă se confirma sau nu aceasta mutare 
click pt. Articol 22 July 2019 03:14
76ers Hehe
0 
Cu Vuko am glumit... in schimb ar fi surprinzător dacă acest jucător ar veni de la Sibiu ... 
click pt. Articol 22 July 2019 02:36
Tommy 76ers
0 
Iti spun doar ca ai ghicit,acum sa vedem care este dintre cei menționați de tine! 
click pt. Articol 22 July 2019 01:51