Moment tensionat între Andrei Mandache și Monyea Pratt (Video)


Cei doi jucători au avut o scurtă altercație, taxată de galeria sibiană

monyea pratt andrei mandache

CSU Sibiu a învins CSM CSU Oradea, scor 85-78, în a doua partidă din seria semifinală a Ligii Naționale de Baschet Masculin.

Unul dintre cele mai tensionate momente s-a consumat în timpul sfertului al treilea. Atunci Andrei Mandache a scăpat pe contraatac, dar a fost prins din urmă și căpăcit de Monyea Pratt. Americanul a căzut peste Mandache iar veteranul român l-a împins ușor pe Pratt cu piciorul. Acesta din urmă i-a cerut socoteală lui Mandache, dar între timp Lawrence Kinnard și Kris Richard au intervenit și i-au despărțit pe cei doi. Chiar și Dan Fleșeriu a intrat pe parchet și și-a ținut departe elevul, recunoscut pentru faptul că își iese din minți destul de ușor.

În cele din urmă, atât Mandache cât și Monyea Pratt s-au ales cu câte un fault antisportiv. Cei doi și-au strâns mâna câteva zeci de secunde mai târziu.

Momentul a fost însă taxat de fanii sibieni, care l-au apostrofat pe căpitanul orădenilor.

Toată faza a fost surprinsă aici:

Scorul seriei dintre Sibiu și Oradea este acum 1-1. Semifinala se mută pentru jocurile de vineri și duminică în Sala Antonio Alexe din Oradea.

*foto: Dragoș Dumitru/ facebook CSU Sibiu



Vizualizează pagina personală a jucătorului Monyea Pratt
Vizualizează pagina personală a jucătorului Andrei Mandache
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 23 May 2018 / 9:20


