Nikola Jokic a câștigat duelul de „Moș Nikolae” cu Nikola Vucevic (Video)

Denver Nuggets continuă seria de victorii consecutive, cu încă un meci câștigat în fața lui Orlando Magic

nikola jokic nikola vucevic

Denver Nuggets a câștigat în deplasare un meci extrem de disputat în compania celor de la Orlando Magic, scor 124-118.

Partida a început cu Paul Millsap în prim plan, care a marcat două coșuri de 3 puncte. Răspunsul a venit din partea lui Aaron Gordon, care a marcat 13 puncte în primul sfert. Denver Nuggets a jucat apoi mult pick & roll, iar abilitatea lui Jokic de a juca atât ca cel care pune blocajul cât și ca pasator i-a pus în dificultate pe gazde. Magic a răspuns însă prin neobositul Nikola Vucevic, iar la pauză Denver conducea doar 56-54.

Repriza a doua a început cu Orlando „on fire”, care a înscris 8/11 de la 3 puncte, dintre care patru înscrise de Evan Fournier. Denver a răspuns cu un run de 15-7 pe finalul sfertului al treilea, cu Jamaal Murray în prim plan (24 de puncte după 36 de minute). Denver a dominat debutul sfertului 4, dar Magic a răspuns prin Jonathan Isaac. După mai multe ratări de la 3 puncte, Terrence Ross a reușit coșul egalizator. Murray a ratat lovitura care ar fi adus victoria în timpul regulamentar, iar la 112-112 cele două echipe au intrat în prelungiri. Acolo, însă, Orlando Magic nu a mai rezistat ritmului impus de Denver și a pierdut 124-118.

Duelul dintre Orlando Magic și Denver Nuggets a rezervat și un duel între doi pivoți care poartă numele „Nikola” și în mod normal nu au cum să rateze All Star Game-ul din acest an. Sârbul Nikola Jokic a încheiat partida aproape de triple-double, cu 12 puncte, 8 recuperări și 13 pase decisive, în timp ce muntenegreanul Vucevic a adunat 24 de puncte, 15 recuperări și 4 pase decisive. Jamaal Murray a fost însă cel mai bun marcator, cu 31 de puncte și 8 pase decisive, Paul Millsap a mai contribuit pentru învingători cu 18 puncte și 8 recuperări. De partea cealaltă, Evan Fournier a strâns 26 de puncte, 8 recuperări și 4 pase decisive, în timp ce Aaron Gordon a marcat 19 puncte, cu 6 recuperări și 5 pase decisive.

După acest meci, Denver Nuggets păstrează întâietatea în Conferința de Vest, cu 17 victorii și 7 înfrângeri, în timp ce Orlando este pe 7 în Est, cu 12 victorii și 13 înfrângeri.

*foto: nba.com

Eduard Popa / 06 December 2018 / 12:02

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
VIDEO. Povestea emoționantă a lui Giannis Antetokounmpo
Noua vedetă din NBA apare într-un documentar despre viața sa
Care este jucătorul mai dominant dintre Ghiță Mureșan și Boban Marjanovic?
Ce a răspuns legendarul Shaquille O'Neal la această întrebare (VIDEO)
Un suporter vinde o gumă mestecată de Luka Doncic pentru 10.000 de dolari pe Ebay (Foto)
Isteria Luka Doncic a atins cote uriașe peste ocean
Dwayne Wade, în timpul ultimului său All-Star Game: „Baschetul este pe mâini bune”
Dirk Nowitzki și Dwayne Wade au fost premiați înainte de ultimul sfert al confruntării (Video)
NBA: Team LeBron a câștigat cea de-a 68-a ediție a All-Star Game (Video)
Kevin Durant, marcator a 31 de puncte, a fost numit MVP-ul acestei partide
Cele mai memorabile faze de la All-Star Game 2019 (Video)
Team LeBron s-a impus în fața Team Giannis la Spectrum Center din Charlotte
Opinie: De ce a fost concursul de slam dunk din 2000 cel mai bun din istoria NBA
Vince Carter a dominat o competiție la care au participat Tracy McGrady sau Steve Francis (Video)
NBA All-Star Weekend 2019 se încheie la noapte cu duelul dintre Vest și Est
Echipele căpitanilor LeBron James și Giannis Antetokounmpo se întâlnesc în Spectrum Center din Charlotte, la noapte, începând cu ora 03:00, în direct pe Telekom Sport
NBA: Joe Harris, Jayson Tatum și Hamidou Diallo sunt câștigătorii concursurilor din cadrul All Star Weekend
Momentul serii a fost reprezentat de dunk-ul lui Diallo peste celebrul Shaquille O'Neal (VIDEO)
NBA și FIBA vor colabora pentru organizarea unei ligi profesioniste de baschet în Africa
Competiția este programată să înceapă în ianuarie și va alinia la start 12 echipe
romeovura Slam-Dunk
0
Din păcate nu a fost spectacol la acest concurs. Din păcate ștacheta a fost ridicată în anul 2000 de marele dunker Vince Carter și de atunci am făcut foarte puține dunk-uri spectaculoase, anul trecut ce au fost cât de cât. Sper să fie un meci cu spectacol și dacă nu e prea mult sa fie și puțin mai mult competiție în meciul de Luni dimineață.
click pt. Articol 17 February 2019 19:05
0
Asa este, am gresit. Multumesc de avertizare, am corectat.
click pt. Articol 17 February 2019 16:14
TitiAcs daca se poate
0
o mica corectie : Hamidou Diallo este sportivul lui OKC si nu al Knicks !
0
Merita sa joace in acest All Star Game, din păcate a devenit acest All Star Game prea comercial. Eu nu-l nu îi văd locul la Dirk Nowitzki , se presupune că sunt cei mai buni jucători din ligă. Și e păcat că nu se mai joacă cu formatul în care era cu adevărat pe conferințe. Dar să sperăm că o să vedem un meci frumos . Poate sa se încerce ca și acel All Star Game memorabil din 2001. Să fie spectacol de calitate
click pt. Articol 08 February 2019 12:57
0
Corect, multumesc de adaugare!
click pt. Articol 08 February 2019 10:42
TitiAcs pentru a preveni
0
eventualele reclamatii, de ce sunt 13 contra 14 ( in pozele atasate), trebuie spus ca Victor Oladipo figureaza in echipa Giannis, chiar daca a fost in locuit.
click pt. Articol 08 February 2019 10:29
romeovura Continuare
0
Sa nu uit și de poate cel mai eficient jucător în defensivă ( părerea mea personală) marele petrecăreț Dennis Rodman. Sa nu uitam și acel 6/6 finale câștigate de Michael Jordan. Iar paradoxul este că jucători mei preferați sunt Allen Iverson, Charles Barkley, Julius Erwing(dr. J) . Hai U-BT
click pt. Articol 01 February 2019 15:57