Stiri Juniori U17 Masculin

Olimpia București, campioană națională la categoria U14

Radu Bărăian

08.06.2015

BC Olimpia București a devenit campioană națională la categoria U14 feminin, după victoria din finala cu LAPI Dej, scor 60-39, din cadrul Turneului Final disputat în Sala Olimpia din Ploiești.

Chiar dacă au avut un start ezitant de meci, Dejul câștigând primul sfert cu 12-9, olimpicele și-au revenit între timp, iar actul secund și l-au adjudecat la 9 puncte diferență, scor 19-10. Astfel, la pauza mare, tabela din Sala Olimpia indica 28-22 pentru Olimpia. După revenirea de vestiare, baschetbalistele din Capitală au continuat în același ritm, impunându-se în sfertul cu numărul 3, scor 19-11. Cu 47-33 pe tabela de marcaj, Olimpia din București era deja cu o mână pe trofeu, iar în ultimele 10 minute de joc, după un parțial de 13-6, și-a adjudecat partida la 21 de puncte diferență, scor final 60-39.

Evelina Petrof cu 15 puncte și Sonia Cazacu, respectiv Claudia Sandu, ambele cu câte 13 puncte, au fost cele mai bune jucătoare de la Olimpia București. Din lotul ardelencelor s-au remarcat Adina Ciociovan cu 10 puncte și Ștefania Cătinean cu 9.

În finala pentru locul 3, gazda Turneului Final, CSS Ploiești, a trecut de CS Universitar Brașov cu 69-36 (18-13, 11-10, 18-11, 22-2). Alexia Apostolescu cu 23 de puncte și 15 recuperări a fost cea mai bună jucătoare de la Ploiești, în timp ce de la formația de sub Tâmpa, Ana Maria Pop și Daria Rusu au marcat fiecare câte 11 puncte.

Rezultatele înregistrate în ultima zi, respectiv clasamentul final al Turneului Final U14 feminin: