Naționala de seniori va susține 10-11 jocuri de pregătire înainte de EuroBasket 2017


Toate deciziile Biroului Federal din data de 28 noiembrie, în material

Biroul Federal din cadrul Federației Române de Baschet s-a întrunit luni, 28 noiembrie, într-o ședință în care au fost aprobate o serie de decizii. La această ședință au participat 11 membri ai Biroului Federal, respectiv 2 invitați, juristul FRB, Doru Toma, respectiv delegatul MTS, Cristian Bocșa. 

În continuare redăm comunicatul de presă emis de FRB cu toate deciziile aprobate în cadrul ședinței din data de 28 noiembrie a Biroului Federal:

„1. Se aprobă cu unanimitate de voturi planul de pregătire propus de colectivul tehnic al Lotului Național de seniori (startul pregătirii în 16 iunie 2017) și susținerea a 10-11 jocuri de verificare în vederea participării la Turneul Final al Campionatului European, masculin - EuroBasket 2017, Cluj-Napoca.

2. Se aprobă cu unanimitate de voturi înscrierea loturilor universitare, masculin și feminin, pentru Universiada 2017 din Taipei, și a lotului de senioare pentru „Jocurile Francofoniei” din Coasta de Fildeș, 2017.

3. Se aprobă în unanimitate afilierea provizorie a „Asociației Club Sportiv Tactic București”.

4. Secretarul general al FR Baschet, Dan Berceanu, prezintă situația implementării datelor pentru Registrul Național Sportiv și informează BF asupra faptului că unele cluburi afiliate nu au trimis datele solicitate, deși le-au fost trimise în acest sens 3 adrese. Se aprobă cu unanimitate de voturi ca aceste cluburi să primească un ultimatum, în caz contrar urmând a fi sancționate cu suspendarea pe termen nelimitat (până la trimiterea datelor solicitate), conform art. 30, litera e, din Statutul FRB.

5. Se aprobă cu vot majoritar solicitarea Comisiei de Disciplină de renumerotare a articolelor din Regulamentul de Disciplină (eroare materială).

6. Președintele FR Baschet, Horia Păun, prezintă situația clubului CSM Târgoviște, care nu a onorat deciziile BAT-FIBA. Se aprobă în unanimitate să fie mandatată o comisie FR Baschet (formată din vicepreședinții FRB, Alina Moanta și Virgil Stănescu, precum și Marius Marinescu, juristul Doru Toma și directorul economic Elena Tint), care se va întâlni cu conducerea CSM Târgoviște și a Primăriei Târgoviște pentru soluționarea și rezolvarea rapidă a cazurilor FIBA și BAT.

7. Se aprobă cu unanimitate de voturi ca FR Baschet să înainteze tuturor cluburilor o ofertă pentru achiziționarea biletelor la EuroBasket 2017, cu discount de până la 25%.

8. Antrenorul Federal, Tudor Costescu, prezintă mai multe aspecte legate de minibaschet și propune ca într-un viitor BF să se stabilească locația și condițiile de desfășurare ale LN de Babybaschet si Minibaschet 2017.

9. Se propune ca la Final 8 Cupa României să nu se joace 4 jocuri în prima zi; reprezentanții cluburilor calificate vor fi consultați, și dacă vor fi de acord, se vor juca 2 jocuri marți, 14.02.17, alte 2 jocuri miercuri, 15.02.2017, urmate de jocurile semifinale din 16.02,2017 și finala din 17.02.2017.

10. Cazul jucătorului Iordache Rareș – se va efectua transferul în perioada legală de transfer care începe în 20.12.2016.

11. Contestația Admar Costinesti – cu majoritate de voturi se decide păstrarea deciziei CCCLT.

12. Cazul Dinamo-CSS 6 – o comisie FRB se va deplasa la Sala Școlii Generale nr. 64 și va verifica situația reală.

13. Contestația ABC Laguna – se constată viciu de procedură și urmează ca CCCLT să solicite puncte de vedere părților implicate și să rejudece cazul.

14. Cazurile prezentate la punctele 11-13 să fie analizate și de CCAB, urmând a dispune măsurile care se impun”.

Reamintim faptul că, tricolorii vor participa la EuroBasket 2017, fiind repartizați în Grupa C de la Cluj-Napoca. România este în grupă cu Spania, Cehia, Croația, Ungaria și Muntenegru și își vor disputa meciurile in perioada 1 septembrie, 7 septembrie. 

