Naționala de seniori va susține 10-11 jocuri de pregătire înainte de EuroBasket 2017


Toate deciziile Biroului Federal din data de 28 noiembrie, în material

Biroul Federal din cadrul Federației Române de Baschet s-a întrunit luni, 28 noiembrie, într-o ședință în care au fost aprobate o serie de decizii. La această ședință au participat 11 membri ai Biroului Federal, respectiv 2 invitați, juristul FRB, Doru Toma, respectiv delegatul MTS, Cristian Bocșa. 

În continuare redăm comunicatul de presă emis de FRB cu toate deciziile aprobate în cadrul ședinței din data de 28 noiembrie a Biroului Federal:

„1. Se aprobă cu unanimitate de voturi planul de pregătire propus de colectivul tehnic al Lotului Național de seniori (startul pregătirii în 16 iunie 2017) și susținerea a 10-11 jocuri de verificare în vederea participării la Turneul Final al Campionatului European, masculin - EuroBasket 2017, Cluj-Napoca.

2. Se aprobă cu unanimitate de voturi înscrierea loturilor universitare, masculin și feminin, pentru Universiada 2017 din Taipei, și a lotului de senioare pentru „Jocurile Francofoniei” din Coasta de Fildeș, 2017.

3. Se aprobă în unanimitate afilierea provizorie a „Asociației Club Sportiv Tactic București”.

4. Secretarul general al FR Baschet, Dan Berceanu, prezintă situația implementării datelor pentru Registrul Național Sportiv și informează BF asupra faptului că unele cluburi afiliate nu au trimis datele solicitate, deși le-au fost trimise în acest sens 3 adrese. Se aprobă cu unanimitate de voturi ca aceste cluburi să primească un ultimatum, în caz contrar urmând a fi sancționate cu suspendarea pe termen nelimitat (până la trimiterea datelor solicitate), conform art. 30, litera e, din Statutul FRB.

5. Se aprobă cu vot majoritar solicitarea Comisiei de Disciplină de renumerotare a articolelor din Regulamentul de Disciplină (eroare materială).

6. Președintele FR Baschet, Horia Păun, prezintă situația clubului CSM Târgoviște, care nu a onorat deciziile BAT-FIBA. Se aprobă în unanimitate să fie mandatată o comisie FR Baschet (formată din vicepreședinții FRB, Alina Moanta și Virgil Stănescu, precum și Marius Marinescu, juristul Doru Toma și directorul economic Elena Tint), care se va întâlni cu conducerea CSM Târgoviște și a Primăriei Târgoviște pentru soluționarea și rezolvarea rapidă a cazurilor FIBA și BAT.

7. Se aprobă cu unanimitate de voturi ca FR Baschet să înainteze tuturor cluburilor o ofertă pentru achiziționarea biletelor la EuroBasket 2017, cu discount de până la 25%.

8. Antrenorul Federal, Tudor Costescu, prezintă mai multe aspecte legate de minibaschet și propune ca într-un viitor BF să se stabilească locația și condițiile de desfășurare ale LN de Babybaschet si Minibaschet 2017.

9. Se propune ca la Final 8 Cupa României să nu se joace 4 jocuri în prima zi; reprezentanții cluburilor calificate vor fi consultați, și dacă vor fi de acord, se vor juca 2 jocuri marți, 14.02.17, alte 2 jocuri miercuri, 15.02.2017, urmate de jocurile semifinale din 16.02,2017 și finala din 17.02.2017.

10. Cazul jucătorului Iordache Rareș – se va efectua transferul în perioada legală de transfer care începe în 20.12.2016.

11. Contestația Admar Costinesti – cu majoritate de voturi se decide păstrarea deciziei CCCLT.

12. Cazul Dinamo-CSS 6 – o comisie FRB se va deplasa la Sala Școlii Generale nr. 64 și va verifica situația reală.

13. Contestația ABC Laguna – se constată viciu de procedură și urmează ca CCCLT să solicite puncte de vedere părților implicate și să rejudece cazul.

14. Cazurile prezentate la punctele 11-13 să fie analizate și de CCAB, urmând a dispune măsurile care se impun”.

Reamintim faptul că, tricolorii vor participa la EuroBasket 2017, fiind repartizați în Grupa C de la Cluj-Napoca. România este în grupă cu Spania, Cehia, Croația, Ungaria și Muntenegru și își vor disputa meciurile in perioada 1 septembrie, 7 septembrie. 