Galerie foto


trancer Totalbaschet
3 
Tot respectul și mulțumirile mele pentru site, știri, articole și comentarii, dar acum, sincer, după toata nebunia care a fost aici după acea faza idioata, mai trebuia sa mai aprindeți și voi fitilul? Altfel spor la treaba mai departe! 
23 May 2018 09:43
adrian.or Adrian.or
2 
Dupa ce ne-am balacarit toti ca fraierii doua zile pe subiectul asta in sfarsit avem un link dedicat in care sa o ducem la un alt nivel :)))) 
23 May 2018 09:48
2 
Bun, acum ca am epuizat subiectul , te intreb unde ai vazut tu ca Paliciuc si Brosser il injura pe Andrei ? Eu il vad numai pe Brosser spunand ceva dar nicidecum nu striga ce strigau suporterii, spune altceva. Paliciuc nici nu apare pe filmare. 
23 May 2018 10:03
adrian.or adrian.or
0 
La 1:19 se vede clar ca zice "Esti o mizerie" la unison cu tribuna. Ori asta ori e pixelul albastru. Faza cu Paliciuc nu apare pe filmare, se intampla dupa faza asta la aruncari libere, dupa ce cred ca a fost faultat chiar de Mandache. Chiar nu incerc sa intram iar in polemici, e punctul meu de vedere. 
23 May 2018 10:07
JCN In fine
2 
Eu il vad pe Brosser ca striga ceva dar nici pe departe nu mi se pare ca ar spune esti o mizerie . In fine , cum ziceam, treaba lor. 
23 May 2018 10:09
adrian.or adrian.or
3 
Noi sa fim sanatosi, spor la lucru pe azi. 
23 May 2018 10:10
studentU mai fac si eu trafic cinstit
0 
altfel, nici faultul nu a fost de anti-sportiv si nici impingerea cu piciorul n-a fost violenta. Deci furtuna intr-un pahar cu apa... 
23 May 2018 09:57
adrian.or adrian.or
0 
Vroiam sa zic sa te uiti de la 1:19 sa vezi faza cursiv, pe l:22 e. Mie mi se pare ca zice exact ce strigau suporterii, poate alti colegi vor fi de acord sau altii nu. 
23 May 2018 10:09
studentU eu n am abordat partea asta
3 
dar acum ca zici, mie mi se pare ca striga ceva catre cineva din teren, nu ca e la unison cu galeria. In fine, mai putin conteaza asta.
Ce m-ar interesa sa vad este daca intr-adevar Mandache a facut un fault mai urat la Capers, pe sau spre piciorul la care a fost accidentat. In acest caz, chiar ar fi o mizerie...nu omul, gestul. Ca toti avem gesturi necontrolate, pe care le regretam ulterior, asta neinsemnand ca suntem niste mizerii de oameni.  
23 May 2018 10:26
9 Capers
1 
Capers si-a luat multe faulturi gratuite meciul asta, a si primit un vant dupa ce Oradea marcase deja. Si gestul galeriei a fost unul de moment daca tot ii luam apararea lui Mandache ca a avut saracu o serie de reactii de moment. 
23 May 2018 11:27
0 
Si Zeno cate si-a luat? De ce va uitati doar la Capers? Zeno si Capers au avut accidentari la fel de grave. Si nu cred ca exista dubii cu privire la care echipa joaca mai agresiv. 
23 May 2018 17:16
adrian.or adrian.or
2 
Si pe mine m-ar interesa sa vad faza respectiva, pentru ca daca e asa, e un gest nu doar nesportiv ci si marlanesc. 
23 May 2018 10:28
23 May 2018 11:09
raz capacul
3 
ti-a placut si tie ? 
23 May 2018 11:21
3 
Când văd unele din comentariile tale, mie unul mi-e rușine ca sunt din același oraș ca tine ... Stiu ca trebuie sa fie astfel de oameni peste tot, dar nu înțeleg cum se poate strânge atâta ura intr-un om. 
23 May 2018 11:27
gyke @Totalbaschet
5 
Va propun ca peste vreo doua zile sa publicati un sondaj de opinie care sa contina urmatoarele variante de raspuns:
1. Mandache si Sere sunt niste mizerii.
2. Suporterii sibieni sunt niste mizerii.
3. Credeti ca Paliciuc si Brosser spun la un moment dat niste mizerii.
4. Anumite articole de pe situl nostru sunt niste mizerii.
5. Toate celelalte puncte sunt niste mizerii.
6. Nici una de mai sus. 
23 May 2018 13:09
0 
Eu zic sa ne mutam pe 24sec. TB mai nou baga zazanie intre suporteri.  
23 May 2018 18:41
clamun paranteza
0 
Asa ca o paranteza, se vede clar cum in momentul in care Mandache da cu picioarele, Pratt este cu spatele. Probabil ca fanii de la Oradea vor zice ca Pratt a instigat. 
23 May 2018 16:02
a friend Va inflamați aiurea
0 
Oricare dintre voi care a trecut printr-o astfel de situație în calitate de jucător trece rapid peste. Intr.un astfel de meci tensiunea și orgoliul nu au cum să rămână în vestiar. Repet, un fost/actual sportiv, înțelege. Astea.s discuții de Antena Stars. Ne sare muștarul în trafic de două ori pe kilometru pentru că n.o semnalizat x sau y și discutăm despre o faza dintr.un meci care poate hotărî finalista unui campionat național. 
23 May 2018 20:56
DonDiablo DonDiablo
0 
Acuma să fac o gluma oare ce era daca în locu lu Mandache si Pratt era D'angelo Riley si Nemanja Milosevic sau Lucic.Acolo erau scântei mari si se lăsa cu lovituri grele.Sa nu mai zic de era Glyniadakis sau chear Zigeranovic.Interesant 
24 May 2018 09:38

