Naționala de seniori va susține 10-11 jocuri de pregătire înainte de EuroBasket 2017


Toate deciziile Biroului Federal din data de 28 noiembrie, în material

Biroul Federal din cadrul Federației Române de Baschet s-a întrunit luni, 28 noiembrie, într-o ședință în care au fost aprobate o serie de decizii. La această ședință au participat 11 membri ai Biroului Federal, respectiv 2 invitați, juristul FRB, Doru Toma, respectiv delegatul MTS, Cristian Bocșa. 

În continuare redăm comunicatul de presă emis de FRB cu toate deciziile aprobate în cadrul ședinței din data de 28 noiembrie a Biroului Federal:

„1. Se aprobă cu unanimitate de voturi planul de pregătire propus de colectivul tehnic al Lotului Național de seniori (startul pregătirii în 16 iunie 2017) și susținerea a 10-11 jocuri de verificare în vederea participării la Turneul Final al Campionatului European, masculin - EuroBasket 2017, Cluj-Napoca.

2. Se aprobă cu unanimitate de voturi înscrierea loturilor universitare, masculin și feminin, pentru Universiada 2017 din Taipei, și a lotului de senioare pentru „Jocurile Francofoniei” din Coasta de Fildeș, 2017.

3. Se aprobă în unanimitate afilierea provizorie a „Asociației Club Sportiv Tactic București”.

4. Secretarul general al FR Baschet, Dan Berceanu, prezintă situația implementării datelor pentru Registrul Național Sportiv și informează BF asupra faptului că unele cluburi afiliate nu au trimis datele solicitate, deși le-au fost trimise în acest sens 3 adrese. Se aprobă cu unanimitate de voturi ca aceste cluburi să primească un ultimatum, în caz contrar urmând a fi sancționate cu suspendarea pe termen nelimitat (până la trimiterea datelor solicitate), conform art. 30, litera e, din Statutul FRB.

5. Se aprobă cu vot majoritar solicitarea Comisiei de Disciplină de renumerotare a articolelor din Regulamentul de Disciplină (eroare materială).

6. Președintele FR Baschet, Horia Păun, prezintă situația clubului CSM Târgoviște, care nu a onorat deciziile BAT-FIBA. Se aprobă în unanimitate să fie mandatată o comisie FR Baschet (formată din vicepreședinții FRB, Alina Moanta și Virgil Stănescu, precum și Marius Marinescu, juristul Doru Toma și directorul economic Elena Tint), care se va întâlni cu conducerea CSM Târgoviște și a Primăriei Târgoviște pentru soluționarea și rezolvarea rapidă a cazurilor FIBA și BAT.

7. Se aprobă cu unanimitate de voturi ca FR Baschet să înainteze tuturor cluburilor o ofertă pentru achiziționarea biletelor la EuroBasket 2017, cu discount de până la 25%.

8. Antrenorul Federal, Tudor Costescu, prezintă mai multe aspecte legate de minibaschet și propune ca într-un viitor BF să se stabilească locația și condițiile de desfășurare ale LN de Babybaschet si Minibaschet 2017.

9. Se propune ca la Final 8 Cupa României să nu se joace 4 jocuri în prima zi; reprezentanții cluburilor calificate vor fi consultați, și dacă vor fi de acord, se vor juca 2 jocuri marți, 14.02.17, alte 2 jocuri miercuri, 15.02.2017, urmate de jocurile semifinale din 16.02,2017 și finala din 17.02.2017.

10. Cazul jucătorului Iordache Rareș – se va efectua transferul în perioada legală de transfer care începe în 20.12.2016.

11. Contestația Admar Costinesti – cu majoritate de voturi se decide păstrarea deciziei CCCLT.

12. Cazul Dinamo-CSS 6 – o comisie FRB se va deplasa la Sala Școlii Generale nr. 64 și va verifica situația reală.

13. Contestația ABC Laguna – se constată viciu de procedură și urmează ca CCCLT să solicite puncte de vedere părților implicate și să rejudece cazul.