*Foto: Dan Bodea (transilvaniareporte.ro)



Radu Bărăian / 01 December 2016 / 18:45


Galerie foto


ajax Wake up!!!
2 
Dlor, dati o sansă performantei si anulati de urgență regula cu 5 străini pe foaia de joc, altfel la nivel international vom suferi . Ok, dati o sansă si românilor, dar gânditi-vă ce salarii au???ei vor da rezultate doar pentru acele salarii, nicidecum nu le vei putea cere aceeași prestație ca străinilor plătiti de 4-5 ori mai bine. Si sunt sigur că vor primi si ei minutele cuvenite în meciurile de nivelul lor. Altfel veti distruge performanta internatională a echipelor românești, fără a mai pune la socoteală bugetele echipelor străine, net superioare. Dacă nu vă gândiți la aceste aspecte, ar trebui să vă gândiți la demisie dle Păun! 
01 December 2016 20:11
cristian_or Iar amicale
2 
Tenter si-a pierdut mintile....din nou. Asta nu se gandeste ca baschetbalisti romani convocati la nationala nu vor avea deloc pauza? Auzi la el: 11 meciuri amicale!!!!! Pai mai Tentere doar nu vrei sa castigi Campionatul European? Cantonamente peste cantonamente, puzderie de meciuri amicale, regula cu doar 5 straini pe foaia de joc, programare tampita a meciurilor in Cupa Romaniei ( o echipa poate juca in 3 zile consecutiv)....oare chiar toti din federatia de baschet sunt dusi cu pluta? Credeam ca macar Virgil Stanescu e mai breaz dar din pacate si el este in aceasi galeata cu toti. 
02 December 2016 00:35
minotauro Final 8
1 
Doar la noi se putea programa turneul de marti pana vineri...super tare.
E clar, sala va fi goala in afara de meciurile gazdelor 
02 December 2016 00:50
gyke atenție
2 
Noi jucam primul meci cu Clujul, probabil de la 17. Cat sunt eu de optimist, sunt sanse mari sa nu mai fie un următor meci la acel turneu pentru noi. Probabil în sală se vor mai aduna oameni la semifinale si finală. Si mie mi se pare exagerată ideea acestui Final 8. 
02 December 2016 08:20
0 
Idea de Final 8 este preluata de la italieni si spanioli, dar din pacate echipele noastre inca nu sunt pregatite sa joace in 3 zile consecutiv la acelasi nivel, asa ca sunt sanse foarte mari ca finala sa fie un fiasco. 
02 December 2016 10:44

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
România urcă două locuri în clasamentul FIBA
Pe ce locuri se află adversarii României din preliminarii 
INTERVIU Georges Darwiche: “Nu am avut nicio problemă în a mă adapta la jocul veteranilor”
Jucătorul Stelei a vorbit despre prestația sa în tricoul naționalei și despre partida cu BC Timișoara 
VIDEO. Meciul dintre România și Olanda a oferit faza zilei în preliminariile FIBA World Cup 2019
Top 5 cele mai spectaculoase acțiuni ale zilei de duminică, 26 noiembrie 
EDITORIAL Ce partitura tactică a avut România în primele partide din „era Markosvki”
Câteva observaţii privind prestaţia „Vulturilor”, după schimbarea staffului tehnic 
VIDEO. Rezumatul victoriei României în fața Olandei
„Vulturii” au dispus de reprezentativa similară a Olandei la Cluj-Napoca 
Primul meci oficial câştigat de România după o pauză de trei ani
Ultima victorie, partida cu Suedia din august 2014 
Rolland Torok a fost cel mai bun marcator în meciul cu Olanda
Emi Căţe şi Giordan Watson, din nou prestaţii impresionante 
Toon Van Helfteren: „Românii au jucat foarte bine, ne-au forțat la 21 de mingi pierdute”
Antrenorul olandez nu a avut probleme cu convocările, cum s-a întâmplat în cazul altor echipe 
Yannick Franke: „Am fost fără energia și intensitatea pe care le-am avut vineri cu Croația”
Olandezii au fost învinși de „Vulturi” la Cluj 
studentU f interesant
0 
Felicitari si la mai multe astfel de insighturi de ordin tactic eventual si pt candidatele la titlu in LNBM 
click pt. Articol 27 November 2017 22:58
0 
baschetul e din ce in ceai atractiv in RO. Vezi cata lume merge la stadion si cata la sala in CJ, Oradea, SB, MS, Pitesti, chiar Craiova sau TM. Hai sa nu ne inchinam la looserii astia ca s a gasi cine sa transmita si baschet romanesc. De ex frb prin liveuri. Si stii ce? Decat umilinta sa dea meci de finala de camionat pe digi 3 sau 4 si pe digi 1 in acelasi timp ceva fotbal nimeni cu nimeni, mai bine prefer sa nu mai vad baschet pe tv. Merg la sala la Cj si mi ajunge. 
click pt. Articol 27 November 2017 22:48
u66 Nationala Romaniei
0 
Ieri tinerii (Cate, Kuti, Bobe, Darwiche) m-au făcut mândru că sunt român. Au arătat dăruire, tupeu si eficienta, dând tonul in sfertul 2. Felicitări si lui Rolli pentru felul în care a jucat pentru ROMÂNIA! Am mai spus că lotul nu e atât de slab incat sa fim ciuca batailor, lucru pe care l-a aratat noul antrenor... pentru ca acuma avem antrenor. 
click pt. Articol 27 November 2017 19:10
DonDiablo DonDiablo
0 
@soso69 eu la faza cu Branko am auzit altceva dar nu mai rost să comentăm acuma.Sincer sa aduci un jucător inactiv 7,8 luni doar că te ascultă și...mi s-a părut o mutare foarte proastă,doar Achim a vrut asta si nu e singura mutare prost gândită. 
click pt. Articol 27 November 2017 17:51
soso69 @mailman
0 
Eu inteleg ca nu iti place Achim dar macar da informatii corecte. Sa exemplific :
1 Mandache a jucat la Oradea intre 2005-2007 (18-20 ani)dupa care a plecat in SUA
2. Nicoara a jucat la Oradea intre 2003-2007 (15-19 ani) dupa care a plecat in Austria.

