Moment tensionat între Andrei Mandache și Monyea Pratt (Video)


Cei doi jucători au avut o scurtă altercație, taxată de galeria sibiană

monyea pratt andrei mandache

CSU Sibiu a învins CSM CSU Oradea, scor 85-78, în a doua partidă din seria semifinală a Ligii Naționale de Baschet Masculin.

Unul dintre cele mai tensionate momente s-a consumat în timpul sfertului al treilea. Atunci Andrei Mandache a scăpat pe contraatac, dar a fost prins din urmă și căpăcit de Monyea Pratt. Americanul a căzut peste Mandache iar veteranul român l-a împins ușor pe Pratt cu piciorul. Acesta din urmă i-a cerut socoteală lui Mandache, dar între timp Lawrence Kinnard și Kris Richard au intervenit și i-au despărțit pe cei doi. Chiar și Dan Fleșeriu a intrat pe parchet și și-a ținut departe elevul, recunoscut pentru faptul că își iese din minți destul de ușor.

În cele din urmă, atât Mandache cât și Monyea Pratt s-au ales cu câte un fault antisportiv. Cei doi și-au strâns mâna câteva zeci de secunde mai târziu.

Momentul a fost însă taxat de fanii sibieni, care l-au apostrofat pe căpitanul orădenilor.

Toată faza a fost surprinsă aici:

Scorul seriei dintre Sibiu și Oradea este acum 1-1. Semifinala se mută pentru jocurile de vineri și duminică în Sala Antonio Alexe din Oradea.

*foto: Dragoș Dumitru/ facebook CSU Sibiu



Vizualizează pagina personală a jucătorului Monyea Pratt
Vizualizează pagina personală a jucătorului Andrei Mandache
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 23 May 2018 / 9:20


Galerie foto


trancer Totalbaschet
3 
Tot respectul și mulțumirile mele pentru site, știri, articole și comentarii, dar acum, sincer, după toata nebunia care a fost aici după acea faza idioata, mai trebuia sa mai aprindeți și voi fitilul? Altfel spor la treaba mai departe! 
23 May 2018 09:43
adrian.or Adrian.or
2 
Dupa ce ne-am balacarit toti ca fraierii doua zile pe subiectul asta in sfarsit avem un link dedicat in care sa o ducem la un alt nivel :)))) 
23 May 2018 09:48
2 
Bun, acum ca am epuizat subiectul , te intreb unde ai vazut tu ca Paliciuc si Brosser il injura pe Andrei ? Eu il vad numai pe Brosser spunand ceva dar nicidecum nu striga ce strigau suporterii, spune altceva. Paliciuc nici nu apare pe filmare. 
23 May 2018 10:03
adrian.or adrian.or
0 
La 1:19 se vede clar ca zice "Esti o mizerie" la unison cu tribuna. Ori asta ori e pixelul albastru. Faza cu Paliciuc nu apare pe filmare, se intampla dupa faza asta la aruncari libere, dupa ce cred ca a fost faultat chiar de Mandache. Chiar nu incerc sa intram iar in polemici, e punctul meu de vedere. 
23 May 2018 10:07
JCN In fine
2 
Eu il vad pe Brosser ca striga ceva dar nici pe departe nu mi se pare ca ar spune esti o mizerie . In fine , cum ziceam, treaba lor. 
23 May 2018 10:09
adrian.or adrian.or
3 
Noi sa fim sanatosi, spor la lucru pe azi. 
23 May 2018 10:10
studentU mai fac si eu trafic cinstit
0 
altfel, nici faultul nu a fost de anti-sportiv si nici impingerea cu piciorul n-a fost violenta. Deci furtuna intr-un pahar cu apa... 
23 May 2018 09:57
adrian.or adrian.or
0 
Vroiam sa zic sa te uiti de la 1:19 sa vezi faza cursiv, pe l:22 e. Mie mi se pare ca zice exact ce strigau suporterii, poate alti colegi vor fi de acord sau altii nu. 
23 May 2018 10:09
studentU eu n am abordat partea asta
3 
dar acum ca zici, mie mi se pare ca striga ceva catre cineva din teren, nu ca e la unison cu galeria. In fine, mai putin conteaza asta.
Ce m-ar interesa sa vad este daca intr-adevar Mandache a facut un fault mai urat la Capers, pe sau spre piciorul la care a fost accidentat. In acest caz, chiar ar fi o mizerie...nu omul, gestul. Ca toti avem gesturi necontrolate, pe care le regretam ulterior, asta neinsemnand ca suntem niste mizerii de oameni.  
23 May 2018 10:26
9 Capers
1 
Capers si-a luat multe faulturi gratuite meciul asta, a si primit un vant dupa ce Oradea marcase deja. Si gestul galeriei a fost unul de moment daca tot ii luam apararea lui Mandache ca a avut saracu o serie de reactii de moment. 
23 May 2018 11:27
0 
Si Zeno cate si-a luat? De ce va uitati doar la Capers? Zeno si Capers au avut accidentari la fel de grave. Si nu cred ca exista dubii cu privire la care echipa joaca mai agresiv. 
23 May 2018 17:16
adrian.or adrian.or
2 
Si pe mine m-ar interesa sa vad faza respectiva, pentru ca daca e asa, e un gest nu doar nesportiv ci si marlanesc. 
23 May 2018 10:28
23 May 2018 11:09
raz capacul
3 
ti-a placut si tie ? 
23 May 2018 11:21
3 
Când văd unele din comentariile tale, mie unul mi-e rușine ca sunt din același oraș ca tine ... Stiu ca trebuie sa fie astfel de oameni peste tot, dar nu înțeleg cum se poate strânge atâta ura intr-un om. 
23 May 2018 11:27
gyke @Totalbaschet
5 
Va propun ca peste vreo doua zile sa publicati un sondaj de opinie care sa contina urmatoarele variante de raspuns:
1. Mandache si Sere sunt niste mizerii.
2. Suporterii sibieni sunt niste mizerii.
3. Credeti ca Paliciuc si Brosser spun la un moment dat niste mizerii.
4. Anumite articole de pe situl nostru sunt niste mizerii.
5. Toate celelalte puncte sunt niste mizerii.
6. Nici una de mai sus. 
23 May 2018 13:09
0 
Eu zic sa ne mutam pe 24sec. TB mai nou baga zazanie intre suporteri.  
23 May 2018 18:41
clamun paranteza
0 
Asa ca o paranteza, se vede clar cum in momentul in care Mandache da cu picioarele, Pratt este cu spatele. Probabil ca fanii de la Oradea vor zice ca Pratt a instigat. 
23 May 2018 16:02
a friend Va inflamați aiurea
0 
Oricare dintre voi care a trecut printr-o astfel de situație în calitate de jucător trece rapid peste. Intr.un astfel de meci tensiunea și orgoliul nu au cum să rămână în vestiar. Repet, un fost/actual sportiv, înțelege. Astea.s discuții de Antena Stars. Ne sare muștarul în trafic de două ori pe kilometru pentru că n.o semnalizat x sau y și discutăm despre o faza dintr.un meci care poate hotărî finalista unui campionat național. 
23 May 2018 20:56
DonDiablo DonDiablo
0 
Acuma să fac o gluma oare ce era daca în locu lu Mandache si Pratt era D'angelo Riley si Nemanja Milosevic sau Lucic.Acolo erau scântei mari si se lăsa cu lovituri grele.Sa nu mai zic de era Glyniadakis sau chear Zigeranovic.Interesant 
24 May 2018 09:38

