O vară plină pentru cei mai mici dintre baschetbaliști


Au fost anunțate datele de desfășurare ale Ligii Naționale de Babybaschet și Minibaschet

Federația Română de Baschet a anunțat prin intermediul site-ului oficial datele de desfășurare ale Ligii Naționale de Babybaschet și Minibaschet, competiții care vor fi găzduite pentru al 3-lea an la rând de orașul Mangalia

Astfel, partidele vor avea parte în perioadele următoare: 

• 18 iunie 2017 - 24 iunie 2017 - babybaschet, masculin și feminin (născuți 2007 și mai mici)

• 25 iunie 2017 - 01 iulie 2017 - minibaschet feminin (născute 2005 și mai mici)

                                        - minibaschet masculin (născuți 2005 și mai mici) GRUPA ALBASTRĂ, grupă ce se va forma în urma desfășurării fazei preliminare.

• 02 iulie 2017 - 08 iulie 2017 -  minibaschet masculin (născuți 2005 și mai mici) GRUPA ROȘIE și GRUPA GALBENĂ, grupe ce se vor forma în urma desfășurării fazei preliminare.

Competiția va fi organizată de Federația Română de Baschet în parteneriat cu Clubul Sportiv Municipal „Callatis” și Primăria Mangalia. Pe site-ul oficial al FRB se menționează faptul că, detaliile suplimentare referitoare la cazare, transport și perioade de înscriere, transfer și trimitere dosare vor fi publicate în cel mai scurt timp.

