NBA: Oklahoma City Thunder reușește prima victorie în fața lui Portland Trail Blazers din playoff (Video)

Boston Celtics o învinge din nou pe Indiana Pacers și se apropie la un singur joc de câștigarea seriei

A trecut deja o săptămână de la începerea playoff-ului și până acum, sferturile de finală ale conferințelor nu au dezamăgit. Vineri seara, organizatorii NBA au programat trei jocuri iar toate acestea au fost echilibrate, terminându-se la diferențe de maxim 12 puncte.

În primul duel, s-au întâlnit Orlando Magic și Toronto Raptors, două formații ce se aflau la egalitate, scor 1-1. La fel ca în meciul 2, canadienii au început excelent și s-au distanțat rapid la 10 puncte. Până la finalul primei reprize, jocul a continuat să decurgă în acest fel, cu Toronto Raptors în față și cu jucătorii echipei adverse încercând să o egaleze. Drept urmare, la pauză, oaspeții aveau un avantaj de 3 puncte, scor 48-45. În debutul părții secunde, gazdele au avut o perioadă mai bună și au reușit să ajungă la conducere, însă pentru un scurt timp. Jucătorii lui Nick Nurse au preluat din nou inițiativa și au făcut un parțial excelent prin care s-au distanțat la 17 puncte. Pe final, baschetbaliștii lui Orlando Magic au încercat să revină însă a fost prea târziu. Toronto Raptors a câștigat cu 98-93 și a dus scorul la 2-1.

Cel mai bun jucător al echipei câștigătoare a fost Pascal Siakam, care a strâns 30 de puncte, 11 recuperări, 4 pase decisive și nu a comis niciun turnover. Kawhi Leonard a făcut și el un joc excelent, terminând meciul cu 16 puncte, 10 recuperări, 4 pase decisive și o intercepție, în timp ce, Kyle Lowry a totalizat 12 puncte, 5 recuperări, 10 pase decisive, o intercepție și un capac. De partea cealaltă, s-au remarcat Terrence Ross (24 de puncte, 3 recuperări, 2 intercepție, o pasă decisivă), Nikola Vucevic (22 de puncte, 14 recuperări, 6 pase decisive, 3 capace, o intercepție), Jonathan Isaac (14 puncte, 7 recuperări, 2 intercepții, 2 capace, o pasă decisivă) și Aaron Gordon (10 puncte, 7 recuperări, 7 pase decisive, o intercepție).

Meciul 4 al acestei serii va avea loc duminică, 21 aprilie, pe terenul lui Orlando Magic

După confruntarea dintre Orlando Magic și Toronto Raptors a urmat un joc tot din conferința de Est. Boston Celtics s-a deplasat în arena lui Indiana Pacers după două partide câștigate pe teren propriu. În primele două sferturi, formația din Massachusetts a evoluat mult mai bine, reușind să își construiască un avantaj de 15 puncte. Cu toate acestea, efortul gazdelor de la finalul primei reprize nu a rămas nerăsplătit și astfel, Indiana Pacers a intrat în avantaj la pauză, scor 61-59. Baschetbaliștii conduși de Nate McMillan au început foarte bine și partea a doua a meciului însă, după câteva minute, oaspeții au revenit și au trecut la conducere. Până la final, Boston Celtics și-a menținut avantajul și s-a impus cu 104-96, ajungând la 3-0 în seria cu Indiana Pacers.

Formația oaspete a avut 5 jucători în double-digits: Jaylen Brown (23 de puncte, 7 recuperări, o pasă decisivă, un capac), Kyrie Irving (19 puncte, 10 pase decisive, 5 recuperări, o intercepție, un capac), Jayson Tatum (18 puncte, 7 recuperări, 2 pase decisive, o intercepție), Al Horford (16 puncte, 8 recuperări, 4 pase decisive, o intercepție, un capac) și Marcus Morris (11 puncte, 7 recuperări, 2 pase decisive).

