Olimpia Bucureşti - Motorul baschetului feminin la nivel de juniori nu s-a înscris în LNBF


Lipsa unei susţineri financiare a făcut imposibilă participarea echipei bucureştene în prima ligă.

Olimpia Bucureşti în sezonul 2010-2011

Zilele acestea Federaţia Română de Baschet a făcut publică lista echipelor ce vor lua startul în Liga Naţională de Baschet feminin, ediţia 2014-2015. Spre deosebire de precedentele stagiuni, de această dată toate cele 14 formaţii ce au participat în sezonul 2013-2014 au răspuns afirmativ invitaţiei forului românesc de a lua startul în primul eşalon valoric. Singura excepţie s-a numit Olimpia Bucureşti, grupare ce şi-a câştigat dreptul de a promova în prima ligă, însă nu a dispus de suficiente posibilităţi financiare pentru a reveni pe prima scenă a baschetului feminin. Ultima participare în LNBF pentru clubul de pe Şoseaua Iancului s-a consemnat acum trei ani, când fetele pregătite de Constantin Dumitrache izbuteau o clasare pe locul 13 din 16 formaţii participante. 

În urmă cu mai mulţi ani dorinţa, sau chiar nevoia, de a înfiinţa un centru de excelenţă în România s-a realizat parţial la Olimpia Bucureşti. Conducerea clubului a reuşit să atragă cele mai bune sportive din ţară, la toate categoriile de vărstă, trasându-şi ca obiective creşterea şi pregătirea tinerelor speranţe ale baschetului românesc pentru a se putea realiza performanţe la nivel internaţional. Rezultatele nu au întârziat să apară. Apogeul proiectului Olimpia s-a consemnat în sezonul 2009-2010, când clubul şi-a trecut în palmares titlul de Campioană Naţională la categoriile U16, U18 şi U20, în timp ce la nivel de senioare Olimpia evolua în Final Four-ul Cupei României cu un lot format din zece sportive de la categoria U18 respectiv două de U20.

Toată această muncă depusă la nivel de club s-a resimţit şi pe plan internaţional. Chiar dacă au trecut patru ani de la acel moment, buzzer-beater-ul Cristinei Bigică ce aducea titlul României la CE U18 feminin Div. B de la Timişoara a rămas adânc intipărit în memoria iubitorilor sportului cu mingea la coş. Era momentul oportun pentru a trece la nivelul superior, la pregătirea următoarei generaţii de sportive care să reprezinte cu brio România. Lipsa unei strategii combinată cu lipsa unui sprijin financiar adecvat a risipit toată munca depusă până în acel moment. Ca şi un efect imediat, majoritatea sportivelor ce obiţineau medaliile de aur în sala Constantin Jude din Timişoara au decis să renunţe la baschet, printre acestea regăsindu-se Iulia Olaru, Stefania Rotărescu, Ruxandra Banu, Elena Uşurelu, Alexandra Florea sau Oana Băluţă. 

Trei ani mai târziu, chiar şi fără să fie reprezentantă în LNBF, Olimpia Bucureşti continuă să adune medalii la nivel juvenil. Sezonul 2013-2014 s-a încheiat cât se poate de bine, cu şase clasări pe podium: o medalie de aur la categoria babybaschet, două de argint la U20 şi minibaschet respectiv trei de bronz la categoriile U13, U14 şi U18.

Eficacitatea proiectului Olimpia poate fi redată şi de numărul foarte mare de sportive ce au crescut la clubul bucureştean, iar mai apoi au făcut parte din lotul naţional de senioare. O parte dintre aceste sportive sunt Sonia Ursu, Romina Filip, Gabriela Cursaru, Cristina Bigică, Gabriela Irimia, Anca Şipoş, Cristina Cutaş, Alina Crăciun sau chiar Florina Diaconu respectiv Viorela Rus.

Cu tot acest palmares şi rezultate izbutite de-a lungul anilor, pentru clubul din Şoseaua Iancului sezonul 2014-2015 va fi al patrulea consecutiv fără participare în LNBF.

Foto: Răzvan Păsărică şi fibaeurope.com



Citește ultimele știri despre CS Olimpia București

totalbaschet.ro / 21 July 2014 / 1:15


Galerie foto


un moldovean Excelent articol
0 
Foarte corect subliniat rolul Olimpiei in formarea tinerelor jucatoare. Acum 4-5 ani aveam echipe nationale de junioare in Divizia A sau, ne bateam, la fiecare categorie de varsta la calificare, acum , am ajuns " ciuca batailor " in Divizia B.
Poate ca FRB intelege in ceasul al 12 lea importanta proiectului, intr-un sport care, la noi, la nivelul fetelor, este, inca " de laborator " si va continua sprijinul financiar la Olimpia sau oriunde se doreste performanta sportiva.. 
21 July 2014 08:54
Ggp frumos
0 
adr trebuie sa fac o corectie referitoare la palmares. Olimpia nu a luat bronz la U18 in sezonul 2013 - 2014. Nu a participatla turneul final. Cred ca bronzul la U18 a fost in 2012 - 2013 
21 July 2014 13:46

