Oficialii meciului Energia - Oradea, sancționați


Arbitrul Ciprian Stoica (centru) a fost suspendat două etape

După ce jucătorii care au participat la altercația din finalul partidei Energia Târgu Jiu vs. CSM-U Oradea au fost suspendați, respectiv avertizați, acum a venit rândul oficialilor și arbitrilor acestui duel să fie sancționați. 

Federația Română de Baschet a anunțat prin intermediul site-ului oficial sancțiunile dictate de Colegiul Central al Arbitrilor și de Comisia de Comisari, pe care le redăm și noi în cele ce urmează:

-Arbitrul Stoica Ciprian – suspendare 2 etape, conform Anexa RABR, Art C, pct B: „neaplicarea prevederilor Regulamentului Oficial al Jocului de Baschet împotriva componenților echipelor care au un comportament incorect și se fac vinovați de lipsă de sportivitate”.

-Arbitrul Podar Bogdan - suspendare 2 etape, conform Anexa RABR, Art C, pct B: „neaplicarea prevederilor Regulamentului Oficial al Jocului de Baschet împotriva componențlor echipelor care au un comportament incorect și se fac vinovați de lipsa de sportivitate”.

-Arbitrul Prișcă Cosmin – avertisment, conform Anexa RABR, Art A, pct I: „alte abateri de la prevederile regulamentare, decât acelea pentru care s-au prevăzut sancțiuni mai aspre în prezenta anexă”.

-Scorerul jocului, Răuț Laurențiu – suspendare 2 etape, conform Anexa RABR, Art C, pct E: „greșeli în completarea foii oficiale de arbitraj, în cronometrarea timpului de joc sau a regulii de 24 de secunde, comise de oficiali delegați, dar care nu au influențat rezultatul final”.

-Totodată, referitor la acelasi meci, Comisia de Comisari a hotărât sancționarea comisarului partidei, domnul Ion Olaru, cu suspendare 2 etape.

Reamintim faptul că, în urma incidentelor din meciul disputat în data de 22 noiembrie, baschetbaliștii Andreas Glyniadakis, Mladen Pantic și Vujadin Subotic au primit o etapă de suspendare fiecare, în timp ce jucătorii Rareș Pașca și Aleksandar Vlahovic au fost avertizați.

Video. Incidentele care au dus la această serie de sancțiuni:

*Foto: Răzvan Păsărică (sportpictures.eu)



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CS Energia Târgu Jiu vs CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a arbitrului Stoica Ciprian
Vizualizează pagina personală a arbitrului Podar Bogdan
Vizualizează pagina personală a arbitrului Prișcă Cosmin
Vizualizează pagina personală a arbitrului Olaru Ion

Radu Bărăian / 04 March 2015 / 8:00


Galerie foto


Rudolf Stoica
4 
Acest arbitru merita sanctiunea. Cred eu ca pentru cate meciuri a stricat, mai multe etape nu stricau. 
04 March 2015 08:05
3 
Acest "domn" este si mai murdar.Salutam sanctiunile, sper ca CCA sa-si faca treaba si mai departe. 
04 March 2015 09:28
suporter oradean D-le scriitor,
3 
Sau mai batut si-n 22 noiembrie sau e vorba de 22 februarie,alt an alta luna.)))
 
04 March 2015 10:57
carlos_cj Nu-mi mai dati emotii!!!
4 
Frumos e ce faceti voi? :) M-ati speriat degeaba... Credeam ca au sanctionat-o pe fabiana, ca tot apare in poza. Altfel nu deschideam articolul. Si, cand colo, citesc si rasuflu usurat. Ea nu e pe lista 
04 March 2015 14:47
mira martie
2 
suferi de imaginatie, ti-amintesc ca ne aflam in luna martie!  
04 March 2015 17:39
carlos_cj noiembrie
3 
Mira, sa stii ca Fabiana mi-e simpatico si-n noiembrie :) 
04 March 2015 20:49

