Naționala de seniori va susține 10-11 jocuri de pregătire înainte de EuroBasket 2017


Toate deciziile Biroului Federal din data de 28 noiembrie, în material

Biroul Federal din cadrul Federației Române de Baschet s-a întrunit luni, 28 noiembrie, într-o ședință în care au fost aprobate o serie de decizii. La această ședință au participat 11 membri ai Biroului Federal, respectiv 2 invitați, juristul FRB, Doru Toma, respectiv delegatul MTS, Cristian Bocșa. 

În continuare redăm comunicatul de presă emis de FRB cu toate deciziile aprobate în cadrul ședinței din data de 28 noiembrie a Biroului Federal:

„1. Se aprobă cu unanimitate de voturi planul de pregătire propus de colectivul tehnic al Lotului Național de seniori (startul pregătirii în 16 iunie 2017) și susținerea a 10-11 jocuri de verificare în vederea participării la Turneul Final al Campionatului European, masculin - EuroBasket 2017, Cluj-Napoca.

2. Se aprobă cu unanimitate de voturi înscrierea loturilor universitare, masculin și feminin, pentru Universiada 2017 din Taipei, și a lotului de senioare pentru „Jocurile Francofoniei” din Coasta de Fildeș, 2017.

3. Se aprobă în unanimitate afilierea provizorie a „Asociației Club Sportiv Tactic București”.

4. Secretarul general al FR Baschet, Dan Berceanu, prezintă situația implementării datelor pentru Registrul Național Sportiv și informează BF asupra faptului că unele cluburi afiliate nu au trimis datele solicitate, deși le-au fost trimise în acest sens 3 adrese. Se aprobă cu unanimitate de voturi ca aceste cluburi să primească un ultimatum, în caz contrar urmând a fi sancționate cu suspendarea pe termen nelimitat (până la trimiterea datelor solicitate), conform art. 30, litera e, din Statutul FRB.

5. Se aprobă cu vot majoritar solicitarea Comisiei de Disciplină de renumerotare a articolelor din Regulamentul de Disciplină (eroare materială).

6. Președintele FR Baschet, Horia Păun, prezintă situația clubului CSM Târgoviște, care nu a onorat deciziile BAT-FIBA. Se aprobă în unanimitate să fie mandatată o comisie FR Baschet (formată din vicepreședinții FRB, Alina Moanta și Virgil Stănescu, precum și Marius Marinescu, juristul Doru Toma și directorul economic Elena Tint), care se va întâlni cu conducerea CSM Târgoviște și a Primăriei Târgoviște pentru soluționarea și rezolvarea rapidă a cazurilor FIBA și BAT.

7. Se aprobă cu unanimitate de voturi ca FR Baschet să înainteze tuturor cluburilor o ofertă pentru achiziționarea biletelor la EuroBasket 2017, cu discount de până la 25%.

8. Antrenorul Federal, Tudor Costescu, prezintă mai multe aspecte legate de minibaschet și propune ca într-un viitor BF să se stabilească locația și condițiile de desfășurare ale LN de Babybaschet si Minibaschet 2017.

9. Se propune ca la Final 8 Cupa României să nu se joace 4 jocuri în prima zi; reprezentanții cluburilor calificate vor fi consultați, și dacă vor fi de acord, se vor juca 2 jocuri marți, 14.02.17, alte 2 jocuri miercuri, 15.02.2017, urmate de jocurile semifinale din 16.02,2017 și finala din 17.02.2017.

10. Cazul jucătorului Iordache Rareș – se va efectua transferul în perioada legală de transfer care începe în 20.12.2016.

11. Contestația Admar Costinesti – cu majoritate de voturi se decide păstrarea deciziei CCCLT.

12. Cazul Dinamo-CSS 6 – o comisie FRB se va deplasa la Sala Școlii Generale nr. 64 și va verifica situația reală.

13. Contestația ABC Laguna – se constată viciu de procedură și urmează ca CCCLT să solicite puncte de vedere părților implicate și să rejudece cazul.

14. Cazurile prezentate la punctele 11-13 să fie analizate și de CCAB, urmând a dispune măsurile care se impun”.

Reamintim faptul că, tricolorii vor participa la EuroBasket 2017, fiind repartizați în Grupa C de la Cluj-Napoca. România este în grupă cu Spania, Cehia, Croația, Ungaria și Muntenegru și își vor disputa meciurile in perioada 1 septembrie, 7 septembrie. 