14. Cazurile prezentate la punctele 11-13 să fie analizate și de CCAB, urmând a dispune măsurile care se impun”.

Reamintim faptul că, tricolorii vor participa la EuroBasket 2017, fiind repartizați în Grupa C de la Cluj-Napoca. România este în grupă cu Spania, Cehia, Croația, Ungaria și Muntenegru și își vor disputa meciurile in perioada 1 septembrie, 7 septembrie. 

*Foto: Dan Bodea (transilvaniareporte.ro)



Radu Bărăian / 01 decembrie 2016 / 18:45


Galerie foto


ajax Wake up!!!
2 
Dlor, dati o sansă performantei si anulati de urgență regula cu 5 străini pe foaia de joc, altfel la nivel international vom suferi . Ok, dati o sansă si românilor, dar gânditi-vă ce salarii au???ei vor da rezultate doar pentru acele salarii, nicidecum nu le vei putea cere aceeași prestație ca străinilor plătiti de 4-5 ori mai bine. Si sunt sigur că vor primi si ei minutele cuvenite în meciurile de nivelul lor. Altfel veti distruge performanta internatională a echipelor românești, fără a mai pune la socoteală bugetele echipelor străine, net superioare. Dacă nu vă gândiți la aceste aspecte, ar trebui să vă gândiți la demisie dle Păun! 
01 decembrie 2016 20:11
cristian_or Iar amicale
2 
Tenter si-a pierdut mintile....din nou. Asta nu se gandeste ca baschetbalisti romani convocati la nationala nu vor avea deloc pauza? Auzi la el: 11 meciuri amicale!!!!! Pai mai Tentere doar nu vrei sa castigi Campionatul European? Cantonamente peste cantonamente, puzderie de meciuri amicale, regula cu doar 5 straini pe foaia de joc, programare tampita a meciurilor in Cupa Romaniei ( o echipa poate juca in 3 zile consecutiv)....oare chiar toti din federatia de baschet sunt dusi cu pluta? Credeam ca macar Virgil Stanescu e mai breaz dar din pacate si el este in aceasi galeata cu toti. 
02 decembrie 2016 00:35
minotauro Final 8
1 
Doar la noi se putea programa turneul de marti pana vineri...super tare.
E clar, sala va fi goala in afara de meciurile gazdelor 
02 decembrie 2016 00:50
gyke atenție
2 
Noi jucam primul meci cu Clujul, probabil de la 17. Cat sunt eu de optimist, sunt sanse mari sa nu mai fie un următor meci la acel turneu pentru noi. Probabil în sală se vor mai aduna oameni la semifinale si finală. Si mie mi se pare exagerată ideea acestui Final 8. 
02 decembrie 2016 08:20
0 
Idea de Final 8 este preluata de la italieni si spanioli, dar din pacate echipele noastre inca nu sunt pregatite sa joace in 3 zile consecutiv la acelasi nivel, asa ca sunt sanse foarte mari ca finala sa fie un fiasco. 
02 decembrie 2016 10:44

