Naționala de seniori va susține 10-11 jocuri de pregătire înainte de EuroBasket 2017


Toate deciziile Biroului Federal din data de 28 noiembrie, în material

Biroul Federal din cadrul Federației Române de Baschet s-a întrunit luni, 28 noiembrie, într-o ședință în care au fost aprobate o serie de decizii. La această ședință au participat 11 membri ai Biroului Federal, respectiv 2 invitați, juristul FRB, Doru Toma, respectiv delegatul MTS, Cristian Bocșa. 

În continuare redăm comunicatul de presă emis de FRB cu toate deciziile aprobate în cadrul ședinței din data de 28 noiembrie a Biroului Federal:

„1. Se aprobă cu unanimitate de voturi planul de pregătire propus de colectivul tehnic al Lotului Național de seniori (startul pregătirii în 16 iunie 2017) și susținerea a 10-11 jocuri de verificare în vederea participării la Turneul Final al Campionatului European, masculin - EuroBasket 2017, Cluj-Napoca.

2. Se aprobă cu unanimitate de voturi înscrierea loturilor universitare, masculin și feminin, pentru Universiada 2017 din Taipei, și a lotului de senioare pentru „Jocurile Francofoniei” din Coasta de Fildeș, 2017.

3. Se aprobă în unanimitate afilierea provizorie a „Asociației Club Sportiv Tactic București”.

4. Secretarul general al FR Baschet, Dan Berceanu, prezintă situația implementării datelor pentru Registrul Național Sportiv și informează BF asupra faptului că unele cluburi afiliate nu au trimis datele solicitate, deși le-au fost trimise în acest sens 3 adrese. Se aprobă cu unanimitate de voturi ca aceste cluburi să primească un ultimatum, în caz contrar urmând a fi sancționate cu suspendarea pe termen nelimitat (până la trimiterea datelor solicitate), conform art. 30, litera e, din Statutul FRB.

5. Se aprobă cu vot majoritar solicitarea Comisiei de Disciplină de renumerotare a articolelor din Regulamentul de Disciplină (eroare materială).

6. Președintele FR Baschet, Horia Păun, prezintă situația clubului CSM Târgoviște, care nu a onorat deciziile BAT-FIBA. Se aprobă în unanimitate să fie mandatată o comisie FR Baschet (formată din vicepreședinții FRB, Alina Moanta și Virgil Stănescu, precum și Marius Marinescu, juristul Doru Toma și directorul economic Elena Tint), care se va întâlni cu conducerea CSM Târgoviște și a Primăriei Târgoviște pentru soluționarea și rezolvarea rapidă a cazurilor FIBA și BAT.

7. Se aprobă cu unanimitate de voturi ca FR Baschet să înainteze tuturor cluburilor o ofertă pentru achiziționarea biletelor la EuroBasket 2017, cu discount de până la 25%.

8. Antrenorul Federal, Tudor Costescu, prezintă mai multe aspecte legate de minibaschet și propune ca într-un viitor BF să se stabilească locația și condițiile de desfășurare ale LN de Babybaschet si Minibaschet 2017.

9. Se propune ca la Final 8 Cupa României să nu se joace 4 jocuri în prima zi; reprezentanții cluburilor calificate vor fi consultați, și dacă vor fi de acord, se vor juca 2 jocuri marți, 14.02.17, alte 2 jocuri miercuri, 15.02.2017, urmate de jocurile semifinale din 16.02,2017 și finala din 17.02.2017.

10. Cazul jucătorului Iordache Rareș – se va efectua transferul în perioada legală de transfer care începe în 20.12.2016.

11. Contestația Admar Costinesti – cu majoritate de voturi se decide păstrarea deciziei CCCLT.

12. Cazul Dinamo-CSS 6 – o comisie FRB se va deplasa la Sala Școlii Generale nr. 64 și va verifica situația reală.

13. Contestația ABC Laguna – se constată viciu de procedură și urmează ca CCCLT să solicite puncte de vedere părților implicate și să rejudece cazul.

14. Cazurile prezentate la punctele 11-13 să fie analizate și de CCAB, urmând a dispune măsurile care se impun”.

Reamintim faptul că, tricolorii vor participa la EuroBasket 2017, fiind repartizați în Grupa C de la Cluj-Napoca. România este în grupă cu Spania, Cehia, Croația, Ungaria și Muntenegru și își vor disputa meciurile in perioada 1 septembrie, 7 septembrie. 