*Foto: Dan Bodea (transilvaniareporte.ro)



Radu Bărăian / 01 decembrie 2016 / 18:45


Galerie foto


ajax Wake up!!!
2 
Dlor, dati o sansă performantei si anulati de urgență regula cu 5 străini pe foaia de joc, altfel la nivel international vom suferi . Ok, dati o sansă si românilor, dar gânditi-vă ce salarii au???ei vor da rezultate doar pentru acele salarii, nicidecum nu le vei putea cere aceeași prestație ca străinilor plătiti de 4-5 ori mai bine. Si sunt sigur că vor primi si ei minutele cuvenite în meciurile de nivelul lor. Altfel veti distruge performanta internatională a echipelor românești, fără a mai pune la socoteală bugetele echipelor străine, net superioare. Dacă nu vă gândiți la aceste aspecte, ar trebui să vă gândiți la demisie dle Păun! 
01 decembrie 2016 20:11
cristian_or Iar amicale
2 
Tenter si-a pierdut mintile....din nou. Asta nu se gandeste ca baschetbalisti romani convocati la nationala nu vor avea deloc pauza? Auzi la el: 11 meciuri amicale!!!!! Pai mai Tentere doar nu vrei sa castigi Campionatul European? Cantonamente peste cantonamente, puzderie de meciuri amicale, regula cu doar 5 straini pe foaia de joc, programare tampita a meciurilor in Cupa Romaniei ( o echipa poate juca in 3 zile consecutiv)....oare chiar toti din federatia de baschet sunt dusi cu pluta? Credeam ca macar Virgil Stanescu e mai breaz dar din pacate si el este in aceasi galeata cu toti. 
02 decembrie 2016 00:35
minotauro Final 8
1 
Doar la noi se putea programa turneul de marti pana vineri...super tare.
E clar, sala va fi goala in afara de meciurile gazdelor 
02 decembrie 2016 00:50
gyke atenție
2 
Noi jucam primul meci cu Clujul, probabil de la 17. Cat sunt eu de optimist, sunt sanse mari sa nu mai fie un următor meci la acel turneu pentru noi. Probabil în sală se vor mai aduna oameni la semifinale si finală. Si mie mi se pare exagerată ideea acestui Final 8. 
02 decembrie 2016 08:20
0 
Idea de Final 8 este preluata de la italieni si spanioli, dar din pacate echipele noastre inca nu sunt pregatite sa joace in 3 zile consecutiv la acelasi nivel, asa ca sunt sanse foarte mari ca finala sa fie un fiasco. 
02 decembrie 2016 10:44