*Foto: Dan Bodea (transilvaniareporte.ro)



Radu Bărăian / 01 decembrie 2016 / 18:45


Galerie foto


ajax Wake up!!!
2 
Dlor, dati o sansă performantei si anulati de urgență regula cu 5 străini pe foaia de joc, altfel la nivel international vom suferi . Ok, dati o sansă si românilor, dar gânditi-vă ce salarii au???ei vor da rezultate doar pentru acele salarii, nicidecum nu le vei putea cere aceeași prestație ca străinilor plătiti de 4-5 ori mai bine. Si sunt sigur că vor primi si ei minutele cuvenite în meciurile de nivelul lor. Altfel veti distruge performanta internatională a echipelor românești, fără a mai pune la socoteală bugetele echipelor străine, net superioare. Dacă nu vă gândiți la aceste aspecte, ar trebui să vă gândiți la demisie dle Păun! 
01 decembrie 2016 20:11
cristian_or Iar amicale
2 
Tenter si-a pierdut mintile....din nou. Asta nu se gandeste ca baschetbalisti romani convocati la nationala nu vor avea deloc pauza? Auzi la el: 11 meciuri amicale!!!!! Pai mai Tentere doar nu vrei sa castigi Campionatul European? Cantonamente peste cantonamente, puzderie de meciuri amicale, regula cu doar 5 straini pe foaia de joc, programare tampita a meciurilor in Cupa Romaniei ( o echipa poate juca in 3 zile consecutiv)....oare chiar toti din federatia de baschet sunt dusi cu pluta? Credeam ca macar Virgil Stanescu e mai breaz dar din pacate si el este in aceasi galeata cu toti. 
02 decembrie 2016 00:35
minotauro Final 8
1 
Doar la noi se putea programa turneul de marti pana vineri...super tare.
E clar, sala va fi goala in afara de meciurile gazdelor 
02 decembrie 2016 00:50
gyke atenție
2 
Noi jucam primul meci cu Clujul, probabil de la 17. Cat sunt eu de optimist, sunt sanse mari sa nu mai fie un următor meci la acel turneu pentru noi. Probabil în sală se vor mai aduna oameni la semifinale si finală. Si mie mi se pare exagerată ideea acestui Final 8. 
02 decembrie 2016 08:20
0 
Idea de Final 8 este preluata de la italieni si spanioli, dar din pacate echipele noastre inca nu sunt pregatite sa joace in 3 zile consecutiv la acelasi nivel, asa ca sunt sanse foarte mari ca finala sa fie un fiasco. 
02 decembrie 2016 10:44