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
TotalBaschet lansează manifestul #BaschetNuLitigii
Comunitatea baschetbalistică își adună forțele pentru a conștientiza publicul larg de problemele cu care se confruntă în anul 2019 
O nouă sancțiune dictată de FIBA împotriva SCM Timișoara: amendă de 25.000 CHF
Sabin Gherdan: "Cred că ar fi oportun pentru România implementarea unui sistem de licențiere al cluburilor" 
Porter Troupe, mesaj emoționant pe rețelele de socializare: „Ne vedem sezonul viitor”
Veteranul american a adresat cuvinte frumoase coechipierilor și fanilor Craiovei 
Când se joacă finala LNBM dintre CSU Sibiu și CSM CSU Oradea
Programul ultimului act al Ligii Naționale 
Galerie foto. CSM CSU Oradea avansează în finala LNBM după victoria din meciul patru în fața celor de la U-BT Cluj-Napoca
Confruntarea de pe malul Crișului Repede a avut parte de mai multe momente tensionate, pe lângă fazele spectaculoase oferite de jucători 
Controversă între SCM Timișoara și BCM U Pitești față de ziua de disputare a meciului pentru locurile 5-6
Partida va avea loc la oră de matineu din cauza lipsei unui acord între echipe și a altor evenimente de la sală 
Cristian Achim: „A fost o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere. Nu veți mai vedea așa ceva, ‘mark my words’”
Antrenorul bihorenilor a avut cuvinte de laudă la adresa lui Silvășan, dar și pentru fanii orădeni 
Mihai Silvășan și-a anunțat demisia de funcția de antrenor principal al lui U-BT Cluj
„Silva” a renunțat după ce a ratat calificarea în finala LNBM: „Nu am nicio problemă să îmi asum eșecul” 
Nikola Markovic: „A fost un meci foarte strâns, dar am avut noroc și am reușit să îl câștigăm”
Sârbul a fost cel mai bun marcator pentru CSM CSU Oradea, în meciul 4 contra lui U-BT Cluj 
Mihai Silvășan: „Nu am cum să detaliez dezamăgirea pe care o simt”
U-BT Cluj a ratat calificarea în finala Ligii Naționale în dauna celor de la CSM CSU Oradea 
Mihai1988 #BaschetNuLitigii
0 
Respect pentru toti totalBaschet pentru initiativa.
Respect pentru jucatori si antrenori. 
click pt. Articol 22 May 2019 09:22
alexander @Ossiryss
0 
Lasa-ne cu visele tale.. Vorbesti asa ca sa nu taci.. 
click pt. Articol 22 May 2019 08:41
ionika baschet de Romania
0 
Felicitari totalbaschet pentru inițiativă! După cum afirmă jucătorii și antrenorii din clip, problema prezentată dăinuie de ani de zile ajutată de complicitatea celor din conducerea cluburilor care sifoneaza bani publici in combinatii putrede. Niciun respect pentu jucători, pentru public, pentru ei inșiși, doar interesul meschin de a câștiga bani, faimă sau respect. Nu am sperante pentru normalizarea conditiilor de viata, antrenament, joc ale baschetbalistilor in viitorul apropiat dar sper ca acest video sa devina viral doar pentru aflarea adevarului . Respect Rasty pentru pozitia ta , se vede suferinta din vocea si exprimarea ta, stiu cat de drag iti este acest sport si sper ca intr-o zi sa il practici cu aceeasi placere.  
click pt. Articol 22 May 2019 08:40
Ossiryss Contract
0 
Ai cumva și un "cut" al secțiunii condițiilor de reziliere/încetare? Nu de alta, dar poți semna și pe 150 de ani dacă ai clauza ca poți rezilia unilateral într-o zi noroasa. Terminați naibii cu presa care se tranzacționează la kilogramul de știre! 
click pt. Articol 21 May 2019 19:37
Ossiryss @alexander
0 
Ești prost informat : a semnat pe un sfert de mileniu, dar am vrut sa vad dacă reacționează cineva! 
click pt. Articol 21 May 2019 19:07
free62 free62
0 
Tojala, ala care cand a avut echipa bine facuta l-a ciuruit Silvasan in finala si dupa aia anul trecut l-a umilit Achim? Daca prinde vreo echipa un sezon cum a avut el cu bosorogii de Runkauskas, Jonte si un Zekovic care dadeau de 3 si din afara salii, ma bag si eu sa antrenez ca de un campionat fac...
Zare Markovski asta nu inteleg cu ce a putut impresiona atata lume ca a venit dupa Tenter care era criticat pt jocul ofensiv execrabil, fara scheme ziceau unii(antrenor roman de doi lei vb aia) si a beneficiat peste noapte si de Watson(pozitie pe car Tenter juca cu Kuti...nici nu o sa mai joace Kuti 1 asa bine in veci), iar rezultatul a fost o nationala care dadea puncte uneori mai putine de cat pe vremea lui Tenter.
Hai sa mai vedem si baschet la Cluj daca tot am schimbat antrenorul...din Romania singurul care e peste Silvasna e Achim, restul joaca tot un hei rup de asta cu motivatie si atitudine la tot pasul si o minge care circula pe semicerc ca la handbal...daca nu Achim, atunci un sarb da sa joace ca Achim:) 
click pt. Articol 21 May 2019 18:09
vass bela TitiAcs,
0 
eu nu l-am nominalizat pe Cristescu, cei care se ocupa de conduicerea echipei s-au dovedit a fi incompetenti, cum de altfel ai aratat si tu in cazul lui Moldoveanu si legitimarea numai a 5 straini la inceput de sezon . Apoi, lipsa de inlocuitor pt Kuti si transferurile anemice in timpul sezonului ( eu facand comparatie cu Oradea, care s-a intarit substantial ) . Si cred ca esti de acord cu mine, degeaba schimbi antrenorul, daca nu cooptezi in conducere pe cineva care sa fie in stare sa aduca jucatori valorosi, atat inainte de campionat, cat si in intersezon . 
click pt. Articol 21 May 2019 17:33
Oldtimer Renastere usoara si grabnica
0 
In aceasta nabadaioasa primavara dl. Silvasan a avut parte de socuri majore, profesional si, mai ales, personal. Nu sunt putini cei care, intr-o atare situatie, ar fi doborati definitiv. Nu cred sa fie cazul dansului ptr ca sper ca formatia sa de luptator sa grabeasca vindecarea urmelor lasate de aceste lovituri. Evident, va urma o perioada de introspectie, de cautare, de luare a unor decizii pentru un nou inceput. Sper sa-si regaseasca echilibrul si sa beneficieze de sprijinul necesar pentru acest nou inceput, fie in sport, fie in alt domeniu. Vant din pupa, capitane ! 
click pt. Articol 21 May 2019 16:53
Oldtimer Sursa de certitudine :
0 
http://totalbaschet.ro/articol/Dan-Fle%C8%99eriu-%C3%AEnc%C4%83-trei-sezoane-la-conducerea-lui-CSU-Sibiu~67349 
click pt. Articol 21 May 2019 15:58
freeboy Meciuri
0 
Poate miercuri 29.05.2019 este meciul doi al finalei.
Fi mai atent cand scrii!

 
click pt. Articol 21 May 2019 15:06