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Maksym Korniyenko: „Va trebui să dăm totul pentru a învinge”
BCM U Pitești debutează în Top 6 cu un duel împotriva lui U-BT Cluj-Napoca 
Goran Martinic, cel mai bun marcator pentru CSM Târgu Mureș în victoria cu Miercurea Ciuc
CSM Târgu Mureș este prima în Grupa Albastră, având 18 victorii și 1 singură înfrângere 
Jahii Carson: “Toți jucătorii încep să își înțeleagă rolurile și să le accepte”
BCM U Pitești urmează să debuteze în “Top 6”, în compania celor de la U-BT Cluj Napoca 
Mikey Hope, cel mai bun om al Rapidului în victoria cu CSM Sighetu Marmației
Avramescu si Arion au impresionat la rândul lor 
Stanimir Marinov: „La Pitești tribunele sunt mereu pline”
Internaționalul bulgar a fost impresionat de atmosfera de la „derby-ul Ardealului” 
CSA Steaua a învins fără probleme pe terenul lui Phoenix Galați
Andrei Mandache a fost cel mai bun marcator la debutul Stelei în Grupa Galbenă 
Florin Nini: ”Cred că echipa noastră poate învinge pe oricine”
Tehnicianul argeșenilor a prefațat partida contra U-BT Cluj Napoca 
Dinamo Știința reușește prima victorie din actualul sezon, pe terenul lui Athletic Constanța
Justin Baker a fost cel mai bun om al trupei din Capitală 
Mihai Silvășan laudă echipa Piteștiului: „Accidentările nu i-au lăsat să își arate adevărata valoare” (Video)
Antrenorului Clujului se așteaptă la un meci dificil în Trivale 
Interviu Dani Popescu: ”Nu ne așteptam la o replică așa puternică”
Veteranul ilfovenilor a fost cel mai bun jucător român al partidei dintre CSO Voluntari și CSM Mediaș 
0 
Ce spui tu aici este perfect adevarat, si este o problema ce trebuie rezolvata, luminile rosii nu par sa fi functionat la panoul unde Watson a marcat cosul decisiv dar in acest ca nu erau neaparat necesare, mingea pleaca din mana lui Watson cand mai era o secunda din atac si atinge panoul cand cele 24 de secunde au expirat, cos perfect valabil, ce s-a intamplat inainte de cos este discutabil.
Daca mingea era in mana lui Watson cand timerul era la 0, luminile rosii nu se aprindeau iar cosul era declarat valabil atunci chair era o problema serioasa. 
click pt. Articol 20 January 2019 15:25
76ers hehe
0 
Eh, nu stiu vreo "crescatorie" dar ma gandesc ca lucrurile de baza le stiu si ei, pana si eu le stiu si nu sunt arbitru, problema este ca noul val e mai usor de influentat si nu rezista asa bine la presiune.
Culmea este ca intamplator am urmarit multe meciuri internationale si printre arbitrii era Ciulin sau Stoica si am fost surpins ca au avut prestatii bune spre foarte bune ceea ce ma duce la concluzia ca SE POATE daca se vrea sau daca nu exista influente dintr-o parte sau alta...Probabil in bridaga de la acest meci trebuia sa fie Stoica dar fiind suspendat ma gandesc ca se putea face un efort ca brigada de astazi,de la Pitesti, sa fie si la Craiova, vedem cum decurg lucrurile si acolo ca poate iese mai rau ... 
click pt. Articol 20 January 2019 15:17
ydesh_apu Multumesc
0 
Nu e picior. Daca si-ar fi potrivit intentionat si discret mingea cu piciorul ar fi fost abatere. Dar nu am fost sigur, la cat de neautoritar, incoerent si prost a fost arbitrajul. 
click pt. Articol 20 January 2019 14:41
0 