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Gigi Datome nu va juca împotriva României
Extrema lui Fenerbahce a refuzat convocarea la naționala Italiei 
FOTO Antrenorul Zare Markovski s-a întâlnit cu Horia Păun
Presa din Macedonia confirmă informația oferită în exclusivitate de Total Baschet 
ACTUALIZARE. Faceți cunostință cu noul antrenor al naționalei de seniori a României
Acesta este antrenorul principal al unui puternic club din Turcia. 
Antrenor străin la naționala masculină de seniori a României
FRB negociază cu un antrenor străin pentru preluarea naționalei în vederea preliminariilor FIBA World Cup 2019 
VIDEO Goran Dragic, cadou special de la mama lui Drazen Petrovic
Campionul european nu și-a putut stăpâni lacrimile 
EDITORIAL Povestea unui import reușit
Anthony Randolph, americanul care a devenit campion european cu Slovenia 
Andrei Mandache, performanţă excelentă la EuroBasket 2017
A fost cel mai bun din competiţie la capitolul intercepţii 
Goran Dragic – MVP EuroBasket 2017
Dragic, Doncic, printre jucătorii din echipa ideală a turneului 
Ultimul meci pentru Juan Carlos Navarro în tricoul Spaniei
La Furia Roja a câștigat medalia de bronz la EuroBasket 2017 
Slovenia, noua campioană europeană!
Slovenii au trecut în finală de Serbia, după un meci spectaculos 
trancer Romania
0 
E bine ca se încearcă, însă mi-e teama ca la ce jucători are la dispoziție va realiza tot ce a făcut și Tenter. 
click pt. Articol 17 octombrie 2017 09:46
Oldtimer Ca sa nu fie " dupa Tzenter, potopu' "
0 
e musai ca in CV-ul viitorului antrenor al nationalei de baschet masculin-seniori sa scrie si " Absolvent al Hogwarts " (Magna cum laude, daca se poate) Din ce-o lasat ultimul antrenor, sa faci bici si sa si pocneasca ( sau macar sa suiere, cat de cat) musai sa ai ceva veleitati de Astropuf 
click pt. Articol 13 octombrie 2017 20:29
smilu Apologia individualui in sport de echipa
0 
Echipa=relatie, cand relatia nu e nici macar pomenita ci doar realizarile individuale derapajul este evident, ne laudam noi cu Andrei, Vlad,....dar relatiile de joc=0. Echipele castigatoare au dat echipa campionatului. Parametrii individuali or fi pe primul plan, eu vreau sa vad relatii de joc si asta fac toti din baschet, intra in relatie de joc si pe acest fond se exprima individual. Inteligenta jocului. Pai daca tu ai doar exprimare individuala, insemneaza ca ai ceva, ok, da ce ai este din alceva nu din joc. Cernat a dat carute de puncte, echipa functiona, Cernat era o veriga. Multumesc1 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 09:03
Oldtimer D-le SMILU
0 
cu toate ca sunteti usor malitios, ma faceti sa SMILE... In statistica EuroBasket 2017 / grupa C (luj), Andrei " Pitbull " Mandache are punctajul cel mai bun la unul din parametrii principali dupa care ne uitam, aproape toti, cand se face un transfer la echipa favorita, mai ales daca vine din afara LNBM. Totodata, este un parametru ce tine exclusiv de individ, alaturi de aruncarile libere. In acelasi timp, acest punctaj intra si in statistica echipei... Asa ca, fiti putin mai circumspect in evaluarea unor opinii. Toate bune, tuturor. 
click pt. Articol 19 septembrie 2017 19:26
soso69 @smilu
0 
După logica ta nu trebuie nici Shved sa primească titlul de cel mai bun marcator, ca doar echipa lui a pierdut. La fel nu ar trebui acordate nici titlurile de cel mai jucator ofensiv sau defensiv, doar dacă echipa acestuia a luat titlul. E normal când ai fost ciudă bătăilor la acest campionat, sa încerci sa te legi de singurele reusite. 
click pt. Articol 19 septembrie 2017 13:59
smilu completare titlu
0 
E baschet de echipa sau proba pe interceptii?
 
click pt. Articol 19 septembrie 2017 10:30
smilu E baschet de echipa sau proba individuala?
0 
La ping-pong pe echipe nu conteaza un meci castigat de un component a echipei "invinse", ori cum l-ar castiga si la zero...nu se pune.... ne-a spus si Andrei ca orice rezultat individual nu conteaza cand echipa pierde, da voi o dati inainte.....cu pingbaschetpongul individual, succes!!! iertati-ma ca am intrat pe pagina! eu ma iert. 
click pt. Articol 19 septembrie 2017 10:27
Eppo somn usor
0 
cam dormiti cu stirile de ceva timp