Numărul jucătorilor ex-U-BT Cluj care au câștigat titlul cu CSM CSU Oradea a ajuns la 5


Giordan Watson este ultimul care completează această listă

Marți, 4 iunie, Arena Antonio Alexe a găzduit ultimul meci al finalei Ligii Naționale de Baschet Masculin. CSM CSU Oradea a făcut un joc solid și a reușit să o învingă pe BC CSU Sibiu la o diferență de 9 puncte, scor 75-66, apărându-și titlul de campioană cucerit anul trecut.

Un mare aport în câștigarea acestei finale a avut Giordan Watson, conducătorul de joc naturalizat din lotul lui Cristian Achim. Acesta a fost desemnat MVP-ul ultimului act de către redacția Total Baschet, după ce a strâns medii de 16.75 puncte, 3.25 recuperări și 4.25 pase decisive. De altfel, Watson a reușit să facă un sezon excelent, mai ales în a doua jumătate când a arătat și foarte multă constanță.

Datorită medaliei de aur obținute, Giordan Watson intră în categoria specială a jucătorilor care au câștigat titlul cu CSM CSU Oradea, după ce în trecut jucaseră la U-BT Cluj-Napoca. Fundașul naționalei României a fost adus sub comanda lui Mihai Silvășan la începutul sezonului 2017-2018. Trupa clujeană nu și-a îndeplinit principalul obiectiv impus, cucerind doar medaliile de bronz, după o finală cu BC CSU Sibiu, însă Watson a fost unul dintre cei mai buni jucători ai studenților. Acesta a evoluat în 57 de partide și a avut medii de 13.5 puncte, 4.3 pase decisive și 2.1 recuperări.

În ciuda cifrelor excelente, conducerea alb-negrilor a decis să nu îi prelungească contractul lui Giordan Watson, aspect care l-a deranjat tare pe fundașul de 1.78m. Într-un interviu pentru Total Baschet, acesta spunea că s-a simțit nerespectat:

Cu siguranță am simțit o motivație în plus de fiecare dată când am jucat contra celor de la U-BT Cluj Napoca în acest sezon. Cred că e ceva normal când nu te simți respectat, atât ca jucător, cât și ca om. Au fost resentimente, dar nu îmi stă în fire să continui să fiu nervos pentru atât de mult timp. A trebuit să analizez situația în ceea ce mă privește și să mă întorc la bucuria de a juca baschet.”

De altfel, Giordan Watson nu este singurul baschetbalist care a reușit să cucerească titlul după ce a plecat de la Cluj-Napoca la Oradea. Pe această listă se mai regăsesc Sean Barnette, Andrei Mandache, Muhamed Pasalic și Vaidas Kariniauskas. Dintre aceștia, doar Kariniauskas a câștigat titlul și cu U-BT Cluj-Napoca. În schimb, Pasalic și Watson au cucerit doar Cupa României alături de formația de pe malul Someșului.

Se observă, așadar, un model al jucătorilor care, ajunși la Oradea, reușesc să se afirme mult mai bine și să evolueze la un nivel mai ridicat. Rămâne de văzut ce transferuri vor avea loc și în această vară, având în vedere că înaintea fiecăruia dintre ultimele patru sezoane cel puțin un sportiv a plecat de la U-BT Cluj-Napoca la CSM CSU Oradea.

*foto: Roby Boroș/CSM CSU Oradea



Vizualizează pagina personală a jucătorului Giordan Watson
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

David Istrate / 05 June 2019 / 14:45


Galerie foto


studentU noi avem
4 
scouting bun (bine, si Oradea are) ei au antrenor bun (pe care noi nu l am avut dar poate il vom avea si vom pastra si noi un nucleu de 3-4 jucatori de valoare in jurul carora sa crestem o echipa campioana). 
05 June 2019 14:54
raress23 Anul asta
9 
Parca vad ca pleaca Torok si explorează la Oradea!  
05 June 2019 15:00
underCat moartea unui campionat.
[Afișează Comentariu]
-7 
05 June 2019 15:15
u66 Torok
2 
Sigur pleaca 
05 June 2019 15:16
pipzn @u66
1 
Eu nu sunt asa de sigur. Sotia lui Torok este deja angrenata in pregatirea unor echipe de copii de la U-BT. Ma gandesc ca nu sunt prea multe cluburi care sa poata sa ii angajeze pe ambii sau sa ii dea un contract mai bun lui Torok astfel incat sotia sa stea acasa. Asta daca nu, in urma castigarii campionatului din acest an, Oradea va avea un buget si mai consistent. 
05 June 2019 16:58
0 
nu mai explodeaza decat daca ii pune cineva o pocnitoare in mana. Mark my words. 
05 June 2019 17:27
4 
Nu știam că Watson a fost alungat de la echipă. Urât din partea statului pentru această mutare. din păcate e nevoie de o schimbare mai profunda in tot angrenajul echipei( inclusiv staf) la U-BT. 
05 June 2019 15:22
1 
Cred ca e mult spus alungat. Probabil au fost unele neintelegeri. Oricum, felicitari lui Achim ca a stiut sa il joace pe Watson si a stiut si cum sa "profite" de naturalizara lui. 
05 June 2019 15:51
TitiAcs fiind un "adulator"
4 
al mesterului Silva, eu as fi dat titlul : al 5-lea "favorit" al lui Silva , cistiga Campionatul cu Oradea.
Anul asta nu prea au ce lua ( din motive de valoare, nu ca s-ar fi schimbat ceva in "pedagogia" lui Silva ), poate Washburn sau Dorsey ( daca pleaca Pasalic sau Carter). Se stie ca Oradea transfera doar certitudini asa ca Nana Foulland scapa. 
06 June 2019 10:25
Oldtimer Cosmarul in LNBM
0 
va fi probabil bugetul. "Stralucita" strategie economica a trupei lu' tanti Dancila isi va produce curand efectele devastatoare si va fi greu de raschetat fonduri de pe fundul galetii goale. Aportul financiar din bugetele publice se va atrofia substantial. Singura speranta ar fi sponsorii puternici pentru care se vor lupta si alte sporturi. Va fi greu....  
05 June 2019 18:53
underCat ce de minusuri mi-am luat
-2 
ma lamureste si pe mine autorii cum ca de ce ? Evidenta exista si explicatia "pentru ca putem" .. am mai auzit-o ;) 
05 June 2019 20:38
TitiAcs sincer
1 
NU dau calificative (numai in cazuri exceptionale cind imi place ceva, deci nu dau minusuri), dar am citit si recitit postarea ta si sincer nu am inteles unde bati. Poate sa fie asta unul din motive... 
06 June 2019 10:18
2 
Torok e roman nascut in Oradea, comapratia cu romanul Watson sau cu aproape romanul Richard e o prostie fara margini. 
06 June 2019 12:01
underCat Torok intr-adevar
-1 
nu avea ce cauta acolo. L-am scapat oarecum in contextul in care Oradea(ca viitoare echipa a lui), cu Watson si cu Richard naturalizati(dupa zvonuri) nu mai are adversari. De unde si moartea campionatului... 
06 June 2019 18:18
3 
S-a certat cu conducerea Oradiei la un moment dat si nu cred ca va reveni repede acasa!
Poate daca ar fi fost la Oradea, ar fi avut rezultate muuuult mai bune si ar fi jucat mai motivat! In conditiile date, a jucat mai hotarat doar impotriva Oradiei! 
06 June 2019 19:11
vass bela Oradea,
2 
an de an face transferuri inspirate, dintre care in fiecare din ultimii ani un jucator bun a venit de la U . Ei trebuie doar sa traga cu urechea ce se intampla la noi la sfarsit de sezon si sa treaca la fapte, ultima fiind aducerea lui Watson . Anul asta poate il iau pe Torok, care in mod cert va avea un randament superior , in rest, cum a zis si TitiAcs, nu mai are balta peste pt Oradea, desigur la nivelul cerintelor lor . Asta este, cine are ochi si competenta, castiga titlul, cine doar bani si sala ultra, se afunda in mediocritate ! 
06 June 2019 13:21
mikki apropo de transferuri..
1 
urmeaza vreo 2 luni de informatii cu si despre ele, asa ca multe din acuzele, punctele de vedere partizane, discutiile incrancenate existente acum se vor rarefia, ranile,in special cele sufletesti se vor vindeca, vor ramane cicatrici dar lucrurile vor intra pe fagasul normal si comentariile vor deveni mai pasnice, mai umane, ceea ce cred ca e un lucru bun!!  
06 June 2019 14:03

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
bulcul Statistici
0 
Dupa mine, statistici neimpresionante sunt 6-9 puncte. Statistici de 4 si 5 puncte, cum au cei nou veniti sunt statistici slabe. Eu nu cred ca Dusko ar castiga campionatul cu un shooter care baga una de 2 si 2 libere pe meci. Poti foarte bine sa te concentrezi pe a-ti ajuta echipa si sa bagi 8-9 puncte intr-un meci, fara sa fie ziua ta, pe pozitiile lor. Problema, dupa presupunerea, e ca acestia au fost rezerve la echipele lor, da' nu m-am uitat la vreun meci sa vad. Vor fi niste surprize. Dar categoric cred ca vom vedea la toti restul strainilor care mai vin statistici mai bune. Abia astept sa vad ce pivoti aduc, si sper ca pe 2-4... macar inca un jucator ceva mai consistent. Astea ca astea, dar sa nu uitam ca cea mai mare individualitate din lnbm va juca la cluj in sezonul ce vine, deci eu zic sa nu va suparati chiar asa. Apoi vine Mosu' in august. Insist, eu nu cred ca se mai poate castiga nici in campionatul nostru cu toata lista de straini de nivelul asta. Ce sa mai zici ca n-a venit Curry sa fie la coada FIBei. 
click pt. Articol 20 July 2019 02:39
76ers da..
0 
Se pare ca a fost nevoie sa vina Dusko la Cluj ca sa le explice ca un campionat se castiga cu o echipa si nu cu individualitati.
Fanii clujenilor s-au cam speriat cand au vazut statisticile celor doi dar eu as spune ca este mult mai important ca acolo sa se formeze o echipa si nu un grup de indivizi unde fiecare trage pentru statistica personala 
click pt. Articol 19 July 2019 23:51
bulcul Antrenori
0 
Cred ca are mult de castgat si Silva, care, daca il duce capul, anul asta sta cu carnetelul si pixul si incearca sa invete cat mai mult de la dom'n antrenor. Nu stiu ce jucator spunea asta acum ceva vreme, ca din punctul lui de vedere ar trebui adusi antrenori sarbi care sa ii mai invete cate-o chestie, doua, pe ai nostri. Cu privire la Achim, sunt convins ca daca cumva nu prea se intareste lotul semnificativ in vara asta, si nu facem mare branza in Europa, va aduce niste intariri mai serioase la jumatatea campionatului, asa cum e obiceiul. 
click pt. Articol 19 July 2019 23:19
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58
mikki corect, subscriu..
0 
mai putin la .victorii fara dubii..victoriile sunt mai frumoase cand exista si oponenti pe masura sau meciuri incrancenate, dar cel mai bun castiga. si e bine ca macar teoretic fiecare sa aiba sansa sa, nu??? 
click pt. Articol 19 July 2019 21:04
PowerGuard Performanta
0 
Performanta se obtine cand esti cel mult la acelasi nivel valoric cu adversarul (pe hartie) iar tu castigi. Surpriza e cand esti mai slab decat adversarul dar castigi. A treia situatie e asesoft like, ai lot bun, arbitrii sclaveti te pupa in cwr pentru ciolanul aruncat discret, federatia te rezolva cu orice si la sfarsit manareala iti iese si castigi fara nici o glorie. Poate ca la CJ anul asta va fi a patra situatie, antrenor de exceptie, lot excelent si victorii fara dubii. Asta daca nu au alte planuri Achim si Fleseriu ;) 
click pt. Articol 19 July 2019 21:00
mikki de acord cu tine ..bulcul
0 
mi-ar placea sa-l vad jucand pe Aaron ce 2-3 si sa aducem inca unul 1-2 chiar 3, bun shooter, printre alte calitati. este doar o parere. dar, stie Achim ce face. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:48
mikki da..
0 
suna bine cand vb de baschetbalisti care ne-au placut! 
click pt. Articol 19 July 2019 18:32
mikki ...sa fie baschet!
0 
si eu cred ca Broussard a fost transferul de baza si singurul de fapt. ca la Barnette va fi prelunigire daca va fi el, cum zice toata lumea. daca suna bine cand spui Zeno, Diaz, Laser, Dykes, Agafonov... 
click pt. Articol 19 July 2019 18:31
mikki daca UBT
0 
primea wildcardul pt Eurocup, fiti siguri ca altfel ar fi fost strategia. asa cred ca este cea normala. si stati ca mai urmeaza cel putin inca 3 straini. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:20