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM Satu Mare duce finala LNBF în joc decisiv după a doua victorie acasă cu ACS Sepsi SIC
Sătmărencele au făcut diferența de la distanță și au rezistat pe final după eliminarea lui Denson 
Angelika Slamova s-a transferat la Arka Gdynia
Sportiva slovacă nu va mai continua alături de ACS Sepsi SIC Sfăntu Gheorghe 
CSM Satu Mare învinge pe ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
CSM Satu Mare învinge pe ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe la o diferenţă de 3 puncte 
CSM Satu Mare obligată să-l despăgubească pe Jose Araujo cu peste 30.000 euro
Curtea de Apel București a constatat nulitatea concedierii antrenorului portughez din vara anului 2017 
CSM Satu Mare câștigă acasă și împinge finala LNBF în meciul 4
Alb-roșiile au condus aproape toată partida, în care s-a ratat din nou foarte mult 
Finala LNBF se reia joi la Satu Mare, meciul fiind transmis pe FRB TV
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe merge cu 2-0 pe terenul alb-roșiilor, la fel ca anul trecut 
Monika Brosovszky: „Obiectivul este acela ca fetele să se țină de baschet, să le placă, să facă în continuare în școli”
Ambasadoarea proiectului ”Her world, Her rules” a vorbit despre baschetul juvenil feminin și despre dezvoltarea jucătoarelor U23 din LNBF 
ACS Sepsi SIC conduce cu 2-0 în finala cu CSM Satu după meciurile de pe teren propriu
Diferența s-a făcut de la libere după foarte multe ratări din acțiune, cu procentaje puțin peste 30% 
Bogdan Bulj: „Sunt fericit pentru jucătoare și pentru clubul meu, mult noroc tuturor în viitor”
Sârbul a dus FCC ICIM Arad spre bronz la ultimul său meci și președintele Marcel Urban a vorbit despre viitor 
Dan Calancea: „Nu este normal ca la o finală de Ligă Națională, fie ea mică, să te prezinți cu doar 8 jucătoare”
Antrenorul Olimpiei CSU Brașov a recunoscut că FCC ICIM Arad a fost echipa care a meritat bronzul 
suporter84 HAI CSM SATU MARE
0 
e dureros cand nu ai de partea ta arbitrajul asai??? cum a fost in cupa ??? 
click pt. Articol 20 May 2019 00:54
suporter84 HAI CSM SATU MARE
0 
daca tu asa crezi ca a fost blat , ce sa zic mare suporter esti, lasa o sa aveti o sala arhiplina si o sa gustati cum e sa pierdeti si acasa:) , in fine , nu stau sa iti explic ca tu esti la nivel marii:) lakatos laci :) 
click pt. Articol 19 May 2019 22:49
Buzestii Laca-paca!
0 
Ce faci cumatra vulpe,ne hotaram si noi pe ce picior dansam,ori cele mai valoroase,mandria patriei,ori gloabe vanzatoare?Hai Sepsi,sunteti cele mai bune,Sepsi campioana! 
click pt. Articol 19 May 2019 14:22
laca1968 sugiorter84
0 
Din pacate am fost la ambele meciuri live. Cunosc capacitatea echipei, care este cu 3 clase peste SM. Dar nu stau sa -ti explic, ca ar trebui sa cobor pt asta la nivelul tau . 
click pt. Articol 19 May 2019 13:22
suporter84 HAI CSM SATU MARE
0 
deci omule a fost blat??? la care meci te ai uitat???frumosi suporteri sunteti, cand pierd fetele voastra deja sunt panarame??asta e asta sunteti voi . 
click pt. Articol 19 May 2019 09:31
0 
Silvie ce scenarii ai in cap 😭 
click pt. Articol 18 May 2019 22:08
0 
Macar de aveati atata maduva sa pierdeti un meci acasa, sa nu le dati cupa acestor circari aici la Sf. Gheorghe! Pa! 
click pt. Articol 18 May 2019 21:21
laca1968 Pfuuuujjjj
0 
Miroase a blat fetelor!!!!! Mi-e rusine ca reprezentati aceasta comunitate! Imi pare rau de timpul si banii irositi pe asemenea panarame! Asa ca d-le primar: ,,Lasoooooo, laso sa zboare ! ''' Noapte buna tovarasi! 
click pt. Articol 18 May 2019 21:05
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
suporter84-Eu sint in acest moment in fata salii Both Katalin,sala care poarta numele fondatoarei baschetului in Satu Mare-Kati néni(citeste placheta de pe peretele salii).Te astept la o discutie si sa urmarim impreuna meciul.Te astept in parcare langa masina cu nr.CV,deci nu mie frica.Am venit,vom castiga,luam trofeul si vom pleca bucurosi acasa.Poate dai si un ceai cald. 
click pt. Articol 18 May 2019 17:34
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Speram ca meciul patru va aduce trofeul de campioana echipei SEPSI SIC ! SUCCES FETELOR,CURAJ SI ABNEGATIE,CA SINTETI MAI BUNE CA ADVERSARELE,CELE MAI BUNE DIN CAMPIONAT!Luati trofeul de la Muresan,adaugand inca un trofeu in vitrina echipei,dupa ce o parte din bani o ia antrenorul portughez concediat ilegal(30 mii euro).  
click pt. Articol 18 May 2019 17:20