Ca sa ma lamuresc pe deplin asupra justetii deciziei de a nu de acorda vreo abatere la cosul marcat de Watson, la penultima actiune a jocului, am cautat sa inteleg ce prevad regulilie in acest sens ... si am descoperit cu motorul de cautare Google urmatorul articol regulamentar (vezi Documente pe site-ul FR Baschet) ... "Art.13 : Un jucător nu trebuie să alerge cu mingea în mână (mâini), să şuteze sau să blocheze mingea deliberat cu orice parte a piciorului sau s-o lovească cu pumnul. Totuşi, contactul întâmplător sau atingerea accidentală a mingii cu orice parte a piciorului nu este o abatere". Prin urmare, este greu de inchipuit ca Watson care dribla mingea ar fi dorit sa joace deliberat mingea cu piciorul ... Dar in fapt (din ce se vede pe clipul postat pe Youtube) aparatorul lui (Mijajlovic) este cel care a atins primul mingea cu piciorul (si este foarte greu de apreciat daca acesta a incercat sa blocheze deliberat mingea, conform regulii mai sus mentionate) astfel incat daca ulterior Watson a atins mingea cu piciorul este dintr-un motiv mai degraba accidental si nici decum deliberat ! Dupa parerea mea in aceasta situatie arbitrii au luat o decizie corecta ... Cred ca la fel de corecta era sanctionarea aparatotului pentru abatere de picior ... sigur acest lucru putea schimba datele "problemei" ... Interesant !  
click pt. Articol 20 January 2019 14:01
lauri csu sibiu
0 
Aici e clar problema antrenorului. Trebuie sa si asume lipsa atitudinii jucatorilor. Ca, antrenor daca nu sti sa reactionezi cand trebuie si cum trebuie atunci e problema ta. Nu e prima data cand se intampla. Si acasa, daca jucam intr o sala in care se aude scartatitul baschetilot nu cred ca am castiga asa usor. 
click pt. Articol 20 January 2019 13:05
0 
Iti apreciez opiniile,nici eu n-as baga mana in foc ca ar fi fost ceva premeditat,dar ce au facut a fost revoltator si a inclinat decisiv balanta.In privinta piciorului la Watson,chiar nu e cazul sa o dam pe fineturi,viteza jocului,cadre optime de reluare,bla bla,infractiunea a fost evidenta si trebuia sanctionata,dand sansa meciului sa se rezolve poate intr-un mod onest in overtime! 
click pt. Articol 20 January 2019 11:41
Buzestii Corect!
0 
Ce mai apostrofari mi-am primit si eu ori de cate ori am afirmat ca pe langa astia,d-alde Grigoras si Ciulin sunt docenti... 
click pt. Articol 20 January 2019 11:31
Buzestii Amice,
0 
Esti de doua ori pe langa subiect!Intai,sa faci apel la moralitatea individului e ca si cand ai spune ca lupii se cresc cu Chapi si legume fierte;in al doilea rand,aici nu e deloc vorba despre cat de imoral e Toma,ci de faptul ca are de data asta dreptate absoluta,maniera de arbitraj a fost indiscutabil revoltatoare si,mai grav,a decis invingatoarea!
Desigur,cat priveste cei 2000 de spectatori care au fost cel mult 1200(asa a invatat sa invarta cifrele de la stapanii lui) sau organizatia cea mica(ramasa tooot mica in cei 10 ani de la promovare,ca sa vezi,singurul "fir rosu" al acestei perioade fiind taman vesnicul si evident dezinteresatul lui management),aici e un alt subiect unde nu te-as putea contrazice! 
click pt. Articol 20 January 2019 11:26
TitiAcs Păi de unde ?
0 
Ști tu vreo " crescătorie" de arbitrii ? De ani de zile semnalez faptul că suntem la cea mai slabă generație de arbitri. Dacă Faur , celebru ca fiind metrul etalon al prostiei în arbitraj a ajuns cică internațional. Tare cred că alde Grigoraș și Ciulin o să fie regretați cînd se vor retrage. 
click pt. Articol 20 January 2019 09:14
dane alo frb
0 
cum se poate ca instalatia de 24 secunde( prin luminile rosii) s-a nu functioneze