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CE U18F. România a încheiat competiția de la Dublin pe locul opt
În ultimul meci, tricolorele au cedat în fața Israelului la o diferență de 2 puncte 
CE U16F - Bilanțul negativ al României la Bourges
Naționala feminină U16 a terminat pe ultimul loc în Franța cu 7 înfrângeri din 7 meciuri jucate 
Probleme mari pentru Cehia pe poziția 5 înaintea EuroBasket
După ce Jan Vesely a renunțat să participe la Campionatul European, Ondrej Balvin este la rândul său indisponibil 
Franța a câștigat Campionatul European U16 Feminin
Franțuzoaicele și-au adjudecat aurul din postura de gazde, în timp ce argintul a revenit Ungariei, iar bronzul Italiei. Lituania, Belarus și România au retrogradat 
CE U18F. România a cedat disputa cu Portugalia și va juca pentru locurile 7-8
Selecționata tricoloră va întâlni astăzi o fostă adversară din faza grupelor 
EuroBasket 2017 - Croația are lotul aproape definitivat
Dario Saric, Roko Ukic sau Bojan Bogdanovic vor ajunge mai mult ca sigur la Cluj-Napoca 
CE U16F - România încheie Campionatul European din Franța cu o... înfrângere
Naționala U16 a pierdut azi în fața Belarusului și a încheiat competiția pe ultimul loc 
Franța vs. Ungaria, finala Campionatului European U16 Feminin Divizia A
Pentru medaliile de bronz se vor lupta Italia și Letonia 
CE U16F - Prestația Laurei Vaida în meciul cu Olanda, singura bilă albă pentru România la Bourges
Laura a fost cea mai bună jucătoare de pe teren în România vs. Olanda, însă naționala U16 a pierdut meciul și implicit a retrogradat în Divizia B 
CE U18F. România a fost învinsă în sferturile de finală de Marea Britanie
Tricolorele au cedat partida la o diferență de nouă puncte 
Oldtimer Oricum
0 
merita felicitari fetele. Au ratat, nu fara lupta, accederea in divizia superioara, dupa un parcurs impecabil in serie. La caderea de moral de dupa infrangerea in meciul cu UK posibil sa fi avut un aport substantial "mirificul" parcurs al urmaselor de la U16. Oricum, vor aduce un plus de valoare si spectacol in LNBF. Inca o data, felicitari si capul sus fetelor! Voi chiar puteti... 
click pt. Articol 14 august 2017 19:39
Oldtimer Praful si pulberea
0 
s-a ales de munca fetelor care acum sunt U18. Anul trecut s-au luptat ca leoaicele pe terenul "Leilor rosii" si au pus Romania in divizia A. Atributul generatiei de schimb a fost " cadere libera " Pacat de atata munca irosita 
click pt. Articol 14 august 2017 19:25
0 
Pentru următorul U18 va fi disponibilă echipa din 2016 ce a promovat, jucătoare precum M. Ferariu, Ghiță, Părău, Orban etc., clar altă valoare comparativ cu ce este disponibil în generația 2001-2002! 
click pt. Articol 11 august 2017 13:16
0 
In continuarea postarii mele anterioare vreau sa mentionez ca eu cred ca tocmai lipsa de experienta internationala (echipa de U 16 nu a mai participat la meciuri oficiale)si evident diferenta de valoare fata de majoritatea echipelor prezente la Bourges este factorul determinant in evolutia tricolorelor nascute in 2001 si 2002 care formeaza actualul lot. 
click pt. Articol 11 august 2017 11:34
Marius Stern Echipa lui Tanase
0 
Daca actuala echipa de U 18 va obtine promovarea atunci in viitorul Campionat European din 2018 vor avea drept de joc jucatoarele nascute in 2000.Adica 7 dintre componentele actualei echipe de U 18 ce joaca acum la Dublin.Asa ca situatia va fi diferita fata de cea din anul acesta de la U 16 deoarece din echipa care acum joaca la Bourges doar o singura jucatoare a fost prezenta in lotul de U 16 care anul trecut obtinea calificarea la Oradea. 
click pt. Articol 11 august 2017 11:29
alin67 retrogradare logica
0 
Cu siguranta vor retrograda. Cele care au obtinut promovarea joaca acum (majoritatea),la u18. Probabil,acestea din urma vor reusi si acum promovarea in prima divizie,pentru ca joaca,teoretic,cu aceleasi echipe si jucatoare cu care au jucat cand au obtinut promovarea (cu mici exceptii datorate intervalului de 2 ani),dar de onoarea de a juca in prima divizie vor beneficia tot actualele componente u16, care vor inregistra infrangeri la fel de penibile.Consider ca acest sistem este gresit. La fotbal,de exemplu, la campionatul european u21 participau si jucatori de 23 de ani pentru ca limita de varsta era impusa pentru inceputul calificarilor. Asadar,in prima divizie valorica (la baschet) ar fi meritat sa participe generatia care a obtinut promovarea, adica actuala u18. 
click pt. Articol 10 august 2017 23:02
ajax FRB
0 
Incredibil cât amatorism guvernează la federația romană de baschet... Sa omiți sa discuți cu impresarii jucătorului mi se pare speța de curtea școlii, iar in secunda următoare ar trebui sa-si dea demisia cei care se fac vinovați de acest eșec. Totodata ma aștept ca nici Watson sa nu fie naturalizat. La așa amatorism... 
click pt. Articol 09 august 2017 10:14
0 
Tenter si burlacu.... ce te poti astepta de la ei? Unu sa raga si altu sa dea cu cotu in timp ce isi alinta tandru...... 
click pt. Articol 09 august 2017 00:26
0 
E m-am luat de cap cand fost numit antrenor la nationala, nationala care in ultima perioada a avut antrenori unu mai slab ca celalalt!Cu un antrenor decent, capabil sa inteleaga jocul si nu s ail deseneze eu zic ca echipa asta ar juca mai bine, mult, mult mai bine dar din pacate noi avem un tandem minune, un pictor si unu care exceleaza la scarpinatul la oo.....no asa si echipa asta!  
click pt. Articol 09 august 2017 00:13
0 
Pe 24 de secunde gasesti statistica meciului...care ma sustine in ce am scris mai sus(in cazul lui Nicolescu ...cel putin!). O seara buna! 
click pt. Articol 08 august 2017 22:31