În schimb, gazdele au avut 7 jucători cu minim 10 puncte marcate: Tyreke Evans (19 puncte, 2 recuperări, o pasă decisivă), Bojan Bogdanovic (15 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepții), Myles Turner (13 puncte, 7 recuperări, 2 pase decisive, 2 capace), Domantas Sabonis (12 puncte, 7 recuperări, 6 pase decisive, o intercepție, un capac), Thaddeus Young (11 puncte, 9 recuperări, 3 pase decisive, 3 intercepții, un capac) și Wesley Matthews (11 puncte, 4 recuperări, o intercepție).

Jocul cu numărul 4 are loc duminică, 21 aprilie, în Indianopolis, și poate fi decisiv în această serie.

În cel de-al treilea meci al serii s-au întâlnit Oklahoma City Thunder și Portland Trail Blazers. După două confruntări în care formația din Oregon a dominat, aceasta a avut o partidă mai slabă, fiind condusă aproape în permanență de Oklahoma City Thunder. Russell Westbrook și Paul George au jucat excelent și după primele 24 de minute, scorul era 49-39 pentru gazde. După revenirea de la vestiare, jucătorii din lotul lui Billy Donovan au continuat să atace cu îndârjire și și-au mărit și mai mult avantajul. Cu toate acestea, la începutul actului decisiv, oaspeții au reușit să egaleze. Totuși, elevii lui Terry Stots nu au reușit mai mult și au fost învinși la o diferență de 12 puncte, scor 120-108, prin care Oklahoma City Thunder a dus scorul la 1-2.

Russell Westbrook și-a încheiat prestația din seara precedentă cu 33 de puncte, 11 pase decisive, 5 recuperări și un capac, în timp ce Paul George a adunat 22 de puncte, 6 recuperări, 6 pase decisive și o intercepție. De asemenea, Jerami Grant (18 puncte) și Dennis Schroder (17 puncte) au fost jucătorii lui Thunder care au mai înscris peste 15 puncte. De partea cealaltă, singurii baschetbaliști ai oaspeților aflați în double-digits au fost: Damian Lillard (32 de puncte, 6 pase decisive, 4 recuperări, 2 intercepții), CJ McCollum (21 de puncte, 7 recuperări, 7 pase decisive, o intercepție) și Enes Kanter (19 puncte, 5 recuperări, o pasă decisivă).

Următoarea întâlnire dintre cele două adversare va avea loc duminică, 21 aprilie, tot în Oklahoma.

Playoff-ul NBA continuă în această seară (20.04) cu patru meciuri:

Brooklyn Nets – Philadelphia 76ers (ora 22:00 – meciul 4, scorul e 2-1 pentru 76ers)

San Antonio Spurs – Denver Nuggets (ora 00:30 – meciul 4, scorul e 2-1 pentru Spurs)

Detroit Pistons – Milwaukee Bucks (ora 03:00 – meciul 3, scorul e 2-0 pentru Bucks)

Utah Jazz – Houston Rockets (ora 05:30 – meciul 3, scorul e 2-0 pentru Rockets)

