Muhamed Pasalic, cea mai bună prestație personală a sezonului în Europa


Bosniacul a fost artizanul victoriei repurtate de CSM CSU Oradea în fața lui Usak Sportif

CSM CSU Oradea a câștigat partida tur din optimile de finală ale FIBA Europe Cup, 82-72 pe teren propriu în fața turcilor de la Usak Sportif. La capătul unui meci echilibrat campioana României a reușit să facă diferența în ultimele 5 minute de joc, împinsă de la spate de jocul bun făcut de Muhamed Pasalic, cel care a fost MVP-ul partidei.

Venit de pe bancă, Muhamed Pasalic a evoluat timp de 25 de minute în fața turcilor de la Usak Sportif. El a încheiat partida cu 25 de puncte, 5 pase decisive și 4 recuperări. Bosniacul a avut o seară excelentă la capitolul aruncărilor, acolo unde a încheiat cu 2/3 de la 2 puncte, 5/7 de la 3 puncte și 6/6 de la linia de libere. Fără minge pierdută în acest joc, Muhamed Pasalic a înregistrat un index al eficienței de 31 de unități și un +7 la capitolul „+/-”.

Pe lângă prestația excelentă mai este de notat faptul că antrenorul Cristian Achim l-a folosit în multe momente, în special în final de meci, pe Muhamed Pasalic pe poziția 1.

Pentru Muahmed Pasalic acesta a fost al 18-lea meci jucat în actualul sezon în cupele europene, primul în FIBA Europe Cup, iar restul în Basketball Champions League. În principala competiție organizată de Federația Internațională, el a avut medii statistice de 8.9 puncte, 2.8 pase decisive și 1.8 recuperări pentru 9.1 unități la eficiență.

foto: fibaeurope.com



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a jucătorului Muhamed Pašalić

Bogdan Isailă / 08 februarie 2017 / 23:00


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Gabi Mărginean și Perfumerias Avenida s-au calificat în sferturile de finală ale Euroligii
Gruparea din Salamanca se va lupta pentru un loc în semifinale cu Fenerbahce. Sferturile se joacă pe sistemul cel mai bun din 3 meciuri 
CSM CSU Oradea se oprește în optimile FIBA Europe Cup
Campioana României a pierdut categoric partida din Turcia cu Usak Sportif 
Sean Denison: „Pun pariu că vor fi pregătiți pentru noi în meciul retur”
CSM CSU Oradea se deplasează pe terenul lui Usak Sportif după ce în meciul tur s-a impus la o diferență de zece puncte 
CSM CSU Oradea are de apărat 10 puncte pe terenul lui Usak Sportif
Campioana României își reia parcursul european după eșecul din Cupa României 
Niksa Nikolic și Nikola Siladji au cucerit cupa în Slovacia
KB Kosice a trecut în finală de BK Inter Bratislava 
Gabriela Mărginean a cucerit Cupa Spaniei
Sportiva a reușit performanța chiar de ziua ei de naștere 
Gabi Mărginean joacă azi finala Cupei Spaniei chiar de ziua ei de naștere
Baschetbalista originară din Cluj-Napoca împlinește astăzi 30 de ani 
Muhamed Pasalic a fost inclus în echipa ideală a rundei în FIBA Europe Cup
Bosniacul a fost MVP-ul partidei dintre CSM CSU Oradea și Usak Sportif, câștigată de campioana României cu scorul de 82-72 
Muhamed Pasalic, cea mai bună prestație personală a sezonului în Europa
Bosniacul a fost artizanul victoriei repurtate de CSM CSU Oradea în fața lui Usak Sportif 
CSM CSU Oradea câștigă meciul tur cu Usak Sportif
Campioana României are un avantaj de 10 puncte în vederea meciului retur 
3punkte Suprize si rezultate in EU
0 
Nu e un rezultat rãu. Au ajuns departe in competitiile din Europa, in care au participat bãietii. In meciurile de la Sibiu in F8, poate au realizat cat au dorit, ca sã le ramânã energie pentru returul din Turcia. Asa s-a intamplat ca echipa turcã a fost intr-o zi lejerã cand nu ai cum sã pierzi. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 19:54
adrian.or adrian.or
0 
Sa fie aplaudata e ultimul lucru pe care-l merita echipa asta. Nu uitam ca nu a trecut decat o saptamana de la dezastrul din cupa, si ne mai uitam si la conditiile in care s-a produs, la mazilirea tip Sere a unui jucator, la atmosfera din echipa, la bilantul din campionat, la lipsa de daruire, zici ca nu vroiau sa se califice. Trebuie aplaudati cand vor arata in sfarsit ca au chef de baschet. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 11:23
Tomy Sezon european...
0 
Salutare... 20 de meciuri cu un bilant 10/10. Mie mi se pare admirabil acest rezultat avand in vedere conditiile: am jucat cu echipe cu bugete net suprioare, si prin urmare jucatori mult mai valorosi (cel putin pe hartie), cel mai eficient jucator accidentant mai mult de jumate din sezon, alte accidentari care ne-au limitat de-a lungul parcursului, numarul limitat de straini, deplasari duble fara antrenamente intre meciuri... si lista poate continua.

Ce am sacrificat: un parcurs sub asteptari in campionat, o eliminare surprinzatoare in cupa, atmosfera incarcata la echipa, oarecum normala avand in vedere numarul infrangerilor, transformarea unor suporteri in cei mai vehementi critici ba ai romanilor, ba a lui Achim, ba a medicului echipei... si aici fiecare este liber sa vada ce doreste sa vada si sa exprime ce doreste sa exprime.

