Stiri Vulturi

Naționala masculină sub 16 ani joacă cu Marea Britanie pentru locul 7

18.08.2018

România U16 a pierdut cu 59-73 duelul cu Islanda, pe sferturi 17-17, 16-22, 16-19, 10-15. Tricolorii vor juca astăzi pentru locul 7 cu Marea Britanie, de la ora 15:00. Rusia și Bosnia-Herțegovina dispută finala mare și sunt deja promovate în Divizia A. Macedonia și Cehia luptă pentru ultimul loc promovabil.

După ce a terminat pe primul loc în grupă, România U16 a cedat cu 71-74 în sfertul de finală cu Macedonia. Tricolorii au continuat în meciurile de clasament pentru locurile 5-8. Florin Nini a început partida cu Grasu, Rotaru, Vaida, Cotoară și Todea. Islanda i-a avut în 5-ul de start pe Hallgrímsson, Svalason, Boama, Jonsson și Sigurdsson.

Debutul partidei a fost echilibrat, cu diferențe de două, trei puncte. Echilibrul s-a păstrat până la prima pauză când scorul era 17-17. Tricolorii au avut cel mai mare avantaj de 6, la jumătatea sfertului doi, când scorul era 29-23. Parțialul în a doua parte a perioadei de joc a fost 4-16 în favoarea islandezilor, astfel că la jumătatea partidei scorul a fost 33-39.

Elevii lui Florin Nini au revenit la conducere în sfertul trei, iar în minutul 25 scorul era 42-41. Finalul sfertului le-a aparținut din nou islandezilor, iar la ultima pauză tabela arăta 49-58. În sfertul patru ecartul a crescut la 11 puncte, tricolorii s-au apropiat la 5 lungimi, dar au marcat un singur punct în ultimele 6 minute și jumătate. Islanda a profitat și s-a distanțat până un ecart maxim de 15 puncte. S-a încheiat 59-73.

George Cotoară a fost coșgheterul partidei cu 15 puncte, la care a adăugat 7 recuperări. Pentru România au mai înscris: Grasu 10 puncte (plus 7 recuperări), Domocoș 10 puncte, Bodea 6, Lazăr 5, Rotaru 4, Lungoci 3, Marinău 3 și Todea 3. De la Islanda s-au remarcat Palmason cu 13 puncte, Jonsson cu 11 și Svalason cu 10.

România întâlnește astăzi Marea Britanie, de la ora 15:00, în lupta pentru locul 7. Meciul este transmis aici. Islanda joacă cu Polonia pentru locul 5 de la ora 17:15. Finala mică se dispută de la ora 19:30, între Macedonia și Cehia. Cele două echipe luptă pentru ultimul loc promovabil. Bosnia-Herțegovina și Rusia dispută finala competiției la ora 21.45.

Tot astăzi se încheie la Novi Sad turneul final al Diviziei A. Franța și Tucia se întâlnesc în finala mică, de la ora 19:15. Croația și Spania se întâlnesc în finala mare, începând de la ora 21:30.

*foto: fiba.basketball