Achim a venit la Oradea in 2009. Explica-mi si mie cum a putut sa nu-i vada ca jucatori de perspectiva. In plus pt ca tu vorbeai acolo de juniori locali, te informez ca Mandache e aradean, chiar daca intr-adevar a inceput baschetul la seniori la Oradea.

Ai dreptate in schimb la Rolli si Laci care au fost lasati sa plece prea usor in Ungaria. In special pe Rolli pt ca pe Laci nu l-au prea putut opri intrucat vroia si el o schimbare dupa 8 ani la echipa.

@DonDiablo - cu Branko a fost diferit. Intelegerea era pana in primavara cu posibilitate de prelungire daca nu are o oferta mai buna. A primit o oferta dubla iar bugetul Oradiei era depasit. Din acest motiv a fost adus Franklin mai devreme sa aiba timp sa intre cat de cat in forma. 
click pt. Articol 27 November 2017 16:52
DonDiablo DonDiablo
0 
Mandache nu sunt sigur daca nu era în Cipru si Nicoara în Austria dar nu zic că așa a fost pt că nu mai țin exact minte.Numa Achim putea da afară unu ca Branko și aduce unu care nu mai jucase de 7,8 luni și avea pretenții să ia cu asa PG campionatu,să nu mai zic că dupa ce strigă jumate de sală scoatel afară își dă seama si Achim că nu joaca nimic și îl scoate.Nu dau nume că se știe despre cine era vorba. Puteți uni să-mi săriți în cap da Achim daca asa bun e dc nu l-a luat o echipa de afară?Sau secund la naționala? 
click pt. Articol 27 November 2017 15:41
0 
Era meciul nationalei si il putea transmite si Tvr-ul sau Dolce dar de platit au platit "jegurile". Sper sa nu apuc si ziua cand Digi se va reorienta pt ca nu stiu cine va lua baschetul romanesc in brate dintre celelalte televiziuni de sport. 
click pt. Articol 27 November 2017 15:32
0 
Nu stiu de unde ai tu statistica dar Bobe la Oradea are o medie de 16 minute pe meci si ar fi fost mai mare daca las Galati nu ar fi avut probleme si a jucat doar 5 min.
Nu contest ca nu ar merita mai mult dar in momentul de fata are a 2 medie dupa Mandache dintre jucatorii romani. 
click pt. Articol 27 November 2017 15:23
mailman la umbra Marelui Antrenor nu creste nici iarba!
0 
Achim i-a avut in lot la Oradea pe debutantii de 20 de ani pe atunci: Mandache, Nicoara, Lazar, Torok, s.a.m.d., dar nu le-a "vazut nici un potential". A incercat cu niste "maini moarte" carora nu le rostim numele din respect pentru ei (nu sunt ei de vina ca nu pot mai mult) si incearca in continuare! Pe de alta parte se pare ca merge si asa: echipa a luat un Campionat, dar de crescut juniori locali ioc... 
click pt. Articol 27 November 2017 14:47
un moldovean Radu Varna
0 
Din pacate nu am reusit sa vad meciul cu Italia in totalitate. Radu Varna a jucat ?
Oricum prestatii foarte reusite pt componentii echipei U20. M-am bucurat in special pt Darwiche pt ca e cel mai tanar si avem mare nevoie de un jucator la pozitia 1. Asta este drumul, trebuie dat credit tinerilor jucatori pentru ca, oricum suntem in lumea 3 , nu a 4 a a baschetului european.
Bravo baieti !!!!! 
click pt. Articol 27 November 2017 14:20