Probabil ca puteam sa ne calificam. Au fost momente in sferturile 3 si 4 in care am venit foarte aproape de a rasturna scorul (cumulat) si sa terminam dubla victoriosi. Am marcat 82 de puncte in deplasare in Turcia ceea ce nu e chiar un fleac. Apararea n-a mers iar ei au marcat cu varf si indesat (70% la 2p si 53% la 3p). Am intalnit o formatie foarte tare si extrem de motivata, chiar daca dorinta noastra de a ne califica a fost si ea prezenta. Sa ii dam cezarului ce-i al lui: pur si simplu au fost mai buni.

Poate nu vom defila in continuare in campionat, poate vom rasturna toate asteptarile si vom ajunge in finala, poate programul incarcat ne-a invatat o lectie pe care celelalte echipe din campionat inca nu le-au invatat si asta s-ar putea dovedi un avantaj, poate vor continua problemele medicale, poate Will isi intra in forma si ne va conduce catre victorii importante in play off, poate presiunea asteptarilor fata de Achim si echipa isi vor mari greutatea si vom claca... nu stim ce se va intampla. Insa depinde doar de noi sa imbunatatim ce e de imbunatatit si indiferent de conditii sa intram pe parchet cu o atitudine de luptator si mentalitate de invingator. Si cel mai important... ca echipa!

We never lose... we either win, or we learn!  
click pt. Articol 23 februarie 2017 10:25
DonDiablo DonDiablo
0 
S-a terminat totul.A fost frumos,au fost momente urâte meciuri slabe da orce suporter orădean va ține minte victoriile cu Saratov,Rishon si asa mai departe.Dacă mă uit peste numele adversariilor,salarii mă iau de cap.Accidentări,mii de km si totusi băietii astia trebuie felicitați și încurajati în momentele grele.Să vină titlu. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 10:09
mailman ca-n Morometii
0 
Vorba lui Moromete: "Paraschive, Achime, Nila, haideti mai ca avem treaba..." Parafrazand: Achime haide ca avem un campionat de luat! Sere, haide ca esti presedinte la tot Clubul si echipa de polo joaca Finala in Europa! Mandache fii tu "Moromete" si daca nu inteleg "fiii ratacitori" cu vorba buna, atunci ia "ciomagul" la ei...  
click pt. Articol 23 februarie 2017 08:29
0 
De ce iesire urata? Am jucat in 4 straini contra unei echipe din Turcia. Eu unul am fost surprins de victoria din tur. Suntem totuși o echipa care in 5 luni de zile a jucat 42 de meciuri, aproape dublu fata de toate celelalte echipe din campionat. Toata echipa e de admirat, nu de blamat. Sigur ca am fi vrut mai mult dar eu consider ca ne-am autodepasit. Scria cineva mai sus de Energia. Felicitari si lor dar sa tineti cont ca ei au avut 6 straini si in campionat nu jucau nimic. Pe langa accidentarea rapida a lui Pasalic, in Turcia se pare ca a mai fost un jucator (nu i s-a dat numele dar se va afla) care a facut deplasarea desi a avut un necaz mare in familie (nu a spus ninanui, s-a aflat dupa meci). Deci hai sa aplaudam aceasta echipa pt ca merita. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 07:00
adrian.or adrian.or
0 
Pasalic s-a accidentat la soldul problema, de aia a jucat asa putin. Urat mod de a iesi din Europa, culmea, pe o ofensiva de 82 de puncte si, ghici ce, o organizare de echipa in defensiva de toata jena. Mandache extrem de iritat, echipa fara nici un fel de legaturi de joc sau comunicare, deja mi-e si frica sa le vad reactiile pe banca.

Felicitari, bravo, alea alea, dar de acuma inainte nu mai aveti nici o scuza. Vine Galatiul, apoi in top 6 fara cupa fara Europa ar trebui sa defilam, daca e sa ne luam dupa statistica Achim. Ma indoiesc foarte sincer de capacitatea noastra de a obtine orice peste turul 1 de playoff cu lotul actual si spiritul de echipa din momentul asta. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 01:38
razv-an Pasalic
0 
De ce a jucat așa puțin? 
click pt. Articol 23 februarie 2017 00:50
Fortza Steaua Sport si performanta!
0 
Incep prin a-i felicita pe toti cei din club pentru aceste 20 de meciuri jucate in cupele europene. Asa cum am mai spus de zeci de ori Roamania nu poate face fata luptelor cu echipe din aceste SUPER CAMPIONATE!!!!!!! Evident poate invinege ocazional orice echipa cu care evolueaza dar pe termen lung acea echipe se va clasa deasupra echipelor romanesti (ex. Avtodor). Pentru tot ceea ce a realizat Oradea trebuie felicitati, au fost niste eroi in cel mai pur sens al cuvantului. Zeno, fabulos, Mirkovick extraordinar chiar si Pasalic de multe ori si el si-a demonstrat valoarea. Bineinteles ca sunt dezamagit si foarte suparat ca iar m-au batut turcii... dar se putea face mai mult? Poate da poate la un moment dat trebuiau schimbati pivotii si inprospatat lotul de jucatori dar oare bugetul permite? Fanii isi doresc intotdeauna mai mult plang si urla de bucurie ori de tristete alaturi de scumpa lor formatie dar de multe ori finantele sunt unicul standard care face diferenta! FELICITARI CSM ORADEA! 
click pt. Articol 22 februarie 2017 22:48
realgorj Pacat...
0 
Sincer, am sperat ca macar o echipa sa depaseasa performanta Energiei din 2015...