*Foto: Facebook Federatia Romana de Baschet



Radu Bărăian / 30 ianuarie 2017 / 8:00

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
ACS Baller Otopeni, campioana României la mini baschet masculin
Ilfovenii au câștigat turneul de la Mangalia 
Liga Națională de Minibaschet, masculin, LIVE pe internet
77 de echipe au luat ieri startul în întrecerea băieților 
Sportul Studențesc, campioană națională la Minibaschet feminin
Fetele de la Sportul au dispus la mare luptă în finală de CSS 5 București 
CN Baby Baschet - CSU Ploiești și Dan Dacian București, campioane naționale
Formația din Ploiești a obținut titlul U10 la băieți, în timp ce gruparea bucureșteană la U10 fete 
Naționala României U18 masculin a început pregătirile pentru Campionatul European Divizia B
Competiția se va desfășura la Tallin în perioada 28 iulie – 6 august 
Liga Națională de Baby Baschet, LIVE pe internet
Competițiile destinate copiilor sub 10 ani au debutat astăzi 
Viitorul sună bine pentru baschetul bucureștean
Formațiile din Capitală au dominat întrecerile tinerilor cu 14 medalii cucerite din 27 posibile 
Laureații sezonului 2016/2017 în baschetul juvenil și U20
Capitala deține supremația, 8 din cele 9 campioane națioanale în 2016/2017 sunt din București 
Victor Petrescu, MVP-ul Turneului Final U13 Masculin
Campion național alături de Dinamo CSS6, Victor a fost cel mai bun marcator al turneului, fiind inclus și în echipa ideală 
Premiile speciale ale Turneului Final U13 Feminin
Alexia Dobă de la CSM CSS Târgoviște a fost desemnată MVP-ul turneului organizat în perioada 31 mai - 4 iunie la Sfântu Gheorghe 
0 
S-a schimbat ceva în comportamentul păriților-suporteri de la Olimpia? Să fie fair-play? Mă îndoiesc! Câte injurături am auzit la ei... Si nu-s ăla care să fiu pudic, pot înjura 2 ore fără să mă repet! :)) Pe de altă parte, am tot văzut torturi înainte de meci pregătite pentru presupuși câștigători iar după aruncate la gunoi, ori mesaje triumfaliste înainte de meci pe rețele sociale! Ultima dată inaintea finalei de la U18F din 2016 de la Alba Iulia! Ba chiar și diplome scrise, după căutau pic să steargă!!!  
click pt. Articol 04 iulie 2017 13:41
0 
s-au 
click pt. Articol 03 iulie 2017 21:43
0 
doctore,ce expert esti tu in subtilitati si diagnostice!Ca fapt divers,spre deosebire de tine care doar filozofezi dupa o relatare,eu chiar am fost de fata la aceste competitii in aproape toate localitatile unde s-a desfasurat,si stii ce am constatatlive?Ca de departe cel mai neanderthalian comportament l-au avut brasovenii,mai ales cand au fost gazdele competitiei...asta asa,ca fapt divers. 
click pt. Articol 03 iulie 2017 21:41
Buzestii @Bogdan
0 
Anul acesta nu am ajuns,dar am toate motivele sa te cred caci identific din relatarea ta acelasi "pattern" al competitiei,jalnica dpdv uman... 
click pt. Articol 03 iulie 2017 21:32
Oldtimer Dupa chipul si asemanarea
0 
celor pe care îi alegem, in primul rand prin ne-participare. Scopul scuza mijloacele dupa reteta carpato-danubiano-pontica...un cap in gura, un pumn " la operatie " , ca sa moara toti dusmanii si eu sa-i ingrop cu banii si sa afle tot țăranu cine ieste Barosanu si provinciia toata de unde se da ora egzacta.. s.a.m.d. Tulai, in ce tara traim... 
click pt. Articol 03 iulie 2017 19:31
BogdanV ECHIPA CAMPIOANA
0 
Desi nu e frumos sa iti vorbesti adversarul de rau atunci cand pierde, ci trebuie sa il feliciti pentru ca a incercat, azi am sa fiu putin rau si am sa ma rezum la critici.
Copiii de la CSS5 nu au absolut nici o vina.Sunt niste fetite frumoase si ambitioase care din pacate sunt conduse de un specimen semiretard si de o gasca de parinti ce au comportament de banditi.
Vazand meciul dintre cele doua combatante in finala de la Mangalia, nu am avut cum sa nu remarc felul in care a vrut CSS sa castige finala.Murdar.Cum murder? Pai curat nu, pentru ca in timpul pauzelor antrenorii mai sus mentionatei echipe, invatau fetele cum sa faulteze, cum sa traga de tricouri adversarele, cum sa le sicaneze.Si cum asta nu ar fii de ajuns, parintii celor de la CSS5 s-au adunat ca furnicile la panoul care ataca Sportul Studentesc, de unde apostrofau fetele, ba chiar le injurau, tipau ca niste disperati.Chiar au avut tupeul sa injure si parintii de la Sportul Studentesc.
Deci despre ce vorbim? La sportul juvenile noi ne comportam ca la razboi.Le aratam copiilor ce inseamna sa fii huligan.Ce vor invata domnilor si doamnelor acesti copii? Aceste fetite ce mai au un pas pana la pragul adolescentei?
Trecand peste acest aspect, de rasul curcilor s-au facut in momentul in care au venit la teren cu limuzina, cu tort pe care scria campionii, cu foc de artificii pregatit, cu confetti, tot tacamul ce sa mai va zic.
Apoi parintii au aratat ca sunt din alta epoca, probabil cea a bronzului, imediat cum s-a terminat meciul si-au apostrofat copilele, au aruncat tortul dupa un gard viu, ce sa mai, animale.
Alooo unde va credeti mai domnilor si doamnelor de la oras? Ca de va spuneam ca sunteti tarani va suparati!
Olimpia si Sportul Studentesc v-au aplaudat la priemiere, au strigat numele vostru....dar invers? Tot Sportul Studentesc si Olimpia s-au felicitat reciproc.
Trimiteti copiii pe un drum gresit din pacate, si voi probabil impinsi de la spate de un antrenor cu comportament de babuin retardat.Un om care isi bate propriul copil pe terenul de baschet acum un an in finala de mini, dar la baieti.Da ati citit correct, babuinul isi bate elevii.Toata lumea stie acest aspect.Pe fete cei drept doar le mai bruscheaza.
Acesta este domnul antrenor al CSS5.Din pacate! 
click pt. Articol 03 iulie 2017 13:35
gyke baby baschet
0 
A fost un turneu reusit, bine organizat. Am vazut cateva echipe intersante, din care s-a detasat Ploiestiul, foarte omogeni, cu un joc colectiv extrem de solid (cred ca ar face fata cu echipa asta si la categoria mini - de altfel cred ca au castigat toate meciurile la diferente foarte mari de scor). Bun sistemul cu grupa initiala de 4, iar apoi cu grupa semifinala tot de 4, urmata de meciurile de clasment. Fiecare echipa s-a cam asezat astfel unde ii era locul. Singurul regret e ca majoritatea echipelor tari au cam fost asezate pe prima parte a tabloului, la tragerea la sorti. Arbitrajul net mai bun ca anul trecut, am vazut multi arbitrii care explicau copiilor ce au de facut sau unde au gresit. La fete, am remarcat pe una din fete, care la 10 ani are inaltimea lui Dan Dacian (se vede si in poza); daca va continua cu baschetul sunt sanse mari ca de la 16 ani sa o vedem in lotul Romaniei.
Una peste alta o saptamana frumoasa, cu mult baschet, soare si mare. Sper sa ramana permanent la Mangalia acest turneu, locatia fiind absolut perfecta pentru un astfel de turneu. 
click pt. Articol 26 iunie 2017 13:03
un moldovean Bucuresti
0 
Acum in capitala exista cateva zeci de cluburi private de minibaschet care reusesc sa aduca tinerii sportivi in sali. In plus exista un campionat " municipal " in care acesti copiii joaca inca de la 11-12 ani iar asta ii ajuta sa progreseze si ii motiveaza. Mai tarziu, de la 14-15 ani, cluburile puternice : Steaua, Stiinta, 4Sport, Aurel Vlaicu ii aduna si ii pregatesc intr-un mediu concurentional extrem de puternic si motivant. Asa cred ca se explica rezultatele . 
click pt. Articol 15 iunie 2017 15:22
ydesh_apu constatare
0 
Daca acum circa 10 ani echipele de juniori ale provinciei luau totul, cu parere de rau recunosc ca in prezent, in provincie scartaie ceva. Nu sunt rezultate, nu exista eficienta. Amintesc o perioada de cativa ani din Cluj cand, Speranta, For-you, Mc sport, Viitorul aveau locuri pe podium la fiecare grupa de varsta, impreuna cu echipe din Galati, Timisoara, Pitesti, Oradea. Acum nimic. Ceva lipseste ... sa fie competenta antrenorilor actuali de juniori? 
click pt. Articol 13 iunie 2017 20:24
popsiis Bucuresti
0 
In sezonul 2018-2019 vor fi 4 echipe din bucuresti, eu zic sa nu faci misto, sunt multi copii care cand termina junioratul acolo nu au unde juca, daca la seniori sunt echipe atunci nu se vor mai pierde talente