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Fabiana Martinescu va arbitra una dintre semifinalele EuroBasket Women 2017
În cadrul Turneului Final din Cehia, românca a oficiat meciuri în toate fazele competiției 
Naționala feminină U18 se pregătește la Cheile Grădiștei în vederea Europenelor din august
Sportivele antrenate de Cătălin Tănase vor disputa de asemenea mai multe partide amicale 
Singura echipă națională de juniori care va reprezenta România în primul eșalon baschetbalistic european a început pregătirile la Alexandria
Echipa feminină U16 a României va participa la Campionatul European din Franța în perioada 4-12 august  
EuroBasket Women 2017 - Două partide din sferturile de finală, transmise astăzi de TVR HD
La finalul zilei vom cunoaște echipele calificate în „careul de ași” al Campionatului European de baschet feminin 
O victorie și o înfrângere pentru tricolorii U20 în compania Ungariei
Cele două reprezentative au disputat două partide de pregătire la Szekesfehervar 
TVR va transmite EuroBasket 2017
Toate partidele din grupa de la Cluj-Napoca vor fi în direct la Televiziunea Română 
EuroBasket Women 2017 - Se cunosc echipele calificate în fazele superioare
TVR HD va transmite astăzi două partide din optimile de finală 
Naționala U20 feminin cedează și în meciul secund cu Ucraina
Partida a avut loc în Sala Sporturilor Szabo Kati din Sf. Gheorghe 
Naționala României U20 feminin cedează în primul meci cu Ucraina
Ecaterina Armanu s-a accidentat în sfertul trei al confruntării 
Dragan Petricevic va conduce naționala feminină la Jocurile Francofoniei 2017
Tehnicianul va fi ajutat de fostul secund de la U Cluj, Miljan Medvedj 
Oldtimer Pasare rara
0 
Se pare ca d-na ( d-ra) Fabiana face parte din categoria, tot mai rara, a autodidactilor. Probabil ca vizioneaza inregistrarile meciurilor, nu numai cele arbitrate de dansa, si incearca sa identifice erorile....si poate si inclinatiile "artistice" ale unor combatanti. Daca mai are si capacitatea de a-si adapta stilul de arbitraj la rigorile si pretentiile tehnice ale oficialilor competitiei respective, atunci nu e de mirare ca i se incredinteaza partide cu miza importanta. Alde colegii de breasla, (LNBM mai ales) ar putea lua exemplu.....slabe sanse insa :(( 
click pt. Articol 24 iunie 2017 20:30
studentU zi le, Fabiana! :))
0 
Adevarul e ca si in ultimul meci arbitrat la CJ anul asta - pare mi se in finala meciul 1 sau 2, a fost mai decenta in comportament si mai exacta si echilibrata in decizii. Se pare ca pana la urma i a prins bine experienta internationala. La inceputuri era o combinatie de Ciulin cu Grigoras 🤢 
click pt. Articol 24 iunie 2017 15:33
martax Un neica nimeni
0 
Intr-adevăr Burlacu a fost un jucător mediocru. Adevărul că am avut performanțe extraordinare cu naționala în ultimii 20 de ani. Plus că ăia de la Asesoft au fost niște idioți că i-au o căruță de bani. Aveau nevoie de Burlacu doar să înjure și să facă scandal peste tot, că baschet ioc. Nici nu-mi explic cum un anti-talent ca el a jucat până la 40 de ani. Ne păcălit pe toți, ha? 
click pt. Articol 17 iunie 2017 00:57
stefan25 Multumim
0 
MULTUMIM BURLACU PENTRU CE AI FACUT PENTRU BASCHETUL CRAIOVEAN. 
click pt. Articol 16 iunie 2017 18:11
csu4ever Gunoier
0 
Simplu un jeg! De unde pana unde mare jucator? Voi 2-3 care il preamariti sunteti normali????Chior in tara orbilor. A avut vreo performanta cu nationala? Noi nu existam ca nationala in baschetul european.Si asta de vreo 20 de ani. Asta in afara de campionatele furate cu asehotii e bun doar la spart masini. Mai tii minte Burlacule unde te-a prins al 16-lea an din viata? Pe unde erai atunci, ca la scoala, pe terenul de baschet sau acasa nu erai. Si pentru ce erai acolo ratatule? Ia fa public daca tot e sa arati ca ai 1% caracter 
click pt. Articol 16 iunie 2017 17:32
DonDiablo DonDiablo
0 
La ce să ajute naționala?Pe cine ai tu aștepări să batem?Sau te aștepți să batem de ex Croatia în campania de calificare pentru mondiale? 
click pt. Articol 16 iunie 2017 11:42
0 
Hai sa nu exageram si nici sa nu dramatizam, a fost un jucator bun, chiar foarte bun dar a fost o mizerie de om! Din pacate nationala are parte de ce-i mai rau, un pictor neinteles, Tenter si un huligan fara experienta, Burlacu! Oare ce speram cu ocazia asta? Sa terminam toate sferturile cu macar un punct marcat? Asta este un motiv in plus sa nu vreau sa vad meciurile nationalei! Sper doar sa nu avem jucatori accidentati din cauza acestei parodii numita banca tehnica(probabil tehnicul ala vine d ela fault tehnic)! 
click pt. Articol 16 iunie 2017 11:02
popsiis Nu va inteleg
0 
Toti se dau tari in gura dar nu au curajul sa ii spuna in fata. Omul asta e cel mai bun power forward romând din ultimul deceniu 
click pt. Articol 16 iunie 2017 10:25
trancer Incredibil!!!
0 
Cel mai bun contraexemplu de sportiv, omul care aproape la fiecare meci la Cluj și Sibiu era scos din sala in timpul meciului după fapte atribuibile mai degraba unui borfas, ei bine omul ăsta a devenit antrenor secund la națională ... incredibil, federația mă scârbește pe zi ce trece! 
click pt. Articol 16 iunie 2017 09:41
martax Un suporter
0 
Daca nici Burlacu nu poate ajuta nationala ca secund, inseamna ca ne-am dat dracu. Eu inteleg ca toti sunteți supărați ca va dat de a atatea ori cu terenul in cap, dar cand e vorba de baschet cu siguranta are multe de oferit. Dupa comportamentul sau din era Asesoft din afara terenului intr-adevar merita sa fie hulit. Sa nu uitam totusi ca a fost cel mai reprezentativ jucator roman in ultimii 15 ani. 
click pt. Articol 16 iunie 2017 09:04