Moment tensionat între Andrei Mandache și Monyea Pratt (Video)


Cei doi jucători au avut o scurtă altercație, taxată de galeria sibiană

monyea pratt andrei mandache

CSU Sibiu a învins CSM CSU Oradea, scor 85-78, în a doua partidă din seria semifinală a Ligii Naționale de Baschet Masculin.

Unul dintre cele mai tensionate momente s-a consumat în timpul sfertului al treilea. Atunci Andrei Mandache a scăpat pe contraatac, dar a fost prins din urmă și căpăcit de Monyea Pratt. Americanul a căzut peste Mandache iar veteranul român l-a împins ușor pe Pratt cu piciorul. Acesta din urmă i-a cerut socoteală lui Mandache, dar între timp Lawrence Kinnard și Kris Richard au intervenit și i-au despărțit pe cei doi. Chiar și Dan Fleșeriu a intrat pe parchet și și-a ținut departe elevul, recunoscut pentru faptul că își iese din minți destul de ușor.

În cele din urmă, atât Mandache cât și Monyea Pratt s-au ales cu câte un fault antisportiv. Cei doi și-au strâns mâna câteva zeci de secunde mai târziu.

Momentul a fost însă taxat de fanii sibieni, care l-au apostrofat pe căpitanul orădenilor.

Toată faza a fost surprinsă aici:

Scorul seriei dintre Sibiu și Oradea este acum 1-1. Semifinala se mută pentru jocurile de vineri și duminică în Sala Antonio Alexe din Oradea.

*foto: Dragoș Dumitru/ facebook CSU Sibiu



Vizualizează pagina personală a jucătorului Monyea Pratt
Vizualizează pagina personală a jucătorului Andrei Mandache
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 23 May 2018 / 9:20


Galerie foto


trancer Totalbaschet
3 
Tot respectul și mulțumirile mele pentru site, știri, articole și comentarii, dar acum, sincer, după toata nebunia care a fost aici după acea faza idioata, mai trebuia sa mai aprindeți și voi fitilul? Altfel spor la treaba mai departe! 
23 May 2018 09:43
adrian.or Adrian.or
2 
Dupa ce ne-am balacarit toti ca fraierii doua zile pe subiectul asta in sfarsit avem un link dedicat in care sa o ducem la un alt nivel :)))) 
23 May 2018 09:48
2 
Bun, acum ca am epuizat subiectul , te intreb unde ai vazut tu ca Paliciuc si Brosser il injura pe Andrei ? Eu il vad numai pe Brosser spunand ceva dar nicidecum nu striga ce strigau suporterii, spune altceva. Paliciuc nici nu apare pe filmare. 
23 May 2018 10:03
adrian.or adrian.or
0 
La 1:19 se vede clar ca zice "Esti o mizerie" la unison cu tribuna. Ori asta ori e pixelul albastru. Faza cu Paliciuc nu apare pe filmare, se intampla dupa faza asta la aruncari libere, dupa ce cred ca a fost faultat chiar de Mandache. Chiar nu incerc sa intram iar in polemici, e punctul meu de vedere. 
23 May 2018 10:07
JCN In fine
2 
Eu il vad pe Brosser ca striga ceva dar nici pe departe nu mi se pare ca ar spune esti o mizerie . In fine , cum ziceam, treaba lor. 
23 May 2018 10:09
adrian.or adrian.or
3 
Noi sa fim sanatosi, spor la lucru pe azi. 
23 May 2018 10:10
studentU mai fac si eu trafic cinstit
0 
altfel, nici faultul nu a fost de anti-sportiv si nici impingerea cu piciorul n-a fost violenta. Deci furtuna intr-un pahar cu apa... 
23 May 2018 09:57
adrian.or adrian.or
0 
Vroiam sa zic sa te uiti de la 1:19 sa vezi faza cursiv, pe l:22 e. Mie mi se pare ca zice exact ce strigau suporterii, poate alti colegi vor fi de acord sau altii nu. 
23 May 2018 10:09
studentU eu n am abordat partea asta
3 
dar acum ca zici, mie mi se pare ca striga ceva catre cineva din teren, nu ca e la unison cu galeria. In fine, mai putin conteaza asta.
Ce m-ar interesa sa vad este daca intr-adevar Mandache a facut un fault mai urat la Capers, pe sau spre piciorul la care a fost accidentat. In acest caz, chiar ar fi o mizerie...nu omul, gestul. Ca toti avem gesturi necontrolate, pe care le regretam ulterior, asta neinsemnand ca suntem niste mizerii de oameni.  
23 May 2018 10:26
9 Capers
1 
Capers si-a luat multe faulturi gratuite meciul asta, a si primit un vant dupa ce Oradea marcase deja. Si gestul galeriei a fost unul de moment daca tot ii luam apararea lui Mandache ca a avut saracu o serie de reactii de moment. 
23 May 2018 11:27
0 
Si Zeno cate si-a luat? De ce va uitati doar la Capers? Zeno si Capers au avut accidentari la fel de grave. Si nu cred ca exista dubii cu privire la care echipa joaca mai agresiv. 
23 May 2018 17:16
adrian.or adrian.or
2 
Si pe mine m-ar interesa sa vad faza respectiva, pentru ca daca e asa, e un gest nu doar nesportiv ci si marlanesc. 
23 May 2018 10:28
23 May 2018 11:09
raz capacul
3 
ti-a placut si tie ? 
23 May 2018 11:21
3 
Când văd unele din comentariile tale, mie unul mi-e rușine ca sunt din același oraș ca tine ... Stiu ca trebuie sa fie astfel de oameni peste tot, dar nu înțeleg cum se poate strânge atâta ura intr-un om. 
23 May 2018 11:27
gyke @Totalbaschet
5 
Va propun ca peste vreo doua zile sa publicati un sondaj de opinie care sa contina urmatoarele variante de raspuns:
1. Mandache si Sere sunt niste mizerii.
2. Suporterii sibieni sunt niste mizerii.
3. Credeti ca Paliciuc si Brosser spun la un moment dat niste mizerii.
4. Anumite articole de pe situl nostru sunt niste mizerii.
5. Toate celelalte puncte sunt niste mizerii.
6. Nici una de mai sus. 
23 May 2018 13:09
0 
Eu zic sa ne mutam pe 24sec. TB mai nou baga zazanie intre suporteri.  
23 May 2018 18:41
clamun paranteza
0 
Asa ca o paranteza, se vede clar cum in momentul in care Mandache da cu picioarele, Pratt este cu spatele. Probabil ca fanii de la Oradea vor zice ca Pratt a instigat. 
23 May 2018 16:02
a friend Va inflamați aiurea
0 
Oricare dintre voi care a trecut printr-o astfel de situație în calitate de jucător trece rapid peste. Intr.un astfel de meci tensiunea și orgoliul nu au cum să rămână în vestiar. Repet, un fost/actual sportiv, înțelege. Astea.s discuții de Antena Stars. Ne sare muștarul în trafic de două ori pe kilometru pentru că n.o semnalizat x sau y și discutăm despre o faza dintr.un meci care poate hotărî finalista unui campionat național. 
23 May 2018 20:56
DonDiablo DonDiablo
0 
Acuma să fac o gluma oare ce era daca în locu lu Mandache si Pratt era D'angelo Riley si Nemanja Milosevic sau Lucic.Acolo erau scântei mari si se lăsa cu lovituri grele.Sa nu mai zic de era Glyniadakis sau chear Zigeranovic.Interesant 
24 May 2018 09:38