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
SCM Timișoara a anunțat ultimul străin din lotul pentru sezonul 2018/2019
Nikola Pesakovic va îmbrăca echipamentul viola în stagiunea următoare 
Mihai Măciucă, noul transfer al celor de la BCM U Pitești
Măciucă devine al treilea jucător U23 important din lotul pitestenilor, după Tudor Gheorghe și Marius Ciotlăuș 
Camil Berculescu va evolua în următorul sezon pentru SCM U Craiova (Surse)
Tânărul jucător a făcut parte din lotul României de la Campionatul European U20 – divizia A 
Samuel Wasswa Berkelund a fost transferat de ABC Athletic Constanța
Anunțul transferului jucătorului suedez a fost făcut de agenția care-l reprezintă 
Călătorie cu peripeții pentru Kyndall Dykes (Foto)
Jucătorul lui U-BT Cluj a avut parte de neplăceri pe aeroportul din Munchen 
Cristian Achim a motivat despărțirea de Andrei Mandache
Internaționalul român s-a despărțit de CSM CSU Oradea după două titluri naționale cucerite 
ACS Târgu Jiu a anunțat o bună parte a lotului de jucători pentru sezonul 2018/2019
Zece jucători din sezonul trecut al Ligii I continuă alături de formația gorjeană 
Justas Tamulis, ultimul stranier înregimentat de BC CSU Sibiu în această vară (VIDEO)
Dragoș Gheorghe și Aurelian Gavriloaia completează lotul „vulturilor” 
Vlad Moldoveanu: „Silva trebuie să-i mulțumească soției că am venit la Cluj”
Ce oferte a mai avut în această vară internaționalul român 
Sean Barnette: „Ne așteptăm la un campionat dificil”
Americanul s-a întors în acest sezon la CSM CSU Oradea 
0 
Ai dreptate, chiar nu înțeleg care e strategia noastră la U23. Dacă se accidentează Kuti cine joaca? Atâta încredere sa aibă clubul în Muresan și în ceilalți? Sper sa nu se însele. Eu unul am mari rezerve. 
click pt. Articol 18 August 2018 13:30
ydesh_apu Parerea mea
0 
Sa se duca. Acolo unde prinde mai multe minute de joc si se poate perfectiona mai eficient. La Cluj probabil ca ar ramane o eterna rezerva. Are un fizic remarcabil, trebuie sa se perfectioneze mult in tehnica pe care o are acum ca sa fie jucator bun. Nu o poate face stand pe banca. Deci: succes baiete. Apreciez pozitia clubului pentru ca a acceptat optiunea lui si plecarea lui. Ca de ce nu l-a retinut, e alta problema nu o cunosc, dar am aceleasi regrete ca si atunci cand au plecat alte diamante neslefuite sau nedescoperite. 
click pt. Articol 18 August 2018 12:09
vass bela Vai, vai
0 
Suntem chiar penibili, altii se intaresc cu tineri valorosi , noi ii dam drumul lui Berculescu, care a aratat la nationala, ca este mult peste Muresan, nemaivorbind de ceilalti doi tineri mediocri, Vida si Teir . Iar Kuti are o evolutie ingrijorator de descendenta, asa ca la capitolul tineri sub 23 de ani stam ca naiba ! Tadici, la handbal feminin a fost antrenorul under 23 si a si adus 5 internationale tinere la Zalau . Silva, antrenor si el la under 23, nu numai ca n-a adus pe nimeni, dar i-a dat un picior in cur la cel mai bun de la lot, Camil Berculescu ( altul care are personalitate, deci valea !!! ) . Vai, vai ... 
click pt. Articol 18 August 2018 11:47
0 
Așa este, anumite persoane din Cluj știau de Camil. Ce incercam sa te fac sa înțelegi este ca ai avut o reacție aiurea la o știre cu care majoritatea oamenilor din tara asta sigur nu erau la curent. 
click pt. Articol 18 August 2018 11:17
alin67 Multumesc...
0 
Eu asa credeam, ca tara asta e "formata" numai din Targu Jiu. In comentariul meu remarcam faptul ca "sursele" s-au miscat cam incet. In plus, probabil stiau despre aceasta mutare multi din Cluj si din Craiova, cel putin, astfel ca nu doar "cativa de aici".  
click pt. Articol 18 August 2018 10:37
bulcul Doar nu
0 
Cumva o sa avem pivot bun sezonul asta, la Oradea. Deja ma resemnasem. 
click pt. Articol 18 August 2018 10:25
tanaseb Maciuca
0 
L-am vazut la Turneul Final u16. Un castig pentru Pitesti. 
click pt. Articol 18 August 2018 10:03
0 
Tu crezi ca tara asta este formata numai din Tg Jiu? Cati crezi ca știau de știrea asta în afară celor câțiva de acolo? Pentru grosul oamenilor este o știre noua, binevenita. 
click pt. Articol 18 August 2018 08:41
alin67 da...
0 
Si anul trecut ati avut lot peste cel din anul precedent, iar in acela peste cel din anul anterior, etc. Glumesc. Nini chiar stie sa faca un lot. Sa nu uitam ca el a format lotul cu care Energia a castigat Cupa Romaniei si apoi a ocupat locul 3 in Eurochallenge si LNBM. Urmeaza sa-l aduceti pe Antonis Constantinides antrenor in sezonul urmator si aveti un trofeu garantat. Glumesc, din nou (sunt bine dispus de jocul exceptional al Simonei Halep care, de la 1-4 in primul set a castigat nu mai putin de 10 game-uri consecutive-in acest moment). 
click pt. Articol 18 August 2018 02:30
alin67 rugaminte
0 
Domnule Romeo Vura, citesc intotdeauna comentariile dumneavoastra si inteleg ceea ce vreti sa semnalati referitor la fenomenul baschetbalistic din Romania si chiar de multe ori am aceeasi parere, dar va rog, pentru binele limbii romane (pe care o iubesc si care in ultimul timp se afla sub un adevarat asediu din partea multora si mai ales a conducatorilor acestei tari), sa apelati la cineva care sa va corecteze sau sa va scrie ideile. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar sa scrii cinci randuri si sa faci zece greseli mi se pare prea mult, orice circumstante atenuante ai avea. 
click pt. Articol 18 August 2018 01:31