Oficialii meciului Energia - Oradea, sancționați


Arbitrul Ciprian Stoica (centru) a fost suspendat două etape

După ce jucătorii care au participat la altercația din finalul partidei Energia Târgu Jiu vs. CSM-U Oradea au fost suspendați, respectiv avertizați, acum a venit rândul oficialilor și arbitrilor acestui duel să fie sancționați. 

Federația Română de Baschet a anunțat prin intermediul site-ului oficial sancțiunile dictate de Colegiul Central al Arbitrilor și de Comisia de Comisari, pe care le redăm și noi în cele ce urmează:

-Arbitrul Stoica Ciprian – suspendare 2 etape, conform Anexa RABR, Art C, pct B: „neaplicarea prevederilor Regulamentului Oficial al Jocului de Baschet împotriva componenților echipelor care au un comportament incorect și se fac vinovați de lipsă de sportivitate”.

-Arbitrul Podar Bogdan - suspendare 2 etape, conform Anexa RABR, Art C, pct B: „neaplicarea prevederilor Regulamentului Oficial al Jocului de Baschet împotriva componențlor echipelor care au un comportament incorect și se fac vinovați de lipsa de sportivitate”.

-Arbitrul Prișcă Cosmin – avertisment, conform Anexa RABR, Art A, pct I: „alte abateri de la prevederile regulamentare, decât acelea pentru care s-au prevăzut sancțiuni mai aspre în prezenta anexă”.

-Scorerul jocului, Răuț Laurențiu – suspendare 2 etape, conform Anexa RABR, Art C, pct E: „greșeli în completarea foii oficiale de arbitraj, în cronometrarea timpului de joc sau a regulii de 24 de secunde, comise de oficiali delegați, dar care nu au influențat rezultatul final”.

-Totodată, referitor la acelasi meci, Comisia de Comisari a hotărât sancționarea comisarului partidei, domnul Ion Olaru, cu suspendare 2 etape.

Reamintim faptul că, în urma incidentelor din meciul disputat în data de 22 noiembrie, baschetbaliștii Andreas Glyniadakis, Mladen Pantic și Vujadin Subotic au primit o etapă de suspendare fiecare, în timp ce jucătorii Rareș Pașca și Aleksandar Vlahovic au fost avertizați.

Video. Incidentele care au dus la această serie de sancțiuni:

*Foto: Răzvan Păsărică (sportpictures.eu)



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CS Energia Târgu Jiu vs CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a arbitrului Stoica Ciprian
Vizualizează pagina personală a arbitrului Podar Bogdan
Vizualizează pagina personală a arbitrului Prișcă Cosmin
Vizualizează pagina personală a arbitrului Olaru Ion

Radu Bărăian / 04 March 2015 / 8:00


Galerie foto


Rudolf Stoica
4 
Acest arbitru merita sanctiunea. Cred eu ca pentru cate meciuri a stricat, mai multe etape nu stricau. 
04 March 2015 08:05
3 
Acest "domn" este si mai murdar.Salutam sanctiunile, sper ca CCA sa-si faca treaba si mai departe. 
04 March 2015 09:28
suporter oradean D-le scriitor,
3 
Sau mai batut si-n 22 noiembrie sau e vorba de 22 februarie,alt an alta luna.)))
 
04 March 2015 10:57
carlos_cj Nu-mi mai dati emotii!!!
4 
Frumos e ce faceti voi? :) M-ati speriat degeaba... Credeam ca au sanctionat-o pe fabiana, ca tot apare in poza. Altfel nu deschideam articolul. Si, cand colo, citesc si rasuflu usurat. Ea nu e pe lista 
04 March 2015 14:47
mira martie
2 
suferi de imaginatie, ti-amintesc ca ne aflam in luna martie!  
04 March 2015 17:39
carlos_cj noiembrie
3 
Mira, sa stii ca Fabiana mi-e simpatico si-n noiembrie :) 
04 March 2015 20:49

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Bogdan Popa va juca la SCM Timișoara în sezonul 2019-2020
Formația timișoreană va fi a 3-a din LNBM la care joacă Popa după revenirea din Spania 
Marius Ciotlăuș: „Sper să obținem un rezultat istoric împreună în noua ediție”
Continuarea la BCM U FC Argeș Pitești a fost prima opțiune pentru jucătorul de 23 de ani 
Surse: Monyea Pratt va juca din sezonul viitor la SCM U Craiova
Americanul a evoluat în ultimele două sezoane la CSU Sibiu 
SCM Timișoara l-a transferat pe Amaury Gorgemans
Pivotul belgian va fi la prima experiență în străinătate  
Marius Ciotlăuș continuă la BCM U FC Argeș Pitești
Extrema va fi la al 3-lea sezon consecutiv alături de alb-violeți 
Victor Petrache, foarte aproape să semneze cu SCMU Craiova (Surse)
Jucătorul de 22 de ani și-a îmbunătățit media de minute în ultima ediție a LNBM la Steaua 
Rareș Uță va evolua la U-BT Cluj-Napoca în următorul sezon
Ardelenii au confirmat și transferul lui Patrick Richard la echipa de sub Feleac 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
SURSE. Patrick Richard este noul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca
Baschetbalistul american a evoluat în cele mai puternice campionate ale Europei 
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Ossiryss Ciotlaus
0 
Și eu sper! Vreau, ma topesc! Tu vei fi miezu', asa ca te susțin! 
click pt. Articol 23 July 2019 22:01
0 
Da , este corecta informatia..se incearca aducerea lui tyler ! 
click pt. Articol 23 July 2019 20:50
0 
Stii ceva legat de laser?sau bazat pe ce a spus mai sus "fan craiova"? 
click pt. Articol 23 July 2019 19:53
gyke Mișto
0 
Hai că o să vă distrați cu Laser și cu Mo sezonul viitor.  
click pt. Articol 23 July 2019 19:34
0 
@76ers - am aceeasi parere. Sibiul nu a mai insistat pt Pratt si Craiova a intrat pe fir. Se pare ca la Craiova se prefera jucatorii deja afirmati in campionatul nostru. 
click pt. Articol 23 July 2019 17:03
0 
@sebi, no, suntem curiosi acum, zi-i numele. 
click pt. Articol 23 July 2019 16:35
0 
Eu de laser nu stiu nimic :))) 
click pt. Articol 23 July 2019 16:10
0 
Incepe cu "La" si se termina cu "ser" 
click pt. Articol 23 July 2019 16:07
76ers mikki
0 
Pai sunt situatii total diferite, Gajovic a purtat negocieri in paralel cu Pitesti si Craiova si a ales oferta mai mare. Craiova probabil a intrat in discutii cu Pratt dupa ce el a refuzat sa prelungeasca cu Sibiul si stiau despre situatia cu Gajovic...Poate ca Mo a acceptat o oferta asemanatoare cu cea venita de la Sibiu, ma indoiesc ca este cu mult mai mare, din dorinta de a le arata celor de la Sibiu ce au pierdut... 
click pt. Articol 23 July 2019 16:06
0 
Spune-ne :) Runkauskas, Flowers, Pasalic, Tamulis? 
click pt. Articol 23 July 2019 16:01