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
U-BT Cluj-Napoca - CSA Steaua București, duelul care deschide playoff-ul LNBM
Este al treilea an consecutiv în care cele două formații se întâlnesc în postsezon 
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
LNBM: Programul primului tur din play-off
Lupta pentru semifinale începe miercuri și joi, cu trei partide televizate 
BC CSU Sibiu prezintă trofeul Cupei României în fața fanilor
Evenimentul va avea loc la Sala Transilvania din Sibiu 
Opinie. Cinci jucători pe care aș fi vrut să îi văd în competițiile individuale. Video
Motivul pentru care au lipsit mai multe nume importante din LNBM la dunk contest și concursul de 3 puncte 
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
Goran Gajovic a câștigat concursul de 3 puncte din cadrul LNBM All-Star Game
Jucătorul Craiovei a trecut în finală de Dragan Zekovic. Video 
gyke ...
0 
E adevărat că o parte din contractele de sponsorizare probabil nu sunt semnate pe termene mai mari de 1 an sau 2, dar eu unul nu îmi fac mari probleme acum, mai ales după câștigarea cupei. Bugetul a crescut ușor și constant în ultimii ani și eu sunt convins că trendul se va menține.  
click pt. Articol 21 April 2019 15:36
trancer Sibiu
0 
Înainte de orice cred ca este bugetul, dacă nu ai ceva sigur, nu ai cum să-ți stabilești echipa și obiectivele pentru viitor. Iar aici, din păcate pentru fanii lor, Sibiul nu sta chiar confortabil. Sau nu stătea, cine știe, poate s-a mai îmbunătățit situatia. 
click pt. Articol 21 April 2019 14:52
0 
Sperăm și noi, doar că momentan sunt multe necunoscute. Cel mai important este să semneze rapid cât mai mulți dintre jucătorii actuali pentru sezonul viitor. Fără o echipă rodată, nu prea ai șanse să treci de tururile preliminare. În plus, ar fi păcat să nu beneficieze de propria muncă din acest sezon. Rămâne de văzut câte locuri va avea România în sezonul viitor și cum vor fi distribuite.  
click pt. Articol 21 April 2019 14:15
0 
Felicitări, sper să aveți parte de un traseu în cupelele europene cât mai lung și cu reușite . 
click pt. Articol 21 April 2019 12:09
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23