Nicolett Orban, la al doilea double-double în această ediție de campionat

20.12.2018

Universitatea Cluj-Napoca a cedat cu 56-78 acasă cu FCC ICIM Arad, în ultima etapă din prima fază a sezonului regulat. Tânăra Nicolett Orban a reușit  cea mai bună prestație a sa în Liga Națională, terminând cu +25 în dreptul eficienței.

Pivotul de 18 ani a intrat în 5-ul de start al Universității și a petrecut pe teren 34 de minute. A fost în double-double cu 14 puncte și 10 recuperări (2 ofensive/8 defensive). A avut 6/10 la șuturile din semicerc și 2/2 de la linia de fault. Și-a mai trecut în cont 2 pase decisive, 2 mingi pierdute, 3 intercepții și 2 capace. A avut +25 indice al eficienței.

A fost cel mai bun meci al său în LNBF, stabilindu-și recorduri noi de puncte, eficiență, capace, intercepții și minute. În cele 10 etape de până acum, Orban are medii de 6,9 puncte, 7,2 recuperări și 1 intercepție în 22:58 minute, cu 10,2 eficiență. Celălalt double-double în LNBF l-a reușit în fața Olimpiei CSU Brașov, cu 11 puncte și 10 recuperări.

Alte trei clujence au fost în double-digits la meciul de miercuri, de la sala Horia Demian. Rishonda Napier a încheiat partida cu 11 puncte, 7 recuperări (2/5) și 4 pase decisive, dar și 5 mingi pierdute, cu +8 eficiență în 37:49 minute. Americanca venea după un meci excelent, în care marcase 28 de puncte. Napier are în LNBF medii de 12,7 puncte, 4 recuperări și 4,8 pase decisive în 35:23 minute, cu 10,6 eficiență medie.

Paula Cenean a contribuit cu 11 puncte și 4 recuperări pentru clujence la duelul din ultima etapă a primei faze, în 37:13 minute. Jucătoarea reactivată în această vară are medii de 23:27 minute, 4,8 puncte, 2,1 recuperări, 2,2 pase decisive și 2 intercepții, cu 4,2 eficiență medie.

Irina Părău, căpitanul clujencelor, a fost singura integralistă a partidei. În cele 40 de minute a reușit 10 puncte, 5 recuperări (2 ofensive/35 defensive), 1 assist,  2 turnovers și 2 intercepții, cu 6 indice al eficienței. Jucătoarea de 18 ani are medii de 9,3 puncte, 6,9 recuperări și 1,6 intercepții în 9 meciuri de campionat. Are 9,6 eficiență medie în 35:15 minute.

Universitatea Cluj a terminat grupa valorică A cu 10 puncte după 10 etape. Clujencele încep sâmbătă faza a doua a campionatului cu un meci pe propriul teren. Partida dintre „U” și Olimpia CSU Brașov se va disputa de la ora 15:00 la sala Horia Demian.