*foto: Sue Ogrocki/Associated Press

David Istrate / 20 April 2019 / 13:06

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
NBA: Toronto Raptors începe cu dreptul dubla din Scotiabank Arena
Canadienii au învins-o pe Milwaukee Bucks după două reprize de prelungiri (Video)
Golden State Warriors, la un pas de o nouă finală NBA
Campioana en-titre a făcut 3-0 în finala Vestului, pe terenul celor de la Portland Trail Blazers. Video
Tyreke Evans, suspendat doi ani din NBA
Baschetbalistul lui Indiana Pacers nu a trecut un test anti-drog
Milwaukee Bucks a câștigat lejer meciul 2 al finalei Estului, cu Toronto Raptors. Video
Trupa lui Giannis Antetokounmpo va merge în Canada cu un avantaj de 2-0
Golden State Warriors se desprinde în finala Conferinței de Vest
Revenire pe final pentru campioană, Steph Curry din nou la înălțime. Video
Milwaukee Bucks câștigă contra lui Toronto Raptors în deschiderea Finalei Conferinței de Est
Brook Lopez a strălucit pentru câștigătoarea sezonului regulat
NBA: Golden State Warriors se impune în primul meci al finalei de conferință
Steph Curry a avut o prestație excelentă și și-a condus echipa spre o victorie la 22 de puncte (Video)
CJ McCollum, omul decisiv pentru Portland Trail Blazers în seria cu Denver Nuggets
Guard-ul lui Portland l-a imitat pe LeBron cu un capac uluitor pe finalul meciului 7. Video
NBA: Toronto Raptors o învinge pe Philadelphia 76ers datorită unui buzzer-beater reușit de Kawhi Leonard. Video
Portland Trail Blazers revine de la -17 împotriva lui Denver Nuggets și se califică în finala conferinței de Vest
Kristaps Porzingis, implicat într-o bătaie într-un club din Letonia
Superstarul lui Mavericks, surprins cu arcada spartă (Video)
0
Din păcate acest meci s-a rupt pe la jumătatea-sfarsitul sfertului 3. Până în acele momente a fost destul de echilibrat această partidă. Cu o mică posesie pentru Golden State, care au știut să profite din plin de "n" greșeli făcute de către Portland Trail Blazers. Sper că în conferința de Est să fie ceva mai echilibrat, deși la Milwaukee, avem un Giannis Antetokounmpo de neoprit sicu un joc foarte plăcut ochiului și poate chiar și din altă ligă în care sunt poate 5 -9 jucători în ac st moment în NBA.
click pt. Articol 15 May 2019 14:11
0
Ce meci frumos a fost. Iar acele 4 OT nu prea se pot spune în cuvinte. Un meci cum rar îți este dat să vezi( începând cu sfertul 3 și până la final). Sper să văd și la noapte o partida la fel de învinsă.
click pt. Articol 04 May 2019 11:55
0
E posibil și varianta spusă de tine să aibă un sâmbure de adevăr, dar două faulturi au existat . Klaus Thomson l-a și pus la pământ pe Harden la o încercare de aruncare de 3 puncte. Și dacă nu mă înșel a mai fost ceva asemănător in care Harden a înscris un coș de 3 puncte iar Kevin Durant îl faultează. Aceste 2 faze trebuiau să se fluiere că și fault. Dar una peste alta a fost un meci frumos.
click pt. Articol 30 April 2019 17:40
gyke ...
0
Jocul distrus de arbitraj??? Exprimarea este exagerată. Probabil că la una sau două din faze se putea da fault pe aruncare. Doar că cei de la Houston și în special Harden, au dus flopul la rang de artă. Scopul lor principal este nu de a reuși neapărat aruncarea, ci de a scoate faultul. Felul în care inițiază contactul cu apărătorul pentru a face apoi stepback, precum și extensia picioarelor la aterizare sunt doar pentru impresia artistică. Dar problema derivă din faptul că tot sezonul li s-a permis, iar aseară nu...
click pt. Articol 29 April 2019 09:23
gyke Mda
0
Lue, secundul lui LeBron la Cavs, va fi cel mai probabil numit în aceeași funcție la Lakers.
click pt. Articol 13 April 2019 08:58
0
MVP : Giannis ROTY : Luka deși Trae Young a făcut o jumătate de sezon foarte buna. COTY : Kenny Atkinson, am o simpatie pentru Brooklyn Nets dar și așa mi se pare extraordinar ce a făcut din Nets in acest sezon MIP : din aceiași simpatie am sa îl pun pe D’angelo Russell însă și Pascal are un sezon extraordinar dar mi se pare ca D’lo a ajutat mai mult prin prestațiile sale 6th man : Clippers par ca au cea mai buna banca din NBA deci Lou sau Harrell DPOY : as fi vrut sa îl pun pe Embiid dar nu mi se pare inca acolo, îl voi vota pe Paul George care a făcut un sezon extraordinar și atât ofensiva car și defensiv și nu prea este băgat in seama, dacă la MVP e greu macar DPOY :D
click pt. Articol 12 April 2019 01:46
gyke 6th man
0
Că tot am eu un fetiș cu Orlando, mi-aș permite să-l nominalizez și pe Terrence Ross în postura asta, că tot are un final de sezon regulat super bun, contribuind solid la calificarea lui Magic în playoff.
click pt. Articol 11 April 2019 22:50