*Foto: Dan Bodea (transilvaniareporte.ro)



Radu Bărăian / 01 December 2016 / 18:45


Galerie foto


ajax Wake up!!!
2 
Dlor, dati o sansă performantei si anulati de urgență regula cu 5 străini pe foaia de joc, altfel la nivel international vom suferi . Ok, dati o sansă si românilor, dar gânditi-vă ce salarii au???ei vor da rezultate doar pentru acele salarii, nicidecum nu le vei putea cere aceeași prestație ca străinilor plătiti de 4-5 ori mai bine. Si sunt sigur că vor primi si ei minutele cuvenite în meciurile de nivelul lor. Altfel veti distruge performanta internatională a echipelor românești, fără a mai pune la socoteală bugetele echipelor străine, net superioare. Dacă nu vă gândiți la aceste aspecte, ar trebui să vă gândiți la demisie dle Păun! 
01 December 2016 20:11
cristian_or Iar amicale
2 
Tenter si-a pierdut mintile....din nou. Asta nu se gandeste ca baschetbalisti romani convocati la nationala nu vor avea deloc pauza? Auzi la el: 11 meciuri amicale!!!!! Pai mai Tentere doar nu vrei sa castigi Campionatul European? Cantonamente peste cantonamente, puzderie de meciuri amicale, regula cu doar 5 straini pe foaia de joc, programare tampita a meciurilor in Cupa Romaniei ( o echipa poate juca in 3 zile consecutiv)....oare chiar toti din federatia de baschet sunt dusi cu pluta? Credeam ca macar Virgil Stanescu e mai breaz dar din pacate si el este in aceasi galeata cu toti. 
02 December 2016 00:35
minotauro Final 8
1 
Doar la noi se putea programa turneul de marti pana vineri...super tare.
E clar, sala va fi goala in afara de meciurile gazdelor 
02 December 2016 00:50
gyke atenție
2 
Noi jucam primul meci cu Clujul, probabil de la 17. Cat sunt eu de optimist, sunt sanse mari sa nu mai fie un următor meci la acel turneu pentru noi. Probabil în sală se vor mai aduna oameni la semifinale si finală. Si mie mi se pare exagerată ideea acestui Final 8. 
02 December 2016 08:20
0 
Idea de Final 8 este preluata de la italieni si spanioli, dar din pacate echipele noastre inca nu sunt pregatite sa joace in 3 zile consecutiv la acelasi nivel, asa ca sunt sanse foarte mari ca finala sa fie un fiasco. 
02 December 2016 10:44

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Urmașii generației lui Cățe, Bobe și Kuti
Lotul integral al României pentru turneul final Eurobasket U20 2018– divizia A 
Am aflat o parte din jucătorii convocați la echipa națională U20 Masculin. Actualizare
„Vulturii mici” vor juca în prima grupa valorică în această vară 
„Acvilele” vor avea un turneu amical în Cehia, cu două echipe de la mondiale
În lotul inițial sunt anunțate patru „americance” și o singură jucătoare peste 30 de ani 
Naționala U16 a României, turneu de pregătire în Kosovo
Ce jucători au fost convocați la lot pentru acțiunea din Pristina 
Zare Markovski, aproape de revenirea în baschetul italian
Antrenorul României nu are angajament la nivel de club, după ce a fost demis de Trabzon 
Consiliul Director al FRB a propus antrenorii pentru loturile naționale ale României în 2018
Cinci tehnicieni cu experiență la nivel de primă ligă au fost propuși la loturile naționale de juniori 
România U16, ultimul loc la turneul Petrovgrad Basketball U16 Cup 2018
„Vulturii mici” au jucat pentru locurile 7-8 cu Partizan Belgrad 
România U16 debutează astăzi la puternicul turneu de la Zrenjanin
Cine se află în lotul „Vulturilor” și ce adversari de top întâlnesc 
Naționala U16 a României va participa la turneul de la Zrenjanin, Serbia
Printre adversari se numără juniorii lui Real Madrid, Partizan sau Fenerbahce 
România a urcat o poziție în clasamentul FIBA
„Vulturii” au obținut o victorie istorică în ultima fereastră destinată echipelor naționale 
studentU il vrei la CJ?
0 
:) 
click pt. Articol 04 April 2018 12:44
ydesh_apu Ceaușism
0 
Principiul rotației cadrelor ... Un jucator bun nu înseamna antrenor, arbitru sau manager bun. Spargeți odată buboiul ăsta. Aduceți măi niște antrenori specialiști de la sârbi sau lituanieni. Puneți niște secunzi care sa invețe de la ei și nu pile, încrezuți, bețivi sau ratați. Sunt cam greu de găsit, la noi sportul nu a încurajat în paralel cu el să fie facută și școala. 
click pt. Articol 01 April 2018 15:33
alin67 parere...
0 
Lasand la o parte "favoritismele" care cu siguranta exista, cred ca cei doi antrenori de la U20 si U18 au fost alesi datorita "calitatii" lor de secunzi la echipa nationala de seniori. Astfel, considerand aceste generatii ca facand parte dintr-un proiect amplu, nu este rau ca viitorii componenti ai nationalei de seniori sa joace in acelasi sistem inca de pe acum. Aceasta abordare coroborata cu aplicarea ideii avansate de Markovski, de a limita numarul strainilor la 4, pot ajuta in procesul de "crestere" a baschetului la nivelul nationalei, chiar daca, la nivel de echipe de club se va inregistra o usoara scadere. In plus, sunt zvonuri ca se doreste o reformare a sistemului competitional din Romania.
P.S. Asta nu inseamna ca apreciez faptul ca Silvasan este secund la nationala de seniori, dar daca tot este, consider ca e normal sa coordoneze una dintre nationalele juvenile. 
click pt. Articol 31 March 2018 21:42
0 
La U16, feminin, și-a băgat Svetlana junul satisfăcător secund, c-așa e în baschet!  
click pt. Articol 30 March 2018 13:09
un moldovean Silvasan?
0 
La U20 Silvasan, de ce ? Tudor Costescu care a reusit promovare a refuzat oferta ? 
click pt. Articol 29 March 2018 22:54
un moldovean Razvan Cenean
0 
Este antrenorul principal, concitadinul d-voastra si care a mai condus nenumarate echipe nationale de juniori, spre aceleasi rezultate. Oricum , Kuti, Dragoste si D. Gheorghe cu el au lucrat in anii junioratului. Brosser si T. Gheorghe au lucrat cu el ultimul sezon de juniorat.... 
click pt. Articol 18 March 2018 13:05
un moldovean Totalbaschet
0 
Poate gasiti macar lista cu alocarea numerelore de pe tricou sa stim si noi pe cine am vazut la treaba. 
click pt. Articol 18 March 2018 13:02
ydesh_apu Antrenori
0 
Eu de 15 ani tot scriu ca avem nevoie de antrenori si scoli de antrenori profesionisti si de criterii competitive de promovare a lor. Aici, este ca in orice alta activitate: daca nu te instruiesti si nu inovezi ramai in urma. Asa a fost si cu handbalul de la noi. Lucrurile se repeta daca repetam greselile. 
click pt. Articol 18 March 2018 11:47
costel_c Ce am castigat dupa acest turneu?
0 
Ar fi bine de vazut statisticile sa ne smulgem parul din cap. Nu avem scheme, nu avem aruncatori de la distanta si semidistanta, nu stim sa facem pressing in suprafata adversa, nu dam pasa in atac la omul liber, pasam in picioarele coechipierilor. Statistica ne va arata ca suntem campioni la TO. Vinovati nu sunt doar jucatorii!!! 
click pt. Articol 18 March 2018 00:00
costel_c Viitor de aur tara noastra n-are
0 
Am urmarit toate meciurile, atat ieri cat si azi. Suntem la ani lumina. Bine ca nu am picat in grupa cealalta. Nationala U16 a Macedoniei, Real, Partizan, Fenerbahce si Stella Azzuro ne bat la orice ora din zi si din noapte la minim 25 de puncte si asta fara sa se intrebuinteze prea tare. Nu stiu ce s-ar mai putea spune dupa 3 infrangeri. Cea in fata italienilor era logica dar speram la mai mult in fata echipei locale si a celor de la Kuban. 
click pt. Articol 17 March 2018 23:52